Garanti uzatma gerekli mi?

yusuf dedi:
geo Öncelikle hoş geldiniz hocam.

Film konusuna aklım takıldı. Fiyat çok uçuk geldi. Ben lumar yetkili bayisinde güneş ısı korumalı bir filmi 300TL 4 cam olarak çektirdim.

1000TL çok yüksek. 3 kalite vardı ben ortayı çektirdim.
Yusuf hocam merhaba, ben eksik bilgi verdim kusura bakmayın. Bayi 5 cam (4 yan kelebekler ve arka cam için) için 550 tl. Eğer ön cama da istersem 1000 tl civarına malolacağını söylemişti. Murat hocamın tavsiyesiyle Ziebart Gaziemir'e sordum 5 cam için 740, ön cam için de 390 istediler. nakit olursa hepsi 850'ye olurmuş.

Sizce ön cama film gerekli mi, avantajı, dezavantajı ne olabilir?
Hocam lumar yetkili bayilerinden size yakın olan ile görüşüp fiyat alın derim. Bana kalırsa ön cama çektirmeyin film. Önler açık arkalar koyu yaptırın 300-400 TL civarına keyfini sürün.
teşekkür ederim Yusuf hocam,

geo dedi:
Murat hocam merhaba,

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Bu konuda fazla araştırma yapamadığım için Yusuf hocamın mesajına cevabımda ona sordum, size de sorayım. Ön cama film uygulaması hakkındaki görüşleriniz nedir?
Değerli Hocam;

Ön cama film elbette yaptıranlar var ve kendilerince haklı gerekçeleri de vardır.

Ama kısacası ben önermiyorum.

Eğer merak ediyorsanız İşte size nedenleri:

Fakat hiç bir kozmetik, estetik değişiklik sürüş güvenliğini tehlikeye atacak önemde olamaz.

Yasanın konma gerekçesi basit: Sürücünün görülmesi tanınmasından ziyade onun yolu görmesi.

Siz denemenizi muhtemelen 2 numara cam filmi ile yapacaksınız ve güzndüz görüşünüzde hiç bir kısıtlama söz konusu değil.

İşin gerçeği karanlıkta da problem yok. Araçlar aydınlatmaya sahip olduklarından.

Problem uzun yolda veya yeteri aydınlatmaya sahip olmayan yolda aydınlatması bulunmayan yayalar, bisiklet, traktör, römork, iş makineleri...

Bunları karanlıkta filmsiz camla hayal meyal seçip gölgesinden orada yol üzerinde bir şey olduğunu anlayabilirsiniz ama bu filmle anlamanız güçleşir. şöyle ki hiç çıkartamayacağınız güneş gözlükleriniz olur.

Geç fark etmeniz veya hiç fark etmemeniz yolunuzun üzerindeki bu şeyle aracınızın arasında olacaklar fizik kuralları gereği gerçekleşir.

Bana kalırsa riske gerek yok.

Bundan daha da kötüsü var. Çünkü alaca karanlık en tehlikelisi. Araçların farlarını yakmadıkları, yakmayı henüz gerek görmedikleri sürece alaca karanlıkta siz onları tıpkı zifiri karanlıktaki nesneler kadar görebilirsiniz; yani göremezsiniz.

Bir de işin üretici firma kısmı var. Üretici firma kılavuz kitapçıkta da yazdığı gibi; Ön cama film uygulamasına müsaade etmez.

Çünkü oldukça pahalı malzemelerden antirefle, uv korumalı ve görüşü azaltmayacak malzemeler kullanılır. Siz eğer belli bir eğimdeki camdan bakıyorsanız doğal olarak daha kalın bir film tabakasının ardından yolu ve çevreyi göreceksiniz ki bu da görüşünüzü olumsuz etkiler ve yan camlardaki kadar aydınlık göremeyebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
yusuf dedi:
Selamlar arkadaşlar ilk mesajım, forum gayet hoş görünüyor hayırlı olsun dileklerimle konuya giriş yapmış olayım.

