Güncel Bakım Masrafları

Bakıma daha 1 ay var ama bu fiyatları görünce bu işe krikoyla kendim girmeyi düşünmeye başladım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bir saat önce, murat52 yazdı:

Bakıma daha 1 ay var ama bu fiyatları görünce bu işe krikoyla kendim girmeyi düşünmeye başladım.

Hocam keşke kriko ile olsa. Hava ve polen filtresi kolay da yağ filtresi için altına girmek lazım.Kriko yetersiz kalıyor. 

Garantisi Bitmiş ve Eli yatkın aracını seven kişilerin yapabileceği bir bakım aslında. 

Şahsen bende böyle bir durum söz konusu olsa Hobby olarak güzel bir hafta sonu aracıma kendim yapardım bakımını sonrada güzel bir temizlik :)  

Bende garajda yapmayı düşünüyorum 😊kimse kendi aracınıza üzendiğiniz gibi araçlarınza özenmez 😊

ben bursa doğuş otoda 4 bakım yaptırdım hiçbirinde değişim olmadı, ölçüm yaptılar değişime gerek yok dediler. 
Yanlış yapmışlar., fren hidroliği aracın üretim tarihinden itibaren 3.cü yılın sonunda ve devamındaki her 2 yıl da bir değişir/değişmesi gerekir., 

Ölçüm tek başına bir kriter değildir., Siz fren yaptıkça sürekli ısınan ve soğuyan hidrolik sıvısı sürekli yüksek sıcaklıklarda çalıştığından zamanla kaynama noktası düşer., Fren hidroliği çok kararsız bir sıvı olduğundan çevredeki şartlardan çok çabuk etkilenir., havadaki nemi emer vs.  

Sıfır kapalımkutu, kapağı hiç açılmamış ve hiç kullanılmamış fren hidroliğinin bile 5 yıl raf ömrü vardır (uygun saklama koşullarında) 

VW servis bakım çizelgesinde bile değişme zamanı belirtilmiştir; https://binekarac2.vw.com.tr/pdf/bakim_araliklari.pdf 

Özetle değiştirmek gerekir., Ölçüm yapılan cihazı yanlış amaçla kullanıyorlar., O cihaz fren sıvısının ömrünün dolmadan yapılan rutin kontrollerde kullanılır/kullanılması gerekir.

Yanlış yapmışlar., fren hidroliği aracın üretim tarihinden itibaren 3.cü yılın sonunda ve devamındaki her 2 yıl da bir değişir/değişmesi gerekir., 

Ölçüm tek başına bir kriter değildir., Siz fren yaptıkça sürekli ısınan ve soğuyan hidrolik sıvısı sürekli yüksek sıcaklıklarda çalıştığından zamanla kaynama noktası düşer., Fren hidroliği çok kararsız bir sıvı olduğundan çevredeki şartlardan çok çabuk etkilenir., havadaki nemi emer vs.  

Sıfır kapalımkutu, kapağı hiç açılmamış ve hiç kullanılmamış fren hidroliğinin bile 5 yıl raf ömrü vardır (uygun saklama koşullarında) 

VW servis bakım çizelgesinde bile değişme zamanı belirtilmiştir; https://binekarac2.vw.com.tr/pdf/bakim_araliklari.pdf 

Özetle değiştirmek gerekir., Ölçüm yapılan cihazı yanlış amaçla kullanıyorlar., O cihaz fren sıvısının ömrünün dolmadan yapılan rutin kontrollerde kullanılır/kullanılması gerekir.
Aralık 29 da 5. bakıma gireceğim hocam. Değiştirmeleri için ısrar  edeyim mi bu bakımda ne dersiniz? 

Peki yukarıda arkadaş yazmış 2. bakımda hidrolik yağ değişti diye ona ne diyeceksiniz neden 2. bakımda değişmiş ?

.............

