1.6 TDI MANUELDEN 1.4 TSI DSG YE GEÇTİM

byakif

Üye
İsim
byAkif
2015 model 1.6 tdı comfortline manuel golfümü sattım. Yerine 2016 model 1.4 tsı dsg comfortline golfümü aldım. Aracın hem performansı hem dsg si memnun edici. Özelliklede yol tutuşu. Süspansiyonlar gerçekten çok fark ediyor. Şimdilik görüşlerim bu kadar. Tavsiyelerinizi ve değerli görüşlerinizi bekliyorum.

2015 model 1.6 tdı comfortline manuel golfümü sattım. Yerine 2016 model 1.4 tsı dsg comfortline golfümü aldım. Aracın hem performansı hem dsg si memnun edici. Özelliklede yol tutuşu. Süspansiyonlar gerçekten çok fark ediyor. Şimdilik görüşlerim bu kadar. Tavsiyelerinizi ve değerli görüşlerinizi bekliyorum.
Öncelikle hayırlı olsun. İki aracıda aynı tarzda kullanan birisi olarak yakıt farkını nasıl görüyosunuz, alalı ne kadar oldu ? Aslında biri manuel biri otomatik tam olarak aynı kullanamazsınız ama genede merak ettim :)   

Öncelikle hayırlı olsun. İki aracıda aynı tarzda kullanan birisi olarak yakıt farkını nasıl görüyosunuz, alalı ne kadar oldu ? Aslında biri manuel biri otomatik tam olarak aynı kullanamazsınız ama genede merak ettim [emoji4]  
Hocam alalı daha 2 gün oldu. İllaki yakıt farkı olacaktır ama daha şuan net bir bilgi veremem bir iki haftaya belli olur. Agresif kullanmadıkça aşırı bir fark olacağını sanmıyorum. Ama spor moda alınca gözümle gördüm resmen içiyor

Hocam alalı daha 2 gün oldu. İllaki yakıt farkı olacaktır ama daha şuan net bir bilgi veremem bir iki haftaya belli olur. Agresif kullanmadıkça aşırı bir fark olacağını sanmıyorum. Ama spor moda alınca gözümle gördüm resmen içiyor :)
Bu soruyu şundan sordum, Adam yeni nesil TSİ motorlar dizelle çok farklı değil diyor benim aracım şu kadar litre yakıyor diyor. İyi de arkadaşım aynı sürüş tarzıyla dizel kullandın mı hiç 90 ile gidersem bnm aracım 3 litre gösteriyor 180 ile gidersem 7 - 8 litre vitesi 2 bin devirde atan var 3,500 devirde atan yani demek istediğim bunlar rakamları çok değiştirir özelliklede benzinli araçlarda. Sizde şimdi aynı araç aynı kasa aynı sürüş tarzı birde manuel olsaymış en doğru kıyaslayabilecek kişi olurdunuz :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yakın zamanda 1.6 dizel focustan 1.2 TSI golfe geçen biri olarak yakıt kıyaslaması yapmak bence anlamsız. Dizeldeki gibi gaz pedalı ile rahat olman çok zor. Mesela focusla 5-6 yakacak tarzda kullansam ( ki 6 litreyi gördüğüm olmadı ortalamada ) 1.2 muhtemelen 8,5-9 yakar, ama sakin kullanıma alıştım ben, (ortalamam 6,5 civarı) zaten çok ta agresif kullanan biri değilim. sonuçta 1,6 dizel ile neler yapabilirsin ki. 2.0 dizelden geçen biri çok zorlanır performansa karşılık yakıt olayında. Ek olarak şu var ama focus dizel muhtemelen golf dizelden daha az yakıyor. Yani golf dizel ile golf 1.2 kıyaslamasında makas biraz daralır. 

8 senedir dizel kullanıp benzinliye geçen biri olarak ben memnunum. Benzinlide de dizel verilerine yaklaşabilirsiniz ama tarzınızı baya değiştirmeniz lazım. Bu rahatsız eder mi sizi etmez mi bunu düşünün.

Benim için benzinli motorun mutlu eden tarafları ; satın alırken ödenen ciddi anlamdaki fark, MTV farkı (1.2 için ), istenildiğinde dizelden daha fazla performans verebilmesi ( tüketimdeki makas açılıyor bu durumda ), sakin kullanımda yakıtta bir dizel olmasa da en azından yaklaşması, ve ciddi sessizlik ve konfor farkı.

Kullanım olarak sürekli uzun yolda 140-170 gidenleri TSI üzer. Sürekli şehir içi ve yokuşlu yollarda olanı TSI üzer.

Kısa-orta mesafe ve trafiksiz kullanımlar ve uzun yolda çok basmasam da olur 100-130 bana yeter diyenleri TSI mutlu eder.

Bu arada daha benzin almadım içindekiyle biniyorum. Benzinin litresi kaç para acaba

M.Akif Hocam öncelikle hayırlı olsun yeni aracınız. DSG  çok konforlu ve keyiflidir... Bağımsız süspansiyon artısı olacaktır yeni aracınızda.Yakıt olayına gelirsek biraz sakin kullanım ve dikkat ederseniz Manuel Dizel golfünüzü pek aratmaz. LAkin gazlamaya ve agresif kullanmaya kalkarsanız Manuel olan dizel aracınızı yakıt konusunda çok aratır sizlere. TSİ motorlarda kronik olan yağ eksiltme durumu için arasıra yağ çubuğu kontrolünü yapmayı unutmayın. Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle 

DSG seçimi çok yerinde olmuş, çok km yapmıyorsanız zaten benzinli gibisi yok.Kazasız belasız kullanın.

