Güncel Bakım Masrafları

Bende önümüzdeki hafta periyodik bakıma gitmeyi düşünüyorum. Aracı alalı ilk bakım olduğu için biraz bilgisizim. Bakım Sanayi işi olacak fakat şöyle bir bakım kiti buldum; https://urun.n11.com/diger-yaglar/volkswagen-golf-7-2014-2017-16tdi-clha-periyodik-bakim-seti-mo-P378379561 fiyat ve marka olarak beni tatmin etti sizce de alıp ustaya mı götürmeliyim?
Konuda detaylı açıklamalar mevcut., Son 6-7 ayfayı bilee inceleseniz gerekli bilgileri öğrenmiş olursunuz., Öncelikle verdiğiniz n11 linkindeki motor yağı aracınıza uygun değildir., Castrol tercih etmek istiyorsanız aracınız için uygun olan yağ; Castrol Edge LL 5w-30 'dur..!! Tavsiyem yağı Liqui Moly tercih edin Castrol 'den çok daha iyi bir yağdır.,

Uygun olan yağ Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973

Ayrıca verdiğiniz Linkteki aynı satıcı kendi sitesinden daha uyguna satıyor ama dediğim gibi set içindeki yağ sizin aracınıza uygun değil.!! https://www.onlineyedekparca.com/urun/volkswagen-golf-7-2014-2017-1-6tdi-clha-periyodik-bakim-seti-motor-yagli-mann-castrol-marka

Araç 1 yaşında ise mazot filtresinin değişimine gerek yok., Mazot filtresi 2 yıl da bir değişir., Tabii bütçenizi zorlamıcaksa her yıl değiştirmek daha iyi olur.,

Alman araçları için kaliteli filtreler Mann, Mahle ve Hengst firması üretir., Filtreleri mann marka tercih edin., Şu satıcı yetkili Mann tedarikçisidir., sahte filtre olasılığına karşı en güvenilir satıcılardandır;

Hava Filtresi (C 30005) https://urun.n11.com/hava-filtresi/vw-golf-7-16-tdi-mann-hava-filtresi-P378730718

Yağ filtresi (HU 7020 z) https://urun.n11.com/yag-filtresi/vw-golf-7-16-tdi-mann-yag-filtresi-P378734901

Karbonlu Polen Filtresi (CUK 26 009) https://urun.n11.com/polen-filtresi/vw-golf-7-12-14-tsi-11-12-mann-polen-filtresi-P378733272

Bütçenizi zorlamıyacaksa Mazot Filtresi için parça kodu: PU8021 (sanayide usta bu filtre kısa tip sizin araca uygun değil der ise dikkate almayın PU8021 hem kısa tip filtre haznesi için hem de uzun tip filtre haznese uyumludur.); almak isterseniz onu buradan alın benim söylediğim satıcıda sanırım kalmamış; https://www.onlineyedekparca.com/urun/volkswagen-golf-7-1-6-tdi-kisa-tip-mazot-filtresi-mann-marka

Not: Aracınızın yağ kapasitesi 4,7 Litre 'dir..!! Yani 5 Litre'lik yağlardan almalısınız. Sizin verdiğiniz linkteki satıcının set içine koyduğu yağ hem TDI motora için uygun değil, hem de 4 Litre olduğundan yeterli gelmeyecektir, motora eksik yağ koymuş olacaksınız..!!

Moderatör tarafında düzenlendi:

Not: Serviste ustaya kirli mazotu çektikten sonra içini temizleriz dediğimde istersen; eski mazotu çektikten sonra haznenin içine biraz balata spreyi sıkarız sonra bez ile sileriz., sonra hava tutarız dedi., balata spreyi zararı olur mu bi sıkıntı çıkarır mı bilemedim..??

@ognemir @calik mazot filtresinin haznesinin içindeki kirli mazotu çektikten sonra balata spreyi sıksak bir zararı olur mu dostlar..? Würth ve Liqui Moly 'nin balata spreylerine biraz baktım fiyat uygun 20-25 lira gibi bişey., ama bi sıkıntı çıkarır mı bilemedim..?
Sizinle konuştuğumuz depo yakıt pompası sesi durumum vardı hatırlarsanız. 1-2 yıldır biraz sesli çalışıyor. Birkaç ay önce Uzay da söktürdüm pompayı, bana gösterdiler tertemiz idi depo pompa kabı. Balata spreyi ile de temizleyelim dediler. Ben de şaşırdım balata spreyinin ne işi var, zarar vermez mi diye! Bir zararı yok rutin uygulamamız dediler, ben de o zaman sıkıp temizleyin dedim. Yani normalde yaptıkları bir işlem, demek ki sorun çıkarmıyor, bilginiz olsun.

