215/55/17 Lastik Seçimi

alper32

Katılımcı Üye

İsim
Alper
Arkadaşlar 215/55/17 ebatlarında evin 2. aracı için yalnızca ş.içi kullanım lastiği araştırıyorum. İlk kez bu ebat satın alacağım. Şu an üzerinde conti lastikler var ve temmuz 2012 üretimi. Km henüz 35 bin fakat yıldan dolayı epeyce eskidi.

Direk “piyasadaki en ucuz lastiği al” diyen de var, 4 mevsim diyen de ..

Kullanan veya bilgisi olanların yorumlarını alabilir miyim?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar 215/55/17 ebatlarında evin 2. aracı için yalnızca ş.içi kullanım lastiği araştırıyorum. İlk kez bu ebat satın alacağım. Şu an üzerinde conti lastikler var ve temmuz 2012 üretimi. Km henüz 35 bin fakat yıldan dolayı epeyce eskidi.

hocam burada aracın ne olduğu ve sizin beklentileriniz de önemli. Mesela uzun km dayanacak bir lastiğe ihtiyacınız yok gibi.

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Haklısın @yusuf hocam araç Nissan Juke. Orjinal lastik ebatı bu. Eşim haftada 3 gün gün 10 km kullandığı için lastiğin ömrü yatarak geçecek. Şehir sivas. Yaz aylarında ve Kar olduğunda garajdan çıkmayacak. Beklentim mümkün olduğunca uzun süre dayanması, ş.içi kullanımda güvenli (bayan reflekslerine karşı tutarlı olacak :) ) bir lastik olsun.

Haklısın [mention=2]yusuf[/mention] hocam araç Nissan Juke. Orjinal lastik ebatı bu. Eşim haftada 3 gün gün 10 km kullandığı için lastiğin ömrü yatarak geçecek. Şehir sivas. Yaz aylarında ve Kar olduğunda garajdan çıkmayacak. Beklentim mümkün olduğunca uzun süre dayanması, ş.içi kullanımda güvenli (bayan reflekslerine karşı tutarlı olacak [emoji4] ) bir lastik olsun.
goodyear eagle f1 o ebatta varsa öneririm hocam. Islak zemin performansi çok iyi. Yol tutuş fren mesafesi de.

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Değerli alper Hocam

Karasal iklime sahip bir coğrafyadasınız.

Bunun anlamı 4 mevsim lastikleri sizin için tamamen gereksiz ve işlevsiz.

Mecburen yazlik ve kışlık lastik almalısınız.

Belki bilmeyen vardır ama Türkiye'nin ölçülen en düşük sıcaklığı Sivas'a aittir. Ancak bubsoğuğun nedeni Kışın kar yağışından ziyade kuru soğuk ve ayaz. 

Yazın da bir o kadar sıcak.

Dolayısıyla uzun olan kış koşulları gözönünde bulundurularak her iki mevsime iki ayrı lastik alınması güvenlik gereği kesin.

Kışın az çıksa bile ufak bir kaza bile lastiklerin masrafını misliyle size ödetebilir. Bu nedenle 15 Jantlı ve lastikleri de son derece ucuz kış lastigi seti almanızı öneririm. Kış lastiginde önerim Nokian olur.

Yaz lastiklerinde kesinlikle tek gectigim lastiği size de öneririm. Emin olun alip da memnun kalamyan olmadı şimdiye kadar. O lastik:

Good year Eagle F1 assymetric 3

Soğuk hava koşullarında daha yumuşak lastik tercih etmeniz uygun olacaktır hocam. yusuf ve Murat Hocam gibi Ustadların önerdiği Goodyear ve buna benzer lastik seçimi ideal duruyor.

@silvershadow Goodyear da bu ebat için effigrip veya eagle sport modelleri var. Eagle F1 görünmüyor sitelerde.

