Kaskoya opsiyonlar eklenmeli mi?

Emergency

Üye
İsim
Sefa
Merhaba değerli dostlarım;

Kasko ve sigortamın zamanı bu ay sonu dolacak. Yeni kasko ve sigorta yaptıracağım. Geçen yıl bi-xenon plus U led farları ve sunroofu kaskoya opsiyon olarak ekletmemiştim açıkçası aklıma böyle birşey gelmemişti. Fakat araştırdığımda herhangi bir hasar durumunda bu parçaların değişiminde sorun olabileceğini bazı yerlerde okudum. Örneğin herhangi bir kazada farlar kırıldığında bana highline standart farı olan u ledsiz dönüşe duyarlı olmayan bi-xenon far takmaları mümkün mü? Veya aynı şekilde sunroof camı kırıldığında kasko şirketinin bunu karşılamamaları gibi bir durumu söz konusu olabilir mi?

Kasko ve sigortamın zamanı bu ay sonu dolacak. Yeni kasko ve sigorta yaptıracağım. Geçen yıl bi-xenon plus U led farları ve sunroofu kaskoya opsiyon olarak ekletmemiştim açıkçası aklıma böyle birşey gelmemişti. Fakat araştırdığımda herhangi bir hasar durumunda bu parçaların değişiminde sorun olabileceğini bazı yerlerde okudum. Örneğin herhangi bir kazada farlar kırıldığında bana highline standart farı olan u ledsiz dönüşe duyarlı olmayan bi-xenon far takmaları mümkün mü? Veya aynı şekilde sunroof camı kırıldığında kasko şirketinin bunu karşılamamaları gibi bir durumu söz konusu olabilir mi?
Sayın hocam olası bir durumda sigorta şirketi bunu her zaman sizin aleyhinize kullanmak için elenden geleni yapar., Mesela aracı sigorta yaptırırken araç sadece tek kişi tarafından kullanıyor derseniz belli bir indirim oranı ile sigorta yapılır ancak olası bir durumda sigorta şirketi temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp masrafları karşılamamak için elinden geleni yapar sizi uğraştırır kasko şirketlerine güven olmaz., Konuya daha hakim olan Değerli Üstadımız @silvershadow Murat hocamın yanlış hatırlamıyorsam bu konu hakkında yazdıkları vardı şimdi bulamadım kendisi gerekli açıklamayı yapacaktır..

Sayın hocam olası bir durumda sigorta şirketi bunu her zaman sizin aleyhinize kullanmak için elenden geleni yapar., Mesela aracı sigorta yaptırırken araç sadece tek kişi tarafından kullanıyor derseniz belli bir indirim oranı ile sigorta yapılır ancak olası bir durumda sigorta şirketi temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp masrafları karşılamamak için elinden geleni yapar sizi uğraştırır kasko şirketlerine güven olmaz., Konuya daha hakim olan Değerli Üstadımız @silvershadow Murat hocamın yanlış hatırlamıyorsam bu konu hakkında yazdıkları vardı şimdi bulamadım kendisi gerekli açıklamayı yapacaktır..
Teşekkür ederim hocam. Murat hocamın yazdıklarını okudum fakat opsiyonlu parça değişimi konusunda net bilgi bulamadım. 

Hocam bu konuyu geçenlede kasko yaptırırken konuşmuştuk sigortacımla. Poliçe hazırlanırken ekranda ''ilave opsiyonlar'' diye bir seçenek olduğunu ve seçmekte yayar olduğunu söylemişti.Pert durumunda opsiyonların parasını '' sorun yaşamadan ''  alabilmek için.

Herhangi bir bi-xenon plus U led veya sunroof arızasında ise aracı servise götürdüğünüzde servisin takacağı parça aracın şase numarasında çıkan parçadan başka olamaz diye düşünüyorum.

Fabrika çıkışı dışında, daha sonradean alınanları muhakkak ilave ettirmek gerekiyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Teşekkür ederim hocam. Murat hocamın yazdıklarını okudum fakat opsiyonlu parça değişimi konusunda net bilgi bulamadım. 
Abim farların orjinal fabrika çıkışlı ise faturanızda yazar sıkıntı çıkmaz, ama sonradan taktırdıysanız ve herhangi başka bir ekstranız var ise araçta bunu bildirmeniz gerekiyor. bu kapsamda kasko fiyatı da biraz artacaktır.