Garanti uzatmayı ben de satın almıştım şu an kredi ödüyorum ve yaklaşık 10 ay daha var. Garanti uzatmayı da kredi ödemesine ekletmiştim. İptal etmem mümkün müdür? İptal edersem nasıl bir durumla karşılaşırım bir yaptırımı var mıdır?
Hocam ben de aynı durumdayım. Araştırdım o durumu iyice. Edindiğim bilgilere göre uzatılmış garanti başlamadan iptal etmek mümkün. Ama kredinin bitmiş olması lazım. Yoksa krediyi yapılandırırlar. Krediyi erkenden kapatırsam ben de iptal etmeyi düşünüyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Krediyi yapılandırsınlar ne olacak ki? Yapılandırmaları neden sakıncalı?

OmarFar dedi:
Selamlar arkadaşlar ilk mesajım, forum gayet hoş görünüyor hayırlı olsun dileklerimle konuya giriş yapmış olayım.

Garanti uzatmayı ben de satın almıştım şu an kredi ödüyorum ve yaklaşık 10 ay daha var. Garanti uzatmayı da kredi ödemesine ekletmiştim. İptal etmem mümkün müdür? İptal edersem nasıl bir durumla karşılaşırım bir yaptırımı var mıdır?
Hocam ben de aynı durumdayım. Araştırdım o durumu iyice. Edindiğim bilgilere göre uzatılmış garanti başlamadan iptal etmek mümkün. Ama kredinin bitmiş olması lazım. Yoksa krediyi yapılandırırlar. Krediyi erkenden kapatırsam ben de iptal etmeyi düşünüyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Krediyi yapılandırsınlar ne olacak ki? Yapılandırmaları neden sakıncalı?
Krediyi düşük orandan kullandım hocam ben garanti uzattım diye.

OmarFar dedi:

Aramıza hoş geldiniz değerli hocam.

Sizi o sıradışı avatarınızdan net bir şekilde hatırlıyorum. Eminim bir anlamı vardır.

siz verdikleri sözleşmenin bir nüshasında mutlaka koşullar mevcuttur diye tahmin ediyorum.

Garanti uzatmanın iptalini neden istediğinizi de sakıncası yoksa öğrenebilir miyim?

Murat hocam merhaba,

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Bu konuda fazla araştırma yapamadığım için Yusuf hocamın mesajına cevabımda ona sordum, size de sorayım. Ön cama film uygulaması hakkındaki görüşleriniz nedir?
Değerli Hocam;

Ön cama film elbette yaptıranlar var ve kendilerince haklı gerekçeleri de vardır.

Ama kısacası ben önermiyorum.

Eğer merak ediyorsanız İşte size nedenleri:

Fakat hiç bir kozmetik, estetik değişiklik sürüş güvenliğini tehlikeye atacak önemde olamaz.

Yasanın konma gerekçesi basit: Sürücünün görülmesi tanınmasından ziyade onun yolu görmesi.

Siz denemenizi muhtemelen 2 numara cam filmi ile yapacaksınız ve güzndüz görüşünüzde hiç bir kısıtlama söz konusu değil.

İşin gerçeği karanlıkta da problem yok. Araçlar aydınlatmaya sahip olduklarından.

Problem uzun yolda veya yeteri aydınlatmaya sahip olmayan yolda aydınlatması bulunmayan yayalar, bisiklet, traktör, römork, iş makineleri...

Bunları karanlıkta filmsiz camla hayal meyal seçip gölgesinden orada yol üzerinde bir şey olduğunu anlayabilirsiniz ama bu filmle anlamanız güçleşir. şöyle ki hiç çıkartamayacağınız güneş gözlükleriniz olur.

Geç fark etmeniz veya hiç fark etmemeniz yolunuzun üzerindeki bu şeyle aracınızın arasında olacaklar fizik kuralları gereği gerçekleşir.

Bana kalırsa riske gerek yok.

Bundan daha da kötüsü var. Çünkü alaca karanlık en tehlikelisi. Araçların farlarını yakmadıkları, yakmayı henüz gerek görmedikleri sürece alaca karanlıkta siz onları tıpkı zifiri karanlıktaki nesneler kadar görebilirsiniz; yani göremezsiniz.

Bir de işin üretici firma kısmı var. Üretici firma kılavuz kitapçıkta da yazdığı gibi; Ön cama film uygulamasına müsaade etmez.

