Lastik basınç sensörü sorunu

sade2017

Üye
İsim
ali
Arkadaşlar şu anda Söke yolunda para çekmek için durdum da bir vatandaşın sağ arka lastiğiniz patlak demesiyle afalladım. Aracın herhangi bir uyarı vermemesi lastik sensörlerinin çalışmadığı anlamına mı geliyor otomobilin kontağını açtım hatta çalıştırdım buna rağmen hiçbir uyarı gelmedi bu konuda bilgisi olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim

Lastiklere hava bastıktan sonra kayıt yapılmazsa olabiliyor, kayıt varsa da esp üzerinden hesaplıyor inmeyi sorun epey maliyetli olabilir tabi öyle. Bu arada park süresi de önemli mesela parketmeden hemen önce çivi girmiştir ve belki bölgeyi zedelemiştir, alan genişlemiştir, üzerine 20-25 dakika beklendiyse çok rahat inebilir. 

Aracım daha 3000 km de. 31 basıncında kayıtta yapmıştık. Ancak evet parketmeden 1-2 dakika içinde olmuş çünkü hayli normal bir uzun yolculukta şehir içine girip durakladığımızda farkedildi. Farkettikden sonra araç dururken kontak açık iken hatta çalışıyorken halen uyarı yoktu. Kimisi dedi ki bir kaç km gitseydiniz uyarı verirdi diye. Ama ne anlamı kalırki o zaman ?

Aracım daha 3000 km de. 31 basıncında kayıtta yapmıştık. Ancak evet parketmeden 1-2 dakika içinde olmuş çünkü hayli normal bir uzun yolculukta şehir içine girip durakladığımızda farkedildi. Farkettikden sonra araç dururken kontak açık iken hatta çalışıyorken halen uyarı yoktu. Kimisi dedi ki bir kaç km gitseydiniz uyarı verirdi diye. Ama ne anlamı kalırki o zaman ?
Hocam golfte ki sistemde her lastikte ayrı ayrı basınç ölçer yok. Esp sisteminden lastiklerin dönüş çaplarını esas alarak hesaplamalara göre uyarı veriyor. Bende 2 defa uyarı verdi iksinde de çivi girmişti düzgün çalışıyor yani. Muhtemelen biraz gitseydiniz uyarı verirdi araç. 

Hocam golfte ki sistemde her lastikte ayrı ayrı basınç ölçer yok. Esp sisteminden lastiklerin dönüş çaplarını esas alarak hesaplamalara göre uyarı veriyor. Bende 2 defa uyarı verdi iksinde de çivi girmişti düzgün çalışıyor yani. Muhtemelen biraz gitseydiniz uyarı verirdi araç. 
Peki hocam lastik lokalizasyonu yaparmıydı? Sağ arka lastik patlak diye yazacak mıydı bir yerde?

Hayır Hocam sadece yol bilgisayarı ve medya cihazında Lastik Basınçlarını Kontrol Edin şeklinde uyarı verir. Gösterge ekranında (!) şeklinde ibare belirir. 
Hımm.... kırdım golfün notunu burdan. Peugeot 3008 de kontak açtığımda hemde, sağ sol vs ön-arka hangisiyse lastik patlak ya da inik diye şak diye resimli uyarı verirdi, olmadı bu şimdi. teşekkürler dostum.

Hayır Hocam sadece yol bilgisayarı ve medya cihazında Lastik Basınçlarını Kontrol Edin şeklinde uyarı verir. Gösterge ekranında (!) şeklinde ibare belirir. 
Makyajlıda sağ ön lastiğime çivi girdiğinde sağ ön lastikte düşük basınç diye uyarı verdi hocam.

Değerli Kaan Hocam

Bu yeni Tespit ve bilgi için teşekkürler.
Rica ederim hocam farkettiğim hususlar olursa keyifle paylaşırım. Ancak işin ilginç yanı uyarıyı verdiğinde çalıştırıp klima ayarı yaptım, cam açtım, hareket etmemiştim henüz ama biraz süre geçmişti; bir önceki sürüşte kontak kapanmadan önceki lastiğin yerden yüksekliğine dair veriyi akılda tutuyor olabilir, epey şaşırmıştım hatta hareket etmeden uyarmasına.

Rica ederim hocam farkettiğim hususlar olursa keyifle paylaşırım. Ancak işin ilginç yanı uyarıyı verdiğinde çalıştırıp klima ayarı yaptım, cam açtım, hareket etmemiştim henüz ama biraz süre geçmişti; bir önceki sürüşte kontak kapanmadan önceki lastiğin yerden yüksekliğine dair veriyi akılda tutuyor olabilir, epey şaşırmıştım hatta hareket etmeden uyarmasına.
Değerli Hocam

Lastiklerimizde sizin de belirttiğiniz gibi herhangi bir sensör maalesef bulunmuyor. ABS ve ASR temelli folaylı olarak ölçüm yapar.

Kontağı kapatmadan önce verilmek üzereyken kontak kapandığı için bilginin verilmesi kontağı yeniden açılması olabilir diye düşünüyorum.

Bende de 1 defa uyarı ışığı yanmıştı.Lastikleri gözle kontrol ettiğimde her şey normal gibiydi ama lastikciye gittiğimde sol arka lastiğe çivi girdiğini öğrendim 

Değerli Kaan Hocam
Bu yeni Tespit ve bilgi için teşekkürler.

Hocam benim golf de makyajlı kasa, ancak bende neden uyarı vermemiş olabilir sizde? Arkadaşlar sistemin son derece güzel, lastik lokalizasyonlu ve sorunsuz çalıştığını yazmış ancak beni üzdü tabi yaşadığım bu olay. Bir öneriniz var mı acaba ?

Geri
Üst Alt