Golf'ten A3'e geçtik, bıraktığı izler...

Daha önce bu konuda golf ile ilgili birkaç şey yazmıştım. Bugün 2017 golf 7.5 aracımdan sonra a3’e ileride geçer miyim diye bir test sürüşü yaptım. Bir golf kullanıcısı olarak yaşadığım deneyim sanırım benim için fiyasko şeklinde adlandırılır. A3 sportback’in kapısını açtım, kapının üzerine elimi atmam ile golfte deri kaplı kapı üstünün sert plastik olduğunu gördüm, biraz zorladım bir milim oynar gibi oldu, kalite sembolü deri kaplamalar golf’te yer alırken “azıcık” yumuşak plastik kapı üstlerini a3’de görünce epey şaşırdım doğrusu. Konsolda dik bir yapı var ki golften sonra biraz tuhaf geldi ama alışılır elbet, kapı içleri sert bir plastikten ibaret. 

Klima kumandalarındaki renk skalası güzel görünüyor. Vites topuzu seat ve vw topuzlarından sonra çok göze batıcı, a4’deki topuz ile a3’de yer alan topuzun aynı markadan çıktığına inanmak bile güç geldi açıkcası.

Sürüş konusunda direksiyon vw golften farklı hissettirmedi,  ama 1.0 tfsi motorlu araçtaki fren 1.4 tsi golfümdeki frenden sonra çok kötü geldi. Kendi aracımda fren ilk olarak sert sıkar basınca epey sert sıkardı, 1.0 tfsi a3’de ise fren ilk basışta aynı sert hissi yaşatsa da sonrasında adeta hiç sıkmıyor gibi tepkisiz kalıyor ve ciddi manada aracımdaki gibi tepkili bir durma yok, muhtemelen 1.0 tfsi olmasından kaynaklı zira eski 1.6 tdi golf aracım ve şimdiki 1.4 tsi golf aracımda da benzer bir fark hissetmiştim.

Sürüş; bu konuda 2015 comfortline 1.6 tdi golf, 2017 highline 1.4 tsi golf ve 1.0 tfsi 16’ jantlı a3’ü karşılaştıracağım. 16’ jantlı ve ince taban lastiğe sahip tdi golfümde torsiyon olmasına rağmen sanırım yayların karakteri gereği süspansiyon yumuşaklığı çok memnun ediciydi, yol sesi az değil hiç yoktu; 17’ jantlı ve 225 tabanlı 1.4 tsi golfte ise lastik sesi az miktarda var, bozuk yolda engebe sarsıntısı torsiyona göre az ancak yaylar sert karakterli ve haliyle darbe hissi de görece fazla. Audi a3 ise yumuşak karakterli bir süspansiyona sahip, bu durumu 1.4 tsi golf ile girer gibi viraja girdiğim anda yaşadığım korku ile net anladığımı düşünüyorum, en üzücü tarafıysa 16’ jantlı bir araçta az da olsa olan lastik sesiydi. 

A3 rüzgar yalıtımı konusunda çok belirgin olmamakla birlikte golf’e göre biraz önde, kaldı ki bagaj yanlarındaki kısımları açıp yalıtımı görünce de bunu anlamanız zor değil.

Medya ünitesinde pikselleri görmek highline golfteki ekrandan sonra can sıkıcıydı diyebilirim. 

Bu sürüş deneyiminden sonra aklımda kalan tek şey arabamın ne kadar memnun edici olduğuydu, golf’ümü satarsam  yine tercihim golf olacak belli ki. A3 sıkı ve konfor karakterli bir araç, can sıkıcı tarafı söz konusu sıkılık sağlanırken audiyi Audi yapan lüks malzeme kalitesinden ödün verilmiş olması. Mercedes a serisini bu karşılaştırma dışında tutuyorum, şu anda o sınıfta en yeni araç sayılır 2019 yılı 6. Ayda golf 8 geldiğinde halen tercih edilebilir kalıp kalmadığı önem arzeder. 

audi A4 ten başlar ! kimse darılmasın gücenmesin

ama bu piyasa fiyatlarıyla audi ye binmek isteyen A3 e mecburen tav oluyor.

golften daha iyi araba tamam  ama bir halkası eksik sanki 3 halkalı a3 lerin

eee zaten bu hayat şartlarında A4 deyince bizim  ilk aklımıza gelen a4 kağıt olduğuna göre audi A4 sevdası zaten gerçekleşemecek kadar uzak demektir.

