Ön cam değişimi

Ankarada mı bu servis hocam? Hangi servis ise işimiz düştüğünde tercih etmeyelim. Ne demek orijinal cam yok..

Bazı servisler daha fazla kâr getirdiği için veya tedariği zor olduğu için "bazı" bakım/onarım malzemelerinde kendi kafalarına göre işgüzarlık yapabiliyorlar., Örneğin OEM Castrol Edge yağ kullanmaları gerekirken başka marka ile anlaşan yetkili servisler var.,

Ancak bu istisnai yapılan bişey olduğundan tavsiyem başka bir yetkili servis ile görüşüp istediğiniz OEM camı taktırabilirisiniz., Orjinal cam Pilkington markadır ve üzerinde VW logosu olur.! Zaten aracın camından da bakarak bunu görebilirsiniz eski camın resmini çekin yenisi ile karşılaştırırsınız., Servisin orjinal parçayı tedarik etme mecburiyeti var Ankara'daki diğer servisler ile görüşün.., Orjinal cam takan servis mutlaka vardır., Diğer önemli konu değişim yapılırken kötü işçilik nedeniyle ön cam ile tavan bölgesinin bitimi arasındaki bölgedeki tavan döşemesine zarar veriyorlar., şans eseri servisten çıkmadan bunu fark edip sırf bu sebebten tavan döşemesini değiştiren bir arkadaş vardı forumda hatırlıyorum.. servisten çıktıktan sonra fark etse kesin siz yaptınız derlerdi..
Evet tavan döşemesi konusunu başka yerlerde de okudum. Yalnız buradaki konu orijinalliğin fabrika çıkışı cam ile aynı olup olmaması. Şöyleki, Pilkngton servislerde kullanılmak üzere daha düşük kaliteli yedek parça mahiyetinde cam üretmiş olabilir mi?

Neticede orijinaldir, tescilli ve logoludur ancak maliyeti düşürüp kar marjını arttırmak adına üzerinde gelen ile aynı kalitede olmayabilir. Bununla ilgili duyduklarım (taktıranlar optiğinin farklı olabildiğini, gözün alışmasının zaman aldığını söylüyorlar) beni şüpheye sevk etti.

Yoksa servis orijinal diye çakma cam satmaya kalksa zaten tüm ülkeye yayın yaparım orayı:)

@Mobydick Öncelikle geçmiş olsun .

Servislerde Orjinal Cam olmalı olmak zorundadır Hocam. madem Kaskonuz % 20 muafiyetli karşılıyor Kesinlikle orjinal olarak serviste yaptırmanızı öneririm. Konuşmuş oldugunuz servis haricinde başka servisler lede irtibata geçin. Servisin elinde Orjinal ürün haricinde diğer camlardan da olması sizlere sadece onların olduğu cevabını vermelerini gerektirmez. o camın alıcısı ayrıdır sizin orjınal cam talebiniz ayrıdır. Serviste olmayan Orjınal cam acaba nerde olacak başka bir de bu yönden düşünün derim. Gerekirse bu konuda Doğuş Otoyu arayın net bilgi edinin hocam.
Benim endişem biraz daha farklı, Forzagilles'in yanıtına yazdım.

Ankarada mı bu servis hocam? Hangi servis ise işimiz düştüğünde tercih etmeyelim. Ne demek orijinal cam yok..
Doğuş Etimesgut. Doğrudan orijinali yok demiyorlar, kendilerine gelen cam muhtemelen logosuz ve fabrikadan direkt geliyor (bu müşterirnin bilgisi dahilinde yapılabilen bir işlemmiş) bu kapsamda üzerinde logo olmayınca tereddüt oluşuyor. Ancak ben üzerinde logo olmayan camı zaten almam da ülkemizde dolandırıcılığın sonu olmadığından ve 3 tane filtreyi 700 TL'ye değiştiren servis anlayışı yüzünden bu cam işi üzerine düştüğüm bir konu oldu. 

Oradaki görevli konuyu tam net aktaramadı muhtemelen, yoksa servisin işi zaten orijinal parçayı sağlamak.

Evet tavan döşemesi konusunu başka yerlerde de okudum. Yalnız buradaki konu orijinalliğin fabrika çıkışı cam ile aynı olup olmaması. Şöyleki, Pilkngton servislerde kullanılmak üzere daha düşük kaliteli yedek parça mahiyetinde cam üretmiş olabilir mi?

Neticede orijinaldir, tescilli ve logoludur ancak maliyeti düşürüp kar marjını arttırmak adına üzerinde gelen ile aynı kalitede olmayabilir. Bununla ilgili duyduklarım (taktıranlar optiğinin farklı olabildiğini, gözün alışmasının zaman aldığını söylüyorlar) beni şüpheye sevk etti.

Yoksa servis orijinal diye çakma cam satmaya kalksa zaten tüm ülkeye yayın yaparım orayı:)
Hocam tereddütünüzde haklısınız. Yedek parça olarak kullanılan camlar fabrika üretiminden bir alt kalitedir. Fakat Volkwagenin kalite standartları dışında değildir. Çok küçük hatalar mevcut olabilir. Kesim hataları, üretim hataları, optik hatalar, laminasyon hataları.

Sonuç olarak biraz da şansınıza bağlı, çünkü benim aracın fabrikasyon ön camında üretim hatası olarak iki camın biribirinden ayrılması problemi vardı.

Hocam haftasonu Doğuş Esenyurt'ta cam değişimi yaptırdım.ilk resim servisin taktığı cam,  2. resim fabrika çıkışlı cam.Kodlama neredeyse aynı sadece alt kısında bir farklılık var.

IMG_20171016_201621.png

IMG_20171016_201642.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cam ile ilgili nette bulduğum ufak bir bilgiyi de paylaşayım.Benim eski ve yeni camın alt kısımdaki 6 ve 7 haneleri üretim yılını işaret ediyormuş.

CAM.png

Benim değişen camda aynı.  Orjinal Pilkington. Kalite olarak bir fark göremedim.

Doğuş Etimesgut. Doğrudan orijinali yok demiyorlar, kendilerine gelen cam muhtemelen logosuz ve fabrikadan direkt geliyor (bu müşterirnin bilgisi dahilinde yapılabilen bir işlemmiş) bu kapsamda üzerinde logo olmayınca tereddüt oluşuyor. Ancak ben üzerinde logo olmayan camı zaten almam da ülkemizde dolandırıcılığın sonu olmadığından ve 3 tane filtreyi 700 TL'ye değiştiren servis anlayışı yüzünden bu cam işi üzerine düştüğüm bir konu oldu. 

Oradaki görevli konuyu tam net aktaramadı muhtemelen, yoksa servisin işi zaten orijinal parçayı sağlamak.
hocam bugun 4 kasım acaba aracın camına nasıl bir işlem yaptırdınız?

Hayırlı olsun Hocam @ognemir 

Orjinal Her daim Orjinal  :'(

hocam bugun 4 kasım acaba aracın camına nasıl bir işlem yaptırdınız?
Henüz işlem yaptırmadım, benim camdaki kusur görüşümü çok fazla engellemiyor ama ilerlemesi durumunda cam çatlayacak. Kasko ile ilgili olarak beklediğim bir durum var, Aralık ortasında yaptırıcam gibi duruyor.

Bu arada kaskolara sanırım bu yıl ortalarında yeni bir muafiyet eklenmiş (en azından benim sigortacım öyle biliyor). Camların serviste değişiminde %20 muafiyet vardı, şimdi yıllık 30-40 TL fark ile o muafiyetede girmeden hiç masrafsız serviste değişim klozu getirmişler. Kendi sigortacınız üzerinden araştırmanızı tavsiye ederim.

Üstadım ben daha önce Uğurlu Otocam da değitirdim Doğuştan camı alıp getirip takıyorlar hem Doğuşun verdiği randevudan çok daha kısa bir zaman da yapıldı hemde gözümün önünde yaptılar. Nasıl takıldığını gördüm. Hatta doğuştan aldıkları faturanın bir fotokopisini de tarafıma verdiler. Uğurlu Otocam ın ankara bölge müdürlüğünde Mustafa Bey var çok da ilgilendi yardımcı oldu tavsiye ederim. Bu arada anlaşmalı servis olduğu için muafiyet de ödemedim. 

Üstadım ben daha önce Uğurlu Otocam da değitirdim Doğuştan camı alıp getirip takıyorlar hem Doğuşun verdiği randevudan çok daha kısa bir zaman da yapıldı hemde gözümün önünde yaptılar. Nasıl takıldığını gördüm. Hatta doğuştan aldıkları faturanın bir fotokopisini de tarafıma verdiler. Uğurlu Otocam ın ankara bölge müdürlüğünde Mustafa Bey var çok da ilgilendi yardımcı oldu tavsiye ederim. Bu arada anlaşmalı servis olduğu için muafiyet de ödemedim. 
Bilgilendirme için çok teşekkürler ancak aracın garantisi sona erene kadar servis dışında bir işçilik yaptırmayı düşünmüyorum. Malum cam takılırken tavan döşemesine zarar verilebildiğine dair bir sürü şikayet var. Herhangi bir işçilik kusuru olursa servis yaptı ondan değiştirdim diye elimde kayıt olsun.

Malesef ikinci el alım satımda dünyanın en paranoyak ve üçkağıtçı ülkesiyiz. Kayıt altına almadığınız her adım ilerde pazarlık konusu. 

Uuzn bir beklemeden sonra yeni kasko dönemi başlamadan Ankara Eskihisar'da cam değişimini yaptırdım. Öncelikle işlemlerin hızı, randevu sistemi ve ilgilenme açısından servisten gayet memnun kaldım.

İşçilik anlamında bir kusur görmedim, değişim öncesinde içeriden camın değdiği yerleri videoya aldımki camı çıkartırken verebilecekleri zarar belli olsun. Herhangi bir deformasyon, kesik, iz vs oluşmadı. Haftasonu biraz uzun yol denemesi yaptım, ses, titreme, vızıltı vs olmadı. Dün sabaha kadar sağlam yağmur yağdı, içerde bir sızıntı emaresi yok. Şu ana kadar işçiliğin sıkıntısız olduğu görünüyor.

Takılan cam VW logolu Pilkington marka orijinal cam (kaskom orijinal camı kapsıyordu - AXA sigorta) ve hem gece hem gündüz optik açıdan bir kusur görmedim. 

İşçilik anlamında Ankaradakiler için Eskihisar'ı önerebilirim.

Geri
Üst Alt