Cam filminden, kaput koruma filmine, seramik kaplamadan, sonradan ilave edilen tüm aksesuara kadar  bildirim yapılırsa kasko kapsamına alınıyor diye biliyorum. Tabi bunların kaza durumunda değişimi yapılırken yerine aynısı mı muadili mi öneriliyor konusunu bilmiyorum. Faturalı ürün/hizmet alıp poliçe ekinde bu faturalarla birlikte işlem yapmak faydalı olabilir.

Sigorta şirketlerinin kurnaz olduğu kadar tüketicimiz de gayet kurnaz. O yüzden karşılıklı gelişen bir limitlerine kadar sömürme söz konusu. 

Ben sonradan taktığım çoğu aksesuarı bile kaskoya işletiyorum. Ön arka farlar, katlanır aynalar vb gibi. Bence ekletmeniz lazım kesinlikle. 

Değerli Hocam 

Kesinlikle eklemelisiniz.cok cüzzi bir fark ödeyeceksiniz.

Değerli dostlarım;

Önerileriniz doğrultusunda fabrika çıkış U led farları ve sunroofu kaskoya mutlaka işleteceğim. Cevaplar için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 

Saygı ve selamlarımla...

Değerli dostlarım;

Önerileriniz doğrultusunda fabrika çıkış U led farları ve sunroofu kaskoya mutlaka işleteceğim. Cevaplar için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. 

Saygı ve selamlarımla...
Arkadaşım, fabrika çıkışlı ise ekletmenize gerek yok, zaten eklidir. sadece sigorta ekledik der sizden belli bir bedel talep eder, ama aracı aldıktan sonra serviste bile olsa eklettiğiniz montaj yaptırdığınız her ürün ekstraya girer ve bunu da ekstralar diye bir bölümde görebilirsiniz. tekrar ediyorum FABRİKA ÇIKIŞLI AKSESUARLI VE FATURASINDA YER ALAN ARAÇLARIN TEKRAR BEYAN DA BULUNMASI GEREKMEZ. 

@Culture33 dediklerinde tamamen haklı..

merhaba @Emergency

kasko ve sigorta ile canlı olarak yaşamış biri olarak benzer bir konuyla ilgili paylaşımlarım olmuştu.

fabrika çıkışlı hiçbir aksesuarı kaskoya ekletmeye gerek yok. (şaseye numarasına kayıtlıysa)

örneğin cam tavanlı bir araca sahipsin bunda bir hasar olması durumunda kasko bunu karşılar.

bunu kasko poliçeye yazdırmaya gerek yok.

poliçede bir bölümde sonradan eklenen aksesuarla ilgili bir bölüm var. yani ses sistemi taktırdın bunu poliçeye sonradan ekletme gerekir.(faturası ile birlikte)

tabi bir sıkıntı olması durumunda eksperle anlaşman gerek..kasko firması hiç karışmıyor.

eksper 1000 tl lik ses sistemine 100 lira değerde biçebilir..

böyle bir durumda saten tek çaren var trafik komisyonuna davaya veriyorsun. astarı yüzünden pahalıya gelir. kaybetme olasılığın var vs...

ama fabrika çıkışlı opsiyon ses sistemi ekletti gerek yok..poliçen saten bunu karşılar..

ekstra bişey yapmana gerek yok.

yazımda yazdım. poliçede sadece bazı teminatları artırmanda fayda var. 15-20 tl fark ediyor..

bilgilerine..

Hazir konusuluyorken ayrı konu açmadan sorayım , 

aracima 6.5 ekran ve media ünitesi taktım bunu kaskoya işletmek istiyorum faturam yok isletemezmiyim ?

Bir hasar durumunda veya arıza durumunda servisler aracın üstündeki parçanın numaraya bakıyolar fabrika çıkışı vs neymiş diye bakmıyor. eskperde uyanmazsa duruma sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum

Bir hasar durumunda veya arıza durumunda servisler aracın üstündeki parçanın numaraya bakıyolar fabrika çıkışı vs neymiş diye bakmıyor. eskperde uyanmazsa duruma sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum
gün de bir sürü araç bakan eksperin buna uyanması çok zor tabi bizim gibi deli değilse :D

Geri
Üst Alt