Golf 7 ağırlığı

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Orijinalden alıntı:  nilve
  Teknik bilgilere göz atarken dikkatimi çeken bir konu oldu.

125 hb golf (2 kapılı) : 1249 kg

150 hb golf (2 kapılı) : 1290 kg

125 hb a3 sportback: 1300 kg

150 hb a3 sportback: 1310 kg

Golfte iki versiyonda fark 41 kg iken a3 de bu fark sadece 10 kg. Bu farkı nasıl yorumlayabiliriz? Aklıma ilk etapta motor için ilave yalıtım malzemesi ve belki daha kalın viraj denge çubukları vs geldi fakat a3'le sağlamasını yaptığımda bir sonuca ulaşamadım.
  Değerli Hocam;

benim de merakımı uyandırmıştı aracın ağırlığı konusu....

Öncelikle karşılaştırdığınız iki aracın aynı şasiye ait MQB platformu

Özel  sertleştirilmiş çeliğin haddelenmesi sonucu şasi elde ediliyor.

Araçların teknik tabloda gördüğünüz ağırlık verileri  aracın üzerine opsiyon, donanım, aksesuarları eklenmeden yapılmış ölçümlerine aittir.

Alman konfigüratöre göre:

Golf  1.4 TSI 150 HP  2 kapı 6 İleri manuel ağırlığı: 1268 Kg

Golf  1.4 TSI 125 HP  2 kapı 6 İleri manuel ağırlığı: 1225 Kg

aralarında 43 Kg fark var

Audi  Attraction 1.4 TFSI 150 HP  2 kapı 6 İleri manuel ağırlığı: 1270 Kg

Audi  Attraction 1.4 TFSI 125 HP  2 kapı 6 İleri manuel ağırlığı: 1250 Kg

aralarında 20 Kg fark var

TSI ve TFSI motorlar ayrı teknolojiler 13 kg lık fark bundan kaynaklanabilir.

Son bir  saatimi harcayarak yukarıda paylaşmış olduğunuz verilerden farklı sonuçlara ulaştım...

Ekran alıntılarını aktarıyorum...

Mutlaka diğer hocalarımın da fikri olabilir

gectigimiz ctesi gunu ankara ekibiyle yaptigimiz act ve bmw testleri temali bulusmamizda benim nazarACT in agirlgina baktim. 1316 kg.imis. ruhsatta yazan buydu ama ne kadar nettir ona emin degilim.

@ansolak@maniax

@kimiemd@sefik@yarchi@burak_

sizlerde nedir durum paylasabilir misiniz ?

mobil cihazdan tapatalk ile gonderildi..yazim yanlisi icin kusura bakmayin.

@jajaja Cihan hocam benim arabanın ruhsatta yazan ağırlığı 1247 kg. Ama  manuel vites

@jajaja cihan hocam. Aracin agirligini standardindan farklilastiran ozellikler..

-jantlar

-cam tavan

-vites kutusu

-motor tipi

Suan aklima gelen en ağırı dizel otomatik,cam tavan ve durban kombinasyonuna sahip araclar yuksek ihtimalle.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ağırlıklı alakalı bi bilgi okumuştum biyerlerde.. BMW 1'in ön ve arka tekerleklere ağılık oranı %50 %50 idi..

inceleyen kişi bu oranın çok etkileyici olduğunu söylemişti.. acaba bizim golflerde durum ne.. tabi bu motor , şanzuman ve arka düzen ağirlıkları ile değişkenlik gösterecektir ama merak ettim, hazır ağırlık konusu üstteyken..

@jajaja cihan hocam bende şimdi baktım, ruhsatta 1235 kg.

katalogda 1.2 tsi manuel için 1210 kg yazıyor. 

ağırlıklı alakalı bi bilgi okumuştum biyerlerde.. BMW 1'in ön ve arka tekerleklere ağılık oranı %50 %50 idi..

inceleyen kişi bu oranın çok etkileyici olduğunu söylemişti.. acaba bizim golflerde durum ne.. tabi bu motor , şanzuman ve arka düzen ağirlıkları ile değişkenlik gösterecektir ama merak ettim, hazır ağırlık konusu üstteyken..
Değerli Hocam;

Ağırlık dağılımı Golf te  ön /arka  % bakımından olmak kaydıyla 61/39

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow hocam gayet iyi bir dagilim orani bence. teskkurler bilgi icin. bu tur bilgileri nereden temin ediyorsunuz. faydalandiginiz kaynaklara.bende.bakmak.isterim. arac aldiktan sonra bu tur seyler epey ilgimi cekmeye basladi.

mobil cihazdan tapatalk ile gonderildi..yazim yanlisi icin kusura bakmayin.

Değerli Hocam;

Ağırlık dağılımı Golf te  ön /arka  % bakımından olmak kaydıyla 61/39
bilgiler muhteşem. jet hızı ile geliyor maşallah..

şimdi , arkadan itişli bi araç için; şasi biçimi, motor yeri aktarma organları falan %50-%50 yi tuturabilen bi araç ile önden çekişli golfumuzun oranları kıyaslandığında çok iyi değerler aracımız için

.. işte bu mühendislik olsa gerek.....

Moderatör tarafında düzenlendi:
@jajaja

Değerli Hocam 

Genellikle Vwvortex te bu tip detaylar bulunur.

Sanırım aklımda yanlış kalmış 51/49 olarak

61/39 olarak düzelttim bilginize.

Ruhsatta 1270 kg yazıyor benimki için. Astra J kasa ve Volvo v40 gibi rakiplerinin yanında oldukça hafifsiklet sayılır.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Geri
Üst Alt