Vasıta sözlük anlamı

DoğanARABACI

Katılımcı Üye

İsim
Doğan
Vasıta..?

Sözlük anlamı ;

-Araç

-Aracı

Günümüzde ülkemizin yaşam daim şartları ne yazık ki ! Çok zor bir hal aldı , A noktasından B noktasına ulaşım öyle bir hal aldı ki, geçmişteki ulaşım maliyet mantıksızlığı günümüzle uyuşmaz durumlar oluşturmakta.

Bir çok dostum bilir ki ! 33 yaşımdan sonra bekarlığıma son vererek dünya evine girdim hayata dair tüm planlar 2 kişilik oldu , işte zaten mantık benim için burada başladı desem yeri var.

Evlilik öncesi yeni evimize kavuşmak için bizde birçok dostum gibi Golf'ümüzden vazgeçme kararı aldık ve vazgeçtik .

Evliliğimizin ilk 2 ayında Bursa trafiğinin keşmekeşini toplu taşıma ile yaşayarak geçti . Bilmeyen dostlarım için paylaşmak isterim .Bursa'da toplu taşıma ne yazık ki diğer illere göre daha pahalı ,

Dolmuş diye tabir edilen ulaşım araçları 2,5 TL ile ücretlendiriliyor , eğer BUKART sahibi değilseniz ve Hafif raylı sistem ile uzun mesafe gidecekseniz tek binişlik kart ücretiniz hemen 4 TL oluveriyor, bende evlenince tecrübe ettim :)

Standart Anne-Baba ziyaretlerimiz bize günde sadece 40 TL ulaşım ücretine mal olunca ,artık 20 yıllık otomotiv tecrübemin kollarına eşim kendini bırakmak zorunda kaldı ve arayışlar başladı.

Öncelikle bütçe ayırmamız gerekti tabii ki , bütçe olarak belirlediğimiz rakam 25.000 TL oldu , pardon , bütçeden önce geçici olarak ta olsa Golf'ü kafamızdan silmemiz gerekti .Bu konuda ilk konuşma ailenin uzman bireyi olarak benden geldi. Eşimin hayal kırıklığına uğramaması için hiçbir arabayı Golf'ümüz ile kıyaslamaması tenbih edildi ve devamında daha iyi bir sürücü olması ,ehliyet alırken yeni sistemi kolay egale etmesi için manuel bir araç tercih edeceğimiz hususundan bahsederek asimilasyonlara başladık.

Bu süreç zarfında birçok arac incelemesini istedim , Golf'ten sonra ki tercihlerini nasıl yapacağını merak ettim ve kendisinden şu an için 150.000 TL bütçemiz olsa bana alırım dediğin arabaların listesini yaparmısın dediğimde şaşırtıcı sonuçlar ile karşılaştım çünkü , eşim konservatuar mezunu , liste ve şaşırtıcı yorumları şunlar .

1-BMW 418İ

2-BMW 320İ

3-AUDİ A4

4-MERCEDES C200 ama AMG yazanları var ondan , AMG değilse kesinlikle olmaz

5-VW GOLF ( ama bizim ki gibi 2 tane egzoz'u olmalı bence , senin gösterdiklerinin hepsi tek egzoz ve hiç hoş durmuyor)

6- Bunlar dışında araba yazmayacağım çünkü hiçbiri 100.000 TL ve civarı parayı hak etmiyor , Seat 'lar fena değil gibi ama VW çakması olduğu çok belli , İnsignia , sanırım Opel'di , o arabayı neden yapmışlar anlamadım , sınıfı bilmiyorum ama Audi Bmw 'lerden büyük ama çok rahatsız , o kadar büyük alacağımız zaman passat 'tan yana oyumu kullanırım . FİAT ,RENAULT , DACİA ,PEUGEOT , CİTROEN alıp birgün eve gelirsen evliliğimizi gözden geçirmek durumunda kalabilirim :) (şaka tabii ki ) ama annemin Balkon kapısı bu arabalarınkinden daha sessiz :)

Bunları okuyunca tabi şok oldum , birçok düşüncesinde haklı sanırım :)

Tabii şimdi soracaksınız , kardeşim 25.000 TL bütçe ayırıp neden 150.000 TL'lik arabalara bakıyorsun diye , durum sadece alacağımızın aracın çok pahalı veya çok ucuz olması şu an ki durumda bize ne tür artılar ve eksiler katar görmesiydi ve bunu da yeni aracımızı alınca daha iyi anlamış oldu , çünkü aracın genel giderleri vergi +yakıt + bakım maliyeti vb. güncel hayatımızdaki giderlere engel olmaması , hayatımızı daim ettirirken sosyallikten uzaklaşmamıza neden olmaması en büyük etkendi .

Gelelim aldığımız vasıtaya ;

Aldığımız araç ;

2008 Model 1.3 CDTI 75 hp Opel Corsa Van .

Neden Van ?

