AGM akü hakkında

Laylayloom

Üye
İsim
Sinan Mert Yavuz
Herkese merhabalar 

2 gün önce aracımı 15 lığına park edip çıkaracaktım ancak araç çalışmadı akü bitmişti 

saat sabah 1.30 -2.00 saatleri olduğu için 7/24 yol yardımı aradım çekici yollayacaklarını söylediler çekici parasını doğuş ödüyormuş arabayı doğuşta yaptırma şartıyla .. bende uzatmalı garanti olduğu için tamam dedim 

ertesi gün oldu doğuştan aradılar 900 lira tuttu falan dediler.... ne demek 900 lira ?? 900 liralık ne yaptınız arabaya dedim akü ve işçilik dedi akü ne kadar kadar işçilik ne kadar dedim tam olarak öğrenip arıyorum dedi .. tekrar aradı 720 lira dedi ben hala şok ne aküsü bu falan derken AGM akü bunlar zaten pahallı olur bizim taktığımızı falan dışarıda bulamazsınız dedi başka akülerde arıza hatası verir falan dedi

bu gerçekten doğru ben her akü değişime 720 verecek miyim? dışarıda bulamaz mıyım ? hata verir mi ? bilen biri yardımcı olsun lütfen saygılar  

Servis danışmanı garanti uzatmayı özellikle akü için önermişti, akünüz bozulsa sadece zaten kendini ödüyor neredeyse diye. TDI motorlarda sanırım AGM akü geliyor, forumda EFB, AGM akü tartışmasının yapıldığı bir başlık olmuştu. TSI motoru EFB akü ile gelen epey insan vardı, TSI iseniz daha ucuz olması için EFB ye geçebilirsiniz ancak kodlama ile yeni akü kapasitesinin ve akü tipinin araca tanıtılması, akünün ömrü için gerekli olabilir.

Vartanın kendi sitesinde 1.4 TSI 122 için EFB ve AGM akülerini öneriyor.

Varta 1.4 TSI 90kw

Bu linkteki EFB akünün fiyatı 490TL:  Link

AGM Akünün fiyatı 650TL:  Link

Elbette daha uygun fiyatlı markalar vardır. Doğuş oto dışarıda bulunmayan hangi aküyü satıyormuş merak ettim, son gittiğimde yığınla varta akü görmüştüm. Bir akü değişimi için de 180 lira biraz ayıp olmuş sanki.

Aracımda start stop hatası almıştım. Servis akü'den kaynaklı olduğunu söyleyip aküyü (4-5 saat) şarj etti. Hatta araç 1 gün kalsın eğer değerler belli değerin altındaysa doğuş'tan onay alınıp garantiden değiştirileceğini söylemişlerdi. Aracı bırakmadık , akü %70 - %80 oranlarında geziniyor daha da start stop hatası almadım.

Akü'nün garanti kapsamında değişmesi için bu prosüdürü uygulamışlar mı? Ne hatası bulmuşlar ki garantiniz olmasına rağmen akü parası talep ediyorlar?

Değerli hocalarım akü değişimi sadece 2 yıl için geçerliymiş akünün kendi garantisi vardır uzatma garantiyi devreye sokamayız bana öyle dediler uzatmalı garantim var benim yapmadılar..

aracım 1.4 ACT motor AGM akü kullanıyorlarmış markasını sormamak büyük hata oldu pazartesi (yarın ) arayacağım markası ne diye buraya yazarım ..

start - stop olan araçlarda AGM bulunuyor bide elektrikli el freniniz varsa diye biliyorum motor ile alakası yok biliyorum ama yanlış olabilir tabi ki de..

fiyat çok acımasız kesinlikle bir akü bu kadar olmamalı umarım dışarıda aynısını bulabiliriz hepimize külfet çünkü ..

Herkese merhabalar 
2 gün önce aracımı 15 lığına park edip çıkaracaktım ancak araç çalışmadı akü bitmişti 
saat sabah 1.30 -2.00 saatleri olduğu için 7/24 yol yardımı aradım çekici yollayacaklarını söylediler çekici parasını doğuş ödüyormuş arabayı doğuşta yaptırma şartıyla .. bende uzatmalı garanti olduğu için tamam dedim 
ertesi gün oldu doğuştan aradılar 900 lira tuttu falan dediler.... ne demek 900 lira ?? 900 liralık ne yaptınız arabaya dedim akü ve işçilik dedi akü ne kadar kadar işçilik ne kadar dedim tam olarak öğrenip arıyorum dedi .. tekrar aradı 720 lira dedi ben hala şok ne aküsü bu falan derken AGM akü bunlar zaten pahallı olur bizim taktığımızı falan dışarıda bulamazsınız dedi başka akülerde arıza hatası verir falan dedi
bu gerçekten doğru ben her akü değişime 720 verecek miyim? dışarıda bulamaz mıyım ? hata verir mi ? bilen biri yardımcı olsun lütfen saygılar  
Varta AGM akü 500 TL hocam. Hiçbir sorun yaşamazsınız. Servisin anlattığı hikaye. Yanlış anlaşılma olmasıN. Sökmesi takması dahil 500 TL.

@MSE teşekkür ederim üstat  bu bilgi çok işe yarar 

İyi akşamlar hocam. Ben de akü sorunu yaşayıp değiştirenlerdenim. Hatta servisin 700 lira civarı takacakları akünün (varta efb) fren enerjisi geri kazanımını desteklemediğini gösterip , inatla "sizin aracınıza bu takılıyor" dedikleri için vazgeçtim. Dışarıda 500 liraya(10 ay önceki fiyatı) mis gibi varta agm akü taktım. Kodlamasını da vagcom ile 2 dakikada yaptım. Dışarıda taktırmak daha uygun oldu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi akşamlar hocam. Ben de akü sorunu yaşayıp değiştirenlerdenim. Hatta servisin 700 lira civarı takacakları akünün (varta efb) start stop desteklemediğini gösterip , inatla "sizin aracınıza bu takılıyor" dedikleri için vazgeçtim. Dışarıda 500 liraya(10 ay önceki fiyatı) mis gibi varta agm akü taktım. Kodlamasını da vagcom ile 2 dakikada yaptım. Dışarıda taktırmak daha uygun oldu.
Efb desteklemiyorsa üretici neden bu aküyü üzerine takip satıyor 

Efb desteklemiyorsa üretici neden bu aküyü üzerine takip satıyor 
Pardon yanlış söylemişim start stop değil de fren enerjisi geri kazanımını desteklemiyor varta efb. Neden onu takmak istediklerini biz de anlamadık.@mehmetmert

Moderatör tarafında düzenlendi:
Pardon yanlış söylemişim start stop değil de fren enerjisi geri kazanımını desteklemiyor varta efb. Neden onu takmak istediklerini biz de anlamadık.@mehmetmert
Donanım olarak fren enerjisi geri kazanımı yazıp desteklemeyen donanım takılması suç degil mi ?

Donanım olarak fren enerjisi geri kazanımı yazıp desteklemeyen donanım takılması suç degil mi ?
Suç tabi. Ben bu konuyu dogusa sikayet ettim , almanyaya sikayet ettim onlar da dogusa yonlendirdiler ama birsey cikmadi. Servisteki adama gosteriyorum bak senin taktigin aku fren enj kazanimi desteklemiyor ama benim aracimda bu ozellik var diyorum, ne yapalim sase nosunu yazinca bu cikiyor diyorlar.

Suç tabi. Ben bu konuyu dogusa sikayet ettim , almanyaya sikayet ettim onlar da dogusa yonlendirdiler ama birsey cikmadi. Servisteki adama gosteriyorum bak senin taktigin aku fren enj kazanimi desteklemiyor ama benim aracimda bu ozellik var diyorum, ne yapalim sase nosunu yazinca bu cikiyor diyorlar.
Kusura bakmayın ama ot beyinli adamlar çalışıyor Yetkili servislerde. Kendilerini geliştirmek okuyup araştırıp öğrenmek bilgilenmek gibi bir gayeleri Yok. Tabiki istisnalar hariç.
Doğuşun servislerinde maaş politikası biraz saçma. İşinde iyi olan ve değer görmek isteyen ustalara hakettikleri değer verilmiyor. Çoğu ayrılıp özel servislere gidiyor. Antalya'da böyle 2 usta ile tanıştım. Biri elektrikçi diğeri motor ustası. Tek geçerim şuana kadar tanıdıklarımın içerisinde.

Kusura bakmayın ama ot beyinli adamlar çalışıyor Yetkili servislerde. Kendilerini geliştirmek okuyup araştırıp öğrenmek bilgilenmek gibi bir gayeleri Yok. Tabiki istisnalar hariç.
Doğuşun servislerinde maaş politikası biraz saçma. İşinde iyi olan ve değer görmek isteyen ustalara hakettikleri değer verilmiyor. Çoğu ayrılıp özel servislere gidiyor. Antalya'da böyle 2 usta ile tanıştım. Biri elektrikçi diğeri motor ustası. Tek geçerim şuana kadar tanıdıklarımın içerisinde.
Aynen öyle malesef. Anlatıyorum böyle böyle diyorum, katılıyor musun bu dediklerime diyorum, evet diyor. Tak o zaman agm diyorum olmaz diyor?

Geri
Üst Alt