2013 Golf 7 1.4 Tsı 140 BG Highline

Atila

Yeni Üye
İsim
Atila TOPAL
Öncelikle Merhaba aranızda yeniyim. Bundan önceki arabam da 2011 Golf 6 idi onu satıp 2013 Golf 7 aldım. Alırken ekspertiz yaptırmıştım lakin airbaglerine bakilmamis.( Bunu sonradan rapora bakınca anladim.) Istanbulda kendi ustama baktirdigim zaman bana arqcin airbaglerinin değiştiğini on göğüs bölümünün kaplama yapildigini ve emniyet kemerinde de direnç konulmuş olduğunu söyledi. Araç satıcısı ile konuşmamda bilgisinin olmadığını söyledi. Ben bu arada güvenli binebilmek icin ne yapmam gerekiyor sizce. Bu konuda kafam iyice karıştı. Başka ustaya da teyit icin gösterecem lakin göğüs renk ton farklılıkları var. Bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var. 

20171013_181346.jpg

Öncelikle Merhaba aranızda yeniyim. Bundan önceki arabam da 2011 Golf 6 idi onu satıp 2013 Golf 7 aldım. Alırken ekspertiz yaptırmıştım lakin airbaglerine bakilmamis.( Bunu sonradan rapora bakınca anladim.) Istanbulda kendi ustama baktirdigim zaman bana arqcin airbaglerinin değiştiğini on göğüs bölümünün kaplama yapildigini ve emniyet kemerinde de direnç konulmuş olduğunu söyledi. Araç satıcısı ile konuşmamda bilgisinin olmadığını söyledi. Ben bu arada güvenli binebilmek icin ne yapmam gerekiyor sizce. Bu konuda kafam iyice karıştı. Başka ustaya da teyit icin gösterecem lakin göğüs renk ton farklılıkları var. Bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var. 
/monthly_2017_10/20171013_181346.thumb.jpg.7af283b8156d8f2a2e14dee19164ff1b.jpg
Hocam satıcıyı dava edebilirsiniz. Ki ben olsam kesinlikle öyle yaparım.

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Hocam öncelikle gecmis olsun.Yakin zamanda basimizdan gecen bi olayi paylasmak istiyorum.Biraz uzun olacak ama eminim size bi fikir verebilir. Amcamin golf7 araci kaza yapmisti aslinda aracta ciddi bi hasar olusmamasina ragmen malesef 5 hava yastigi patladi.Kazada kusurlu taraf biz oldugumuz icin sigartadan yaptiramadik ve hepsini cebimizden yaptirdik.Arac 2015 golf 7 1.2 tsi dsg 27bin kmde. Aracin ikinci sahibiyiz.Oncesinde hicbir hatasi yoktu.Zaten araci ben bulup almistim.Amcam araci en orijinal bi sekilde yaptiralim binelim dedi.Yani harac nezat yaptirip elden cikarma dusuncemiz yoktu. Bizden sonra alan kiside sorunsuz bi sekilde binsin istedik.Bende golfle baya ilgili oldugum icin amcam bu isi bana verdi.Bende seve seve kabul ettim.Tamirat yaklasik 1 ay surdu aslinda bir haftada biterdi ama en guzelini yaptirmak icin acele etmedik.Aracta mekanik kaporta ve airbag hasari vardi.Once mekanik tamirati ve kaporta tamiratini yaptirdik.İs en son ve en maliyetli olan airbag onarimina geldi.Ustalar ucuza maletmek icin airbag tamiri onerdi.Uzun arastirmalar sonunda tamirat isinin pek guvenli olmadigini ogrendim.Airbag tamirinde tekrar bi kaza aninda patlamama riski varmış.Ayrica torpido airbag bolumunu yapistirip uzerine deri kaplama yapiliyormus.Buda malesef aracin butun orijinalligini bozuyor. Kemerlerde kaza aninda yolculari savrulmadan korumak icin 8cm gerdirip kilitliyormus.Ayni airbag gibi tek seferlik kullaniliyor.Bunu sanayide cozuyorlar ve diyot baglayip airbag isigini yakmasini engelliyorlar.Ancak bu sekildi kemerlerin kaza aninda hicbir korumasi olmuyor.Bu yuzeen tamirata hic yanasmadik.Orijinal parça fiyatlari cok pahali oldugu icin yan sanayide  uyum problemi olacagi icin tercih etmedik.Uzun arastirmalar sonunda orijinal aractan sokulme patlamamis saglam cikma parca aldim.Kemerleride ayni sekilds cikma aldim ve direkt yetine montaj yaptirdim. Bu sekilde hem ciddi tasarruf sagladik hemde aracin orijinalligini korumus olduk.Su anda arac ayni fabrikadan ciktigi gibi butun parcalari orijinal ve sorunsuz bisekilde calisiyor.Bu bir ayda butun tamirat asamalariyla en ince sekilde kendim ilgilendim gorusmedigim fiyat almadigim biyer kalmadi.Konuyla alakali ogrenmek istedigin ne varsa bildigim olcude yardimci olabilirim.