@Kaaan95.ky direksiyonvites ve fren konusunda yazdıklarınıza kesinlikle katılmıyorum. Golf'teki vites kolu bi kere A3'deki vites kolundan daha hafif, A3'de çok daha tok bir vites kolu var. Gerek ağırlığı olsun, gerekse geçişleri... A3'den inip kardeşimin Golf 7.5 arabasına bindiğimde vites kolu elimde kalacakmış hissiyatı oluşuyor bende. İkimizin de araçları çok yeni, otomatik vites ve yakın kilometrelerde.

Golf'teki direksiyonun tek artısı, altının kesik olması olabilir ama öte yandan gerçekten çok hissiz. bunu farketmem için A3'e geçmem gerekmemişti bile. Çünkü 20'yle gittiğimde de 150'yle gittiğimde de direksiyon aynıydı Golf'te. Benim A3'te sürüş profilleri var gerçi, hız değiştiğinde veya modlar arası gezindiğinizde direksiyondaki değişimi çok net hissedebiliyorsunuz.  

Sizin test aracının frenlerinde sorun var sanırım??? Zira Golf'ten daha keskin diyebileceğim frenler var A3'te. Hatta hala alışamadım desem yeridir, ayağım birazcık fazla gitse yapıştırıyor hemen. 

İlk başlarda benim de önyargılarım vardı ama A3'e biraz zaman tanıyıp alışan bir kişinin Golf'e geri dönmek isteyeceğini sanmıyorum. Fakat bu dediğim, aracının daha sportif karakterde olmasını isteyenler için geçerli. Çünkü Golf, bariz şekilde daha geleneksel çizgide, hem içeride hem de dış tasarımda geçerli bu. 20 yaşındaki genç de 60 yaşındaki amcalarımız da Golf'ü rahatça kullanabilsin istemiş VW. Hitap ettiği yaş skalası çok geniş. Hadi bunu da bi kenara bırakalım, A3'ün yoldaki süzülüşünü farkettikten sonra, "yağ gibi akıyor" hissiyatını bizzat deneyimledikten sonra aslında bambaşka araç olduğunu zaten anlıyorsunuz. Keşke imkanımız olsa da birlikte test edebilsek :)

Not: Amacım zıtlaşmak değil, kişisel deneyimlerimi aktarmaktır. Saygılar...

Moderatör tarafında düzenlendi:
@snoppy direksiyon konusunda kısaca iddia ettiğiniz şey vw’nin servo direksiyon sisteminin verimsiz olduğu ya da başarısız olduğu diyebiliriz, bunu ilk defa birinden duydum. Ekseriyetle gördüğüm ve duyduğum tam aksi şekilde vw de hıza göre geçişin çok daha dengeli ve aniden sertleşir biçimde değil kademeli olduğu şeklindeydi, kaldı ki takip ettiğim az sayıda kanaldan biri olan anlatan adamlar kanalında cc konusunda da bu belirtilmişti.  

Otomatik vitesin ağırlığını fark edeni ilk defa gördüm açıkcası, vitesin geçişine gelince Audi’de akıyor gidiyor lakin vites nerede onu bilmiyorsunuz öyle bir sorun var vw’deki sıralamanın aynı olduğunu da gördüm ama vw’de geçişler tık-tık-tık çok belirgin vites bir konuma geldiği zaman anlaşılıyor, audide vites koluna bakmadan vitesin nerede olduğu değil herhangi bir konumda bile olup olmadığı anlaşılmıyor.

Kullandığım araçta sürüş profil seçimi de vardı denedim çok belirgin bir etki yok, bu fren iddiasını da tekrarlıyorum bayiye golf araçla gidip 10 dk sonra test sürüşüne çıktığımda 10 dk önce kullandığım araç ile direksiyonunun başında olduğum aracı da karşılaştıramayacak kadar da yeteneksiz olmadığım inancındayım.

Sportif karakterden bahsetmişsiniz ama araç sportiflikten uzak bu araç o süspansiyon ile benim 1.4 tsi golfümün arkasından virajlı yollarda gelemez, a3’ün yanında bağımsız golf rayda gider gibi gidiyor.

