Far hatası

Ugur1

Üye
İsim
Ugurince
Merhaba arkadslar aracım higline sağ far kendılıgınden sonup 6/7 sn sonra tekrar yanıyor. Sokete wd sıktım ama yıne aynı neden olabılir. Tesekkür ederim

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Ben ampülden olduğunu düşünmüyorum daha kaç yaşındaki araba xenonların en az 10 yıl ömrü olması lazım wd40 yağlayıcı bir malzeme elektronik aksamda faydadan çok zararı olur iletkenliği azaltır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Hocam bugun bi elektronikciye gittim ampulden degil dedi beyin de sikinti var dedi bakmadan bakmadan diyince umursamasim pek ampullere de osram marka dedi tanesi 200 tl

Ampüllerden de olabilir Xenon beyninden de olabilir ancak genelde bu kısa süreli göz kırmalarının sebebi ampülün ömrünü tamamlamasından kaynaklanıyor., bunu anlamanın en basit ve etkili yöntemi gece farlarınız yanık iken veya yaktıktan 6-7 sn.ye sonra farların renk tonlarına bakın., eğer ki mavi-mor-pembe gibi bir renk almış ise o ampülün ömrü bitmiş demektir.,

Xenon ampül alırken hangi marka tercih ederseniz edin mutlaka o firmanın yetkili satıcı/bayi veya ülke içindeki distribütör firmasından temin ediniz., Xenon ampüllerin pahalı olmasından dolayı piyasada çok fazla sahtesi bulunmaktadır., Eğer ki alacağınız veya bi dükkanda bulduğunuz xenon ampül piyasa şartlarından ciddi şekilde fiyatı uygun ise bulduğunuz ürünün sahte/çakma xenon olma ihtimali yüksektir., 10kuruş kar yapmak isterken evdeki bulgurdan olmayalım., Dediğim gibi marka olarak hangi marka tercih ederseniz edin mutlaka o firmanın yetkili satıcı/bayi veya ülke içindeki distribütör firmasından temin ediniz çünkü malesef piyasadaki satılan 10 ampülden 4-5 sahte oluyor dikkat ediniz.! En çok sahtesi yapılan xenonların başında philips geliyor.! Philips ve Osram çok kaliteli Halojen ve Xenon ampüller üretir ama nedendir bilmiyorum philips 'ın sahtesi çok oluyor :(

Osram bu sıkıntının (sahteciliğin önüne geçebilmek için) 2 aşamalı güvenlik programı geliştirdi önemli bir yol katetti., ilk önce kutunun üzerindeki güvenlik kodunu kodunu giriyorsunuz., kutudaki kod onaylanır ise, devamında ampülün üzerinde yazan "data kodunu" sisteme giriyorsunuz ve bu şekilde 1-2dk. gibi kısa sürede ürünün orjinal mi sahte mi olduğunu öğrenebiliyorsunuz..!!

Mercedes, BMW, Audi, VW gibi üreticiler OEM 4300k Xenon kullanırlar ve en optimum değerde budur., kulanıcı bu değerin üzerinde bir renk sıcaklığında xenon tercih edebilir ancak 5000-5500kelvin değerinden sonra artık ışığın renk sıcaklığı beyazdan maviye doğru bir hal alacağından aydınlatma performansı ciddi şekilde azalır ve bu da gece yolculuklarında gözün daha çabuk yorulmasına sebeb olur.,

Yaklaşık 1 ay önce @Altay arkadaşımız sahte xenon 'lar mağdur olmuş ve bu konuda bilgi istemişti., bu arkadaşımız ile yazışmalarımızı aşşağıya ekliyorum okumanız öneririm;

Altay:

Ali hocam iyi geceler  ?

