Güncel Bakım Masrafları

Arkadaşlar selamlar,

Nereye yazayım nereye derken "Güncel Bakım Masrafları" altına yazmaya karar verdim.

Sabah aracımın periodic bakımı için Doğuş Oto (Esenyurt) ile görüştüm. Corona sebebiyle ücretsiz vale hizmetleri varmış. Ancak bunu direk size söylemiyorlar. Ben vale tercih etmek için sorduğumda böyle bir hizmetleri olduğunu ve ücretsiz olduğunu belirttiler.

Bakıma gidecek arkadaşlar için bilgi olsun. Güzel bir hizmet.

Herkese iyi günler dilerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@ycetin ben de bugün bakım için aradım ama 12-17 çalışıyorlarmış.(İzmit).

evden alım teslim ücretsiz olduğu yazıyor evet vw sitesinde ancak ben vermeyeceğim. Aracın bir çok noktasına streç film yaptım. onlar her ne kadar yapsa da bi önlem de benden olsun dedim ve aracı kendim bırakacağım servise.

@forzaGilles hocam rahatsızlık vermek değil amacım tekrardan vermiş oldugunuz bilgiler için ne kadar teşekkür etsem az Allah razı olsun...

Sormak istediğim bir konu daha var yazınızda bahsetmiş olduğunuz 

Veya çevrenizde Vagcom vsds kablosu olan biri varsa 5dk.da halledebilirsiniz., 

Vagcom kablo hakkında hiçbir fikrim yok aracım yazılımlı tüm gizli özellikleri açık bazen kadran selamlamiyor bazen selamlıyor v.s kendim takip etmek istiyorum öğrenmek istiyorum ayrica akü kodlama tanıtma işlemi içinde gerekliymiş biraz araştırdım sormak istedim 

n11.com'dan Vag Com 19.6. Volkswagen Gizli Özellik Açma Cihazı VagCom Vcds seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!
https://urun.n11.com/tespit-ve-test-cihazlari/vag-com-196-volkswagen-gizli-ozellik-acma-cihazi-vagcom-vcds-P287234960

Bu ürün işimi görür mü acaba uzun vade de kullanabilirmiyim akü mu kodlayabilirmiyim? 

Paylasmis oldugunuz tum urunleri akü dahil siparis verdim

Sadece orjinal krater contasi sanırım oda servisten alınması gerekiyor alabilecemiz bir site yok sanırım onuda servisten temin etmeye calisicam 

İlginizden dolayı tekrardan çok teşekkür ederim 

Saygılarımla 
Karter tapası kolay iş., servisten alabilirsiniz 10 kuruşluk şey., ama contası ile beraber almayı unutmayın., 

Ben kodlama işlerin hiç anlamıyorum., hangi kabloyu alman lazım., en güncel kablo versiyonu hangisi vs.. anladığım şeyler değil.. forumda konu açıp sorarsanız arkadaşlar yardımcı olacaktır., 

Daha önce de söylediğim gibi; 

akünün kodlamasını yapabilmeniz için., öncelikle akü elinize ulaştığında akünün “yan tarafına” kazınmış 14 haneli bir seri numarası göreceksiniz., Aynı seri no akünün üzerinde yapıştırılmış garanti kartında da yazıyor., Varta Türkiye Distribürtörü olan Karat Güç firması tel. ile arayıp bu seri no’yu onlara verdiğinizde size bir kod verecekler., bu kodu almadan kodlamayı yapamazsınız.!! http://www.karatguc.com/index.php/tr/iletisim 

Akü üretim tarihi sorgulama: http://karatguc.com/index.php/tr/seri-no-sorgulama 

***Ayrıca aracınız 6 yaşında ve 90bin km’de olduğunu hesaba katarsak.,

en son ne zaman bujiler değişti..? Değişmediyse artık zamanı gelmiştir., bunu dikkate alın.!! Ve dışarda satılan buji ile serviste satılan arasında fiyat farkı çok yok., yani dışardan almaya değmiyor., dışardan almanın diğer sıkıntısı piyasada sahtesi çok oluyor.. Bujileri servisten almanızı öneririm., 

Akü seri no örnek resim; 

Ekli dosyayı görüntüle 25940

@Mmt0634 Diğer konu 6 yaşında 90bin km’ye gelmiş bir araçta artık motor antifirizinin değişmesi şart.!! Piyasada satılan her kırmızı/pembe renkli antifiriz bizim araçlara uygun değildir., G13 tip antifiriz olmalı., Yaklaşık 3 litre G13 tip antifiriz ve 3 litre saf su ihtiyacınız olucak.,Saf su zaten ucuz bişey onda sıkıntı olmaz., G13 antifiriz için servisten alabilirsiniz., 1,5 litrelik şişelerde satılıyor., en son tanesi 60-70 lira gibi bişeydi.. 