M.Akif Hocam öncelikle hayırlı olsun yeni aracınız. DSG  çok konforlu ve keyiflidir... Bağımsız süspansiyon artısı olacaktır yeni aracınızda.Yakıt olayına gelirsek biraz sakin kullanım ve dikkat ederseniz Manuel Dizel golfünüzü pek aratmaz. LAkin gazlamaya ve agresif kullanmaya kalkarsanız Manuel olan dizel aracınızı yakıt konusunda çok aratır sizlere. TSİ motorlarda kronik olan yağ eksiltme durumu için arasıra yağ çubuğu kontrolünü yapmayı unutmayın. Kazasız belasız kullanmanız dileğiyle 
Hocam dediğinize katılıyorum. Ancak manuel bir araç evet egresif kullanıma izin vererek özellikle yüksek devirlerde gezinmek de isterseniz yakıt tüketimini arttıracaktır. Ancak dsg özellikle alt devirlerde hızlı ve sarsıntısız geçiş yaparak aslında bir nevi sürücünün agresif kulanmasına izin vermeyen bir özellik de sunuyor gibi. Belki bu durum tüm otomatik vitesler için kısmen geçerli olabilir diye düşünüyorum. Dün mesela denemek karşılaştırmak için orta akışkan, kırmızı ışıkların da olduğu izmir trafiğinde 2 türlü sürüş denemesi yaptım güzergahımda. İlkinde oldukça sakin kalkış gaza korkak bir basış, sağdan sağdan. Dönüşte biraz daha hızlı kalktım biraz daha çabuk  hızlanması için gaza bastım çektim, ortalama hızımı arttırdım yani; inanın değerlerde çok bir değişiklik olmadı. DSG tak tak senden habersiz attı geçti zaten üst viteslere. Birde azcık seri kullanmanın zaman zaman ışıklara yakalanma olasılığını azalttığını hesaba katınca ( ki kırmızı ışığı veya trafiği uzaktan sezince ayağımı gazdan çeker 0.0 lt/100km yi görürüm illaki ) bence çok sakin kullanacağım diye kasmaya gerek kalmıyor gibi dsg bir golf ile.

Yakın zamanda 1.6 dizel focustan 1.2 TSI golfe geçen biri olarak yakıt kıyaslaması yapmak bence anlamsız. Dizeldeki gibi gaz pedalı ile rahat olman çok zor. Mesela focusla 5-6 yakacak tarzda kullansam ( ki 6 litreyi gördüğüm olmadı ortalamada ) 1.2 muhtemelen 8,5-9 yakar, ama sakin kullanıma alıştım ben, (ortalamam 6,5 civarı) zaten çok ta agresif kullanan biri değilim. sonuçta 1,6 dizel ile neler yapabilirsin ki. 2.0 dizelden geçen biri çok zorlanır performansa karşılık yakıt olayında. Ek olarak şu var ama focus dizel muhtemelen golf dizelden daha az yakıyor. Yani golf dizel ile golf 1.2 kıyaslamasında makas biraz daralır. 

8 senedir dizel kullanıp benzinliye geçen biri olarak ben memnunum. Benzinlide de dizel verilerine yaklaşabilirsiniz ama tarzınızı baya değiştirmeniz lazım. Bu rahatsız eder mi sizi etmez mi bunu düşünün.

Benim için benzinli motorun mutlu eden tarafları ; satın alırken ödenen ciddi anlamdaki fark, MTV farkı (1.2 için ), istenildiğinde dizelden daha fazla performans verebilmesi ( tüketimdeki makas açılıyor bu durumda ), sakin kullanımda yakıtta bir dizel olmasa da en azından yaklaşması, ve ciddi sessizlik ve konfor farkı.

Kullanım olarak sürekli uzun yolda 140-170 gidenleri TSI üzer. Sürekli şehir içi ve yokuşlu yollarda olanı TSI üzer.

Kısa-orta mesafe ve trafiksiz kullanımlar ve uzun yolda çok basmasam da olur 100-130 bana yeter diyenleri TSI mutlu eder.

fabrika verilerine bakarsanız ford yarım litre daha fazla yakıyor golften biraz daha geniş bi araç olduğundan sanırım, benim ilk aracım 1,4 Turbo benzinli bi araçtı yani benzinli motor kullandığım için biliyorum ayağına hakim çok fazla agresif olmayan ve yılda 10 bin km veya daha aşağısı binen biri iseniz 1,2 veya 1,4 benzinli çok mantıklı, şuda bir gerçek devlet yavaş yavaş mtv ve diğer vergilerde parametreyi genişletiyor. artık düşük motorlu araçlar yüksek güç ürettiğinden vergi sistemi gittikçe güncelleniyor bakalım ilerki senelerde nasıl bir vergi sistemi koyacak böyle olursa 1,2 1,0 gibi motorların çok bi avantajı kalmayabilir.. ülkemizde hergün bişeyler değişiyor

1.4 TSI DSG cephesinden son durumu aktarıyorum

2fd7b6eaa68f8fe80009fcf491744470.jpg

Ender hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Araç yağ eksilttiğinde uyarı vermezmi? Kontrol etmeyi unutursam filan sorun olmasın hocam.

Geri
Üst Alt