Çünkü oldukça pahalı malzemelerden antirefle, uv korumalı ve görüşü azaltmayacak malzemeler kullanılır. Siz eğer belli bir eğimdeki camdan bakıyorsanız doğal olarak daha kalın bir film tabakasının ardından yolu ve çevreyi göreceksiniz ki bu da görüşünüzü olumsuz etkiler ve yan camlardaki kadar aydınlık göremeyebilirsiniz.
Murat hocam, verdiğiniz bilgi ve tavsiyeler için teşekkür ederim.

Ben aslında estetik kaygıdan çok, kendimizi ve aracı güneşin zararlı etkilerinden koruyabilmek amacıyla kaplama düşünüyorum. İzmir'de yaşıyoruz ve güneş kışın bile etkili. Yazınızdan anladığım kadarıyla, aracın kendi camlarında zaten UV koruma mevcut, doğrumu anladım.

geo dedi:
Murat hocam, verdiğiniz bilgi ve tavsiyeler için teşekkür ederim.

Ben aslında estetik kaygıdan çok, kendimizi ve aracı güneşin zararlı etkilerinden koruyabilmek amacıyla kaplama düşünüyorum. İzmir'de yaşıyoruz ve güneş kışın bile etkili. Yazınızdan anladığım kadarıyla, aracın kendi camlarında zaten UV koruma mevcut, doğrumu anladım.
Değerli Hocam;

Evet doğrudur.

araçlarımızda bulunan camların yeşil renkli olması belli bir oranda uv geçirimsizliği anlamına gelmektedir.

ama özellikle  Ön cam yan camlara göre sürücüyü ve aracın iç aksamını  kızıl ötesi ve uv ışınlardan koruyacak  ekstra kaplamaya sahiptir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar bu aralar Garanti Uzatmayı iptal ettirmeyi düşünüyorum. Kredi ile ilişkili değil garanti uzatma. Şu ana kadar iptali  gerçekleştiren oldu mu aramızda?

newspeed dedi:
Arkadaşlar bu aralar Garanti Uzatmayı iptal ettirmeyi düşünüyorum. Kredi ile ilişkili değil garanti uzatma. Şu ana kadar iptali  gerçekleştiren oldu mu aramızda?
Bana kalırsa da para tuzağı.

Zaten iyi niyet garantisi var.

Eğer garanti, kredi hesaplamasında puan düşüşünü sağlayan ürünlerden biri ise bu mümkün olmayacaktr. Peşin alındıysa evet mümkündür.

@silvershadow Valla hem kredi kullandım, hem de indirimden faydalanmadım. Zira kasko için 1000 TL fazla istiyodu çakallar. Araçta manuel zaten, kesin ihtiyacın olsa uğraştırır bu abiler şansımıza.

Kafamda deli sorular  s=s17

+2 yıl uzatma için 656€ istediler.
Çok değil mi bu ücret? 2.150 TL yapıyor.
Araç DSG.

+3 yıl için 1143€ = 3.700 TL 8|

+2 yıl uzatma için 656€ istediler.
Çok değil mi bu ücret? 2.150 TL yapıyor.
Araç DSG.

+3 yıl için 1143€ = 3.700 TL 8|
Hocam turkiyeye göre çokmuş. İyi niyet garantisi orada da var ise almayın derim.

@yusuf Türkiye'deyim hocam. Fiyatları € olarak yazmışlar :)

@silvershadow hocam, forumu bir sure gezdim yalniz bu konu hakkinda pek detayli bilgi bulamadim. Sanirim gectigimiz gunlerde ben bunu bilincsiz bir sekilde odedim. Parasinda degilim yalniz bu isin hukuksuzlugu nasil bir boyutta?

Size son bir taktik. Sözleşmeyi imzladıysanız. Froforma fatura isteyin ve buardaki plaka tahsis ücretine itiraz edeceğinizi ve tüketici makemesine gideceğinizi söyleyin. Bakalım, size alelacele bir evrak imzalatıp hesabınıza havale etmek suretiyle size 280 liralık bir fayda sağlar mı burada yazmanız?

Geri
Üst Alt