Güncel Bakım Masrafları

@Ümit Akkaya  fren geri kazanımı da ayrı balon...orjinal akünüz neyse onu taktırıp geçin bence..

Arka fren balatalarını değiştireceğim. Bildiğimiz orjinal parçanın yanına bir de economy serisi parçalar varmış. 325 tl Orjinal, 200 tl ekonomi serisi balata için fiyat verdi yetkili servisler. Ekonomik olan parçanın eksisi hangi yönde? 

Bi husus daha forumumuz için yararlı olucaktir. Araçlarımızın fren diskleri ;

272 mm, 276 mm, 288 mm , 312 mm şeklinde seçenekler çıkıyor. Örneğin 1.2 tsi da kaç mm ? Veya 1.6 tdi da 

Diskleri değiştirirken daha düşük ölçüde alma durumu olabilir diye düşünüyorum 
benım araç 1.2 tsi önler 276mm arkalar 272mm diye hatırlıyorum..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arka fren balatalarını değiştireceğim. Bildiğimiz orjinal parçanın yanına bir de economy serisi parçalar varmış. 325 tl Orjinal, 200 tl ekonomi serisi balata için fiyat verdi yetkili servisler. Ekonomik olan parçanın eksisi hangi yönde? 

Bi husus daha forumumuz için yararlı olucaktir. Araçlarımızın fren diskleri ;

272 mm, 276 mm, 288 mm , 312 mm şeklinde seçenekler çıkıyor. Örneğin 1.2 tsi da kaç mm ? Veya 1.6 tdi da 

Diskleri değiştirirken daha düşük ölçüde alma durumu olabilir diye düşünüyorum 
Orjinal balata fabrikanın araca taktığı balatalar oluyor., Made in Germany veya UK üretimi oluyor., Economy serisi balata Tunus üretimi oluyor., Eco seri dayanıklılık bakamından ömrü daha kısa.. Arada 125 lira fark var değmez., fren gibi şeylerde zaten ucuza kaçılmaması lazım..

Orjinal balata fabrikanın araca taktığı balatalar oluyor., Made in Germany veya UK üretimi oluyor., Economy serisi balata Tunus üretimi oluyor., Eco seri dayanıklılık bakamından ömrü daha kısa.. Arada 125 lira fark var değmez., fren gibi şeylerde zaten ucuza kaçılmaması lazım..
merhaba bende ön ve arka balataları değiştireceğim ferodo fdb4454 ve fdb4434 balata siparişi verdim ancak aklıma takılan elektronik park freninin nasıl kapatılacağı yada kapatmadan balata değişimi yapılabilir mi ? 

merhaba bende ön ve arka balataları değiştireceğim ferodo fdb4454 ve fdb4434 balata siparişi verdim ancak aklıma takılan elektronik park freninin nasıl kapatılacağı yada kapatmadan balata değişimi yapılabilir mi ? 
Bunu değiştirecek usta bilir zaten., motoru stop  edin., kontağı açın, frene basın ve o esnada elektronik park freni tuşunu aşşaığı doğru bastığınızda el freni tutmayı bırakır., Ferodo çin vs. üretimi değil ise iyi balatadır..

Bunu değiştirecek usta bilir zaten., motoru stop  edin., kontağı açın, frene basın ve o esnada elektronik park freni tuşunu aşşaığı doğru bastığınızda el freni tutmayı bırakır., Ferodo çin vs. üretimi değil ise iyi balatadır..
anladım demek istediğinizi peki servo motorda elektrik varken dışarıda kalan kısmı geri itmek sorun olur mu yada içeri itilebilir mi (balatayı sıkan kısım için diyorum)

@forzaGilles @Savatage

Cuma günü akü için servise gittim. Ölçüm yapıldı akünün 12 saat şarj da kalması lazim ve 2 saat bekleyip tekrar ölçüm yapılıp akünün durumuna bakıp değişim olup olmayacağını söyleyebiliriz dediler. Yedek parçaya gittim söyledim plakayı 680 tl ekonomik seri dediler indirimsiz hali. Varta efb da 900tl fiyat verdiler. biraz yedek parçadaki çocuğu azarladım. Bana tek fiyat söyledi ben sorduktan sonra ekonomik parça olduğunu soyledi.

@forzaGilles @Savatage

Cuma günü akü için servise gittim. Ölçüm yapıldı akünün 12 saat şarj da kalması lazim ve 2 saat bekleyip tekrar ölçüm yapılıp akünün durumuna bakıp değişim olup olmayacağını söyleyebiliriz dediler. Yedek parçaya gittim söyledim plakayı 680 tl ekonomik seri dediler indirimsiz hali. Varta efb da 900tl fiyat verdiler. biraz yedek parçadaki çocuğu azarladım. Bana tek fiyat söyledi ben sorduktan sonra ekonomik parça olduğunu soyledi.
Tahmin ettiğim için uyarmak istedim., neyse en azından değişmeden öğrenmiş oldunuz., o servis akü garantiden değişecek ise aracın üzerinde ne varsa onu takma mecburiyeti olduğunu bilmiyormuy muşş.? Garanti den değişecek bir yedek parçayı ekonomik seri takamaz.!!