Audi a3’de yağ gibi akıyor hissi 7.5 ise bu his golfte 7.3’den aşağıda değildir, bu kadar küçük bir fark için verilecek 20-30.000+ mantık işi gelmiyor kaldı ki yalıtım hariç diğer pek çok alanda geri kalan bir a3 varken iyice mantık dışı görünüyor. 

1.0 tfsi özelinde bahsedersek çekiş ve sessizlik iyi olabilir ama benzinli motor olmasına rağmen 3 silindirin getirisi motor titreşimi de olan bir motor, 1.4 tsi golfümde motor titreşimi bulunmamakta. Kaldı ki 1.0 tfsi/tsi üniteleri c segmentinde mantıklı bulduğumu da söyleyemem, ne 1.6 tdi ekonomisi var ne de 1.4/1.5 tsi/tfsi performansı var, dizel gibi gidip benzinli gibi yakan bir ünite. Müşteri temsilcisi kullanıcı dönüşü şehir içi 6.5 lt dedi, benim 1.4 tsi golfüm dar bir şehir içinde 6.9 ortalama ile geziyor, yarım lt için o performansa yazık.

Snoopy A3'e verdiği paranın acısını çıkarıcak, başka yolu yok :D

Biri de yeni Polo ile ilgili bir konu açmıştı, başlığını da "Yoksa Golf 7'den daha mı iyi.. ?" koymuştu :D

Yarın 7'mi satıp Polo ya da A3 bakmaya başlıorum :D

A3 dynamic ile sportline arasında ne gibi farklılıklar var, 2015 model 1.4 tsi higline manuel golf ten 2016-2017 tdi sportline s-tronic a3 e geçmeye değer mi? bu arada hatback a3 düşünüyorum.

dynamic alınırsa

jantlar 16 ve gösterişsiz sıradan jant (yıldız)

koltuk döşemeleri alt sınıf kalitesinde

sportline alınırsa 

koltuklar premiuma dönüşüyor

jantlar 17 gelir ve gideri olan jantlar

bu 2 ana fark dışında başka fark yok gibidir

her ikisindede arka stoplar halojen dir.

arka led stop yok 2 sindede

sunroof+geri görüş+katlanan ayna yine ikisinde de yok.

bunlar için ek prestgie paketli araç almak lazım

cruise control 2 sindede yok. 

2016-2017 tdi sportline s-tronic a3 e geçmeye değer mi?
Sport donanım  zaten en dolusu. Golf'ün geleneksel karakterinden sonra daha sportif bir araç istiyorsanız kesinlikle geçmeye değecektir, sport donanım sizi mutlu eder. Kendi aracımın "standart" özelliklerini sizin için işaretledim, şu an satılan dynamic'ten farklarını görebilirsiniz:

sportline.png

ufak not: bu arada Spor Süspansiyon nedeniyle Sport donanımlı araçlarda alçaltılmış şasi vardır, yere daha yakındırlar. 

Şuan 163.000 TL yapıyor euro kuru ile bu fiyata opsiyonlar ile birlikte neredeyse bedava.

Benim kafama takilan 1.2 Golfle A3 un yol tutus performansı 1.2 daha iyi gibi yorum yapılmış.1.2 de torsiyon var A3 bağımsız süspansiyon diye biliyorum.Hani düz mantik düşününce 1.4 tsi a binmek konfor ve yol tutus olarak çok daha avantajli.Fiyat olarak kiyaslamak gerekirse de 1.0 tsi dsg Golfe binmek cok daha avantajliymis gibi bir sonuç cikartiyorum yorumlarda.Bu arada 1.0 dsg comf.Golf kullanicisiyim.Saygilar.

@mbonat Evet torsiyonmus.Bu torsiyon bagimsiz suspansiyon konusunu cok kafama takiyorum bu aralar😁

@fanajal benim aracımda da torsiyon mevcut ard arda girilen o küçük hız kesicilerde konforsuz , viraja çok limitte girdiğimde arkadan koptuğuda oluyor ama genel olarak 55 yanak lastiklerle beraber gayet komforlu . Bağımsız süspansiyonlu golfüde test etmek istiyorum farkları anlamak için

Geri
Üst Alt