Güncel Bakım Masrafları

@sidarta Hengst Mann Ufi orijinal markalar. Fabrikadan koyulanlardan.

@lebut aracım şuan 14.000 km de. İlk bakıma gittiğimde yıldan gitmiştim ve 6.000 km deydi.  Polen filitresini değiştirmesi için torpido gözünün sökmesi gerekirdi, eşyalarım aynı kalmış torpido gözünde. Ordan şüphelenmiştim aslında.

@sidarta servisten aracımı aldıktan sonra torpido gözündeki eşyaların aynı kalması benim de dikkatimi çekmişti ancak işlemin tam olarak nasıl yapıldığını bilmediğimden ya da eşyaları aynı şekilde koymuşlardır belki diye üzerine düşmedim hiç. Sizin gibi de yağ filtresini söküp görmediğimden, elle tutulur bir kanıt yok. Siz böyle dile getirince benim de aklıma acaba sorusu geldi. Sanırım bunu net olarak öğrenmenin de bir yolu yok maalesef  :S çıkarttığınız marka filtreden takmıyor mu yetkili servisler bunu tam öğrenebildiniz mi? Bu arada ben de ilk bakımı 6000 kmde yaptırdım

Moderatör tarafında düzenlendi:
@nightwolf Hocam polen filtresini değiştirken torpido gözü çıkıyor eşyaların yerini değiştirmeye gerek yok .

@nightwolf bu arada sökümü basit evdede sökebilirsiniz kafanızda değiştirmiyorlar fikri varsa tükenmez bir kalemle filtreyi işaret koyun birdahiki bakımda kontrol edin .

İlk bakıma 6.000 de gitmiştim, çıkan parçaları bagaja koymamışlar. (Ben de sormadım). Zaten yağ dışında birşeyi değiştirmeseler deyip önemsememiştim.

İkinci bakıma 10.000 de gittim. Bagaja çıkanları poşetle koymuşlar. İl dışındayım, dönünce kontrol edeceğim ne markaymış çıkanlar...

Polen filitresini kendim değiştirdim, torpidonun sökülmesi gerekiyor, içindeki eşyalar çıkarma esanasında yere düşüyor. Sonuç olarak yağ ve polen filitresinin parça numaralarından kesilen fatura ile karşılaştırdığımızda, yağ filitresinin değişimi şüpheli ama polen kesin değişmediğini gördük. Yetkili servis bunu yaparsa dışarının vah haline. Araç 6 bin de diye sadece hava filitresi ve yağını değiştirip beni göndermişler ilk bakımda.

@sidarta Mustafa hocam, servisten sökülen eski filtrelerin tamamını bir kutuda istemek lazım ama yine çözüm değil sanki .

Hava ve poleni verdiler, poleni başkasının arabasından çıkanı vermişler, çözüm olmuyor yani.

Aynen. Mesela benim hiç aklıma gelmemişti çıkanları istemek onlar da vermedi zaten. O halde pekala benim araçtan çıkanları, isteyen bir başkasına verebilirler bu durumda. Tabi benim araçtan çıkan bir parça varsa:)

Keşke parçaların üzerinde her birine ait seri numarası olsa da her değişimde kontrol etsek takılanları/çıkanları. Bir sonraki bakımda karşılaştırma imkanı olurdu böylece. @sidarta peki kesin olarak değişmeyen polen filtresi için servisle görüştünüz mü ne diyorlar? Gerçi pek umudum yok kabul edeceklerinden. Çünkü böyle bir şeyi kabul ederlerse eğer yanlışlıkla/unutmuşuz vs. diye altından kalkamazlar diye düşünüyorum. Servise giden herkesin aklında soru işareti olur acaba gerçekten değişti mi diye ve gidip ücretsiz olarak tekrar değişimi talep edebilirler kanıtlanmadığı sürece filtrelerin hatta yağın değiştiği. Özellikle yağ ve yağ filtresi için böyle bir durumda direk olarak fabrika talimatlarının dışına çıkmış oluyorlar. Biz değiştirmesek garanti kapsamı dışı kalır araç, herhangi bir motor arızasında filtrenizi/yağınızı değiştirmemişsiniz derler çıkarlar işin içinden. Dolayısıyla tüm bunları göze alamayacaklarını düşünüyorum.

Maalesef bu konuları konuşur olduk artık. Çok yazık.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@nightwolf Çıkan parçanın seri nosu var faturada, oradan karşılaştırıyorum zaten. Herkesin aklında olsun kontrol etmek.

@sidarta seri numarası mı var parça numarası mı hocam. Ben parça numarasıdır diye tüm hepsi aynıdır diye düşünmüştüm

Aynen. Mesela benim hiç aklıma gelmemişti çıkanları istemek onlar da vermedi zaten. O halde pekala benim araçtan çıkanları, isteyen bir başkasına verebilirler bu durumda. Tabi benim araçtan çıkan bir parça varsa:)

Keşke parçaların üzerinde her birine ait seri numarası olsa da her değişimde kontrol etsek takılanları/çıkanları. Bir sonraki bakımda karşılaştırma imkanı olurdu böylece. @sidarta peki kesin olarak değişmeyen polen filtresi için servisle görüştünüz mü ne diyorlar? Gerçi pek umudum yok kabul edeceklerinden. Çünkü böyle bir şeyi kabul ederlerse eğer yanlışlıkla/unutmuşuz vs. diye altından kalkamazlar diye düşünüyorum. Servise giden herkesin aklında soru işareti olur acaba gerçekten değişti mi diye ve gidip ücretsiz olarak tekrar değişimi talep edebilirler kanıtlanmadığı sürece filtrelerin hatta yağın değiştiği. Özellikle yağ ve yağ filtresi için böyle bir durumda direk olarak fabrika talimatlarının dışına çıkmış oluyorlar. Biz değiştirmesek garanti kapsamı dışı kalır araç, herhangi bir motor arızasında filtrenizi/yağınızı değiştirmemişsiniz derler çıkarlar işin içinden. Dolayısıyla tüm bunları göze alamayacaklarını düşünüyorum.

Maalesef bu konuları konuşur olduk artık. Çok yazık.
Bunların hiç biri için dert etmenize gerek yok bakım sonrası., yağ çubuğunu çekin yağ açık sarı ise değişmiştir., koyu kahve/siyah karışımı bir renk ise eski yağ duruyordur., hava filtresinin 3-4 tane vidası var söküp bakabilirsiniz., yine polen filtresine bakmak 5 dk. sürer., tek anlayamacağınız şey yağ filtresidir ki zaten yağı karterden boşaltma zahmetine giripte filtreyi değiştirmemeleri düşük ihtimal., çünkü kartere ulaşıp yağı boşaltmada harcakdıkları zamanın 10 'da birini yağ filterisi için harcar., Araç TSI motor ise zaten onuda değişip değişmediğini anlarsınız., TSI motorda yağ filtresi motorun solunda üstte kaldığı için permament marker kalem ile bir yerine işaret koyun., bakım sonrası bakın eski filtremi duruyor yoksa yenisini takmışlar mı., TDI 'da ise anlaşılması sökmeden imkansız çünkü motorun altında ve bir muhafaza kabının içine monte edilip öyle takılıyor., TSI 'da ise tek parça., sök yenisini tak mantığında

Geri
Üst Alt