İlk çalıştırma devir düşüklüğü

dangerouz

Üye
İsim
Oğuz
Merhaba arkadaşlar

Yaklaşık 1,5 yıldır aracımı kullanıyorum ,aracım golf 7 1,2 tsi dsg 2016 ocak trafiğe çıkışlı.

Geçen cumartesi iş çıkışı öğlen saatlerinde aracımı çalıştırmak için kontağı çevirdim, araç marşı alana kadar herşey normaldi fakat motor çalışmaya başladığı andan itibaren rolanti devri o kadar dengesizdi ki, ilk an 1000 devire çıktı sonra yavaş yavaş devir düşmeye başladı sonra neredeyse motor durma noktasına geldi, sonra tekrar devir aratmaya başladı ve dengesiz bir şekilde azalmaya devam etti, hemen aracımı stop ettim.2 dakika bekledim aracımı ikinci kez çalıştırdım hiç bir problem olmadı direkt devir 1200 civarına geldi.Yol yardımını aradım, aracınızı uzun süre kullanmadıysanız akü kendini şarj etmek için yapabilir dedi ama işin ilginç kısmı ben o gün ilk marşı işe giderken verdim bir anormallik yoktu ( ilk marşı verdiğimde aracım 5 gün yatmıştı ).Neyse dedim, sonra aracımın 3 günlük yatışından sonra tekrar işe arabayla gittim hiç bir problem yok, aynı gün akşam saatlerinde marketten eve gitmek için aracımı çalıştırdığında yine aynı durum, hemen stop ettim bu sefer hiç beklemeden marş verdim hiç bir sorun olmadan çalıştı , daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldu mu, bir daha başıma geldiğinde soğuk kanlılığımı koruyup video çekeceğim

Merhaba Hocam,

Aslında bu hareketi yapması normal bir şey ilk marş'da hem akü dolumu hemde oturmuş olan piston yağını hareketlendirmek,motoru ısıtmak adına yapılmış bir olay devir düşene kadar hareket etmemenizi öneriyorum ama bunu bazen yapmıyor 750 800 devir civarı çalışıyor bazen ise sürekli yapıyor. Mesela sabah 8 de kontağa basıyorum öğleden sonra 3 gibi dönüş için tekrar basıyorum o an 1200 devir bandında çalıyor hatta ilk çalışmada vııızzztt diye bir ses geliyor servis ona da normal dedi yani pek bir sorun görülmüyor bahsetmiş olduğunuz durumda :)

Hocam demek istediğim devir baya düşüyor, hatta motor stop edecek kadar oluyor

aynisini yaşamıştım hocam güncelleme yaparak giderdiler ancak benim şüphelerimden biri buji olmuştu ateşleyici problemi diye düşünmüştüm eğer aracınız 60.000 bakımına yakınsa bujiden olabilir diye düşünüyorum 

aracım 35 bin km de bakımdan çıkalı yaklaşık 2 ay oldu, bu bakımda ben temsilciye söyledim bujilerin değişmesi gerekiyorsa değiştirelim diye gayet iyi durumda 60 bin bakımında değiştirilecek demişti, hocam muhtemelen yazılımla alakalı olabilir ama 1,5 yıldır hiç böyle bir durum olmadı belki de son bakımda güncelleme yapıp onun sonucunda da olmuş olabilir, servise bu durumu video çekmeden anlatamam sanırım hocam siz nasıl anlattınız direk kabul edip güncelleme mi yaptılar ?

aynen hocam elimde video yoktu bide serviste düzgün çalıştı ama yinede güncelleme yaptılar neyseki

Videolarla birlikte tekrar gidin, sorununuzun devam ettiğini ve çözülmesini istediğinizi belirtin. Normal değil bu durum. 