Ve aracın daha önce hiç fren hidroliğini değiştirdiniz mi..? Normal şartlarda her 2 senede bir değiştirmeniz gerekir.. Fren aracın en önemli hayati organlarından birisi..

@Mmt0634 Akü kodlaması hakkında fikir vermesi açısından; burada sizin dikkat etmeniz gereken şey video’da kodlamayı yapan kişi serviste satılan akülerden birini kodlamasını yapıyor., bu akülerde kodlama yapılırken akü üzerinde yazan BEM Code ile kodlama yapılır., Aynı kod sizin akünüzün üzerinde de bulunur fakat dışarda satılan akülerin üzerindeki kod ile kodlamaya yapılmasına aracın sistemi bunu kabul etmiyor., bu sebebten distribürtörün size vereceği kod ile kodlamayı yapıcaksınız., Video’da anlatılan diğer tüm işlemler aynısı yapılıyor; 

@forzaGilles Değerli hocam;

Bilginiz tecrübeniz gerçekten taktire değer ki daha da önemlisi sabırla anlatmanız gerçekten hakkinizi ödeyemem...

Aracımın bujileri 60 bin veya 4 yıl kuralı doğrultusunda serviste 60 bin bakımında değişti ben her 10 bin km bi servise gittiğim için 6. Bakımda değişmiş faturaları konturol ettim. 

Dikkatimi çeken konu hiç fren hidroligi değişmemiş sadece 50 binde balatam degisti...

Sanırım disk balata ve fren hidroligi değişmesi gerekecek.

Antifiriz değişmedi son bakımda 80 bin bakımda ölçüldü -27 die not alınmış sıkıntı yok denmişti gerçi sonrasında -22 yi gördü araç çok citti kış yaşadık dediğiniz gibi 6 yıl ve 90 bin km yorgunluğu Antifiriz de değişmesi gerekiyor 

Antifiriz işi oldum olası korkutur beni fransizlarin yapmış olduğu espace denilen araç baya korktu beni elimi yakmıştı antifiriz değsikligi sonunda bitmek bilmeyen hava yapması sonucu 2 ay sargı ile dolasmistim illaki reno motoru değil bu hava yapacağını sanmam ama ben yine de serviste değiştitiririm Antifiriz en azından yapılan işlemde garanti soz konusu....

Sayenizde aracım sifirlanacak teşekkür ederim hatirlatmalariniz için... 

Vagcom konusu da şu anda beni aşıyor uğraşacak ne vaktim ne de maddi gücüm var o yüzden erteledim aküm gelince serviste kodlama yaptiricam artık antifiriz degsirken araya karistiririz muhtemel:) 

Saygilarimla herşey gonluzce olsun...

Merhaba değerli arkadaşlar, forumdan sayenizde çok şey öğrendim. Aracımı geçen yıl haziran ayı sonunda aldım. 2019 Golf 7 Highline 1.0 115 HP DSG aracımı yaklaşık 1500 km sonra Ankara'da ilk bakıma götüreceğim. Kafama takılan bazı hususlar mevcut. Sizin fikrinizi almak istiyorum. 

1. Yetkili servisin kullandığı Castrol marka yağ ve hangi marka olduğunu bilmediğim hava, polen ve yağ filtresi yerine; liqui moly top tec 4200 5w30 4 lt yağ ve Mann filtreleri kullanmak istiyorum. Polen filtresi olarak karbon filtre kullandıklarını biliyorum, ancak antialerjenik filtre kullanmadıklarını biliyorum. Özellikle Mann FP26009 antialerjenik filtreyi kullanmak istiyorum. Sizce Ankara'da Doğuş ve diğer 2 yetkili servis malzemelerin dışardan getirilmesi konusunda ikna edilebilir mi? Yoksa hiç çabalamaya gerek yok mu?

2. Motor iç temizliği (engine flush) işlemi yetkili servislerde yapılıyor mu? Bu işlem sizce her bakımda gerekli mi? Kullanma kılavuzunda durulama işleminden bahsedilmemekle birlikte birçok Youtube videosunda durulama işlemi yapılıyor. Sizce durulamaya gerek var mı?