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aralık 29 da 5. bakıma gireceğim hocam. Değiştirmeleri için ısrar  edeyim mi bu bakımda ne dersiniz? 

Peki yukarıda arkadaş yazmış 2. bakımda hidrolik yağ değişti diye ona ne diyeceksiniz neden 2. bakımda değişmiş ?
Israr ediniz., daha doğrusu kısa ve öz konuşayım mutlaka değiştiriniz., 

Arkadaşın durumunda; işte orda cihazı doğru kullanmış olabilirler çünkü cihaz ile sıvı kontrolü hidroliğin ömrü dolmadan yapılan kontrollerde yapılması gerekir., Durumu tam bilemem ama arkadaşın aracı kullanım tarzına göre fren hidroliği daha çabuk eskimiş olabilir bunu bilemeyiz.

Zaten size pdf olarak attığım bağlantıda da (doğuş oto nun kendi yayınladığı) fren sıvısının değişim zamanı net şekilde yazıyor., farklı bir uygulama yapmamaları lazım ama iş güzar insanlar çıkabiliyor veya yoğun olduklarından uğraşmak istememiş olabilirler..

Israr ediniz., daha doğrusu kısa ve öz konuşayım mutlaka değiştiriniz., 

Arkadaşın durumunda; işte orda cihazı doğru kullanmış olabilirler çünkü cihaz ile sıvı kontrolü hidroliğin ömrü dolmadan yapılan kontrollerde yapılması gerekir., Durumu tam bilemem ama arkadaşın aracı kullanım tarzına göre fren hidroliği daha çabuk eskimiş olabilir bunu bilemeyiz.

Zaten size pdf olarak attığım bağlantıda da (doğuş oto nun kendi yayınladığı) fren sıvısının değişim zamanı net şekilde yazıyor., farklı bir uygulama yapmamaları lazım ama iş güzar insanlar çıkabiliyor veya yoğun olduklarından uğraşmak istememiş olabilirler..
ben  bu konuda geçen yıl ki bakımdan sonra şikayet oluşturdum. Bana dönüş yaptılar efendim ölçümle yapıldı herhangi bir sıkıntı yok ama illa değişsin isterseniz gelin değiştirelim dediler. Yok dedim madem sıkıntı yok diyorsunuz ben böyle kullanıcam eğer bi sorun olursa o zaman size hesabını sorarım demiştim öylede kaldı mesele. 

bende 31 aralık için randevu aldım (golf aracım için) 1075 tl dediler 

fiyatlar çok arttı . malzemeleri kendim alıp özelde bile yaptırasım geldi bir ara :(

@kickergls 

Aracım 1.6 tdi bende 45 bin bakımını 1 Ağustosta yaptırdım ama fiyat çok uçmuş 850 diye hatırlıyorum fiyatı.

O ekstra iş olaylarında illaki serviste bir tanıdık adamınız olacak önceki aracımda poloydu sağiolsun mehmet çınar az işimizi halletmedi o da şimdi ticari bakıma geçmiş.

4. sene bakımını 2019 da yapacagım , bu bakımda ekstra değişenler var sanırım.

bu iyi niyet olayı için serviste yaptırıyordum kaç senedir ? aracım 1.4 manuel . 

iyi niyet garantisi ne kadar süre geçerli , kararsız kaldım serviste devam etmeye. ne önerirsiniz ?

Merhaba

Valla bende 45000 bakımına giricem ama servis mi özel servis mi düşünce aşamasındayım malzemeleri ben alıp özel servise gitsem rahat 500 tl kar elde ederiz rutin bakım olucak sonuçta,sadece fren yağ değişimi için servise gitmeyi düşünüyorum,ön fren balatalarıma baktım daha idare eder gibi araçta uyarı vermedi açıkcası onuda servisten alıp başka bi yerde taktırma düşüncesi var,araç dsg olsa şu iyi niyet filan giderim ama manuel olunca servisten 45000 bakımı için cayasım var.

Geri
Üst Alt