Hocam detaylı anlatımınız icin tesekkur ediyorum. Ben dr simdi sizin gibi en baştan baslayacagim. Patlamamış orjinal airbag uygun fiyatlı nerden bulabilirim ona bakicam. Mekân olarak tavsiyeniz var mi acaba

Bu işlerle ilgili bir avukat bulun ve peşini bırakmayın.Ve en kısa zamanda yapın bunu.

Kaza yapılmış ve layıkıyla toplanmış arabayı anlarım ama direnç koyup kapatmak çok büyük sahtekarlık ve resmen cinayete teşebbüs..

Hocam bi avukatla gorustum. Avukat bu konunun peşine düşebilirsin böyle bir hakkın var lakin süreç uzun olabilir en kisa çözümü satıcıdan masraflarını karşılayacak ücreti al konuyu kapar diyor. Ben de bu konuda karar veremedim henuz

Hocam detaylı anlatımınız icin tesekkur ediyorum. Ben dr simdi sizin gibi en baştan baslayacagim. Patlamamış orjinal airbag uygun fiyatlı nerden bulabilirim ona bakicam. Mekân olarak tavsiyeniz var mi acaba
Ben genelde bana daha yakın olduğu için ankaradan bakmıştım.Hoş sonradan hava yastıklarını Konya'dan buldum.Bide İstanbul Başakşehir tarafında Vosvos ticaret diye biryerden fiyat almıştım onlarda aracın üzerinde duruyor gelin söküp verelim demişlerdi.Bence siz önce iyi bi ustaya götürüp bi baktırın hangi hava yastıkları hasar almış onu bi tespit edin.Bende orijinal yan sanayi ve çıkma fiyatları var çoğu yerde fiyatlar pek değişmiyor.İstediğiniz parçanın fiyatını söyleyebilirim.

Hocam bi avukatla gorustum. Avukat bu konunun peşine düşebilirsin böyle bir hakkın var lakin süreç uzun olabilir en kisa çözümü satıcıdan masraflarını karşılayacak ücreti al konuyu kapar diyor. Ben de bu konuda karar veremedim henuz
Degerli Hocam maalesef dolandırılmışsınız.

Üzüntü ve aceleyle hızlı karar vermeyin. 

Avukat dostumuz var burada kendisini davet edelim ve danışalım. @Adv_Dbl 

Öncelikli olarak satıcıya ihtarname göndermeniz gerek bu durum sizden gizlendiği için gizli ayıp niteliğinde üstelik alım satım sırasında mevcut olan bir ayıp bu durumda

1-Sözleşmeden dönme hakkınız

2-Tamirini isteme hakkınız

3-Ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme hakkınız mevcut ve işin cezai boyutunda ise bu işi meslek olarak icra eden galericiden aldığınız için nitelikli dolandırıcılık konusunda savcılığa şikayet de etmek bir diğer yol tabiki bu şikayet ceza hukuku anlamında olacağı için sorunun maddi anlamda çözümünde etkisi sınırlı olacaktır. 

@Adv_Dbl Hocambu başvurular icin belli bir süre varmidir acaba? Ben yarın araçta tespit yaptırıp bedelini satıcıya ileticem ve bunu talep edicem.  Bu noktada olumsuz bir durum ile karşılaşırsam ihtarname ve mahkeme yolunu kullanmayı dusunuyorum ne dersiniz

@Adv_Dbl Hocambu başvurular icin belli bir süre varmidir acaba? Ben yarın araçta tespit yaptırıp bedelini satıcıya ileticem ve bunu talep edicem.  Bu noktada olumsuz bir durum ile karşılaşırsam ihtarname ve mahkeme yolunu kullanmayı dusunuyorum ne dersiniz
Araçtaki ayıp gizli ayıp olduğu için haksız fiildeki 2 yıllık zaman aşımı süresi mevcut üstelik bu durumun hile ile sizden gizlendiğini ispat etmeniz durumunda zamanaşımı yok. Satıcı bu durumda hiç bir hakkını kullanamaz 

• Beğen
Tepkiler: Glf
Abi geçmiş olsun gerçekten üzüldüm sizin adınıza. Bu arabayı size galericimi sattı ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hayır galeriden almadım şahıstan aldim

Geri
Üst Alt