Golf 7 KonforSUZluğu

İsim
Mehmet Karagöz
Merhaba arkadaşlar

aracım 2013 golf 7 highline. 76000km de.

Araçta orijinal 17 dijon jant ve 225/45/17 Barum Bravarius 3 lastikler var.

konfor olarak ciddi hayal kırıklığı yaşıyorum.

araç bazı kesik çukurlarda ''zan zan'' vuruyor bazen sanki lastik yok da jantta gidiyormuş hissi alıyorum.

16'' jantlı confortline ların confor açısından daha iyi olduğunu duydum.

2015 trendx focusun konforu ciddi anlamda benimkinden iyi.

sorun sizce ne?

lastik mi kötü süspansiyonlarım mı arızalı yoksa 17 jantlı tüm highline lar böyle mi?

focusun daha konforlu olması normal gelmedi bana

siz ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

teşekkürler şimdiden.

2016 model focus style sedan sahibiyim ayni zamanda golf ile en iyi kiyaslayabilenlerden biriyimdir. Ayni zamanda golfu hem 16 dover hemde 17 dijonla kullandim. Yani neredeyse dediginiz tum sartlarda test ettim. 

Focusu golfun 16 jantli haliyle kiyaslamak lazim. Adaletli olmak acisindan. Zaten ikisininde olcusu ayni 205/55/16. Bu kosullarda golf kesinlikle ucan hali. Focustan cok net daha konforlu. 

Golfte dijona gectim 225/45/17 hankook lastikle. Hem yol sesi artti hemde cok sevdigim konfor ciddili azaldi.Ama 17 dijonlu golfu 17 jantli astra ve leon ile kiyaslarsak onlar kesinlikle daha sert. 17 jantli audi a3 ise hepsinden daha tok ve konforlu. Benim izlenimlerim bu sekildi. 

Lastiklerinizi Goodyear yada o tarz da yumuşak lastikler kullanırsanız farkı göreceksiniz Hocam.

Konfor da ilk süspansiyon görevini LAstikler üstlenir. ve bu ciddi bir tercih sebebidir.

Bende aracı ilk aldığımda açtığım konuda belirtmiştim bu konuyu. 

Lastikten değil, aracın süspansiyonları gerçekten konforsuz. Konforsuzluktan da ziyade aşırı gürültülü çalışıyor. 

Pat küt bam bum en ufak çukurda sesi ve yolu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. 

Golf te en memnun olmadığım nokta süspansiyon sistemi. 

Ayrıca hem bu kadar sert/bam güm bir sistem olmasına rağmen yol tutuş konusunda da çok iyi değil. Sağ-Sol kontralarda arkası hemen geliyor, güven vermiyor.

bence arabanın bir günahı yok konfor istiyosanız 16inc jant kullanıcaksınız. 18 jant spor süspansiyon kullanan biri olarak 16 dover jantlı golf arasında konfor açısından dağlar kadar fark var.16 janttan sonra kendi arabama binesim gelmiyor

225/45/17 Barum Bravarius 3 lastikler
Değerli Mehmet Hocam

Durum normal değil.

Konfor ile ilgili bahsettiğiniz tepkileri ancak 19 veya 18 inch XL yanaklı lastikle ve spor süspansiyonlarla olsa tamamen normal derim.

Hayatımda ilk kez duyduğum bu lastik markası aslında  araştırmam sonucunda Continental markasının ikinci kalite ürünü olarak Çek Cumhuriyetinde üretilen bir lastik olduğunu öğrendim.

Performans lastigi olarak anılıyor çünkü yüksek hızlarda parçalanmadan kalacak dayanıklılığın bedeli olarak konforun ciddi biçimde düşük olduğu fakat bir yaz lastigi olarak ıslak zeminde ciddi başarıli bir fren performansına sahip olduğunu söylemeliyiz. 

Yapilan Testlerin sonucunda ortalama bir lastik denebilir ancak konfor eksikliği dikkat çekici düzeyde.

3HM modelini kullaniyorsaniz diğer lastiklerde XL yani ekstra güçlendirilmiş yanaklı modellerinden olduğu için yine konfor eksikliği ve çukurlarda küt küt diyerek vurması normaldir.