3. DKRF motor bulunan aracımın kullanım kılavuzunda motor yağı değişiminin "sabit servis" aralığında yani "1 yıl ya da 15.000 km" de "önce olana göre" yapılması gerektiği; motor yağı seçiminde öncelikli olarak VW 508 00 sertifikalı (Örneğin: TOP TEC 6200 0W-20, Castrol EDGE 0W-20 LL IV), alternatif olarak da VW 504 00 ( Örneğin: TOP TEC 4200 5W-30, Castrol EDGE 5W-30 LL) sertifikasına sahip motor yağı ile bakımların yapılması gerektiği belirtilmektedir. Yetkili servislerde aracım için kullanılan motor yağının VW 504 00 ve VW 507 00 sertifikasına sahip 50700VWCA kod numaralı Castrol Edge Prof. LL III 5W-30 yağ olduğunu öğrendim. Doğuş otomotiv yetkili servislerde aracın kullanma kılavuzunda öncelikli olarak kullanılması önerilen VW 508 00 sertifikasına sahip motor yağı kullanılmayıp alternatif olarak önerilen VW 504 00 sertifikalı yağ neden kullanılmaktadır? VW 508 00 sertifikalı motor yağlarının VW 504 00 sertifikalı motor yağlarına göre avantaj ya da dezavantajları nedir? Aracımda fabrika çıkışında hangi yağ kullanılmaktadır? Bu soruları Doğuş otomotive farklı platformlarda sordum ve yanıt alamadım. En son yetkili servisin telefon numaralarını iletip ordan öğrenmemi tavsiye ettiler. 

Paylaşımlarınız için teşekkür ederim

Merhaba değerli arkadaşlar, forumdan sayenizde çok şey öğrendim. Aracımı geçen yıl haziran ayı sonunda aldım. 2019 Golf 7 Highline 1.0 115 HP DSG aracımı yaklaşık 1500 km sonra Ankara'da ilk bakıma götüreceğim. Kafama takılan bazı hususlar mevcut. Sizin fikrinizi almak istiyorum. 

1. Yetkili servisin kullandığı Castrol marka yağ ve hangi marka olduğunu bilmediğim hava, polen ve yağ filtresi yerine; liqui moly top tec 4200 5w30 4 lt yağ ve Mann filtreleri kullanmak istiyorum. Polen filtresi olarak karbon filtre kullandıklarını biliyorum, ancak antialerjenik filtre kullanmadıklarını biliyorum. Özellikle Mann FP26009 antialerjenik filtreyi kullanmak istiyorum. Sizce Ankara'da Doğuş ve diğer 2 yetkili servis malzemelerin dışardan getirilmesi konusunda ikna edilebilir mi? Yoksa hiç çabalamaya gerek yok mu?

2. Motor iç temizliği (engine flush) işlemi yetkili servislerde yapılıyor mu? Bu işlem sizce her bakımda gerekli mi? Kullanma kılavuzunda durulama işleminden bahsedilmemekle birlikte birçok Youtube videosunda durulama işlemi yapılıyor. Sizce durulamaya gerek var mı?

3. DKRF motor bulunan aracımın kullanım kılavuzunda motor yağı değişiminin "sabit servis" aralığında yani "1 yıl ya da 15.000 km" de "önce olana göre" yapılması gerektiği; motor yağı seçiminde öncelikli olarak VW 508 00 sertifikalı (Örneğin: TOP TEC 6200 0W-20, Castrol EDGE 0W-20 LL IV), alternatif olarak da VW 504 00 ( Örneğin: TOP TEC 4200 5W-30, Castrol EDGE 5W-30 LL) sertifikasına sahip motor yağı ile bakımların yapılması gerektiği belirtilmektedir. Yetkili servislerde aracım için kullanılan motor yağının VW 504 00 ve VW 507 00 sertifikasına sahip 50700VWCA kod numaralı Castrol Edge Prof. LL III 5W-30 yağ olduğunu öğrendim. Doğuş otomotiv yetkili servislerde aracın kullanma kılavuzunda öncelikli olarak kullanılması önerilen VW 508 00 sertifikasına sahip motor yağı kullanılmayıp alternatif olarak önerilen VW 504 00 sertifikalı yağ neden kullanılmaktadır? VW 508 00 sertifikalı motor yağlarının VW 504 00 sertifikalı motor yağlarına göre avantaj ya da dezavantajları nedir? Aracımda fabrika çıkışında hangi yağ kullanılmaktadır? Bu soruları Doğuş otomotive farklı platformlarda sordum ve yanıt alamadım. En son yetkili servisin telefon numaralarını iletip ordan öğrenmemi tavsiye ettiler. 

Paylaşımlarınız için teşekkür ederim
Kullanma klavuzunda yağ hakkında bahsettiğiniz o sayfanın resmini çekip paylaşırsamız yardımcı olmaya çalışayım..

Arkadaşlar selamlar,

Nereye yazayım nereye derken "Güncel Bakım Masrafları" altına yazmaya karar verdim.

Sabah aracımın periodic bakımı için Doğuş Oto (Esenyurt) ile görüştüm. Corona sebebiyle ücretsiz vale hizmetleri varmış. Ancak bunu direk size söylemiyorlar. Ben vale tercih etmek için sorduğumda böyle bir hizmetleri olduğunu ve ücretsiz olduğunu belirttiler.

