Güncel Bakım Masrafları

Yanlış anlam çıkarmışsınız., yazıyı tekrar okumanızı öneririm yazıda oldukça ince detaylar mevcut
Öyleyse anladığımı yazayım hocam :) piyasada satılan Castrol LL araçlarımız için uygun, garanti bittikten sonra kullanilabilir, varilden yağ dolumunda oksidasyon riski konusunda endişe etmeye gerek yok. Sizce yazıdan bu anlamlar çıkmıyor mu  :)

Yanlış anlam çıkarmışsınız., yazıyı tekrar okumanızı öneririm yazıda oldukça ince detaylar mevcut
Ben yazıdaki bu kısıma takıldım adam açık açık bu yağların birbiri ile alakası yok demek istemiş , garantiden çıksa dahi ihtiyaçlarınızı karşılayacak yağ vardır diyor yani bu yağ servisteki yağ gibi ihtiyacınızı karşılar diye açık bir şekilde yazmamış

6622acdd97ac465e5e3ee56fdb1722fe.png

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ben yazıdaki bu kısıma takıldım adam açık açık bu yağların birbiri ile alakası yok demek istemiş , garantiden çıksa dahi ihtiyaçlarınızı karşılayacak yağ vardır diyor yani bu yağ servisteki yağ gibi ihtiyacınızı karşılar diye açık bir şekilde yazmamış

Evet bence de bu konuda daha fazla ayrıntıya girmeleri gerekiyor. İki yağın farklı olduğunu belirtmisler ancak farkın son tüketici için ne gibi farklılıklar sağlayacağı meçhul. Örneğin serviste kullanılan yağ motoru daha iyi veya uzun süre korur, yakıt verimliliği açısından daha başarılıdır veya tam tersi bir ifade görmek isterdim. 

İki yağın da araca uygun olduğunu söyleyip konuyu açmamak kafalarda soru işareti oluşturuyor. 

Evet bence de bu konuda daha fazla ayrıntıya girmeleri gerekiyor. İki yağın farklı olduğunu belirtmisler ancak farkın son tüketici için ne gibi farklılıklar sağlayacağı meçhul. Örneğin serviste kullanılan yağ motoru daha iyi veya uzun süre korur, yakıt verimliliği açısından daha başarılıdır veya tam tersi bir ifade görmek isterdim. 
İki yağın da araca uygun olduğunu söyleyip konuyu açmamak kafalarda soru işareti oluşturuyor. 
Formülleri farklı , üretim prosesleri farklı , amaçları farklı gece ile gündüz gibi hayır anlamadığım amaçları farklı ne demek biri gündelik biri yarış pisti için mi , adamlar vw sitesinde sayfa sayfa longlife 3 kullanın diye övgüler yağdırıyorlar tamam kullanalım madem bu kadar çok övdünüz nasıl kullanıcaz sadece servislerde var oraya geleceksiniz eee geldik servis shell koyuyor , kendi kendileri ile çelişiyorlar servisin koyduğu shell yağı internette bile bulamıyorsun , yani servise gideceğim varsada gitmem yağ bakımına

@asdfg112 Elbette uygun hocam., Varil yağı şöyle düşünün öyle 40-50 litrelik tenekeden değilde tanker yanaşıyor servisin yağ deposuna yağı boşaltıyor., ordan da benzin pompası gibi bir tabancayla araçlara dolduruluyor.,

@erkanwrc hocam Professional olan yağ üretilirken mikro filtreleme tekniğiyle üretiliyor., ben bakımlarda bu zamana kadar hep Edge Professional kapalı kutu yağ kullandım., bir gün kafama tak etti gittim BP 'den 1lt. Castrol Edge LL yağ aldım., Bakımda araca 4,6lt. yağ koyduklarından 1lt. Edge Professional yağın yarısı durduğundan., her iki yağı da plastik bardağa az miktar koyduğumda renklerinin bile farklı olduğunu gördüm.,