Bir de lastik basınçlarınıen son ne zaman kontrol ettiğinizi öğrenebilir miyim? Şık şık kontrol etmiyorsanız ve kontrol etmemek uğruna yüksek hava basıyorsanız yine konforsuz sonuç kaçınılmaz.

Bu konuları incelemenizi öneririm.

Son olasılık amortisörlerinizin patlak olması. 

Kaynak:  http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Barum/Bravuris-3HM.htm

@Mehmet Karagöz Barum markası Continental 'in Semperit 'ten sonraki alt seviye ürün gurubundan bir lastik markası..,

Lastik markaları Premium, Orta seviye, Ekonomi serisi ve en alt seviye sınıflandırılıyor.,

Michelin, Continental, Goodyear, Pirelli, Dunlop (premium sınıf)

Nokian, Hankook, Semperit, Nexen, Yokohama, Falken gibi markalar (orta seviye) Nokian ve Hankook son zamanlarda premium sınıfı zorluyorlar. hali hazırda Nokian zaten kış lastiğinde en iyi  1-2 lastik firmasından biri.

Barum gibi markalar ekonomik seri

Otomobil markalarında olduğu gibi., Premium sınıftaki pazara hakim olan güçlü lastik markaları da bünyesine daha mütevazi markaları satın alarak müşteri kitlesine ve bütçeye göre lastik üretiyorlar.,

Lastiklerinizi değiştirerek bu sorundan büyük oranda kurtulabilirsiniz ancak 17" ebatta ister istemez konfor biraz azalıyor., Bu arada aracın amortisörleri de kontrol ettirmekte yarar var

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok teşekkürler arkadaşlar.

Gayet açık ve yeterli bilgi verdiniz.

O zaman öncelikle amortisörleri ve lastik basınçlarını kontrol ettirmeliyim.

Sorun yoksa 4 adet dover jant ve kaliteli lastik almalıyım aracın konforundan memnun olmam için...

Sorun yoksa 4 adet dover jant ve kaliteli lastik almalıyım aracın konforundan memnun olmam için...
 Bütçe sorun değilse hita öneririm hocam minyatür durban gibi duruyor, biraz daha hoş diyebiliriz, memnun kalıp tekrar golf düşünme durumunuz olursa sizin ilacınız dcc opsiyonu. 

Golf’ü iki lastikle de kullanmış biri olarak yol sesinde azalma ve konforda artışı bariz hissedersiniz diyebilirim. 

Konfor için yumuşak hamurlu lastik bakmak elzem olan, tabi o zaman da lastik biraz çabuk aşınacaktır.

Aracınız 1.4 tsi ise onun da etkisi vardır, 1.4’de bağımsız süspansiyon olup arka tarafta belirgin bir konfor artışı olsa da yaylar sanırım biraz daha sert karakterli olduğu için konforu düşürüyor, daha konforlu yaylara geçerseniz etkisi hissedilecektir. 

Araçta spor süspansiyon iptali olup olmadığı da önemli tabi, spor süspansiyon opsiyonu ile alınmışsa konforda çok etkili oluyor.

Sıfır araçta takozları üzerinde unutma meselesi oluyordu, araç sıfırsa onu da kontrol etmek gerekli. 

Lastik basıncı denildiği gibi çok etkili, kapı içinde belirtilen değerler kullanılmalı.

Siz aracı yenimi aldınız 4 yıl 76 bin km boyunca böyle bir şikayetiniz yokmuydu. Benim aracımda 2013 122 lik 16” dover larla geldi tamam konfor daha iyi kabul fakat yol tutuş zayıf kafadan kayma ve arkayı bırakma sorunları oluyor. 17” dijonlara geçince araba kendine geldi. 16” dover ve michelinlerle konforunuz artacaktır.Bu arada 2013 yılında aracım daha 2 bin km deyken arka süspansiyon şikayetinden servise gittim test sürüşünde zor bela ikna ettim ve arka süspansiyonlarım değişti benimki sertlikten ziyade lakur lukur tipi seslerdi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bütçe sorun değilse hita öneririm hocam minyatür durban gibi duruyor, biraz daha hoş diyebiliriz, memnun kalıp tekrar golf düşünme durumunuz olursa sizin ilacınız dcc opsiyonu. 

