@golfaşkı

2012 sonrası passat comfortline da kullanmışlar. aslında golfte de kullansalar daha iyi olurdu.

şahsi kanaatim; sedan araçlara 5 kollu jantlar, hb araçlara çok kollu jantlar daha çok yakışıyor. 17 dijonlar lastikleriyle beraber pahalı oluyor, konforda haliyle 16 ya göre biraz düşüyor, yakıt sarfiyatı biraz artıyor. 16 almak bana daha mantıklı geldi. motor 1.2 değilde 1.4 olsaydı kesinlikle 17 alırdım.

ft19 dedi:
@yusuf

hocam bahara taktıracağım. henüz gelmedi, kargoda. gelince yinede sizin için aracın yanına koyup çekerim. bikaç passat üzerinde gördüm jantlar güzel duruyor. aldığım jantlar passatdan çıkmış, sahibi 18'' jant lastik taktırmış.
@yusuf

hocam jantlar kargo ile geldi. ön yüzlerini kartonla bantlamışlar. kontrol etmek istedim. çizik,ezik vs. varmı diye. kargo görevlisi kontro ettiremem dedi. kartonları açarsam ve begenmeyip almazsanız ben zor durumda kalırım, faturayı bana çıkarırlar dedi.  şöyle dışdan baktım pek içime sinmedi. firmayı aradım, kontrol ettirmiyorlar, kontrol etmeden teslim almam dedim. nihayetinde teslim almadım. hani büyük poşete falan gönderseler en azından görebilirdim.

arkadaşlar siz siz olun özellikle 2.el jant-lastik işinde görmeden, kontrol etmeden, hatta imkanınız varsa bi, lastikçiye götürüp kontrol ettirmeden jant-lastik almayın. şahsen ben direkten döndüğüme inanıyorum.

@ft19

Çok doğru yaptınız hocam. Kontol etmeden teslim alınmaz. Bir çizik varsa ne olacak....

newspeed dedi:
@magic Evet Hocam bence var. Eğer kış lastiklerinin verdiği bir his değilse 16 jantlar kasis ve çukurlarda kesinlikle daha yumuşak 17 jantlara göre. Yüksek hızlara çıkmadığım için henüz yol tutuşla ilgili bir dezavantajdan bahsetmem imkansız.  ;) :)
Kesinlikle ayni fikirdeyim.  16" kesinlikle fersah fersah daha rahat 17 lige göre.
üzerinde gelen lastiklerinde etkisi çok. aracımda bridgestone var bana inanılmaz sert geliyor. farklı lastik ama aynı 17 jant kullanan arkadaşım çok daha konforlu kullanıyor.

buarada orijinal lastiklerini değiştiren arkadaşlar hangi model ve marka kullanıyor?

newspeed dedi:
@trgy hocam benim 17likler de Bridgestone. Kışlıklar 16lik Nokian.
ben kışlık lastik almadım @newspeed hocam,araca kışın binmeyeceğim için. yaza doğru lastikleri değiştirmeyi düşünüyorum, bridgestone'dan pek memnun değilim.

8DbEaa.jpg

Kapıları sökerseniz daha kötü görünür. Ya da kaputu.  8D

Jant şekli önemli olabilir ancak 16 üzerine çıkılınca yaşanacak konfor kaybını sırf yoldan geçenler "aaa ne güzel jant" diyecek diye yaşayamam. Özellikle 18 durban+spor süspansiyon. Almanya ya da hollandada yaşasak isterseniz 20" taktırın ama buralar hep tuzaklarla dolu. Sonra trim sesi geliyor diye şikayet ediyoruz.

Arkadaşlar İzmirde  sıfır dijon jant ve lastik var. sıfır comfortline jantının üstüne 1500 tl istiyor lastikçi.    sizcede  fazla mı bana resmen  kazık atmak istiyor gibi geldi

16 ya bende başta düşman gözüyle baktım ama girdiğim köstebek yuvalı yolları görünce iyiki 16 var diyom

Unutmadan tecrübemi aktarayım

İzmir ve manisada  her 3 lastik ve jant kombinasyonu ile  lastikle araç kullandım !

manisada middline plusla test sürüşü yaptım çok konforlu idi, hem 15 inc hemde lastiğin michelin olması olabilir.

izmirde 17 inc dijon  ve 16 inc dover kullandım, 15 incle 16 arasında fark hissedemedim. ama 17 inc  takır tukurdu !!

fakat görsellik olarak dijon rakip tanımıyor !!!  bu da net

Moderatör tarafında düzenlendi:
Jantlar arabanın her şeyidir,

Konfor kaybından çekinenler, doğru tercih edilecek iyi bir lastik ile 17" jant ile pekala memnun kalabilirler..

Bence 17" altı kabul edilemez, aracın tüm o güzelliğini yerle bir ediyor, istersen havada gidiyormuş gibi hissetirsin  s=s15

Moderatör tarafında düzenlendi:
golf7 için kendi fikrim;

15'' küçük

16'' yollarımız için ideal

17'' otobanda düzgün yolda ideal

18'' gereksiz (taktıranada saygı duyarım)

ft19 dedi:
golf7 için kendi fikrim;

15'' küçük

16'' yollarımız için ideal

17'' otobanda düzgün yolda ideal

18'' gereksiz (taktıranada saygı duyarım)
Aynen hocam normal kullanımda 16 candır.  Ama tip olarak 17dijon mükemmel. Keşke imkan olsada takas etsem:)

@golfaşkı

17 dijon yakışıklı jant. fakat 16 üzerinede dediğiniz fark verilmez.

tecrübe; ticarette alıcı olarak ne olursa olsun takas yaparsan kesinlikle zarar edersin. senin malın tu kaka, satıcının malı pırlanta misali. en güzeli elindekini satıp, üzerine bir miktar ilave edip almak.

Geri
Üst Alt