Güncel Bakım Masrafları

@forzaGilles Hidroliğini bu ara değişeceğiz. 2.5 yıla yaklaştı fren hidrolik değişmeyeli.  Eğer usta disk veya balata değişelim derse Distribütörlerin birinden araştırıp ferodo bulmaya almaya çalışacağım. 

Hocam buji ömrünü tamamlamışsa ne gibi belirtileri olur, bit bilginiz var mı? 

Bu arada siz hiç motorun dış temizliği için würth motor temizleyicisi kullandınız mı, elimde var da. Kullansam mı kullanmasam mı kararsız kaldım. Kablolara vs olumsuz bir etki yaparmı diye tereddüt içindeyim :)

çok teşekkürler.
Çalışma anında iyi ateşleme yapamadığı için motor geç çalışır, yakıt tüketimine etkisi olur vs.. 

Ferodo herkesin ağzına yapışmış gidiyor, kötü mü değil orta halli ürünler üretir ama o fiyata Jurid ve Ate gibi daha kaliteli markalar var., 

Mercedes, Bmw, Audi fren diskinde Jurid, balatada Ate kullanırlar.,

Balata-disk gibi parçalar her sene değişen parçalar olmadığı için kaliteli bir marka alınması taraftarıyım..

Birde seramik katkılı fren balataları vardır., bunlar daha uzun ömürlü olurlar, daha az balata tozu üretirler ama fiyatları da pahalıdır.!!

Ate, Jurid veya Textar bunlardan şaşmayın.. 

Würth motor temizleyici ben kullanmadım, kullanan arkadaşlarım oldu ama ben önermiyorum., Bir ürün el, fırça ve bez teması olmadan susuz temizlik vaad ediyorsa bilin ki içinde ağır kimyasallar içeriyordur ve pek çok aksama zarar verebilme potansiyeli vardır., 

Ben nasıl yapıyorum; 1 adet detay fırçası, 4-5 tane mikrofiber bez, genel temizleyici APC, sprey şişe (sprey pompa) içine bir miktar su., kirli bölgeleri apc ve fırça ile köpürtüp nemli bez ile siliyorum., elimin girmediği sabun artığı kalan yerler olursa sprey pompa içindeki sudan bir miktar sıkıp bez ile siliyorum.. daha fazlasına gerek yok.. 

Piyasada en fazla çakması olan yağ motul en fazla çin üretimi olan balata da ferodo bir ara aracım için gezmediğim parçacı kalmadı, inat ettim servisten almamak için sanki biri gelmiş tüm parçacılara çin ferodoyu satmış kime sorsam,

var abi buyur,

bakabilir miyim ?

Tabi abi..

sonuç çin....

Sabah 10 gibi başladım öğleden sonra 2 gibi buldum o da elinde var çin satmaktan diğerinin fiyatını bilmiyor ne zaman getirdi kim bilir elinde kaldı. Neyse aldım taktım çıkardığım balatalar da 10 günlüktü onu da başka bir parçacının önerisiyle güya kapıda duran kendi tuareg aracında takılıymış aldık hata ettik. Değişimden sonra ilk araca bindiğimde fark ettim basıyorum sanki frenler tutmuyor, alıştı alışacak derken dedim lanet olsun, çıkarıp çöpe attım. Şimdi ne ses ne başka bir şey çok memnunum UK üretim ferodo, fakat textar ate trw de uzak doğu üretim olmaması koşuluyla gider

Bu zamana kadar uzak doğu üretim aldığım tüm parçalar kalitesiz çıktı ve memnun kalmadım adamlar bir şeylerden çalıyor ve bu bariz belli.

en iyisini sorarsanız brembo derim disk ve balatada daha bir adet olumsuz yorum görmedim, bir tanıdığım leona taktı çok memnun biraz tuzludur kendisi.

yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşayım yetkili servis pert kayıtlı araca servis bakımı yapmıyormuş iki telli avem garage gittim aydın usta ve mevlana usta tarafından bakımı yapıldı bujiler antifiriz yağ polen vs filtreleri değişti 640 tl ye yapıldı aracın benden önceki sahibi sağolsun polen filtresini hiç değiştirmeden kullanmış arabam daha sessiz oldu zaten 1.4 tsi motorlar sessiz çalışan bir motordur iyice sessiz oldu sanırım buji ve antifrizin değişmesiyle daha sessiz oldu güler yüzlü insanlar tavsiye ederim 

E1C6C546-3D51-49D8-B169-B6B738598118.jpeg

25FEC34A-257F-49D1-A7D0-072891E30290.jpeg

15C47F82-27EF-4DEB-81CF-FC4178C41B85.jpeg

silecek ihtiyaçı olan varsa metro grossmarketlerde valeo silecekler %25 indirimli..ön silecek takımı yaklaşık 70-75tl ye geliyor.. (Önler 65-45 cm)

ben aldım gayet başarılı..bosch kadar kaliteli..servise 150-200 tl vermeye değmez..

