Hankook ventus prime2

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
205/55/16 91V Hankook ventus prime2 yaz lastiği

Performans lastikleri arasında sayılabilir.

Kullanan pilot ünvanını çoktaaan hak etmiş @MRT BSRN  nickli Murat Hocam menun kaldığına göre vardığım akıl yürütme sonucudur.

Kullanıcıların yorumlarını alalım..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Murat hocam Golf'te en iyisi Michelin'mi ? Bi de Hankook'un yağışlı hava performansı nasıldır ?

Değerli Hocam;

Ön yargı bir kez oluştu mu ister olumlu ister olumsuz yine de değiştirmek zordur.

Michelin'in iyi lastik olduğu gibi...

Oysa kullanım koşullarınıza, tarzınıza yüzde yüz bağlı ve etkilidir.

Kullanım tarzı olarak limitleri sınayan tarzda kullanılıp kullanılmaması, sert fren ve patinaja düşürecek biçimde yüklenme olup olmadığı

1. iklim

a. Ortalama sıcaklık(optimal performans sıcaklığına erişim açısından)

b. Yağış durumu (sırt deseninin yağmur drenajına uygunluğu ile aquaplanning'ten koruması)

2.asfalt kalitesi

3. Dayanıklılık (sürtme veya çukur veya engel karşısında yarılma, parçalanma)

4. Aşınmaya dayanım.

5.  yuvarlanma direnci

6. Taşıma kapasitesi

7. Hamur karışımına bağlı olarak sürtünme ve buna bağlı olarak

a. Yüksek sürtünmeyle doğru orantılı yakıt tüketimi

b. Yüksek sürtünmeyle doğru orantılı gürültü düzeyi

c. Yüksek sürtünmeyle doğru orantılı yol tutuşu

d. Yüksek sürtünmeyle doğru orantılı frenleme mesafesi

e. Yüksek hıza dayanım ve onun merkezkaç etkisine bağlı olan parçalanmaya dayanımı

Bu liste uzar gider, bunlar ilk anda aklıma gelenler sadece

Tüm olasılıkları tüketici bir liste olmadığına eminim ve hatta en önemli şeyleri dahi atlamış olabilirim. Fakat yaklaşık olarak anlatmak istediğim konunun detaylarının derinliğinin fazlalığı.

İyi lastikten çok amaca ve kullanıma uygun lastik vardır denebilir.

Ben yüksek hızda kullanma alışkanlığı bulunmayan ve limitlerin altında kullanan benim için Michelin tercih edilesi iyi bir lastik değilken tersi kullanım alışkanlıklarına sahip olan biri için harikadır.

16" lastikte başarılı olan Michelin, 17"'te XL tabir edilen "Extra Load" olmadıkça yanakları ince kaldığından balon yapma ve yarılma vakalarının da aktörü olarak baş rolde olabilmektedir.

Öte yandan hiç ihtiyacım olmayan fren nedeniyle yola adeta yapışan yumuşak hamuru benim için yüksek yakıt tüketimi anlamına geldiğinden fayda değil zarar vermektedir.

Dunlop burun farkı ile ileride. Asıl ilginç olan Michelin ile Hankkook'un yuvarlanma direncinde yükseklik haricinde bire bir aynı değerleri almış olması.

Fakat yuvarlanma direnci yakıt tüketimi bakımından gerçekten önemli çünkü her %5'lik artış yakıt tüketiminde %1'lik artış anlamına gelir. Bu da demektir ki Michelin'den 6.5'tan fazla Dunlop'tan %10 civarında daha fazla tüketime sahip olacaktır.

Bu bedelin karşılığında daha fazla kuru zemin yol tutuşu ile daha kısa fren mesafesi eğer performanslı kullanımı seviyorsanız size Michelin'den dahi fazladır demek yanlış olmayacaktır.

