Kışlık jant/lastik takımı ve sensor sorunu?

Lethifold

Üye
İsim
Tuncay
Merhabalar,

Değerli üstadlar, bildiginiz gibi kis aylari geldi. Aracimi mart ayinda almistim ve simdi de her seferinde tak cikar olmasin diye hem de kitapcikta 17" jantlar ile kis lastigi onerilmedigi için bir kışlık takım yapmayı planlıyorum.

4 adet 15" kapaklı jant ve 4 adet de 195/65/r15 continental ts860 veya ts850 lastik almayi düşünüyorum.(hangisi daha iyi bilemiyorum bu noktada da onerilerinizi beklemekteyim)

Bu noktada kafama takilan bir sey var. Aracim highline ve lastik basınç sensörüne sahip. kışlık takimi aldığımda ve lastikleri degistirdigimde bu sensoru ve bunun sağladığı şeyleri kaybetme ihtimalim var mi?

kışlık lastik takiminada bu basınç sensörlerinden almali miyim? ya da en basit sekilde ifade etmek gerekirse, kışlık lastik setini olustururken nelere dikkat edilmeli ve hangi yollar izlenmeli.

dipnot: her seyi olabildiğince kendim yapmak istiyorum.

Merhabalar,

Değerli üstadlar, bildiginiz gibi kis aylari geldi. Aracimi mart ayinda almistim ve simdi de her seferinde tak cikar olmasin diye hem de kitapcikta 17" jantlar ile kis lastigi onerilmedigi için bir kışlık takım yapmayı planlıyorum.

4 adet 15" kapaklı jant ve 4 adet de 195/65/r15 continental ts860 veya ts850 lastik almayi düşünüyorum.(hangisi daha iyi bilemiyorum bu noktada da onerilerinizi beklemekteyim)

Bu noktada kafama takilan bir sey var. Aracim highline ve lastik basınç sensörüne sahip. kışlık takimi aldığımda ve lastikleri degistirdigimde bu sensoru ve bunun sağladığı şeyleri kaybetme ihtimalim var mi?

kışlık lastik takiminada bu basınç sensörlerinden almali miyim? ya da en basit sekilde ifade etmek gerekirse, kışlık lastik setini olustururken nelere dikkat edilmeli ve hangi yollar izlenmeli.

Aracın her lastiğinde ayrı ayrı sensör mevcut değil Hocam. ESP sisteminden aldığı her tekerin dönüş çapına göre uyarı veriyor diye biliyorum. Bu sebeple herhangi bir kaybınız olmaz. 

Aracın her lastiğinde ayrı ayrı sensör mevcut değil Hocam. ESP sisteminden aldığı her tekerin dönüş çapına göre uyarı veriyor diye biliyorum. Bu sebeple herhangi bir kaybınız olmaz. 
cevabiniz için çok teşekkürler. normal siboplar kullansam herhangi bir problem cikmayacaktir öyleyse. kislik takimda sadece lastik basinc sensörünu kullanamayacagim yani.

bu arada kapakli jantlari servisten mi almaliyim ya da her hangi bir lastikciden alsamda olur mu?

Merhabalar,

Araçta her bir lastikte ayrı ayrı basınç sensörü yoktur., Sistem lastiklerin basıncını ESP sisteminden aldığı tekerlerin dönüş çapına göre çalışır., yani kış lastiği takınca bu özellikten mahrum kalmayacaksınız.!

Öncelikle şunu söyleyiyim kış lastiği olarak Continental WinterContact tercih ederek iyi bir tercih yapmışsınız (en iyi 2 kış lastiği markasından birisidir);

TS850 veya TS860 hangisini alırsanız alın öncelikle almanız gereken lastik "mutlaka" 91 yük endeksinde olmalıdır.! Yani alacağınız lastiğin tam ölçüsü 195 65 R15 91H olmalıdır.! Aynı lastiğin 91T olanı da mevcuttur.., T, H,V gibi semboller lastiğin hız endeksini ifade eder..! T hız endesinde (maksimum 190km) bir lastik bizim araçlar için zayıf kalır., bu sebebten  91H değerinde almanız gerekir., T ve H hız endeksi lastikler arasında fiyat farkı yok denecek kadar azdır 7-8 lira gibi bişey dir.