Valeo bilindiği gibi orijinal fabrika çıkışı SWF marka silecek firmasının da çatı firması..dünyanın 1 numaralı oem üreticisiymiş..

https://www.valeoservice.com.tr/tr/newsroom/silecek-sistemleri

Metro oto kataloğu

Moderatör tarafında düzenlendi:
Silecekler kac senede degismeli tahminiz 3 seneyi gecti benim hala iyi geliyor silecekler ses yok hafif zor kayiyor gibi bazen baska sorunu yok fiyat gayet uygun duruyor

Silecekler kac senede degismeli tahminiz 3 seneyi gecti benim hala iyi geliyor silecekler ses yok hafif zor kayiyor gibi bazen baska sorunu yok fiyat gayet uygun duruyor
Duruma göre değişir., kullanılan cam suyunun kalitesi, musluk suyu kireçli sertleşme yapar, aracın kapalı garaj mı yoksa sokakta mı kalıyor., bunlar etken.. Benimki daha hiç değişmedi, 4 sene oldu.. halaa ilk gün nasıl siliyorsa öyle siliyor..

@forzaGilles  kapali garaj hocam sadece shellin camsuyunu koyuyorum, 1 sene daha idare etsin o zaman sorun yasatmadi daha bana da

Eco serisi ama benim sikayetim yok

Aslinda orjinal silecegimde 4 yil oldu sikayetim yoktu ama degistirdim 165tl lik fiyati 120ye dustuler yinede eco serisini aldim.

Beyler aracımın ilk yıllık bakımına iki hafta kadar kaldı.

Şu anda coronavirüs nedeniyle çıkmıyorum dışarı evden çalışıyorum. Ayrıca hadi çıktık tamam sorun değil, serviste usta araca mecburen binecek koltuk direksiyon vs. dokunacak. Bagaj kapağı iç plastik kısmından ses geliyor ona da baktırmak istiyordum ne yapsam bilemedim. Belki de o sesi hiç söylemem şu durumda virüs taşıma ihtimali olan birinin ailemizle kullandığımız araca ne kadar az dokunması kardır.

Acaba servislerde ciddi anlamda tedbir alınmış mı bilgisi olan var mı?

@omurkadir Bende merak ediyorum ne olacak arabanin bakimi, bakimida 1-2 ay geciktirsek birsey olur mu? Söz konusu dogus oto olunca büyük ihtimalle olan garantiye olur. Araba zaten yatiyor deposundaki litresi 7tl olan benzinle :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Beyler aracımın ilk yıllık bakımına iki hafta kadar kaldı.

Şu anda coronavirüs nedeniyle çıkmıyorum dışarı evden çalışıyorum. Ayrıca hadi çıktık tamam sorun değil, serviste usta araca mecburen binecek koltuk direksiyon vs. dokunacak. Bagaj kapağı iç plastik kısmından ses geliyor ona da baktırmak istiyordum ne yapsam bilemedim. Belki de o sesi hiç söylemem şu durumda virüs taşıma ihtimali olan birinin ailemizle kullandığımız araca ne kadar az dokunması kardır.

Acaba servislerde ciddi anlamda tedbir alınmış mı bilgisi olan var mı?
hocam benim aracın da muayenesi geldi pardon muayenesi geçti:D

iyi konuya değindiniz bende korktum 3 gün oldu geçeli mecbur cumartesine randevu aldım.cezalı ödeyecez de muayeneden sonra binmeden her yerini kolonya ile silecem yapacak birşey yok.

@omurkadir Bende merak ediyorum ne olacak arabanin bakimi, tüvtürk muayneleri ertelendi, bakimida 1-2 ay geciktirsek birsey olur mu? Söz konusu dogus oto olunca büyük ihtimalle olan garantiye olur. Araba zaten yatiyor deposundaki litresi 7tl olan benzinle :)
hocam bana birşey demediler aldım ben sorun yok nasıl ertelelendi?

Geri
Üst Alt