Güncel Bakım Masrafları

@Savatage istiklal marşına geç kalınca kapıda bekleyen müdür gibi sen git 150bin para ver 2 ay geç kalmışın dsg arıza yapsın değişimi 12 bin tl niyeti bozduğunuz için zubizuyla size arabada beş evde 10bin deyip göndersinler hey golfüne yandığımın dünyası hey saygılar doğuş abi.

1.2 tsi dsg 1030 tl, AYRICA YAĞ ARTIK SHELL HELIX ULTRA PROFF 0-30 olacakmış
Normalde olmaması gerekir., gittiğiniz servis bakım için kullanılan malzeme fiyatları arttığı için daha fazla kâr elde etmek adına daha ucuza temin edebileceği bir yağ markasına geçiyor.!

Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri, Doğuş otomotiv ve ülke içindeki pek çok servis Castrol Edge Professional LongLife III 5w-30 kullanmaktadır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@mcgyver bu yağ işi tamamen adam ka dırma bence vw anlaşıyor firmayla diğer yağları millet korkudan kullanamıyor garantisi olanı anlarım da olmayan da bunlara mecbur kalıyor forumda biri yazmıştı castrolle aracı yağ yakıyor mul mobil e geçmiş yağ yakmayı kesmiş
@bf417 kendi aldığınız faturalı yağın kullanılmasını talep edebilirsiniz bakımda ,  VW spesifikasyonlarını karşıladığı takdirde problem olmayacaktır. Yağ ile ilgili bir sıkıntı olması durumda garanti dışı kalacak diye gözünüzü korkutmasınlar , aracınıza uygun  güvenilir yerden orijinal bir yağ aldığınızda nasıl bir problemle karşılaşabilirsiniz ki

Baştaki 0w değeri yağın motor sogukken viskozitesini belirtiyor, w harfi winter'dan geliyor zaten. İkinci sayı olan 30 yağın isindiktan sonraki viskozitesini belirtiyor. 

Viskoziteyi de akiskanliga karşı sıvının gösterdiği direnç olarak tanımlayabiliriz. Sayı düşük oldukça sıvı daha rahat akar, yükseldikçe daha zor akar. 

Ben çok yüksek devirlerde motoru zorlamayan biri olarak 5w30 yerine 0w30u daha mantıklı buluyorum. İlk çalıştırma sırasındaki aşınma daha az olacaktır, bu özellikle kış aylarında faydalı. Ayrıca yakıt tüketimi de olumlu etkilenir bu değişimden. 

Peki 0w yağ kullanmanın dezavantajı yok mu? Elbette var, yüksek devirlerde çok kullanıyorsanız aracınız ilerleyen bir sonraki bakıma kadar normalde eksilttiginden daha fazla yağ eksiltir. Bu eksiltme ihtimaline karşı daha sık aralıklarla yağ seviyesi kontrolü yapmanız gerekir. Bu ihtimal göz önünde bulundurulmalıdır ve bagajda 1litrelik aynı yağın yedeği olmalı. 

Marka olarak da Shell bildiğim kadarıyla gayet kaliteli yağlar üretiyor. Tabi her seriye göre kalite de değişiyor olabilir. 

Belirteyim, mühendis değilim, bu yazdıklarım tamamen son tüketici olarak yaptığım araştırmalar. Yanıltmak istemem kimseyi. 

Baştaki 0w değeri yağın motor sogukken viskozitesini belirtiyor, w harfi winter'dan geliyor zaten. İkinci sayı olan 30 yağın isindiktan sonraki viskozitesini belirtiyor. 

Viskoziteyi de akiskanliga karşı sıvının gösterdiği direnç olarak tanımlayabiliriz. Sayı düşük oldukça sıvı daha rahat akar, yükseldikçe daha zor akar. 

Ben çok yüksek devirlerde motoru zorlamayan biri olarak 5w30 yerine 0w30u daha mantıklı buluyorum. İlk çalıştırma sırasındaki aşınma daha az olacaktır, bu özellikle kış aylarında faydalı. Ayrıca yakıt tüketimi de olumlu etkilenir bu değişimden. 

Peki 0w yağ kullanmanın dezavantajı yok mu? Elbette var, yüksek devirlerde çok kullanıyorsanız aracınız ilerleyen bir sonraki bakıma kadar normalde eksilttiginden daha fazla yağ eksiltir. Bu eksiltme ihtimaline karşı daha sık aralıklarla yağ seviyesi kontrolü yapmanız gerekir. Bu ihtimal göz önünde bulundurulmalıdır ve bagajda 1litrelik aynı yağın yedeği olmalı. 

Marka olarak da Shell bildiğim kadarıyla gayet kaliteli yağlar üretiyor. Tabi her seriye göre kalite de değişiyor olabilir. 

Belirteyim, mühendis değilim, bu yazdıklarım tamamen son tüketici olarak yaptığım araştırmalar. Yanıltmak istemem kimseyi. 

