Golf R'da Launch control ile kalkış yapma

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Golf R'da Launch control ile kalkış yapma

* Bu yöntemle kalkış normal kalkışa göre 0,2 saniye daha kısaltarak 100 km/s hıza 4,7 saniyede ulaşmanızı sağlar.

*Mutlaka motor sıcaklığı 90 C°'ye ulaşmış olmalı..

*ESP 3 saniye basılı tutularak kapatılır. ESP devre dışı olduğunda tuştaki turuncu renkli ışık yanacaktır.

*Sol ayağınızla frene basılı tutun.

* D1'de olan vites konumu 1 kez çekilerek S1 konumuna getirilmelidir ve bu MFA'da sağ üstteki DSG göstergesinde görülmelidir.

* Sola ayağımız frende olduğu esnada gaz pedalına 4000 devir/dk'yı geçmeyecek şekilde basın ve basılı tutun.

*Sol ayağınızı frenden çekmeden önce etrafınızdaki ve yakınınızda yaya ve araçlara  dikkat edin.

* Sol ayağınızı frenden çektiğiniz anda yüzünüzde kocaman bir gülümsemeye, göğsünüze binecek G çekiminin yarattığı ağırlığa hazır olun.

* İlk fırsatta ESP'yi devreye almayı unutmayın..

Launch Control ile kalkış videosu burada

0-140 Km/s

Hızlanması kısa sürünce doğal olarak

Kısa bir video dolayısıyla

http://youtu.be/ggXF9qv88g0

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bizim dsg araçlarda da  launch kontrol ile kalkış yapabiliyor muyuz ?

major24 dedi:
Bizim dsg araçlarda da  launch kontrol ile kalkış yapabiliyor muyuz ?
Değerli Hocam

Maalesef sadece GTI ile R modellerine özgü bir özelliktir

Aracımda denemiştim, baktım devir yukselmiyor acaba dedim yanlış yaptığım birşey mi var. Çözüme kavuşmuş oldu böylece :(

@major24  Yazılımla yapılır diye biliyorum...      http://www.powershoponline.com/          İstanbul maslakta isterseniz telefonla sorabilirsiniz,TR deki sayılı profesyonellerdendirler...

@silvershadow  Murat hocam,bugün denedim.Esc tuşuna dokunup çekince esc kısıtlı,3 saniye basınca esc tamamen kapalı duruma geçiyor ve ancak bu iki durumda launch control yapılabiliyor.Tabiki sport modda...Lakin esc nin her iki durumunda da ekranda damalı bayrak görüntüsü yok,sadece zeminde carbon vari bir görüntü var...

GTİ ve R dışında aslında bizde kendi arabalarimizda lunch control yapabiliriz internete bolca video var bunun icin. Ama tabi ki spor versiyonda ki gibi otomatik değilde manuel olarak biz yapıyoruz :D

incelemedeki launch kontrollü kalkış esnasında araç hemen hemen hiç patinaj çekmiyor. ben hemen hemen ne zaman hızlı kalkış yapmaya çalışsam araç 60 km hıza erişene kadar patinaj, torque steer ve direksiyonla dans ediyor oluyorum. özellikle manuel sahipleri buna benzer durumlar yaşıyorlar mı?

maniax dedi:
incelemedeki launch kontrollü kalkış esnasında araç hemen hemen hiç patinaj çekmiyor. ben hemen hemen ne zaman hızlı kalkış yapmaya çalışsam araç 60 km hıza erişene kadar patinaj, torque steer ve direksiyonla dans ediyor oluyorum. özellikle manuel sahipleri buna benzer durumlar yaşıyorlar mı?
Golf R 4 tekerden çekiş sistemine sahip olduğundan patinaj olayı hiç yok hocam :)

Hızlı kalkışlarda aynı sorunlar bende de var. Lastik ısındıkça azalıyor bu sorun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

MSE dedi:
Golf R 4 tekerden çekiş sistemine sahip olduğundan patinaj olayı hiç yok hocam :)

Hızlı kalkışlarda aynı sorunlar bende de var. Lastik ısındıkça azalıyor bu sorun.

tahmin ediyorum aslında ama herkeste olabileceğini. dsg'li tsi golfte bu kadar yoktu sanki. yüzerek kalkıyorum resmen. arada asr müdahele etmese yırtacak asfaltı. ne zaman böyle kalkış yapsam eşim kapı koluna tutunuyor. :D

@maniax

Otopark.com'dan Sinan ve And'ın tabiri ile kadranda pavyon havası oluyor hocam [emoji2]

Asfaltın da çok etkisi var bazı yerlerde hiç patinaja düşmeden ok gibi fırlıyor. Arabaya ne oldu diyorum içimden :)

MSE dedi:
@maniax

Otopark.com'dan Sinan ve And'ın tabiri ile kadranda pavyon havası oluyor hocam [emoji2]

Asfaltın da çok etkisi var bazı yerlerde hiç patinaja düşmeden ok gibi fırlıyor. Arabaya ne oldu diyorum içimden :)

daha yeni yeni deniyorum bu tip kalkışları aslında. tam kavrama noktası-gaz dengesini de bulabilmiş değilim. belki heyecanla fazla da basıyor olabilirim. ama kısa mesafe seri ve hızlı manevra gerektiren durumlarda 2'ye çekip aracın çıldırmasını hissetmek paha biçilemez.  :'(

Geri
Üst Alt