@forzaGilles Teşekkür ederim bilgilendirme için. Servis hangi ürünü kullanıyor veya hangi yağı bu konu hakkında bilgi alabilir miyim? Aracı yeni aldığım için bir yandan da servise götürmek istiyorum en azından ilk bakımını serviste yaptırayım fren hidroliği, antrifiriz ve tüm filtreler fakat çoğu arkadaşım servise yanaşma diyor kafam bayağı karışık..

@forzaGilles Teşekkür ederim bilgilendirme için. Servis hangi ürünü kullanıyor veya hangi yağı bu konu hakkında bilgi alabilir miyim? Aracı yeni aldığım için bir yandan da servise götürmek istiyorum en azından ilk bakımını serviste yaptırayım fren hidroliği, antrifiriz ve tüm filtreler fakat çoğu arkadaşım servise yanaşma diyor kafam bayağı karışık..
Araç kaç model? manuel / dsg?

@forzaGilles 2014 Model Manuel 1.6TDİ BMT Comfortline 105lik hava-yağ-polen,motor yağı,fren hidroliği, antifiriz,mazot filtresini değişimi yaptırmak istiyorum şu an 53bin de gelecek km bakımı 59bin dedi bir önceki sahibi fakat ben aracı ikinci el yeni aldığım için servise gidip bakımını yaptırmak istiyorum.

@forzaGilles 2014 Model Manuel 1.6TDİ BMT Comfortline 105lik hava-yağ-polen,motor yağı,fren hidroliği, antifiriz,mazot filtresini değişimi yaptırmak istiyorum şu an 53bin de gelecek km bakımı 59bin dedi bir önceki sahibi fakat ben aracı ikinci el yeni aldığım için servise gidip bakımını yaptırmak istiyorum.
Fren hidroliği işi için mutlaka servise gidin. Diğer iscilikler kolayca yapılabilir ama fren hidroliği vw onaylı piyasada bulunmuyor özel servisler hidrolik değiştirmek için uygun olmayan işlemler yapıyorlar bilginize.

@typhoons yaptırmışken tüm işlemleri serviste yaptırayım diyorum kafa rahatlığı için..
Araç 4 yaşını geçtiği için serviste bakım kapsamında %25 zubizu indirimi mevcut., Rutin bakım harici antifiriz, fren hidroliği ve mazot filtresi değişecek., Ne karar alırsanız alın antifiriz ve fren hidroliğini serviste değiştirmenizi öneririm.,

Mersin ve Adana'daki servisleri arayıp motor yağını kendiniz getirmek istediğinizi söyleyin şayet kabul ederlerse 250 lira gibi kârınız olur., serviste yağ pahalıdır., Kabul etmezlerse yedek parça bölümünden hangi yağı kullandıklarını öğrenin., shell veya mobil ise (genelde tam sentetik olmayan mobil super 3000 diye dandik bir yağ kullanıyorlar)., Castrol kullanan bir servis tercih edin., sebebi yarı-sentetik ucuz bir yağ kullanıp Castrol ücreti yansıtmaları..!!

Yağı kendiniz almanızı kabul ederlerse (genelde servislerin %70-80 'i) kabul ediyor., Liqui Moly TopTec 4200 https://www.liquimolyturkey.com/5w30-motor-yagi-tam-sentetik-top-tec-4200-5-litre-8973

Bu yağı faturasıyla birlikte servise teslim edin., piyasadaki en kaliteli yağlardan biridir.,

Dışarda veya serviste nerede yaptıracağınız ile ilgili net karar verirseniz., ona göre daha detaylı bilgi verebiliriz., Bu işlemler serviste %25 zubizu indirimi dahil yaklaşık 1.400 lira gibi bir rakam tutar., yağı kendiniz götürürseniz yaklaşık 1.150 lira gibi bir rakam tutacaktır.,

Not: aracınız 6 yaşına girdiği için aküyü kontrol etmelerini söyleyin., şayet daha önce değişmediyse akü son zamanlarını yaşıyordur.!! Ön fren balataları ve V kayışının durumunu kontrol etmelerini ve size bilgi vermelerini söyleyiniz..