2 saat önce, dangerouz yazdı:

Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama bu problem ben de yine ortaya çıkmaya başladı. Video

Benim aracımda da aynısı var ancak ben bi sorun teşkil ettiğini düşünmüyorum. 2-3 senedir böyle kullanıyorum bir sıkıntı çıkmadı. 1200 devirde çalışması araç cold start yaptığında oluyor, ki o da motorun yağlanması için vs. Bence bir sorun değil hocam rölantide az yakması için yapıyor diye düşünüyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim aracımda da aynısı var ancak ben bi sorun teşkil ettiğini düşünmüyorum. 2-3 senedir böyle kullanıyorum bir sıkıntı çıkmadı. 1200 devirde çalışması araç cold start yaptığında oluyor, ki o da motorun yağlanması için vs. Bence bir sorun değil hocam rölantide az yakması için yapıyor diye düşünüyorum.
Ama hocam EPC arıza ışığı yanıyor, sönmüyor araç hareket etmez , bu işte bir yanlışlık var bence

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Hocalarım bu videoyu da bugün yakaladım, her marş ettiğimde videoya alıyorum, yakıttan olma ihtimali nedir, hep aynı yerden alırım ama 8 Nisa’nda Osmangazi köprüsüne girmeden oksijen tesislerindeki Shell’den almıştım ama o yakıt biteli çok oldu.

Daha önce kimsenin başına gelmediyse böyle bir durum , yakıttan olma ihtimali düşüyor, çünkü dünya üzerinde kötü yakıt sadece bana denk gelmiş oluyor, bu da mümkün değil.

Normalde bakım ve onarım işlemlerim için kartal doğuş otoya giderim, bu sefer Maslak a uğramayı düşünüyorum, orada daha önce test sürüşü yapmıştık, baya ilgiliydi servis danışmanı.

Bendeki 1.2 tsi 2014. Benim araçta yapıyordu videodakinden daha sert bi dengesizlik vardı, epc ışığı yanıyor ve hata:stopstart yazıyordu. Kapatıp hemen peşinden marşa basınca düzeliyordu.  Birkaç gün yatınca araç bazen  yapıyordu bunu. Sonra bir gece aniden yolda kaldım çalışmadı. Tavan ve göstergeler konsoldaki ışıklar pırpır yaptı. Çekiciyle servise bıraktım. Akü bitmiş göstergelerde yanmış dediler. 3 ay önce bakımda akü iyi demiştiniz dedim. Kaçak yok dediler. 3.5 yıllık akü ve göstergeler garantiden değişti. Garanti olmasa 2017 deki masraf 5bin tl idi. Sizinki aynı mevzumudur bilemem dengesiz çalışma olayında benzerlik var.

Bendeki 1.2 tsi 2014. Benim araçta yapıyordu videodakinden daha sert bi dengesizlik vardı, epc ışığı yanıyor ve hata:stopstart yazıyordu. Kapatıp hemen peşinden marşa basınca düzeliyordu.  Birkaç gün yatınca araç bazen  yapıyordu bunu. Sonra bir gece aniden yolda kaldım çalışmadı. Tavan ve göstergeler konsoldaki ışıklar pırpır yaptı. Çekiciyle servise bıraktım. Akü bitmiş göstergelerde yanmış dediler. 3 ay önce bakımda akü iyi demiştiniz dedim. Kaçak yok dediler. 3.5 yıllık akü ve göstergeler garantiden değişti. Garanti olmasa 2017 deki masraf 5bin tl idi. Sizinki aynı mevzumudur bilemem dengesiz çalışma olayında benzerlik var.
Hocam geçmiş olsun öncelikle, peki akü değişiminden sonra herhangi bir benzer durumla karşılaştınız mı? Ben 12 mayıs cumartsi günü maslak automotion Gökhan Beye randevu oluşturdum.Bir de aracı P konumunda terkediniz uyarısı alıyorum, bununla ilgili de parça değişimi olacak sanırım.Maslak iyi midir bu işler için ?

Sent from my iPhone using GolfTutkusu mobile app powered by Tapatalk

Geri
Üst Alt