@alper32 Evet bende baktım bu ebatta Eagle F1 Asymmectric 3 yokmuş:( biraz farklı bir ebat olduğundan her seride olmuyor sanırsam., Continental  yeni çıkan lastiğini önericektim size ama onda da yok bu ebatta., Anladığım kadarıyla çok giden bir lastik ebadı olmadığından bazı sınırlı serilerde üretiyorlar.,

Alper hocam aracın lastik ölçülerinin gerçekte bu ebatta olduğundan eminmisiniz? belki eski sahibi farklı ebatta takmış olabilir mi diye düşündüm.? Orjinal lastik ölçülerini aracın stepnesi orjinal ise buradan bakıp., diğer seçenek bagaj kapağına ve kapı direklerine yapıştırılan bilgi etiketinden öğrenebilirsiniz.!

Lastiğin ölçüsü biraz standardın dışında olduğundan malesef çok fazla seçeneğiniz kalmıyor., bu sebebten eldeki seçenekler içinde alabileceğiniz en ideal lastiklerden birisi Continental PremiumContact 5 modeli olabilir., Çok büyük ihtimal zaten aracın şuan üstündeki lastikler ya EcoContact 3 veya 5 yada PremiumContact serisi dir :) diğer şeçenek Michelin Primacy 3 olabilir., zaten bu ebatta başka pek şeçenek yok gibi..

Şuan ki lastiklerin yük/hız endeksileri nedir 94H veya 94V ..?

@alper32 Evet bende baktım bu ebatta Eagle F1 Asymmectric 3 yokmuş:( biraz farklı bir ebat olduğundan her seride olmuyor sanırsam., Continental  yeni çıkan lastiğini önericektim size ama onda da yok bu ebatta., Anladığım kadarıyla çok giden bir lastik ebadı olmadığından bazı sınırlı serilerde üretiyorlar.,

Alper hocam aracın lastik ölçülerinin gerçekte bu ebatta olduğundan eminmisiniz? belki eski sahibi farklı ebatta takmış olabilir mi diye düşündüm.? Orjinal lastik ölçülerini aracın stepnesi orjinal ise buradan bakıp., diğer seçenek bagaj kapağına ve kapı direklerine yapıştırılan bilgi etiketinden öğrenebilirsiniz.!

Lastiğin ölçüsü biraz standardın dışında olduğundan malesef çok fazla seçeneğiniz kalmıyor., bu sebebten eldeki seçenekler içinde alabileceğiniz en ideal lastiklerden birisi Continental PremiumContact 5 modeli olabilir., Çok büyük ihtimal zaten aracın şuan üstündeki lastikler ya EcoContact 3 veya 5 yada PremiumContact serisi dir :) diğer şeçenek Michelin Primacy 3 olabilir., zaten bu ebatta başka pek şeçenek yok gibi..

Şuan ki lastiklerin yük/hız endeksileri nedir 94H veya 94V ..?
@forzaGilles hocam aracın lastik ebatı kendisi gibi değişik :)

Orjinal ebat 215/55/17 94V

Üzerinde de fabrika çıkışı lastik var, dediğiniz gibi ecocontact 3.

Precontact 5 ve primacy 3 güzel lastikler fakat biraz pahalı.

Primacy 3 94V 600 tl iken Petlas velox 98W (!) 300 tl. Yine kumhonun 4 mevsimi 240 civarı.Golf olsa hiç düşünmem fakat haftanın 3 günü 10 km yol için değer mi bilmiyorum. Lastiği bırakın motorun ısınmasına yetmeyecek bir mesafe.

Diğer yandan üst sınıf lastik alınınca bir 5 sene daha kafam rahat eder heralde ?

Valla hocam şimdi ben de baktım bu ebat nasıl bi şeyse fiyatlara inanamadım., SUV kategorisine mi alıyorlar yazık valla :( Aman hocam 600 falan hiç değmez yazık bu paralara

Golf R 'ın 18" Cadiz jantlarına en kralından lastik alsak bundan ucuz.,

Petlas a 300 vermek içimi acıtır en kötü 94V olarak Goodyear Efficientgrip Performance (4 oluklu/kanallı olanından) bakın 450'ye alınabilir gibi ama yani bu bile bana pahalı geliyor benim 17" Dijonlar için en kralından Eagle F1 Aymmetric 3 veya PremiumContact 6 alsak yine bundan ucuz:((

Geri
Üst Alt