1. Dunlop Sport BluResponse 91 V

Yuvarlanma Direnci: B

Islak Zemin peformansı: A

Gürültü: 68 dB

2. Michelin Primacy 3 91 V

Yuvarlanma Direnci: C

Gürültü: 69 dB

3. Hankook Ventus Prime 2 K115 91 V

Yuvarlanma Direnci: E

Gürültü: 69 dB

4. Continental Conti-PremiumContact 5 91 V

Yuvarlanma Direnci: C

Gürültü: 71 dB

Murat hocam sizden bir istedigim var. Sizin bu araştırmacı kişiliğiniz ve bilgi deneyiminiz ile Michelin Croosclimate lastiğini inceleyebilir misiniz ? Çünkü Michelin iddası büyük bu lastikte.

mcanerol dedi:
Murat hocam sizden bir istedigim var. Sizin bu araştırmacı kişiliğiniz ve bilgi deneyiminiz ile Michelin Croosclimate lastiğini inceleyebilir misiniz ? Çünkü Michelin iddası büyük bu lastikte.
Değerli Hocam;

Yapacağım değerlendirme ve incelmenin otoritelerin ölçümlerine büyük ölçüde dayanacak. Şahsi fikrimi sona saklayacağım ve ayrıca yorum olarak yazmayı düşündüm.

Aslında bu uzun gece nöbetimde bana da güzel bir konu

Ben size teşekkür etmeliyim bu nedenle... :)

Yanıtınız işte burada Hocam.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geçen hafta teslim alınmış Highline Golf7 Tdi üzerinde gelen 17inc jantlarda Dunlop SportMaxx takılıydı. Araç showroomdan çıkar çıkmaz KW V2 Coilover ile desteklendi, tüm süspansiyon ayarları profesyonelce İstanbul yollarına göre ayarlandı fakat aracın stabilitesini bu lastikler kesinlikle olumsuz etkiledi. Açıkçası arac ile yaklasik 50-60km otoban sürüşü gerçekleştirdim çoğu yüksek süratlerdeydi ve güvensizlik hissettirdi. Aynı lastikle benzer tecrübeler yaşayanlar var mı ?

grkm dedi:
Geçen hafta teslim alınmış Highline Golf7 Tdi üzerinde gelen 17inc jantlarda Dunlop SportMaxx takılıydı. Araç showroomdan çıkar çıkmaz KW V2 Coilover ile desteklendi, tüm süspansiyon ayarları profesyonelce İstanbul yollarına göre ayarlandı fakat aracın stabilitesini bu lastikler kesinlikle olumsuz etkiledi. Açıkçası arac ile yaklasik 50-60km otoban sürüşü gerçekleştirdim çoğu yüksek süratlerdeydi ve güvensizlik hissettirdi. Aynı lastikle benzer tecrübeler yaşayanlar var mı ?
Değerli Hocam;

Performanslı kullanımda 17" yetersiz kalacaktır Hocam.

Dunlop iyi bir markadır ama bu lastikler bana kalırsa Hankkook'un gerisindeler performanslı kullanıma uygunluk bakımdan.

Yüksek süratlerde şerit değiştirme ve aynı zamanda viraj alma, sık ve ani direksiyon tepkilerine karşılık, ağırlık transferine direnemeyen ve esneyen yanaklar tepkilerin geç ve zayıf gerçekleştiği hissiyatı uyandıracaktır. Ayrıca aslen ekonomi maksatlı düşük sürtünmeli bu lastikler yerine 18" jant ve 235 tabanlı lastikler ama özellikle Hankook K120 235/40R18 95Y XL ZR tavsiyemdir.

silvershadow dedi:
Değerli Hocam;

Performanslı kullanımda 17" yetersiz kalacaktır Hocam.

Dunlop iyi bir markadır ama bu lastikler bana kalırsa Hankkook'un gerisindeler performanslı kullanıma uygunluk bakımdan.

Yüksek süratlerde şerit değiştirme ve aynı zamanda viraj alma, sık ve ani direksiyon tepkilerine karşılık, ağırlık transferine direnemeyen ve esneyen yanaklar tepkilerin geç ve zayıf gerçekleştiği hissiyatı uyandıracaktır. Ayrıca aslen ekonomi maksatlı düşük sürtünmeli bu lastikler yerine 18" jant ve 235 tabanlı lastikler ama özellikle Hankook K120 235/40R18 95Y XL ZR tavsiyemdir.
Açıkçası pek çok 16-17-18 inc jant ve lastik kombinasyonunu gerek orjinal gerek coilover kombinasyonlarında aynı yollarda test etme şansım oldu ama gözümde Dunlop yine sınıfta kaldı.

Hankook Ventus Prime2 yi kendi gündelik aracımda kullanıyorum genel olarak mutluyum. Golf'te şimdilik 18''dusuncemiz yok fakat öyle bir değişiklikte ya Continental SC5 yada Michelin PSS tercih ederiz sanıyorum :)

Geri
Üst Alt