T hız endesi: 190 km, H hız endesi: 210km, V hız endesi: 240 km ( V hız endeksi ve yüksek hız endesi genelde yaz lastiklerinde bulunur..)

TS850 veya TS860 seçim tercihine gelirsek., TS850 modeli eski seri olan versiyonudur., TS860 yeni nesil olan geliştirilmiş versiyonudur ve değerleri daha iyidir., Bu sebebten size TS850 modelini ciddi bir indirim yapmadan satmak isterlerse kabul etmeyin/almayınız., TS850 ancak hatrı sayılır bir indirim yapılırsa alınabilir., Lastikçiler ellerinde kalan eski seri lastikleri bir an önce ellerinden çıkarıp yeni çıkan serileri almak ister ama bu esnada eski seri lastikte pek indirim yapmazlar.! TS850 modelinin dğer bir dezavantajı eğer ki lastiklerden biri hasar görüp değiştirmek gerekmesi gibi bir senaryo oluşursa bulunması zor olur.!

Alacağınız jant a uygun normal (kauçuk) siboblar uygundur., yalnız kaliteli olsun piyasada dadik çin malı falan olmasın..! iki tip sibob var biri bildiğimiz normal kauçuk siboblar diğeri ise biraz daha pahalıya satılan metal/döküm tarzında vida ile sabitlenen siboblar., Siz bildiğiniz normal kauçuk siboblarda alınız..!! metal/döküm tarzında vida ile sabitlenen siboblar olumlu yönleri olmakla bereber pek çok olumsuz tarafları da vardır ben tavsiye etmiyorum.!

Moderatör tarafında düzenlendi:
pek cok unlemli yaziniz icin tesekkur ederim :)

bir sorum daha sununla alakali olacak. jantlara cok bir mebla vermek istemiyorum acikcasi. girs donanimda olan bildigimi klasik kapakli siyah celik jantlardan servisten temin edebilir miyim? ya da sizce bunlari nereden almak uygun olur?

pek cok unlemli yaziniz icin tesekkur ederim :)

bir sorum daha sununla alakali olacak. jantlara cok bir mebla vermek istemiyorum acikcasi. girs donanimda olan bildigimi klasik kapakli siyah celik jantlardan servisten temin edebilir miyim? ya da sizce bunlari nereden almak uygun olur?
Servisten de alabilirsiniz veya satan lastikçiler var onlardan da temin edebilirsiniz., adı kara sac jant diye geçiyor., Fiyatlarının tanesi kalitesine göre 100-150 lira arasında değişiyor., Önce servise sorun fiyat alın bu sizin için referans olur., bazen hiç tahmin edilmeyen parça/aksesuarlar serviste uygun olabiliyor.,

15" ebatta alacağınız sac jantın ölçüleri;

6.0 J x 15"

5 x 112

ofset değeri ET43 veya ET47 olacak bundan tam emin değilim., galiba Midline Plus 'ın 15" Lyon janttında ET43 ofset, 15" sac jantta ET47 ofset oluyordu. Orjinal olanlarda VW logosu ve parça kodu oluyor, sanırım parça kodu bu: 1K0601027C (emin değilim..)

Aslında Midline Plus donanımı ile birlikte gelen 15" Lyon alüminyum alaşım jantlara da bakabilirsiniz., fiyatları pahalı değildir uygundur. jantçılara bakın kolay bulunur., hem Highline araçta kara sac jant gibi çok sırıtmaz hem de mis gibi alüminyum takım jantınız olur temiz çıkma 700-800 arası bulunabilir

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt