Golf 7 Bagaj ölçüleri

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Golf 7 de Bagaj ölçüleri

Basit bir soru sizinkisi ama tam 2 saattir araştırıyorum inanın..

Ancak sizin sorduğunuz soru aslında en çok anne baba olmaya hazırlananlar için daha da önem kazanıyor.

Çünkü bagajın iç ölçülerine uygun almadığımız takdirde bebek arabaları yer kaplayarak bagajımızı işgal edecektir.

Özellikle bebek arabası alacaklar için:

İşte size sağlaması konusunda mühendis dostlardan yardım isteyelim...

Şu düzgün bir şekle sahip olmayan cisimlerin hacimlerini hesaplamada ve alanlarını bulmada kullanılan bir hesaplama yöntemi vardı adı neydi hatırlayamadım.

Tam dümdüz bir dikdörtgenler prizması değil..Daha tabandan yukarı doğru daralan yamuk biçiminde denebilir.

En başta söyleyeyim. Ölçümler şu lazer ölçüm cihazlarına benzer aletlerle yapılmadığından el ve göz yanılmaları elbette mümkündür.

Tabanda 69 cm olan boy en en üst noktada 39 cm. Ama bagajın iç ve bize yakın ön kısmının  yay biçiminde olduğunu da söylemeliyim

Boy:en çok: tam ortada 74 cm / en az: her iki kenarda 69 cm.

En: en az: koltuklara doğru olan en iç kısımda 102 cm / en çok: dışa doğru en geniş noktasında 105 cm

Yükseklik: 43,5 cm Bu ölçü bagaj içi kapağı en üst bölümdeyken (standart stepneye sahip araçta) pandizota kadar olan mesafe.

Pandizotla tavandaki en dar nokta 27 cm. Toplam 70,5 cm.

Pandizot yokken 

Fakat arka koltukların eğimli bir şekilde gelişine bagaj kapağının eğimini dikkate almadım.

Tasarruflu stepne alınırsa alt bölme yaklaşık 10 cm alçalır. Ancak aradaki bölmenin üzerine oturduğu kaidenin genişliği olan 2 cm'lik fark da eklenirse bu yükseklik farkı 12 cm.'ye çıkmakta.

Akvaryum hacmi hesaplamakta kullanılan portala bu değerleri yaklaşık olarak girince hesabı tutturmak mümkün değil.

Bu verilere göre:

Mantıksal çıkarımım:

Yer tasarruflu stepne olmadan ölçülmüş değerlerdir.

7ka66l.jpg

62aP7l.jpg
8gaZ01.jpg
ogX3PX.jpg
rQ5MBa.jpg
vE65dr.jpg
b5VD8j.jpg
JYZALn.jpg
pgbz4n.jpg
NqnAVL.jpg
2g617d.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
sondan bir önceki resimde bebek patiği mi var :)

Değerli Hocam, hesabınızda bir hata olmalı. İlk mesajda ki ölçülere göre hesapladığınızda(Bagaj kapağına yakın yerde ki ince yuvarlak kısmı dahil etmediğimiz zaman) 306 litre gibi bir hacim çıkıyor, bu sonuca yanlarda ki boşluklar ve o yuvarlak kısmı da eklediğimiz de tahminime göre 320-330 litre civarında bir hacim olur. Zemini de bir alt tabakaya indirdiğimiz de 380 litre bagaj hacmine ulaşırız gibi geliyor. 

Değerli Hocam 

O konuda yapılmış bir deney var ve videosu da mevcut. 

Kıymetli Emre üstadım paylaşmış ve tartışmayı Büyük İskender'in Gordiyon'un düğümünü bir kılıç hamlesiyle çözmesi gibi yaptığı paylaşımla sona erdirmişti. Bu paylaşımda minik renkli kutucukları yerleştiriyorlardı. @magic

Sonuç: yer tasarruflu stepne olmadan 380 litre :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
eyvallah güzel kardeşim @silvershadow 280'lik Polo'dan sonra beni çok rahatlattı bu bagaj, şu an bagajda bir açılır kapanır masa ve tam 4 tane şezlong tipi koltuk var, haftasonları üzerine koca bir piknik çantası, en büyüğünden sırt çantası vs koyuyorum, daha bir sürü yer kalıyor, bagaj tabanının altında şampuandan wax'a, yedek halılardan alet edavatlara kadar herşey var ayrıca, benim bu hislerime dayanan ölçüme göre 400 litrenin üstünde :D  ama şimdi 600'lük variant bagajı da çıkmışken tartışmayı yeniden hareketlendirmek istemem :)

Resimdeki gibi golf için sürgülü bagaj kapağı varmı 

image.jpeg

@silvershadowGolf bagaj hacmi

verdiğiniz ölçülere göre kapağa kadar yaklaşık  320 lt dir. Kapak üstünün değerlerinide dikkate aldığımızda 380 lt lik bagaj hacmi sağlanır.

@Alparslan

Stepne nin olduğu alt kapak çıkarıldığında 430 lt üstünde bir hacim ortaya çıkmaktadır. Aslında basit olan hesaplamaları kübik resimlerle farklı gösterilmeye çalışılması boş söylemler. Eğer belirtilen değerin altında değer çıkarsa hatalı ürün satmaktan VW hakkında dava açılır ki hiçbir ciddi firma bu riske girmez.

Geri
Üst Alt