Golf’ü iki lastikle de kullanmış biri olarak yol sesinde azalma ve konforda artışı bariz hissedersiniz diyebilirim. 

Konfor için yumuşak hamurlu lastik bakmak elzem olan, tabi o zaman da lastik biraz çabuk aşınacaktır.

Aracınız 1.4 tsi ise onun da etkisi vardır, 1.4’de bağımsız süspansiyon olup arka tarafta belirgin bir konfor artışı olsa da yaylar sanırım biraz daha sert karakterli olduğu için konforu düşürüyor, daha konforlu yaylara geçerseniz etkisi hissedilecektir. 

Araçta spor süspansiyon iptali olup olmadığı da önemli tabi, spor süspansiyon opsiyonu ile alınmışsa konforda çok etkili oluyor.

Sıfır araçta takozları üzerinde unutma meselesi oluyordu, araç sıfırsa onu da kontrol etmek gerekli. 

Lastik basıncı denildiği gibi çok etkili, kapı içinde belirtilen değerler kullanılmalı.
konforu halledebilirsem aracımın geri kalan her şeyinden çok çok memnunum. haklısınız inşallah DCC nasip olur sonrasında:)  

aracım 1.6 tdi hocam. benim de aklıma araçta spor süspansiyon olma ihtimali geldi ama sanırım dizellerde spor süspansiyon opsiyonu satılmamış. o yüzden süspansiyonu kontrol ettirmek şart oldu sorunu halletmek için. 

Siz aracı yenimi aldınız 4 yıl 76 bin km boyunca böyle bir şikayetiniz yokmuydu. Benim aracımda 2013 122 lik 16” dover larla geldi tamam konfor daha iyi kabul fakat yol tutuş zayıf kafadan kayma ve arkayı bırakma sorunları oluyor. 17” dijonlara geçince araba kendine geldi. 16” dover ve michelinlerle konforunuz artacaktır.Bu arada 2013 yılında aracım daha 2 bin km deyken arka süspansiyon şikayetinden servise gittim test sürüşünde zor bela ikna ettim ve arka süspansiyonlarım değişti benimki sertlikten ziyade lakur lukur tipi seslerdi.

aracı temmuz ayında 2.el aldım hocam. çok sert kontrolsüz girerseniz 17 de kafadan kayıyor ama genel olarak iyi aracımın yol tutuşu. 

lakur lukur ses yok bende sadece sertlik var. onu da amortisörlerde sorun yoksa dover jant alarak çözmeyi düşünüyorum evet yol tutuş zayıflar biraz ama çok fazla performanslı kullanmıyorum konfor daha önemli benim için.

konforu halledebilirsem aracımın geri kalan her şeyinden çok çok memnunum. haklısınız inşallah DCC nasip olur sonrasında:)  

aracım 1.6 tdi hocam. benim de aklıma araçta spor süspansiyon olma ihtimali geldi ama sanırım dizellerde spor süspansiyon opsiyonu satılmamış. o yüzden süspansiyonu kontrol ettirmek şart oldu sorunu halletmek için. 
18" Durban alınırsa TDI motorla da spor süspansiyon alınabiliyor ama tabi sizin 17" sanırsam :) belki eski sahibi yay veya spor süspansiyon takmış dicem ama o da hemen aracın yüksekliği falan belli eder

aracı temmuz ayında 2.el aldım hocam. çok sert kontrolsüz girerseniz 17 de kafadan kayıyor ama genel olarak iyi aracımın yol tutuşu. 
lakur lukur ses yok bende sadece sertlik var. onu da amortisörlerde sorun yoksa dover jant alarak çözmeyi düşünüyorum evet yol tutuş zayıflar biraz ama çok fazla performanslı kullanmıyorum konfor daha önemli benim için.
O zaman forumada bir konu açın bence dover takaslı dijon jant şeklinde kısa sürede bir arkadaşımız talip olur.

Geri
Üst Alt