@mcgyver hocam hangi şehir ve serviste yaptıracaksınız bakımı. Malesef bazı servisler shell marka yağ kullanıyor ve bakımda kullanılan yağın aynısını benzinliklerde bulmak çok zor. uzun yolda yağ eksiltmeyle karşılaşsak ciddi sıkıntı olacak. Hadi başka bir şehirde yağ eksiltme yaşadık ve wv servisine gitti ve genelde castrol marka yağ kullandırları için takviye yaptırmak bile sıkıntı. Bu işin standartı olması gerek. @forzaGilles hocamla bu konuda daha önce konuşmuştuk ama mutlak çözüm yok malesef. Bu arada tam 1 sene önce sadece yetkili serviste satılan castrol edge profesyonel 1lt yağı 64 liraya almıştım bugün arayıp sordum 107 lira olmuş. Bende balıkesirde bakım yaptırıcam önümüzdeki ay 1lt olan yağdan 4tane alırım diyordum ancak 1lt olanı bile satmıyorlar 1ltlik shell yağ var dediler. Linkteki yağı kullanıyorlarmış https://www.shell.com.tr/motorists/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-professional-av-l-0w-30.html

@mcgyver hocam hangi şehir ve serviste yaptıracaksınız bakımı. Malesef bazı servisler shell marka yağ kullanıyor ve bakımda kullanılan yağın aynısını benzinliklerde bulmak çok zor. uzun yolda yağ eksiltmeyle karşılaşsak ciddi sıkıntı olacak. Hadi başka bir şehirde yağ eksiltme yaşadık ve wv servisine gitti ve genelde castrol marka yağ kullandırları için takviye yaptırmak bile sıkıntı. Bu işin standartı olması gerek. @forzaGilles hocamla bu konuda daha önce konuşmuştuk ama mutlak çözüm yok malesef. Bu arada tam 1 sene önce sadece yetkili serviste satılan castrol edge profesyonel 1lt yağı 64 liraya almıştım bugün arayıp sordum 107 lira olmuş. Bende balıkesirde bakım yaptırıcam önümüzdeki ay 1lt olan yağdan 4tane alırım diyordum ancak 1lt olanı bile satmıyorlar 1ltlik shell yağ var dediler. Linkteki yağı kullanıyorlarmış https://www.shell.com.tr/motorists/oils-lubricants/helix-for-cars/helix-fully-synthetic/shell-helix-ultra-professional-av-l-0w-30.html
3 gün önce kardeşim bana haber vermeden kendi Polo 1.2 TSI aracını servise götürmüş., faturadan kullandıkları yağa baktığımda Mobil Super 3000 Formula V 5w-30 diye bir yağ kullanmışlar., dikkat edin yağ Mobil 1 ibaresi yok sadece Mobil yazıyor., Mobil 'in bizim klasmandaki araçlar için önerdiği uygun yağ Mobil 1 ESP Formula 5w-30..., burdan şunu söylemek istiyorum bu yağ Mobil Super 3000 diye geçen yağ en ucuz ve düşük kaliteli yağı., yani daha fazla para kazanmak için ellerinden geleni yapıyorlar., Aradım Doğuş otoya şikayet ettim VW Almanya ve VW TR resmi sitesinde bile Castrol Edge öneriliyor ve kullanılıyor., bunlar bulabildikleri en ucuz yağı kullanıp aynı zamanda Castrol Edge Professional fiyatıyla aynı fiyata fiyatlandırıyorlar dedim., Temsilci kadın 1-2 saat içinde geri dönüş yaptı merkezden değerlendirme sonucu Ücretsiz olarak yağ ve yağ filtresini değiştirecekleri ve servisin yaptığı işlemin  yetkisi dışında olduğunu söylediler.!

0w-30 o kadar ince bir yağ ki zaten normalde yağ eksiltmeye çok müsait olan TSI motorlar bu yağ ile sıkıntı çıkarması an meselesi olur., Zaten acil ihtiyaç halinde Shell Helix Ultra Professional AV-L denilen yağı bulmanız çölde su bulmak kadar zor., Shell benzinciler de bile yok göremedim ben., Elbette kullanıcıların illa ki Castrol kullanacak diye zorunluluğ yok ama başka marka kullanacaksa da öncelikle kolayca bulunabilir olması en önemli şeylerin başında geliyor;

Tüm arkadaşlara yağ tercihinde bu yağların dışına çıkmamanızı öneririm;

-Castrol Edge Professional LongLife III 5w-30

-Castrol Edge LL 5w-30

-Liqui Moly TopTec 4200 5w-30

-Motul 8100 X-Clean+ 5w-30

-Motul Specific 504.00 / 507.00

-Mobil 1 ESP Formula 5w-30

Şunu belirteyim arkadaşlar 2hafta önce bakım yaptirdim ben tercihimi mobil 1 esp formula dan kullandım.

