Yük endeksi nedir? Farklı yük endeksi olan lastik bir arada kullanılır mı?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Yük endeksi nedir? Farklı yük endeksi olan lastik bir arada kullanılır mı?

Yük endeksi maksimum hızda lastik başına düşen maksimum taşıma kapasitesi olduğuna göre....

91 olan; ki üretici firma tüm Türkiye'de satılan standart Golf'lerde bu tip yük endeksine uygun lastiklerle kullanıcısına teslim ettiğine göre...

615 kg'lık bir ağırlığa dayanacak yanak yapısına ve lastik kısmın altında sahip olduğu kesinikle söylenebilir.

Araç daha ağırsa bu yük endeksi de yükselecektir.

95 olan yük endeksi maksimum ağırlığı 690 kg'a kadar çıkartır. Çelik kuşak ve kanvastan yapılan Kord iplikleri daha sık ve fazla olacaktır.

Benim teorime göre:

1. Olası bir kaza halinde ilk kontrol edilen şeylerden olan orijinal ebat ve önerilen ölçülerde lastik kullanılmadığı  tespit edilirse Kasko ve trafik sigortanız herhangi bir ödeme yapmayabilir.

2.  Artan hızla birlikte aracın aerodinamiği nedeniyle artan rüzgar direnciyle doğru orantılı olarak lastik başına düşen ağırlığın artması nedeniyle lastiklerden yük endeksi yüksek olan daha fazla ağırlığa dayanabileceğinden yük altında diğerleriyle aynı dengede olmayabilir. Bu da yüksek hızlarda düz gidişte sorunlara yol açabilir...

3. Bana kalırsa daha ciddi sonuçları viraj giriş ve özellikle çıkışlarında  amortisör sisteminin vermesi gereken tepkileri bildiğiniz üzere lastik yanaklarının da esnemesi süspansiyon ve aracın viraj alırken viraj içerisine kapanmasını belirleyicidir. Yüksek yük endekli lastik diğer lastiklerle aynı dirence sahip olmadığından sağa ve sola kombine girilen virajlarda veya geyik testi benzeri bir önümüze aniden çıkan bir engelden kaçmak için yaptığımız manevrada aracın harmonik salınımını veya salınım ritmini bozacağından yoldan kopmalara neden olabileceğini düşünüyorum...

4. Yuvarlanma direnci diğerlerine göre farklı olacağı için dengesizlik yaratabilir.

Eh benim gibi düşünenleri refüze etmemek için; normal olmayan sürücülere diyeyim.. her şey sorun...

Gamsız sürücülere ise "Dünya yansa, karşısına geçip ısınırız... ne güzel" olur...

LASTIK1.jpg

hiz_endeksi.gif

Moderatör tarafında düzenlendi:
Pekala golf 1.4 higline dsg 2018 aracıma üzerindeki yazlıklar ile aynı 225/45/17 94 T taktım yük ve hız endeksi malum farklı ama dört lastikte aynı sizce sorun olur mu? Devam edelim mi bu şekilde yoksa degişelim mi?

Pekala golf 1.4 higline dsg 2018 aracıma üzerindeki yazlıklar ile aynı 225/45/17 94 T taktım yük ve hız endeksi malum farklı ama dört lastikte aynı sizce sorun olur mu? Devam edelim mi bu şekilde yoksa degişelim mi?
Daha önce de yazdığımı hatırlıyorum., 190km hızın üzerine çıkmadığınız sürece sıkıntı olmayacaktır., Mk7 'de yük endeksi olarak 91 veya 94 yük endeksli lastik kullanabilirsiniz

@forzaGilles teşekkur ederim sonunda kullanabilecegimi belirttiniz çünkü biraz takıntılıyım kaç gündür lastik meselesi dert olmuştu bana aldigima üzülüyordum lastikleri ama kullanabilirsem biraz konfordan feragatla kullanacağım.... golf 1.4 higline dsg 2018 aracıma üzerindeki yazlıklar ile aynı 225/45/17 94 T taktım yük ve hız endeksi malum farklı ama dört lastikte aynı sizce sorun olur mu? Devam edelim mi bu şekilde yoksa degişelim mi?

@ucarmehmet01 @forzaGilles hocam bir sorum olacak şimdi benim aracın üzerinde malûm 225/45/17 94 T kumho 2017 lastikler takılı birisinde 225/45/17 94 V XL Continental var oda 2017 aynı ayarda yeni lastik satıyor ikinci el olarak bunu alsam kendi lastigimi başkasına versem 300 TL gibi bir para ödeyeceğim sizce mantıklı mı? Yumuşak ve konfor öncelikli tercihim belirttiğim gibi siz ne dersiniz bu konuda?

IMG-20181130-WA0009.jpg

IMG-20181130-WA0006.jpg

@ucarmehmet01 @forzaGilles hocam bir sorum olacak şimdi benim aracın üzerinde malûm 225/45/17 94 T kumho 2017 lastikler takılı birisinde 225/45/17 94 V XL Continental var oda 2017 aynı ayarda yeni lastik satıyor ikinci el olarak bunu alsam kendi lastigimi başkasına versem 300 TL gibi bir para ödeyeceğim sizce mantıklı mı? Yumuşak ve konfor öncelikli tercihim belirttiğim gibi siz ne dersiniz bu konuda?

Ekli dosyayı görüntüle 17802

Ekli dosyayı görüntüle 17803
Konfor anlamında elbet bir nebze iyileşme olacaktır ama çok fazla bir beklenti içine girmeyin çünkü 17 inch ve 45 yanak kombinasyonu bunu törpülüyor., Ayrıca Conti 'nin de XL olması konfor anlamında olumsuz puan., Yaz lastiği için XL özellikli bir lastik tercih edilebilir ama kış lastiğinde XL özelliği tercih etmek (18-19 hariç) standart bir araç için anlamsız olacaktır.,

İmkan el veriyorsa kışlık kullanım için 16 inch jant-lastik kombinasyonu yapmanızı öneririm., bu sorununuzu kökten çözecektir ve bu şekilde sürekli lastik sök-tak derdinden kurtulacak jantlarınıza da zarar vermemiş olursunuz

Geri
Üst Alt