İlk etken tabii ki fiyat , çünkü aracın Taşıt sigortasından alım satım masraflarına kadar bize maliyeti 2017 1.6 TDI 90 HP Midline Manuel GOLF / 5 = ALDIĞIMIZ ARAÇ ,

İkinci etken , Aracın bir kaç lokal boya dışında hatasızlığı , fizyonunun düzgün olması , geçmişinin temziliği ve hasar kaydının olmaması. 2016/11 DOD'lu lastikleri ve aynı zamanda alınmış replica bentley jant'ları , cam ve arka koltuk uygulanmış olması.

En büyük etken tabii ki yakıt , geçtiğimiz ay sadece ölçüm yapmak için 100 TL 'lik mazot alarak bitmesine kadar sabır ettiğimde yaptığı KM beni şaşırtı tabii ki , 100 TL'lik yakıt ile şehir içi tam 455 KM yol katetti ve bu benim için yeterli bir durum çıkardı.

Bunun haricinde zincirli bir motora sahip olmasından dolayı bakım maliyetleri gayet makul ,

Eksileri nelerdir dersek ,

-Her yıl muayene

- MTV yüksekliği

-Zayıf İzalasyon.

Durum böyle işte dostlar , otomobil almadım , Vasıta edindim , umarım çok daha iyileri sizlerin olur...

sürçülisan ettiysem affola , biraz görselle durumu renklendirelim...

IMG_4336[1].JPG

IMG_4337[1].JPG

IMG_4338[1].JPG

IMG_4339[1].JPG

IMG_4341[1].JPG

IMG_4340[1].JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam hayırlı olsun.Kazasız belasız sürüşler dilerim. Yazınızı da sonu belli olmayan bir macera filmi izler gibi keyifle okudum. :000042-medium:

Yazınızı bir film izlerken sonunda acaba  ne olacak diye tahmin eder gibi okudum.İnşallah en kısa zamanda Golfünüze kavuşmak dileğiyle. Tabi ki  darısı benim de başıma :000042-medium:

Hayırlı olsun hocam Allah kaza bela vermesin.

Hocam hayırlı olsun.Kazasız belasız sürüşler dilerim. Yazınızı da sonu belli olmayan bir macera filmi izler gibi keyifle okudum. :000042-medium:

Yazınızı bir film izlerken sonunda acaba  ne olacak diye tahmin eder gibi okudum.İnşallah en kısa zamanda Golfünüze kavuşmak dileğiyle. Tabi ki  darısı benim de başıma :000042-medium:

Hayırlı olsun hocam Allah kaza bela vermesin.

Doğan Abi hayırlı olsun, araç çok güzel jantlar çok yakışmış. :)

Yengemizin listesi efsane corsa van da baya spor duruyor :)

Dostlarım iyi dilekleriniz ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim , en güzellerinin sizin olması dileğiyle...

Doğan Hocam Hayırlı olsun. Tercihin bence iyi olmuş. Kazasız belasız sürüşler. :'(

@DoğanARABACI

Değerli Üstadım

Aracınızın Güzel günlerde sevdiklerinizle kullanılmasını dilerim.

Bazı aşklar evlilikle sonuçlanır

Bazıları ise platonik olarak yaşlanmamışlar arasında yer bularak sizi hayıflandırır.

Ne kadar çırpınsak da yönetmenin kader olduğu hayatın bize biçtiği rollerden ne fazlasını yaşayabiliyoruz ne eksiğini. 

Sizinkisi mantık evliliği 

Kederlenmeyecek kadar da güzel görünüyor dışarıdan

Saygı ve sevgiler

@DoğanARABACI güle güle kullanın. Fiat motoru ile hiçbirşey olmaz ona bence. İş makinası şeklinde :)

@DoğanARABACI

Değerli Üstadım

Aracınızın Güzel günlerde sevdiklerinizle kullanılmasını dilerim.

Bazı aşklar evlilikle sonuçlanır

Bazıları ise platonik olarak yaşlanmamışlar arasında yer bularak sizi hayıflandırır.

Ne kadar çırpınsak da yönetmenin kader olduğu hayatın bize biçtiği rollerden ne fazlasını yaşayabiliyoruz ne eksiğini. 

Sizinkisi mantık evliliği 

Kederlenmeyecek kadar da güzel görünüyor dışarıdan

Saygı ve sevgiler

@DoğanARABACI güle güle kullanın. Fiat motoru ile hiçbirşey olmaz ona bence. İş makinası şeklinde :)

güle güle kazasız belasız kullanın.
Değerli dostlarım , temenni ve düşünceleriniz için çok teşekkür ederim...

Doğan hocam.
Otomobil dediğimiz şey 4 tekerlek üstünde ilerleyen teneke sonuçta.
Hayatın kendisi ve hayat ile ilgili vereceğiniz kararlar mutlaka daha önemlidir bir teneke parçasından.
Otomobil tutkunu olmak güzel birşey ama bazen otomobilin bir araç olduğunu unutup amaç haline getirmemek gerekiyor.
Sizde mantıklı düşünüp güzel bir karar vermiş gözüküyorsunuz.
Hayırlı olmasını diliyorum.
Hem size hem eşinize.

Geri
Üst Alt