Panaromik Cam Tavan ( Sunroof) Bakım ve Temizlik

Hocam şimdi yanlış anlaşılma olmasın, cam tavan veya sunroof farketmez...

Şöyle düşünün, yeni doğmuş bir çocuğunuz var, seviyorsunuz kucağınıza alıyorsunuz besliyorsunuz Vs... Eh uzaktan sevmesi güzel peki bu çocuğun altını kim alacak?  Hep annesi mi? Demek istediğimi anlamışsınızdır umarım.  Her arabanın bakıma ihtiyacı vardır, bu sunrooflu olsun yada olmasın. 
Aynı dili konuşamadık malesef , polemik olmadan konuyu kapatıyorum 🤐

Konuyu dağıtayım o zaman ,

Aşırı toz vb. duruma ilk maruz kalan parçanız Rüzgar deflektörünüzdür , bu parçayı ne kadar temiz tutarsanız kızak - halat gibi parçalarınız daha uzun süre temiz kalacaktır.Sökmek o kadar da zor birşey değil...

Hepinize iyi günler...

Ekran Alıntısı.JPG

Ben her sene bakımda servise iletiyorum, onlar sunroof bakımını yapıyorlar. En son ellerinde yoktu Doğuştan sipariş geçmişlerdi, bir tür yağ/sıvı kullanıyorlar temizliği ve bakımı için.

Memnunum açıkçası bakım düzenli yapılınca ses olmuyor, ama bir sefer aksattım hemen cıt cıt başladı :)

Araba seyir halindeyken herhangi bir ses yok ancak cam tavan açılırken bazen sürtünme sesi çıkarıyor. Tunap 107 kullanıyorum

bir tür yağ/sıvı kullanıyorlar temizliği ve bakımı için.
M600 Yüzey Temizleme Tineri kullanıyor olabilirler. Çünkü geçen sene servis yetkilisi ile sunroof konusunda konuştuğumda M600 tavsiye etmişti bana.

Merhaba Sevgili Golftutkunu Dostları;

Golf ve diğer otomobillerde  en çok Tercih Edilen opsiyonlarından olan , (Sunroof )Panaromik Açılır Cam Tavan için  bu opsiyona sahip araçlarımızda çoğumuz zevkle kullanmaktayız. Yaz  Kış aktif Kullananlarımız da vardır .Belkide aracında yılda bir defa kullananda. Lakin Fizik Kuralları gereği olsa Gerek Esnemeden  gerekse zamanla mekanizma çalışma kalitesinin düşmesinden dolayı Çıkardığı Gacur Gucur Gırt Cırt vari seslerden herkes hoşnutsuz olur. Kendi Aracımda da olan Bu temel ses sorunu ve arada bir tutukluk yaparcasına çalışma bozukluğundan dolayı tam dört defa  Yetkili Servislerden Destek aldım. Her ne hikmetse Kesin Bir çözüme kavuşturamadık. Temel Sorun Aracın Kasisli Yollarda Gerilmesinden kaynaklı sesler... Ve bunun çözümü maalesef mekanizma komple değişse de bu sorun devam edecektir. 

Bu sesleri ve gerilmeyi en aza indirmek için ise Bakımının ve Temizliğinin ilgiyle ve zamanında yapılması gerekmektedir. Bende burdan yola çıkarak Sunroof için çok emek harcadım ve gerek temziliği gerekse bakımı konusunda 2 yıl kadar bir tecrübe etmiş oldum. Nacizane bu tecrübelerimi siz Değerli Golftutkusu Dostlarıyla paylaşmak istedim. 

Yapılması Gerekenler ise;

1- Düzenli olarak Temizliğinin yapılması

2- Tozlu - Aşırı Sıcak ve Çok Soğuk ( Buzlanma -Donma)havalarda kullanmamaya dikkat edilmesi

3- Düzenli aralıklarla Silikon Sprey ile beslenmesi Şeklinde.

