Güncel Bakım Masrafları

@forzaGilles @Savatage

Biraz önce servisten cuma günü akü ye baktırmak için randevu aldım. Aramışken birde fiyat öğreneyim dedim. Plakayı aldılar sadece akü için 680tl fiyat çektiler birde bunun %25zubizu indirimi olacak muhtemelen efb akü için. Dışarıda değiştiripte macara aramaya gerek yok fiyat gayet iyi duruyor 
680 den bir de %25 indirimmi olacak ?

510 lira yani? 

Dışarda en hesaplı efb akü 550 ??

Almanyadan Marshall yardımları mı başladı?

30.000 bakımına 

Yetkili servisler 

1380 istedi

550 ye mal ettim sanayide (mann filtreler + Castrol 5 L 5-30 LL+işçilik dahil) 

830 cepte

...................................................................

45000 bin bakımına 

1170 istediler

450 liraya bitirdim yine (mann filtreler / motul 8100 xlean+/ işçilik dahil)

720 cepte

Şu an kumbarada 1550 liram var ....

Eğer servisler merhamete geldiyse güzel tabi ....60 bin bakımını 500 e yaparlarsa gidilir yani

• Beğen
Tepkiler: SCC

@Savatage ben servisin etinden sütünden çok yararlandım 4 enjektör 2 u led ön far ( mercek lekesinden dolayı) 2 katlanır ayna (kapanırken hafif teklemeden dolayı) enson olarakta karter tapadan yağ kaçırıyordu karteri değiştirdiler ödediğim para 0.00 tl

@Savatage ben servisin etinden sütünden çok yararlandım 4 enjektör 2 u led ön far ( mercek lekesinden dolayı) 2 katlanır ayna (kapanırken hafif teklemeden dolayı) enson olarakta karter tapadan yağ kaçırıyordu karteri değiştirdiler ödediğim para 0.00 tl
Helal olsun derim. Hangi servis ise paylaşın bizde isteklerimizi iletelim.

2 uled ön far derken..? Bir kez değişti sonra tekrar lekelenme oldu., bir kez daha mı değişti..?

@forzaGilles @Savatage

Biraz önce servisten cuma günü akü ye baktırmak için randevu aldım. Aramışken birde fiyat öğreneyim dedim. Plakayı aldılar sadece akü için 680tl fiyat çektiler birde bunun %25zubizu indirimi olacak muhtemelen efb akü için. Dışarıda değiştiripte macara aramaya gerek yok fiyat gayet iyi duruyor 
Araç dizel mi benzin mi bilmiyorum fakat 680 lira ve %25 indirim yapılacak.!! Burda biraz dikkatli davranmanız gerekiyor çünkü o akü JZW parça koduyla başlayan Economy serisi akü ise verdikleri fiyatın uygun olmasının hiç bir anlamı yok., Economy serisi aküler maliyet ön planda tutularak içindeki kullanılan malzemeler vs. ömrü daha kısa olan bir akü tipidir.! 

Yazın kardeşim serviste orjinal Varta EFB 850-900 gibi bir rakam ödedi.. Economy serisi taksaydı daha ucuz olacağı kesin ama Hali hazırda fabrikanın taktığı orjinal akü bile 3-4 sene zor idare ederken., Eco seri akü taktırmak köprüden atlamaktan farkı kalmaz..

Yanlış anlaşılmasın Economy serisi akü de orjinal üründür fakat kullanılan malzemelerin kalitesinden ödün verilerek kullanım ömrü daha kısa olacak şekilde üretilmiş üründür.!! 

Şayet o 680 denilen akü Economy serisi ise 300’e verseler yine almayın gidin dışardan Varta bayisinden alın çok daha kalitelidir., 

Economy serisi olup olmadığı nasıl anlaşılır; 

-Economy serisi akünün üzerinde “Economy Batterie”yazar.!! 

-Akülerin üzerinde orjinal akü veya economy tip orjinal akü fark etmeksizin bir parça kodu yazmaktadır., Economy serisi akünün parça kodu JZW ile başlar.. 

-Economy serisi yedek parçalar neler olabiliyor; Akü, Alternatör, Amortisör, Buji, Egzoz, Fren Balatası, Fren Diski, Polen Filtresi, Silecek parça gurublarını kapsar.!! Ecomomy serisi yedek parçaların “parça kodu” JZW veya GJZW ile başlar.. 

VW 3 tip yedek parça üretir/ürettirir; 

1) VW Genuine Parts (orjinal yedek parça/aracın üzerindeki fabrika çıkışlı parça) 

2) VW Economy Parts (orjinal economy serisi yedek parça) 

VW Almaya “resmi” sitesinden alıntı: VW Ekonomik Parçalar; Akü, Alternatör, Amortisör, Buji, Egzoz, Fren Balatası, Fren Diski, Polen Filtresi, Silecek parça gruplarını kapsar. 