Mikro filtreleme tekniği dedikleri; yağ üretilirken çift filtrasyon aşamasından geçiyor., ve sonraki aşamalarda yağın "her bir litresi" optik cihazlarla mikro/makro boyutta görüntülenerek yağın kararlılığı inceleniyor., Bu sisteme fabrikasyon ilk dolum yağı deniliyor., Eskiden bu teknik Formula 1 araçları için üretilen motor yağlarında kullanılırdı., Sonrasında premium araç üreticileri için de bu teknikle yağ üretimi yapmaya başladılar., Sonrasında VW 'de ilk dolum yağı kalitesinde motor yağı tercih etmeye başladı., Yani VW 'nin Wolfsburg ana fabrikada araçlara dolum aşamasında kullandığı yağ ile Edge Professional yağ birebir aynı yağdır.

Peki bir motor yağına bi dünya para vermeye değer mi; aracı uzun yıllar kullanıcaksanız değeceğini düşünüyorum., yok 2-3 sene kullanıp satarım gibi düşünceniz var ise boşuna israf gerek yoktur.,

Bakımı dışarda yaptıranlara için Motul veya Liqui Moly kullanmalarını öneririm.,

Uygun olanlar;

Motul 8100 X-clean+ 5w-30 (yalnız motul 'de güvenilir veya bilindik bir yerden almakta fayda var, sahtesi çok olan bir yağ)

Liqui Moly TopTec 4200 5w-30

[mention=4213]asdfg112[/mention] Elbette uygun hocam., Varil yağı şöyle düşünün öyle 40-50 litrelik tenekeden değilde tanker yanaşıyor servisin yağ deposuna yağı boşaltıyor., ordan da benzin pompası gibi bir tabancayla araçlara dolduruluyor.,
[mention=167]erkanwrc[/mention] hocam Professional olan yağ üretilirken mikro filtreleme tekniğiyle üretiliyor., ben bakımlarda bu zamana kadar hep Edge Professional kapalı kutu yağ kullandım., bir gün kafama tak etti gittim BP 'den 1lt. Castrol Edge LL yağ aldım., Bakımda araca 4,6lt. yağ koyduklarından 1lt. Edge Professional yağın yarısı durduğundan., her iki yağı da plastik bardağa az miktar koyduğumda renklerinin bile farklı olduğunu gördüm.,
Mikro filtreleme tekniği dedikleri; yağ üretilirken çift filtrasyon aşamasından geçiyor., ve sonraki aşamalarda yağın "her bir litresi" optik cihazlarla mikro/makro boyutta görüntülenerek yağın kararlılığı inceleniyor., Bu sisteme fabrikasyon ilk dolum yağı deniliyor., Eskiden bu teknik Formula 1 araçları için üretilen motor yağlarında kullanılırdı., Sonrasında premium araç üreticileri için de bu teknikle yağ üretimi yapmaya başladılar., Sonrasında VW 'de ilk dolum yağı kalitesinde motor yağı tercih etmeye başladı., Yani VW 'nin Wolfsburg ana fabrikada araçlara dolum aşamasında kullandığı yağ ile Edge Professional yağ birebir aynı yağdır.
Peki bir motor yağına bi dünya para vermeye değer mi; aracı uzun yıllar kullanıcaksanız değeceğini düşünüyorum., yok 2-3 sene kullanıp satarım gibi düşünceniz var ise boşuna israf gerek yoktur.,
Bakımı dışarda yaptıranlara için Motul veya Liqui Moly kullanmalarını öneririm.,
Uygun olanlar;
Motul 8100 X-clean+ 5w-30 (yalnız motul 'de güvenilir veya bilindik bir yerden almakta fayda var, sahtesi çok olan bir yağ)
Liqui Moly TopTec 4200 5w-30
Bilgiler için teşekkürler hocam vw sitesinde o kadar övüp bu yağı kullanın vs diyipte serviste shell kullanması çok ayıp birşey üstelik 200 liralık yağa 320 lira yazarak servisten soğudum benimde aklımda liqui moly ve motul var fakat bu güvenilir yer dediğiniz neresi mesela nereden alabiliriz bu motulü

Yağ konusunda yazdıklarınızı okudum gideceğim yetkili servis castrol dışında bir yağ kullanacak olursa kendi yağımı götürebilirim doğru anlamış mıyım  acaba ?