Parcacıda yağları inceledim

Castrol 5w30 ll 4lt olanlar turkiyede üretilmiş 5lt olanlar yurt dışından gelmiş ne alka bilmiyorum

Bugün motor suyu almaya gittim vw bayisine  80 lira istediler,hiçbir kampanya indirim filan olmadığını kuruş indirimde yapamayacaklarını söyleyince almaktan vazgeçtim saf su alıp tamamladım artık.
Antifiriz için size nasıl 80 lira dediler inanılır gibi değil., büyük ihtimal başından savmak için ekrandan bakmadan kafadan salladılar diye iyimser konuşuyorum., Çünkü geçen daha yeni sordum; G13 Antifiriz 1,5 lt. fiyatı: 64 lira

@EMİR  Alvin - Antalya

@asdfg112  1.2 araç neticede ama ara ara olduğu kadar yüksek devire geçiyorum. Ama öyle sürekli canavarca da değil tabi. :D 0w-30 kış için benide mutlu etti. Tavsiyeleri dikkate alacağım.

@EMİR  Alvin - Antalya

@asdfg112  1.2 araç neticede ama ara ara olduğu kadar yüksek devire geçiyorum. Ama öyle sürekli canavarca da değil tabi. :D 0w-30 kış için benide mutlu etti. Tavsiyeleri dikkate alacağım.
Antalya ‘da mı ikamet ediyorsunuz hocam..?

Antalya ‘da mı ikamet ediyorsunuz hocam..?
Evet hocam. 0w-30 için neden bu kadar sevindim bilmem ama sabahları işe gitmek için araca bindiğimde kücümsenmeyecek derecede bir soğuk oluyor sert soğuk. Ankaranın kini de bilirim ayrıca. Zaten ilk çalıştırma o soğukta oluyor. Akşam dönerkende otoparkta kaldığından çok faydası olmaz gerçi ama? Kış kıştır :D

Tabi buz kar olayı olmaz orası malum :d

Castrol yağ ile ilgili Castrol’e gönderdiğim maile gelen cevap;

İyi günler, aracımın bakımı için castrol tam sentetik yağ kullanmak istiyorum.

1-Castrol Edge Titanium Fst 5W-30 LL yağ ile
2-Castrol Edge Professional Titanium Fst Longlife III 5W-30 yağ arasında teknik anlamda ve spesifikasyon olarak herhangi bir fark var mı, varsa ne tür bir farklılık söz konusudur?

Gökhan Bey merhaba,

Aracınız Volkswagen motoruna sahip ise iki ürünümüz de VW 504.00/507.00 benzinli ve diesel onaylarına sahiptir.

Aracınızı yetkili servise götürüyorsanız Professional serisi ürünlerle değişim yapılmaktadır. Eğer garanti kapsamında değil ve dışarıdan uygun bir yağ kullanmak isterseniz Castrol EDGE 5W-30 LL ürünümüzü de tercih edebilirsiniz.

Professional serisi ürünler garanti kapsamında ve fabrikadan yeni çıkan araçlar için özellikle mikrofiltrasyondan geçirilmekte ve optik partikül ölçümü ile dolumu yapılan her hacimi takip edilmektedir.

Kararınızı servis veya garanti durumuna göre şekillendirebilirsiniz.

İyi günler dileriz.
-————————
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla iki ürün arasında küçük teknik farklılıklar haricinde kayda değer bir fark bulunmamakta. Bahsettiğiniz gibi aracım vw grubu motoruna sahip. İkinci sorum ise; malum yetkili servisler yağ bakımında Castrol proffesional long life serisini varil olarak kullanıyor ve varil açıldıktan sonra yağ uzun müddet havayla temas eder şekilde kalıyor. Bunun haricinde aynı yağın 1 litrelik ambalajda satılanı da mecvut. Bu durumda yağ bakımında özellikle 1 litrelik kapalı ambalajlı yağı tercih etmek gerekir mi? Servisler tarafından açık şekilde kullanılan varil yağda, havayla teması sonucu teknik açıdan herhangi bir farklılık olma ihtimali var mı?

Gökhan Bey merhaba,

Aslında belirtmek istediğim iki ürünün farklı formülasyon ve üretim prosesleri ile üretildikleri ve farklı amaçlarla kullanıldıklarıdır. Yetkili servisten çıksa da aracınız yine ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir ürün bulunmaktadır.

Varil ile alınan ürünler özel pompalar sayesinde gerekli miktarda çekildikleri için hava ile temas olmuyor. Variller hava almadığı için de herhangi bir oksidasyon riski bulunmuyor.

Ancak varil veya 4 l plastik ambalaj uzun süre hava alırsa (1 seneden fazla süre) oksitlenmeye başlayabilir.

Bilgilerinize sunarım,

Arkadaşlar, ilk bakım için araç menüsünde yağ bakımına 800 km kaldı diyor yani 15 bin km’yi baz alıyor. Periyodik bakım için ise 30 bin km’yi baz alıyor. İstesek servis ilk bakımda sadece yağ bakımı yapar mı?

@gkhn anlaşılan yağ seçimi konusunda çok da endişe etmeye gerek yok :) ben buradan bu anlamı çıkardım 

Geri
Üst Alt