lastik ebatları büyüdükçe yakıt tüketimi artar mı?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Jant çapı ve  onunla orantılı olarak tabanı ve kısaca lastik ebatları büyüdükçe fizik yasaları gereği yere temas eden alan arttığı için ve söz gelimi 5  kilogramlık lastik kendi ağırlığı yerine 7 kilogram taşıyacağından ve da artan çap dolayısıyla lastikleri çevirme gücü olan torku aktarma zayıflayacağından dolayı son sürat  ve yakıt tüketimi artarken hızlanma verileri düşer...

Yapılan bu konudaki teste bakarak net verilerle konuşmak mümkün.

1 adet Jantın üzerinde lastikleriyle ağırlığı 15 inch (15 inch, 15" olarak kısaltılır ama aynı okunur) olanın 18.18 x 4 = 72,6 Kg. iken 16 " jant ve lastiklerde bu ağırlık 83,5 olarak 10.9 kg fark yaratır.

Ama en önemli etkisi kesitinin çapının artışına bağlı olarak artan yuvarlanma katsayısının direnci arttığından nedeniyle kendisine uygulanan etki aynıyken verdikleri tepkinin 15" olanda daha hızlı 16" olanda daha yavaş olmasıdır.

Son hız çapın artışına bağlı olarak bir kaç kilometre artacaktır.

Lastiğin kesit oranı denen yanak yüksekliği ya da genişliği lastik yüksekliğinin, kesit genişliğine oranının yüzde cinsinden ifadesidir. Kesit oranı küçüldükçe aracın dönüş kararlılığı artar. konfor da süspansiyona etkisi olumsuz olacağından azalır.

Karlı ve ıslak zeminde artan taban çapı olumsuz etki yaratarak fren ve tutuşu olumsuz etkiler.

Direksiyon tepkileri çap küçüldükçe netleşir ve hızlanır.

Yol gürültüsü bakımından ciddi bir fark yoktur.

Detaylar aşağıda...

effects-of-upsized-wheels-and-tires-tested-chart-photo-341448-s-original.jpg

Sizce ideal lastik jantı ne olmalı golf için 1.4 higline mesala

golf'ün 17 ve 16 jant icin lastik capları hemen hemen aynı, bu açıdan fark olmaz. fakat 17'nin taban alanı bir miktar fazla için olduğu sürtünmeden kaynaklı çok az da olsa fazla yakacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bende clupsport var mesela 18 lik jant 1.2 TSİ Motor yakıt tüketimim 5-6-7 Litrelerde geziyor :D  bazen 4.5 kadar düştüğü oluyor

Sizce ideal lastik jantı ne olmalı golf için 1.4 higline mesala
1.4 TSI için 16-17-18 arasından tercih yapabilirsiniz sıkıntı olmayacaktır., Burda sizin tercihinize göre konforunuz olumlu veya olumsuz etkilenir başka bişey olmaz., Ama 1.0 veya 1.2 TSI motor da 18 inch jant motoru gereksiz yük bindirir ve yoracaktır.

genelde milimetrik hesaplama yapılamıyor tabi (yada veri yok yakıt tüketimi artışı ile ilgili nokta atıs?)

klimanının ort tüketimi en fazla  0,5 litre arttırdığı  , 17 inc lastiklerinde 16 ya göre 0,3 ortalamayı arttırdığı söylenir genelde.

@forzaGilles benim aracım golf 1.4 higline 2018 dsg şimdi kışlık olarak 16'jant ve lastik takabilirmiyim yazın üzerinde bulunan orijinal 17'dijonları takayım gibi düşüncem var tabi 16'lık jant ve lastik almam lazım.Birde şuan bir kışlık lastik takasla almıştım ve taktım oda kumho 225/45/17 94 T biraz sert ama ne yapayım kararsız kaldım masraf etmeden bunlarla idare mı edeyim yoksa 16'jant ve lastik alıp kışlık mı yapayım ne dersiniz?

@forzaGilles benim aracım golf 1.4 higline 2018 dsg şimdi kışlık olarak 16'jant ve lastik takabilirmiyim yazın üzerinde bulunan orijinal 17'dijonları takayım gibi düşüncem var tabi 16'lık jant ve lastik almam lazım.Birde şuan bir kışlık lastik takasla almıştım ve taktım oda kumho 225/45/17 94 T biraz sert ama ne yapayım kararsız kaldım masraf etmeden bunlarla idare mı edeyim yoksa 16'jant ve lastik alıp kışlık mı yapayım ne dersiniz?
Elbette takabilirsiniz.,

94T olduğundan dolayı lastik hamuru biraz sert olur., Normalde kışlık için 91T veya 91H olması gerekirdi., Kışlık jant-lastik takımı yaparsanız., sürekli lastik sök-tak olmayacağından jantlarınız çizilmez ve boşuna hırpalanmamış olacaktır., Kışlık lastikte taban genişliği azaldıkça fizik kanunları gereği tutunma daha iyi olur., Yani kışın 205 taban genişliğindeki bir lastik 225 taban genişliği olan bir lastikten kaygan zeminde daha iyi tutunma sağlar.! Bütçeniz var ise Comfortline 'nın 16" Dover veya Hita jantlarını forumda satan arkadaşlardan veya 2. el olarak alabilirsiniz.,

17 inch olarak yazlık lastiklerde orjinal ebadınız; 225/45 R17 (91V / 91W / 91Y) veya (94W XL / 94Y XL) arasından tercih yapabilirsiniz.,

16 inch olarak kışlık lastiklerde orjinal ebatınız; 205/55 R16 (91T veya 91H) arasından tercih yapabilirsiniz.

Teşekkür ederim ebatları , conta aralıkları uyar değil mi sıkıntı olmaz yani 16' ile 17' nin.@forzaGilles  birde siz olsanız ne yapardınız değiştirmeye değer mi ?yoksa idare edilebilir mi? Böyle kullanmak sorun yaratır mı araç için ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Teşekkür ederim ebatları , conta aralıkları uyar değil mi sıkıntı olmaz yani 16' ile 17' nin.@forzaGilles  birde siz olsanız ne yapardınız değiştirmeye değer mi ?yoksa idare edilebilir mi? Böyle kullanmak sorun yaratır mı araç için ?
Orjinal jant olduktan sonra 16" veya 17" farketmeksizin bijon aralıkları vs. herşey tamamen uyumludur., Ben bütçem el veriyorsa hiç düşünmeden 16 inch kışlık jant-lastik takımı yapardım., Diğer türlü tek bir jant takımı ile kışın kar, yağmur, çamur., yollara dökülen tuz ve solüsyonlardan jantlar çok etkileniyor., buna bir de yaz-kış lastik değişimi eklenince jantlar mahvoluyor.

Geri
Üst Alt