120 bin bakımı için 1,250₺ ödedim özel serviste. 4lt castrol yağ,hava,yağ,polen filtresi,bujiler,salıncak burçları,motor temizliği. Servis bakım için 1,480₺ burçların değişimi için 600-700₺ 

Bilgiler için teşekkürler hocam vw sitesinde o kadar övüp bu yağı kullanın vs diyipte serviste shell kullanması çok ayıp birşey üstelik 200 liralık yağa 320 lira yazarak servisten soğudum benimde aklımda liqui moly ve motul var fakat bu güvenilir yer dediğiniz neresi mesela nereden alabiliriz bu motulü

Aslında bu vw 'nin değilde daha çok kar elde etmek isteyen servislerin suçu desek daha doğru olur., halaa servislerin %75-80 'i Edge Professional kullanıyor., 6-7 önce her servisin kafasına göre yağ markası kullanması sonucu araçlarda yaşanan sıkıntılardan dolayı VW Almanya tek tip yağ kullanılması direktifi vermişti ama sanırım işler biraz gevşeyince kafalarına göre davranmaya eski üsüle geri dönmeye başladılar., Ayrıca 4 lt. yağ için ödediğiniz rakam 320 lira değil., o rakam kdv eklenmemiş fiyatıdır., KDV 'yi ekleyince rakam 378 lira :)

Motul kullanmadığımdan neresi güvenilir pek bilgim yok araştırmadım., Sitesine falan bakıp yetkili satıcıları ile konuşulabilir.,

Liqui Moly için sıkıntı yok, distribütör kendi resmi sitesinden satışını yapıyor https://www.liquimolyturkey.com/5w30

@forzaGilles hocam geçe sene bakıma gittiğimde başka bir servisten 1ltlik castrol aldım faturasıyla gittim bakımdan sonra kesilen fatura bu şekilde. Periyodik bakım yerine bakım yazarak kendilerince bir uyanıklık mı yapmışlar. Normalde müşteri yağı dışardan getirdi diye not düşerdik size düşmedik dediler.

43952429_246141996245847_2070648736068927488_n.jpg

hocam Professional olan yağ üretilirken mikro filtreleme tekniğiyle üretiliyor., ben bakımlarda bu zamana kadar hep Edge Professional kapalı kutu yağ kullandım., bir gün kafama tak etti gittim BP 'den 1lt. Castrol Edge LL yağ aldım., Bakımda araca 4,6lt. yağ koyduklarından 1lt. Edge Professional yağın yarısı durduğundan., her iki yağı da plastik bardağa az miktar koyduğumda renklerinin bile farklı olduğunu gördüm
Hocam burda iki farklı yağdan mı bahsediyosunuz anlamadım biraz açar mısınız

@forzaGilles hocam geçe sene bakıma gittiğimde başka bir servisten 1ltlik castrol aldım faturasıyla gittim bakımdan sonra kesilen fatura bu şekilde. Periyodik bakım yerine bakım yazarak kendilerince bir uyanıklık mı yapmışlar. Normalde müşteri yağı dışardan getirdi diye not düşerdik size düşmedik dediler.

Ekli dosyayı görüntüle 17298
Hayır herşey normal., Orada bakım diye yazan işçilik ücreti., hepimizde öyle yazıyor :)

@forzaGilles hocam edge professional nerde satılıyor bulamadım ben

Hocam burda iki farklı yağdan mı bahsediyosunuz anlamadım biraz açar mısınız
Edge Professional sadece servislerde satılıyor.,

2 Farklı yağ değilde şöyle düşünün;

Castrol Edge LL olan retail version (perakende sürümü)

Castrol Edge Professional LongLife III (servislerde satılan versiyonu)

Her 2 yağda araç için gerekli olan tüm standarları karşılıyor., ve yine her 2 yağda gerekli tüm onay spefikasyonlarına sahip., Ancak Edge Professional 'ın yukarıda yazdığım artıları var

Geri
Üst Alt