• Beğen
Tepkiler: SCC
anladım demek istediğinizi peki servo motorda elektrik varken dışarıda kalan kısmı geri itmek sorun olur mu yada içeri itilebilir mi (balatayı sıkan kısım için diyorum)
Pistonu aletiyle dışarı doğru itiyorlar ama benim gördüklerimde yanlış hatırlamıyorsam motor stop etmişken yapıyorlardı..

@forzaGilles balata değişimi yaptırdım evet araci dediğiniz gibi stop edip el freni indirilip yapılıyor. Normalde balata değişimi pc yardımıyla piston geri cekilebiliyormus ancak eski tarz ustalarda mekanizması var vida gibi çevirerek saat yönünde  kalan pistonu ittik. Ürünler e11 damgaliydi . Yardımlarınız için teşekkür ederim. 

@forzaGilles @Savatage

@Ümit Akkaya

@forzaGilles

Bende bizzat geçen hafta yetkili servisin ayağına gittim ..

Ön camdaki araç şasi no yu fotolayıp 

Doğuş yedek parça departmanına girdim

Şasi noyu sôyledim ! 

Eleman önündeki sisteme girdi..

Evet dedim aracıma hangi tip aküyü takacaksınız ve fiyatı ne olur  ! (Orada taktırmıycam tabi sadece fiyat araştırması)

** Aracınızda efb akü gözüküyor

** Yeni takılacak aküde efb olacak ve fiyatı 1060 TL olur dedi.

Güzel insana !

Aracımda efb + var!

Efb + yada Agm Takılması gerekmiyor mu dedim 

(Efb+ dan haberi yok /yada bilgisi yok)

Burada (ekranda) sadece efb 70 amper takılacak yazıyor dedi

Yani efb takılacak işte diye kıvırıp attı

Uğraşmak istemedim ....

Efb + nedir bilmiyor? Belki Ankara doğuşta böyle bir efb +  akü yok ???

Efb +  ona göre Rh+ kan grubu gibi bişey geldi sanırım!

Bu arada Ankara da öyle

Economy class akü

Business class akü

Öğrenci aküsü gibi olaylar yok 

Tek fiyat fix akü

Merhaba arkadaşlar, az önce VW uygulamasından sonraki bakımda nelerin değişeceğini öğrenmek için baktım. Diğerlerini anladım da Bujiler neden değişiyor? 

Screenshot_20200113-184127_We Connect Go.jpg

@Ümit Akkaya

@forzaGilles

Bende bizzat geçen hafta yetkili servisin ayağına gittim ..

Ön camdaki araç şasi no yu fotolayıp 

Doğuş yedek parça departmanına girdim

Şasi noyu sôyledim ! 

Eleman önündeki sisteme girdi..

Evet dedim aracıma hangi tip aküyü takacaksınız ve fiyatı ne olur  ! (Orada taktırmıycam tabi sadece fiyat araştırması)

** Aracınızda efb akü gözüküyor

** Yeni takılacak aküde efb olacak ve fiyatı 1060 TL olur dedi.

Güzel insana !

Aracımda efb + var!

Efb + yada Agm Takılması gerekmiyor mu dedim 

(Efb+ dan haberi yok /yada bilgisi yok)

Burada (ekranda) sadece efb 70 amper takılacak yazıyor dedi

Yani efb takılacak işte diye kıvırıp attı

Uğraşmak istemedim ....

Efb + nedir bilmiyor? Belki Ankara doğuşta böyle bir efb +  akü yok ???

Efb +  ona göre Rh+ kan grubu gibi bişey geldi sanırım!

Bu arada Ankara da öyle

Economy class akü

Business class akü

Öğrenci aküsü gibi olaylar yok 

Tek fiyat fix akü
Hocam %90 ihtimal EFB+ takılacaktır ama kendisinin haberi yoktur..

EFB ve EFB+ tip aküler ıslak tip akü olarak geçer., 

Servisin 1060 sattığı EFB+ akü yerine zaten dışardan çok rahat Varta AGM akü alırsınız..

• Beğen
Tepkiler: SCC

@forzaGilles

Start stopsuzluğa çok alıştım

Dışarda Efb taksam (efb+ zaten yok serbest piyasada)

Ve yeni akü ile start-stopu hep off konumunda kullansam (her biniste unutmamak üzere tabi )

Efb akü beni kurtarmazmı?

Geri
Üst Alt