Çinli 6.5" Carplay'li cihaza harici USB monte ettim.

BeyazGolf

Üye
İsim
m
Başlıkta da belirttiğim gibi Çin'den satın almış olduğum cihaza harici USB bağladım ve USB portunu vitesin önündeki göze monte ettim.

Gelelim fotolarla nasıl yaptığıma. Öncelikle belirteyim eğer lehim yapmayı bilmiyorsanız hiç bulaşmayın bir elektronikçide güzelce yaptırın. 

Yapabileceğinize inanıyorsanız adımları takip edin.

Öncelikle ihtiyacımız olanlar;

8 torx bir tornavida 

lehim teli, havya ve biraz lehim pastası,

yeterli uzunlukta, dişi ucu monte edilebilir, data destekli bir usb 2.0 kablosu (gereksiz uzunluktan kaçının)  Ben bu kabloyu kullandım. https://tr.aliexpress.com/item/1-5M-USB-2-0-A-Female-Panel-Mount-to-USB-A-Male-Angle-Plug-Extension/32291177610.html

maket bıçağı

ve biraz da sabır. :)

1. Cihazın üst kapağını gerekli vidaları sökerek açıyoruz.

IMG_6424.JPG

2. Gösterilen yerlerdeki siyah kilitleri yukarı kaldırarak açıyoruz.  

Artık ünteyi ekrandan ayırabiliriz. Yanlarda yuvarlar içine aldığım vidalardan ikişer tane göreceksiniz. Bunları sökünce ünite ekrandan ayrılıyor. 

IMG_6426.JPG

3. SD kart slotunun vidalarını söküyoruz. Ekranın kapağını çıkarıp takarken kart slotuna çok dikkat edin kırmayın.

IMG_6431.JPG

4. Ekran kapağının tüm vidalarını söküyoruz  ve fotolardaki tırnakları kurtarıp çıkarıyoruz. 

IMG_6432.JPG

IMG_6433.JPG

IMG_6434.JPG

Ve işte USB pinlerimiz burada.

IMG_6435.JPG

Standart bir USB 2.0 kablo 4 pinden oluşur. Çoğu kabloda bu renklerle belirtilmiştir.

IMG_6410.PNG

5. Buna göre cihazımızdaki pinlerin sırası aşağıdaki gibidir. 

IMG_6437.JPG

Pinlerin arası çok dar dikkat edin.

BAĞLANTINIZDA KISA DEVRE OLMADIĞINDAN EMİN OLUN.

KESİNLİKLE İKİ USB PORTUNU DA BİRDEN KULLANMAYIN. CİHAZINIZ ZARAR GÖRÜR. (Öndeki USB portunu iptal etmek için 1 numaralı pine havya ile aşağı doğru bastırarak aşağıya doğru çıkartabilirsiniz.) 

Bütün bunları tamamladıysanız artık cihazınızı toplayabilir ve aracınıza geri takabilirsiniz.

USB nizin dişi ucunu istediğiniz yere uzatabilirsiniz. Ben orijinal yerine monte ettim.

USB soketinin bulunması gereken yerdeki boş kapağı çıkararak ısıttığım maket bıçağı ile USB deliği açtım. Vida deliklerini de tornavida ile açarak kabloyu sabitledim ve yerine taktım

IMG_6451.jpgIMG_6453.jpg

IMG_6456.JPG

Edit: Bu gözde duran telefonun GPS sinyallerinin zayıfladığını düşünmüştüm ilk başta ancak şu an böyle bir sorun yok. Her şey dört dörtlük.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Güzel bir çalışma olmuş 

Tebrikler Hocam. :'(

başarılı hocam :'(

Beğendiğinize sevindim arkadaşlar. GPS sinyal sorunu sanırım benim telefondan kaynaklanan geçici bir şeymiş. Bu yüzden yanlış bilgi aktarmamak adına konuyu da düzenledim. iyi forumlar.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam merhaba bendede mib2 5"var orginalde usb çıkışı olmuyormu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hocam merhaba bendede mib2 5"var orginalde usb çıkışı olmuyormu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
anlamadım. orijinalinde önde var. ben kablo çirkinliğini gidermek için yaptım. telefonu takıyoruz biz sadece flash disk değil. 5 inç olanı bilmiyorum ama usb varsa yapabilirsiniz.

Merhaba hiç böyle uğraşmadan arkadan soketlere kablo alsak olmuyormu aliexpresste var mesela orjinal bişey

Elinize sağlık, mükemmel olmuş. Türkiyede böyle DIY projeşere daha çok ihtiyacımız var.

keşke orjinal usb + aux soketini alıp onu lehimleseydiniz. Hem aux da aşağıya gelirdi hem de biraz daha fabrika çıkışına benzerdi.

Geri
Üst Alt