Golf 7 Bi-Xenon Mercek Arızası

İsim
Faruk GÜNDOĞDU
Herkese Günaydın

Gün geçmiyor ki yeni bir arızayla karşılaşmayayım. 

Her şey gayet yolundayken videoda göreceğiniz üzere sağ far merceğim kapanıp kapanıp açılıyor.

Bu sabah ışık gücünün daha da zayıfladığını ve sarardığını fark ettim. Sanırım mercek ömrünü doldurdu.

Bu aşamada sizlere soracağım soru şu : sadece far merceğini değiştirsem sorun düzelir mi? Ve bu değişimi yetkili servis haricinde nerede yaptırabilirim?

Not: Servisten far ampulü için kdv dahil 642,56 tl fiyat aldım. 

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle IMG_3072.MOV

Herkese Günaydın

Gün geçmiyor ki yeni bir arızayla karşılaşmayayım. 

Her şey gayet yolundayken videoda göreceğiniz üzere sağ far merceğim kapanıp kapanıp açılıyor.

Bu sabah ışık gücünün daha da zayıfladığını ve sarardığını fark ettim. Sanırım mercek ömrünü doldurdu.

Bu aşamada sizlere soracağım soru şu : sadece far merceğini değiştirsem sorun düzelir mi? Ve bu değişimi yetkili servis haricinde nerede yaptırabilirim?

Not: Servisten far ampulü için kdv dahil 642,56 tl fiyat aldım. 

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyayı görüntüle 14053
Selam,

Far merceğini değiştirmek, farı açmak tası ayarlamak far çizgisinin oturtmak çok çok ciddi ustalık isteyen bir işlemdir. Bunu Turkiye de hakkıyla yapan tek bir usta var, İstanbul Bostancı da İlker Kemal Bikeç vardır. 

Ancak sizin sorununuzun ne olduğunun kesin tespiti lazım. Mercek de fiziksel bir ksuru mu var yoksa balast ta bir sorun mu var gibi... Tespiti serviste yaptırmanızı öneririm. Ampulü sakın servisten almayın, neredeyse 2,5 katı fiyat vermişler. Dışarıdan alınır fakat aldığınız ürünün orjinalliğini araştırmanız gerekir, zira çok çakma ampül var piyasada.

Ampul için de verilen fiyat ortada. Dışarıdan ampulü alıp servise de gidemem buyurun bunu takın diye.

@Mert Y. bey in söylediğine katılıyorum. Çok zor ve çetrefilli bir iş. En iyisi servise gidip alın bunu yapın diyeyim.  :000049-medium:

Ampul için de verilen fiyat ortada. Dışarıdan ampulü alıp servise de gidemem buyurun bunu takın diye.
[mention=3602]Mert Y.[/mention] bey in söylediğine katılıyorum. Çok zor ve çetrefilli bir iş. En iyisi servise gidip alın bunu yapın diyeyim. 
apo usta ile konuştun mu

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Ampulu takmak çok büyük ustalık gerektiren bir durum değil herhangi bir elektrik ustası takabilir ampulun kodu "N 10721805"

@Mert Y. bey in söylediğine katılıyorum. Çok zor ve çetrefilli bir iş. En iyisi servise gidip alın bunu yapın diyeyim.  :000049-medium:
Servise teslim etme, eğer garanti yoksa far olayı pahalıya çıkar... Aracın en pahalı donanımlarından birisi.

Her halükarda o ampül değişecek zaten öyle anlaşılıyor. Orjinal ampülü alın (hatta çift olarak alın ki renkleride birbirne uysun) sonra kendiniz farı söküp ampulü takın yok yapamam derseniz başında beklemek kaydıyla herhangi bir elektronikçiye de taktırabilirsiniz. 

Hala mı düzelmedi ? O zaman mercek yada balast'a inmek gerekir. İşte o zaman servise gidersiniz... Önce ampül ile başlayın... Muhtemelen  zaten sorun ampülde 

Madem sadece ampul değişecek ve işlem korktuğum kadar zor değil @yusuf kardeşimin dediği gibi apo ustada yaptırabilirim.

Ampul fiyatı 250 tlmiş. Yarın gidip yaptırmayı düşünüyorum. Sonucunu size de bildiririm.  s=s15

Madem sadece ampul değişecek ve işlem korktuğum kadar zor değil @yusuf kardeşimin dediği gibi apo ustada yaptırabilirim.

Ampul fiyatı 250 tlmiş. Yarın gidip yaptırmayı düşünüyorum. Sonucunu size de bildiririm.  s=s15
Faruk bey büyük ihtimal sorun ampülde., ancak burda önemli olan nokta piyasada çok fazla sahte xenon ampül satılmakta., ve sahte-orjinal ayrımı yapmak kolay bişey değil., geçen daha bir arkadaşımız forumda konu açmıştı orjinal diye sattıkları xenon ampülü sahte çıkmıştı., Size tavsiyem alacağınız ampülü distribütör'ü arayarak size en yakın yetkili satıcının adresini almanız olur

Osram Teknolojileri Ticaret A.S. (osram "otomobil aydınlatma çözümleri" Türkiye distribütörü)

Tel: + 90 212 703 43 00

Arkadaşların dediği gibi Xenonları çift olarak değiştirmeniz gerekli yoksa randıman alamazsınız ve ton farkı oluşur.,

Marka olarak eğer ki Osramı tercih ederseniz firma kullanıcıların sahte ampül alıp mağdur olmaması için basit ama etkili bir güvenlik geliştirmiş., Aldığınız ampülün kutusunun üzerindeki 7 haneli kodu osram'ın sitesine giriyorsunuz., devamında sizden bu seferde ampüllerin üzerindeki data kodunu soruyor ve bu şekilde ürünün size orginal olup olmadığını söylüyor., Ampülleri siz alıp değişimi yapacağınız yere öyle gitmenizi tavsiye ederim

Ads_z.jpg

Ads_z-2.jpg

Selam,

Far merceğini değiştirmek, farı açmak tası ayarlamak far çizgisinin oturtmak çok çok ciddi ustalık isteyen bir işlemdir. Bunu Turkiye de hakkıyla yapan tek bir usta var, İstanbul Bostancı da İlker Kemal Bikeç vardır. 

Ancak sizin sorununuzun ne olduğunun kesin tespiti lazım. Mercek de fiziksel bir ksuru mu var yoksa balast ta bir sorun mu var gibi... Tespiti serviste yaptırmanızı öneririm. Ampulü sakın servisten almayın, neredeyse 2,5 katı fiyat vermişler. Dışarıdan alınır fakat aldığınız ürünün orjinalliğini araştırmanız gerekir, zira çok çakma ampül var piyasada.
Katılıyorum, İlker Abiye focus için mercekli far yaptırdım. Golfte çift u ya geçtikten sonra focusun halojenler vasat geliyordu dayanamayıp ona da yaptırdım. Şimdi de Golfün xenonlar yetersiz geliyor. :D

İşinde 1 numara diyebilirim İlker Abi için. Farları kime göstersem bu farların içinin açıldığına emin misin bizi mi kandırıyorsun diyorlar.   

Eğer yaptıracaksanız İlker Abiye gözünüz kapalı gidebilirsiniz. @farukgundogdu

Katılıyorum, İlker Abiye focus için mercekli far yaptırdım. Golfte çift u ya geçtikten sonra focusun halojenler vasat geliyordu dayanamayıp ona da yaptırdım. Şimdi de Golfün xenonlar yetersiz geliyor. :D

İşinde 1 numara diyebilirim İlker Abi için. Farları kime göstersem bu farların içinin açıldığına emin misin bizi mi kandırıyorsun diyorlar.   

Eğer yaptıracaksanız İlker Abiye gözünüz kapalı gidebilirsiniz. @farukgundogdu
Bazen şeytan dürtüyor Eren, git açtır gen5 hella ds1'i yaptır diyor, ama sonra kendine hakim ol Mert diyorum :)  Golf'ün xenonları çok başarılı değil, ama iş görüyor işte. En büyük avantajı AFL' nin neredeyse Mercedes'ten bile iyi çalışması ve direksiyon hareketlerine çok iyi tepki vermesi. 

Dün akşam apo ustaya gittim. Olay hiçte düşündüğüm gibi değilmiş. Adam farı iki dakikada söktü, duy ampülü değiştirir gibi değiştirdi ve bitti :)

Ampulünüz patlarsa kendiniz çok rahat değiştirebilirsiniz. İlk başta beyinden dediler ve beynimi değiştirdiler  s=s20 . Sonra baktılar ki çalışıyor ikinci seçenek olarak ampulü değiştirdiler.

Markasını tam göremedim ama sanırım Ostram dı. Sökme takma dahil 200tl ye hallettik bitti.

Desteğini esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim :)

Dün akşam apo ustaya gittim. Olay hiçte düşündüğüm gibi değilmiş. Adam farı iki dakikada söktü, duy ampülü değiştirir gibi değiştirdi ve bitti :)

Ampulünüz patlarsa kendiniz çok rahat değiştirebilirsiniz. İlk başta beyinden dediler ve beynimi değiştirdiler  s=s20 . Sonra baktılar ki çalışıyor ikinci seçenek olarak ampulü değiştirdiler.

Markasını tam göremedim ama sanırım Ostram dı. Sökme takma dahil 200tl ye hallettik bitti.

Desteğini esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim :)
Hayırlı olsun Hocam. Forum bunlar için var işte. 

Bir Sorun daha çözüme kavuştu. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

Geri
Üst Alt