Birkaç soru sormak istiyorum 

forumda bilgilendirmiştiniz biraz ama daha detaylı soru olacak , 

philips vision 4600k olduğını söylüyor 1 adet fiyatı 490₺ civarı 

osram night brekar 4350k 1 adet fiyatı 490₺ civarı

orjinal xenonlar 4300k oluyor buradaki fark nedendir .

birde ben osram xenarc aldım yeni aracı ilk çalıştırdığımda mor sonra beyaz oluyor sonra beyaz sarı karışımı bir renk alıyor acaba far replikamıdır yoksa bu normalmidir  

şimdiden teşekkür ederim Ali hocam 

Ben:

Otomobil üreticilerinin kullandığı OE (Original Equipment) 4300k değeri en optimum değer bu olduğundan bu değerde mütabık kalmışlardır., Daha öncede (ilgili konuda) söylediğim gibi 4600-5500 kelvin değeri performans serisi olarak geçer., kelvin değeri ışığın renk sıcaklığını temsil ediyor., 4300k değerini 0 noktası olarak düşünün, değer arttıkça ışık yaklaşık 5500k değerine kadar daha beyazlaşır ancak top sınır olan 5800k değerinden sonra ışık mavileşmeye ve görüş kötüleşmeye başlar., Ancak daha beyaz ışık her zaman daha iyi görüş demek değildir., Çünkü örneğin siz aracınıza 5800k değerinde Xenon taktınız., evet siz farları ilk açtığınız 15-20dk. yahu bu ampüller çok daha iyi aydınlatıyormuş zannedersiniz evet daha iyi de aydınlatırlar., Ancak bu kadar yoğun beyaz ışıktan dolayı bir süre sonra gözleriniz bu yoğun beyaz ışıktan etkilenerek yorulmaya başlar.,

Bunu şöyle düşünün; gündüz bilgisayarın ekranının ışığını en yüksek değere getiririz neden çünkü ekrandaki yazıları ve görüntüleri güneş gibi dış etkenlerden etkilenmesi vb. diğer etkenler sebebiyle daha iyi görebilmek için., ama gece karanlık ortamda çalışırken halaa monitör'ün ışığı en yüksek değerde çalışırsak ne olur..? gözlerimiz yorulmaya başlar., Bu sebeten daha beyaz ışık=daha iyi aydınlatma anlamına gelmemektedir., ve siz bu ışığın arkasından bakmanıza rağmen bir de karşıdan gelen sürücülerin nelere maruz kalacağını düşünün..! Ben şahsen 4800k değerinden daha yüksek bir değerde Xenon tavsiye etmiyorum., Benim görüşüme göre "işlevsellik ve konfor" her zaman estetik görünüşten daha önemlidir.,

Sorunuza gelecek olursam; Xenon ampül ilk çalışma anında çok yoğun bir güce ihtiyaç duyar bu esnada siz farları açtığınızda ateşleme gerçekleşir ve xenon gazı mor bir renge bürünür siz de bu rengi görüyorsunuz bu tamamen normal bir durum.,

Ampülün sahte olup olmadığını kutunun üzerindeki 7 haneli kodu osram'ın sitesine giriyorsunuz., devamında sizden bu seferde ampüllerin üzerindeki data kodunu soruyor ve ürünün size orginal olup olmadığını söylüyor ancak yanlış görmediysem sizdeki kutu eski kutulardan ve eski kutularda bu kod yazıyormu bilmiyorum.,

Osram Xenon, Halojen ve Led otomobil ampülleri katalog linki., vereceğim bu linkten sayfayı aşşağıya doğru kaydırın ve oradan Product catalog, brochures and flyers kısmını seçin açılan bölümden ilk pdf dosyası araba ampülleri için tüm ürünlerin kataloğunu içeriyor., 7. link yani sondan ikinci link (osram trust program) ise aldığınız ürünü nasıl kontrol edeceğinizi ve kontrol ederken karşılaşabileceğiniz sıkıntılar ile ilgili vs detaylı bir anlatım klavuzunu içeriyor

https://www.osram.com/am/specials/business-customer-area/download-center/index.jsp

Kutunun üzerinde ve ampüllerin üzerinde aşşağıdaki resimlerdeki gibi bir kod olması lazım; 

Ads_z.jpg

Ads_z-2.jpg

sizin aldığınız kutularda bahsettiğim bu kodlar var mı.? ve ürünü nereden aldınız.?

Altay: Ürünü atatürk oto sanayıden far temizliği yaptırdığım yerden aldım ve üzerinde kod yok . Ve iki ampulunde barkod kısmını yırtmışlardı onada anlam veremedim , biraz acemice aldım ampulleri . Yaptığınız açıklama çpk detaylı oldu her zamanki gibi üstadım çok teşekkür ederim . Kısa bir süre sonra philipsin yada osramın performans serisinden almayı düşünüyorum . Önceki aracımda led vardı ve hala alışamadım bu xenona performans serisi işimi görür sanırım . Philipsin 4600k biraz daha beyaz sanırım .

Ben: Rica ederim., Size tavsiyem Osram Night Breaker Unlimited almanız yönünde olacaktır., bu sayede hem ürünün barkod kısmındaki kodu ve ampül üzerindeki kodu osram'ın sisteminden bakarak sahte olup-olmadığını anlayabilirsiniz.! bu sayede bi dünya para verip ürünün sahte olma olasılığını sıfıra inmiş olur ve içiniz rahat olur., Diğer sebebi en çok sahtesi yapılan xenonlar Philips'in ampülleri oluyor ve Philips'te böyle bir güvenlik kontrol mekanizması malesef yok.!!

Diğer sebebi ister otomobil ampülleri olsun, isterse de evde kullanılan ampüller olsun bu zamana kadar tecrübelerimde Osram her zaman beni daha çok memnun etti., Ben hem ütü, elektrikli süpürge, televizyon üreten hem de Xenon ampül üreten firmadan bişey almamaya çalışırım., s=s16 Herkes kendi uzmanlaştığı alanda kalsın..

Altay: Doğru söylüyorsunuz hocam ? . Kasaptan ekmek almak gibi birşey oluyor  . Çok teşekkür ederim değiştirdiğim zaman resim paylaşırım forumda diğer alacak arkadaşlar görmüş olur çünkü internette birşey bulamadım doğru dürüst işe yarar bir bilgi.

Ben: Hocam alırken Osram Türkiye Müşteri Hizmetlerinden yetkili satıcı/bayi için bilgi alın boşuna uğraşmamış olursunuz., Yanlış hatırlamıyorsam türkiye'de 2 tane osram distribütör'ü var! birisi ev aydınlatma ürünleri, diğeri otomobil aydınlatma branşına bakıyordu..,

2 ampül için cebinizden ciddi bir mebla çıkacak., hem uğraşmayın hem de bu kadar para verip almışken sahte falan yazık olmasın buyrun bilgisayarımda daha önceden kendim işim düşerse diye için not almışım çünkü google'a osram veya osram türkiye yazınca ev aydınlatma ürünlerinin sitesi gözüküyor., nedense otomotiv aydınlatma sitesi ya çıkmıyor yada en alt sıralarda oluyordu işim düşerse uğraşmayayım diye böyle şeyleri not ediyorum  :)

Osram Teknolojileri Ticaret A.S. (osram "otomobil aydınlatma çözümleri" Türkiye distribütörü)

Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No:13
River Plaza Kat-4 No:4
Levent, İstanbul
Turkey
Tel: + 90 212 703 43 00

https://www.osram.com.tr/am/hizmetler/iletişim/index.jsp

https://www.osram.com.tr/am/ecat/Cars-Automotive Lighting/tr/en/GPS01_1056947/PP_EUROPE_Europe_eCat/

https://www.osram.com.tr/am/ecat/Xenon headlight lamps-Cars-Automotive Lighting/tr/en/GPS01_1056949/PP_EUROPE_Europe_eCat/ 

Altay: Ali hocam süpersiniz  :)

adreste bana çok yakın  :) 4.Levenddeyim bende 

Ben ampülden olduğunu düşünmüyorum daha kaç yaşındaki araba xenonların en az 10 yıl ömrü olması lazım wd40 yağlayıcı bir malzeme elektronik aksamda faydadan çok zararı olur iletkenliği azaltır

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kardes ampuldenmis ampulu degistirdik duzeldi cok sukur beyinden degilmis

Geri
Üst Alt