Bakıma gidecek arkadaşlar için bilgi olsun. Güzel bir hizmet.

Herkese iyi günler dilerim.
Benim 22 mayista dogus city esenyurtta servis randevum var, duruma göre vale hizmetini kullanabilirim, cünkü arabayi sabah teslim alip, aksam kapanmadan önce geri veriyorlar.

Eve taksiyle dönmek zorunda kaliyorum, sonra tekrar taksiyle dogusa, 15 dakikalik islem icin bütün gün arabayi servise tutuyor dogus city, bilginize

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tek seferde tam bir cevab verebilmem için aracın motor kaputunu açtığınızda aşşağıda paylaştığım resimdeki gibi bir etiket görürsünüz., yarın kapıtu açıp bir bakıp haber verirseniz motor yağı konusunda sağlıklı bir cevap veririm.. 

Filtre hakkında sorduğunuz soruya cevap vereyim.,

Serviste TSI motor için kullanılan filtreler., kutunun içinden hava ve yağ filtresi Mann marka çıkar., 

İsterseniz anti-alerjik polen filtresi taktırırsınız bunu sıkıntı etmeyin., ben  5Q0819669 parça kodlu anti-alerjik polen filtresinden taktırmak istiyorum diyee belirtin., olsun bitsin :)  Polen filtresi marka olarak., anti-alerjik filtrede marka olarak Mann veya Mahle çıkıyor.,

Mann, Mahle, Hengst bu 3 marka dünyanın en iyi filtre üreticileridir..

Özetle filtre konusunda serviste kutunun içinden ne marka çıkıyor diyee sıkıntınız olmasın.. servis dışardan filtre asla kabul etmez bunu için hiç kasmayın :)  Sadece bazı servisler dışardan yağ kabul ediyor ama hepsi değil.,

Yarın motor kaptunu açıp etikete bakın ne yazoyor diye., 

Örnek resim; 

BCACB3B2-DB43-47D5-96D9-998C88554DD2.jpeg

Tek seferde tam bir cevab verebilmem için aracın motor kaputunu açtığınızda aşşağıda paylaştığım resimdeki gibi bir etiket görürsünüz., yarın kapıtu açıp bir bakıp haber verirseniz motor yağı konusunda sağlıklı bir cevap veririm.. 

Filtre hakkında sorduğunuz soruya cevap vereyim.,

Serviste TSI motor için kullanılan filtreler., kutunun içinden hava ve yağ filtresi Mann marka çıkar., 

İsterseniz anti-alerjik polen filtresi taktırırsınız bunu sıkıntı etmeyin., ben  5Q0819669 parça kodlu anti-alerjik polen filtresinden taktırmak istiyorum diyee belirtin., olsun bitsin :)  Polen filtresi marka olarak., anti-alerjik filtrede marka olarak Mann veya Mahle çıkıyor.,

Mann, Mahle, Hengst bu 3 marka dünyanın en iyi filtre üreticileridir..

Özetle filtre konusunda serviste kutunun içinden ne marka çıkıyor diyee sıkıntınız olmasın.. servis dışardan filtre asla kabul etmez bunu için hiç kasmayın :)  Sadece bazı servisler dışardan yağ kabul ediyor ama hepsi değil.,

Yarın motor kaptunu açıp etikete bakın ne yazoyor diye., 

Örnek resim; 

Ekli dosyayı görüntüle 31281
Ali bey merhaba. Kaputu açıp baktığımda VW 50.... kodlu bir etikete ne yazık ki rastlayamadım. Bu durum acaba "Motor VW 502 00, VW 504 00 ve VW 507 00 standartlarına uygun motor yağı ile doldurulmuşsa, motor  bölmesindeki kilit taşıyıcının üzerinde buna işaret eden bir etiket bulunur. Lütfen notu dikkate alın"  bilgilendirmesine istinaden bu standartların dışında; kullanma kılavuzunda önerilen standart olan VW 508 00 ile fabrikada doldurulduğunu mu belirtmektedir? Ayrıca Motor iç temizliği (engine flush) işlemi yetkili servislerde yapılıyor mu? Bu işlem sizce her bakımda gerekli mi? Kullanma kılavuzunda durulama işleminden bahsedilmemekle birlikte birçok Youtube videosunda durulama işlemi yapılıyor. Sizce durulamaya gerek var mı? Teşekkür ederim.

P00428-180947.jpg

P00428-160230.jpg

P00222-190939.jpg

yağ.jpg

yağ 2.jpg

@typhoons bence maddi gucunuz yetiyorsa serviste yaptırın ayrıyeten 1 yil gecerli yol yardim hizmetinide almis oluyorsunuz 

Geri
Üst Alt