4907f7275aa4e1727707f2e4f339781c.jpg

Kullandığım birçok Silikon Sprey ( Tunap 107 Motip , Shell Sıvı Gress yağ vb)  olsa da En çok Memnun Kaldığım Whürt Silikon Sprey oldu.Ses konusunda şikayetlerimin çoğunu halletti diyebilirim. Burda bir konuya açıklık getirmekte fayda var; Sunroof mekanizmamızın çalışma sisteminde Kızak-Raylar plastik menşei olduğundan WD40  Kullanmayalım. WD 40 daha çok Metaller üzerinde etkili olup( metal -metal kızaklar veya menteşeler) plastik kızak sahibi  Sunroof larrımızda pek işe yaramayacaktır. Paylaşımın faydası olması temennisiyle herkese Selam ve Saygılar:'(

460615f5e258e3fbacd4a4318e23cfdf.jpg
554eda31c73124a9a13d61025e639850.jpg
64efc3705b328c27f431c22ae2f03105.jpg
9d3a1f103b7d90d732c6db23fdadc062.jpg
ben rutin olarak ayda bir temizliğini yaparım ama spray slikonu kullanmam. araç henüz bir yıllık, servis bakımında servisin kullandığı yağ ile ince yağlama yapıldı, şükür ilk aldığım gibi ses vb gibi sesler yok fakat bu Golf'te yok, passat ta da 3 servisle de resmen papaz olduk, ilk servise gittiğimde iç tarafta (sırt tarafı açık iken görünen cıvataların arka tarafında) görünmeyen yerde ki cıvataları sıktılar ve spray silikon ile desteklediler yaklaşık 3-4 ay ses gelmedi, sonrasında tekrar götürdüm servise bu defa sadece aynı cıvataları sıktılar yine ses kesildi, bu durumu doğuşa bildiğimde gelin sunrouf a daha detaylı bakalım dediler gittik, servis kaynaklı 1001 türlü olumsuzluk oldu, en sonun da cam tavan tamir paketi açıklandı ve bu tamir paketi doğrultusunda 2 takoz değişti ama tavan döşemesi ve ön direk kaplamaları komple söküldü, şimdilik çok nadiren ses geliyor. passat 2015 - golf 2018 model sanırım bu işi çözmüşler :)

10bin tl ekstra ver sonra sesi nasıl keserim ile uğraş 😏 
Hocam dogru söylüyorsunuz sonuna kadar hak veriyorum ama yağmur gunlerde ve yaz gecelerini de verdiği ferahlık arabaya verdiği premium his harika ayrıca 10-15bin extra para ödeyip alınan  dsg de ses yapıyor yaptığı ses yetmiyor bide olur olmadık zaman arıza yapıp yolda koyuyor 😁 

Konuyu dağıtayım o zaman ,

Aşırı toz vb. duruma ilk maruz kalan parçanız Rüzgar deflektörünüzdür , bu parçayı ne kadar temiz tutarsanız kızak - halat gibi parçalarınız daha uzun süre temiz kalacaktır.Sökmek o kadar da zor birşey değil...

Hepinize iyi günler...

Ekli dosyayı görüntüle 23314
Hocam bilgilendirme için teşekkürler. Peki bu iç kisimdaki perde nasıl temizlenir??

@Ümit Akkaya Stor perdenin temizliği sökülerek daha güzel oluyor, fakat beni yanlış anlamayın daha önce sökmediyseniz ve eliniz yatkın değilse mekanizmaya zarar verme olasılığınız çok yüksek, bulunduğunuz bölgede Sunroof tamircisi mevcut ise onlara sökme-takma ücreti vererek temizletmeniz de fayda var, illa benim arabam benim kararlarım diyorsanız ben döküman iletirim :)  

@Ümit Akkaya Stor perdenin temizliği sökülerek daha güzel oluyor, fakat beni yanlış anlamayın daha önce sökmediyseniz ve eliniz yatkın değilse mekanizmaya zarar verme olasılığınız çok yüksek, bulunduğunuz bölgede Sunroof tamircisi mevcut ise onlara sökme-takma ücreti vererek temizletmeniz de fayda var, illa benim arabam benim kararlarım diyorsanız ben döküman iletirim :)  
Şimdi %100 Tavan döşemesi sökülmesi lazimdir elimden geldiği kadarıyla ne kendim nede tamirciye sokturtmem. İçten bakınca temiZ üsten bakınca biraz kararma var hafif hafif baskı uygulamadan silmeyi deneyeyim bakalim

Bilgi icin tesekkurler [emoji1310]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt