4 MEVSİM Mİ YOKSA YAZ LASTİĞİ Mİ ALMALIYIM?

Bu iki lastik şu an aklımda biraz daha araştırıp yarına bir karar vermem gerekiyo artık yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum..

IMG_3101.PNG

IMG_3100.PNG

Benim dediğim lastik bu ancak 15 inç için biraz pahalı en ucuz 247 ye var . 205 55 olanı da 262 tl ye var. 

8AB41330-E7BF-4074-A962-DCB67BBF7C40.jpeg

Benim dediğim lastik bu ancak 15 inç için biraz pahalı en ucuz 247 ye var . 205 55 olanı da 262 tl ye var. 

Ekli dosyayı görüntüle 13186
Evet Salih Bey benim de baktığım bir lastik ve aklımda ama şöyle bir durum var;

Benim lastik ebatlarım;

195/65-15 91T

Nokian'ın bu modeli ise;

195/65R15 95 H XL AA

Nasıl olur uyumlu mu olur bilemiyorum..

Benim lastik ebatlarım;

195/65-15 91T

Nokian'ın bu modeli ise;

195/65R15 95 H XL AA

Hocam sizin mevcut lastiğiniz T hız limitlerinde maksimum 190 km hıza kadar dayanıklı . Nokian ise H hız limitlerinde maksimum 210 km hıza kadar dayanıklı . Yani H daha uygun bir lastik aracınız için . Zaten baktığınız Goodyear ile michelinde H hız limitlerinde sorun yok . 

Benim lastik ebatlarım;

195/65-15 91T

Nokian'ın bu modeli ise;

195/65R15 95 H XL AA

Normalde aracınız uygun olan yük ve hız endeksi 91H 'tır.. Lyon janta sahip Golf 'ler fabrikadan 195 65 R15 91H ölçülerinde gelir., Bir lastik seçilirken o aracın çıkabileceği maximum hız esas alınarak tercih yapılır., Ancak o aracın maximun hızı ile lastiğin hız endeksi yani çıkılacak süratte lastiğin (dayanabileceği hız) hiç bir zaman aynı değerlerde olmaz ve ne lastik firması ne de aracı üreten firma böyle bir lastik takmaz! Açıklamak gerekirse diyelim ki araçta takılan lastiğin hız endeksi T olsun,  T hız endeksli lastiğin ulaşabileceği max. hız 190km'ye kadar olduğunu ifade eder., 1.2 TSI motorun max. hızı fabrika verisi olarak 195km olduğuna göre T hız endeksine sahip bir lastik ile daha yüksek hızlara çıkmak faciaya yol açabildiğinden hiç bir üretici ürettiği aracın max. hızından düşük veya "aynı değerde" bir lastik kullanmaz.! Her zaman aracın çıkabileceği hızdan bir üst hız endeksi değerinde lastik monte edilir, Araç sahibi ister bu hızlara çıkabilecek kadar sportif bir sürüş tarzı olsun, isterse de o araca sahip olduğu süre boyunca 120km bile geçmicek kadar sakin bir kullanıcı olsun her zaman aracın kapasitesinden bir üst kapasite lastik monte edilir/edilmelidir.!

Kısacası 91H bir lastik bakmanızı öneririm, daha önceki lastik değişiminizde lastiği aldığınız yer sizi bu konuda bilgilendirmemiş sanırım?

Diğer konu anladığım kadarıyla  lastik etiket değerlerindeki yakıt tüketim/ekonomi değerlerine biraz takılmışsınız gibi hissettim., Size şu kadarını söyleyebilir A yakıt ekonomisine sahip bir lastik ile F değerine sahip lastikten 100 kilometre'de ancak 0,0X lt. arası daha tasarruflu olabilir., eLine gibi eco serisi lastikler yerine, yol tutuş ve güvelik bakımından daha ön planda olan  "Premium Touring" serisi diye sınıflandırılan Nokian Line veya Continental Premium Contact 5 serisi gibi bir lastik bakmanız yol tutuş ve konfor bakımından sizi çok daha memnun edecektir.

Nokian Line 195 65 R15 91H http://www.nokianlastik.com/lastikdetay.aspx?URUNID=30

Bu site güvenilir sitelerin başında gelir kullanıcıların verdiği olumlu-olumsuz yorumlar ön planda tutulur ve puanlamayı kullanıcılar yapar; http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/Line.htm

https://www.oponeo.com.tr/lastik-veri/nokian-line-195-65-r15-91-h#158886930

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ufak bir ekleme... Hız endeksi aracın o lastik ile ulaşabileceği maksimum hız değil; aracın endekse isabet eden hızda 1 saat süresinde kullanılabilmesini ifade ediyor. Örnek olarak H endeksi 210 km'ye denk geliyorsa bu 1 saat süresince bu hızda gidilebileceğini gösterir. Bu yönde bir güven aralığı var. 

Piste çıkılmıyorsa (ki kim çıkıyor zaten) lastik endekslerine takılmak vakit ve nakit kaybıdır.

Bugün bir lastikçi bana zorla Goodyear EagleSport diye bir lastik satmaya çalıştı .. Öve öve bitiremedi.. Ama daha önce pek duymamış biri olarak çekimser kaldım.. Kullanan var mı bilmiyorum ama internette de pek bir bilgi bulamadım..

Bugün bir lastikçi bana zorla Goodyear EagleSport diye bir lastik satmaya çalıştı .. Öve öve bitiremedi.. Ama daha önce pek duymamış biri olarak çekimser kaldım.. Kullanan var mı bilmiyorum ama internette de pek bir bilgi bulamadım..
Hocam size önerilen lastikler gerçekten de 1. Kalite lastiklerden biridir.

Herkese  Kesinlikle öneririm ve bugüne kadar kullanıp da memnun kalamayan olmadı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sonuç olarak 3 seçeneğe indirdim;

1-Nokian Line

2-Goodyear Eagle Sport

3-Nokian WeatherProof 4 Season

Düşüncesi olan arkadaşlar paylaşabilir.. Yorum yapan yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim..

IMG_3133.PNG.jpg

IMG_3135.PNG.jpg

IMG_3136.PNG.jpg

Bende fabrika çıkışlı good year 4 mevsim lastikleriyle geldi kışın güzel ancak yazın ses yapıyor. Yağmur performansı güzel hatta süper diyebilirim. Ama çukurova için kış lastiği modunda olduğundan buralarda gereksiz. Samsun için ideal bir lastik olabilir.

Sent from my SM-A320F using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Geri
Üst Alt