3) VW Classic Parts (klasik araçların yedek parçaları) 

Economy serisi akü ye örnek; 

Ekli dosyayı görüntüle 24714 

Ekli dosyayı görüntüle 24715

Araç dizel mi benzin mi bilmiyorum fakat 680 lira ve %25 indirim yapılacak.!! Burda biraz dikkatli davranmanız gerekiyor çünkü o akü JZW parça koduyla başlayan Economy serisi akü ise verdikleri fiyatın uygun olmasının hiç bir anlamı yok., Economy serisi aküler maliyet ön planda tutularak içindeki kullanılan malzemeler vs. ömrü daha kısa olan bir akü tipidir.! 

Yazın kardeşim serviste orjinal Varta EFB 850-900 gibi bir rakam ödedi.. Economy serisi taksaydı daha ucuz olacağı kesin ama Hali hazırda fabrikanın taktığı orjinal akü bile 3-4 sene zor idare ederken., Eco seri akü taktırmak köprüden atlamaktan farkı kalmaz..

Yanlış anlaşılmasın Economy serisi akü de orjinal üründür fakat kullanılan malzemelerin kalitesinden ödün verilerek kullanım ömrü daha kısa olacak şekilde üretilmiş üründür.!! 

Şayet o 680 denilen akü Economy serisi ise 300’e verseler yine almayın gidin dışardan Varta bayisinden alın çok daha kalitelidir., 

-Akülerin üzerinde orjinal akü veya economy tip orjinal akü fark etmeksizin bir parça kodu yazmaktadır., Economy serisi akünün parça kodu JZW ile başlar.. 

-Economy serisi yedek parçalar neler olabiliyor; Akü, Alternatör, Amortisör, Buji, Egzoz, Fren Balatası, Fren Diski, Polen Filtresi, Silecek parça gurublarını kapsar.!! Ecomomy serisi yedek parçaların “parça kodu” JZW veya GJZW ile başlar.. 

1) VW Genuine Parts (orjinal yedek parça/aracın üzerindeki fabrika çıkışlı parça) 

VW Almaya “resmi” sitesinden alıntı: VW Ekonomik Parçalar; Akü, Alternatör, Amortisör, Buji, Egzoz, Fren Balatası, Fren Diski, Polen Filtresi, Silecek parça gruplarını kapsar. 

Ekli dosyayı görüntüle 24714 

Ekli dosyayı görüntüle 24715
Bu economy olayından hiç haberim yoktu hocam bundan sonraki bakım ve işlemlerde çok dikkat edeceğim artık. Bilgilendirme için çok sağolun.

@forzaGilles Yarın gideceğiz göreceğiz artik. bu vw ekonomik seri parçalardan haberim var uyardığın  için tsk ederim. Benim şimdi aracım 1.4tsi efb akü yerine agm akü taktırsam nasıl olur ki

Moderatör tarafında düzenlendi:

@forzaGilles Önemli bilgiler, teşekkürler.

Selam arkadaşlar, 

Aracı yeni aldım sayılır. Aldığım kişi 3-4bin km sonra Cam tavan bakımı var servise götür demişti ama internette bununla ilgili bir yazı bulamadım.

Belli aralıklarda böyle bir zorunluluk var mı acaba? İyi niyet garantisi devam ediyor bozulmasını istemiyorum.

Ancak şu aralar çok zamanım olmadığı için servise götüremedim. Cam tavan ile ilgili bir şikayetim de yok.

Araç 25bin km de. Yıldan dolayı normal bakımı 6 ay önce yapılmış. 

@forzaGilles Yarın gideceğiz göreceğiz artik. bu vw ekonomik seri parçalardan haberim var uyardığın  için tsk ederim. Benim şimdi aracım 1.4tsi efb akü yerine agm akü taktırsam nasıl olur ki
neden agm taktıraksınız ki..efb daha ucuz bir akü..agm ve efb+ aküler dizellere efb akü benzinlilerde kullanılıyor..

Efb olana agm takılabiliyor ama agm olana efb olmuyor., AGM biraz pahalı indirimle 1000 lira falan tutar

neden agm taktıraksınız ki..efb daha ucuz bir akü..agm ve efb+ aküler dizellere efb akü benzinlilerde kullanılıyor..
Efb nin fren enerjisinin geri kazanılması hakkında şüphelerim var o yüzden agm düşündüm hocam

Moderatör tarafında düzenlendi:

Arka fren balatalarını değiştireceğim. Bildiğimiz orjinal parçanın yanına bir de economy serisi parçalar varmış. 325 tl Orjinal, 200 tl ekonomi serisi balata için fiyat verdi yetkili servisler. Ekonomik olan parçanın eksisi hangi yönde? 

Bi husus daha forumumuz için yararlı olucaktir. Araçlarımızın fren diskleri ;

272 mm, 276 mm, 288 mm , 312 mm şeklinde seçenekler çıkıyor. Örneğin 1.2 tsi da kaç mm ? Veya 1.6 tdi da 

Diskleri değiştirirken daha düşük ölçüde alma durumu olabilir diye düşünüyorum 

Geri
Üst Alt