Not2: fren balatası ve akü kötü durumda değişmesi gerek derler ise., ve sizinde bu maliyet için bütçeniz uygunsa., balata ve akü için JZW parça kodu ile başlayan Economy serisi için mi fiyat verdiler yoksa orjinal yedek parça için mi fiyat verdiler buna dikkat edin.!! JZW parça kodu ile başlayan ürünler "economy serisi yedek parça" olarak geçer, yanlış anlamayın eco serisi yedek parçalarda orjinal üründür fakat maliyet ön planda tutularak daha kısa ömürlü olarak üretilir., ben 3 kuruş ucuz olacak diyee eco serisi akü ve fren balatası taktırmanızı önermem..!!

Not3: Antifiriz değişimi için; antifiriz ömürlüktür., değişmez eksilirse tamamlanır diyee bir cevap verirlerse itibar etmeyin., aracın hiç bir sıvısı ömürlük değildir..!! Böyle bir durum ile karşılaşırsanız., kendilerine yedek parça bölümünden 1 kutu antifiriz getirmelerini söyleyip., kutunun üzerinde yazan sıfır hiç kullanılmamış antifirizin son kullanım tarihini gösterebilirsiniz :) Aracınız için uygun olan antifiriz G13 tip antifirizdir., bunun haricinde hiç bir antifiriz tipi aracınıza uygun değildir (serviste yaptırırsanız zaten G13 kullanırlar., bu bilgiyi dışarda yaptırma kararı verme ihtimali olabilir diyee söyledim..) motor soğutma suyunun yani radyatörün yaklaşık 6 litre gibi bir kapasitesi var., 3 litre G13 antifiriz / 3 litre saf su karışımı şeklinde oluyor (%50-50 karışım)..

Mk8 in tüm  filtreleri (hava polen yağ) 

Mk7 ile aynı kodda aynı tip (mann filters web sayfası)

Belki eski kasa niyetine mk7 filtreleri ucuzlar ayağa düşer diye tahmin etmiştim ama  olmadı....

Belki eski kasa niyetine mk7 filtreleri ucuzlar ayağa düşer diye tahmin etmiştim ama  olmadı....
Biz de şans olsaydı zatenn... bir de Mk5 ile Mk6 ilişkisine bakmak lazım belki onlarda da öyle olmuştur..

• Beğen
Tepkiler: SCC
@forzaGilles Ali hocam

Adana Aykan da yaptırıyorum bakımları faturada aşağıdaki yazıyor.

50700VWCA 271019810000 Castrol Edge Prof. LL III 5W30 Yağ

Bu arada TDI için yeni çıkarttıkları Mann PU8028 yazan filtrenin kodu yanlış.!! %99 ihtimalle o filtrenin kodu PU8028 olmuyacak..!! Site şuan için hatalı detayları müsait olduğumda anlatacağım... 

Bu arada TDI için yeni çıkarttıkları Mann PU8028 yazan filtrenin kodu yanlış.!! %99 ihtimalle o filtrenin kodu PU8028 olmuyacak..!! Site şuan için hatalı detayları müsait olduğumda anlatacağım... 
Pu8008/1 derseniz şaşmayacağım ! 

Pu8008 /1 aslında eski kasa Tiguan +sharan  dizel yakıt filtresi.

Tedarik sorunundan dolayı golflere mann merkezin bu 8008/1 i referans gösterebileceği bilgisi var?

31.12.2019 tarihinde yaptırdım 52bin bakımını..Araç 1.2 TSİ 2014 model.Yağımı kendim götürdüm Liqui Moly Toptec 4200 5w-30

İst./Maltepedeki Erel Oto zubizu indirimden sonra 512 TL ödedim.Yağda 250 TL almıştım.

@forzaGilles @Savatage

Biraz önce servisten cuma günü akü ye baktırmak için randevu aldım. Aramışken birde fiyat öğreneyim dedim. Plakayı aldılar sadece akü için 680tl fiyat çektiler birde bunun %25zubizu indirimi olacak muhtemelen efb akü için. Dışarıda değiştiripte macara aramaya gerek yok fiyat gayet iyi duruyor 

Geri
Üst Alt