Kasis veya bozuk yollardaki çukurlardan geçerken gelen "PIST" hava kaçırma sesi

mcgyver

Üye
İsim
OĞUZ
Selamlar,

Aracımla seyir halindeyken (ön camlar açık) kasisten geçerken yada biraz derin çukurlardan geçerken lastik, teker temas eder etmez nereden geldiğini anlamadığım bir "PIST" hava kaçırma sesinin birebir aynısını duyuyorum. Bununla birlikte sol ön lastiğim sürekli hava kaçırıyor. Bunu petrollerde hava basarken fark ettim. Hepsine 32 PSI basıp geçiyorum. 1,5-2 hafta sonra(aslında ne kadarda bir kontrol ettiğimi de tam olarak hatırlamıyorum) gelip bir daha bakıyorum. Sağ Ön, Sağ Arka ve Sol Arka 28-29 civarıyken Sol Ön Lastik 18 PSI çıkıyor. Sibop bu hava bastığımız yerde herhangi bir kaçak olmadığına eminim. Ayrıca artık bozuk yollardan geçerken aracın beni dahada sarstığını hissetmeye başladım. Bozuk yollardan geçerken sanki haddinden fazla gürültü yapıyor. 16" Dover, Golf 7 2016 Comf. Saygılar...

Edit:

Bazende gazı bırakıp yavaşlama pozisyonuna geçerken de bazen "Ciii" ince bir ses frenlerden mi geliyor anlamadım bir ses duyuyorum. Benim aracımdan geldiğini de bilmiyorum. Sadece bu aralar çok fazla duymaya başladığımdan herhalde benden geliyor diyorum. Neyse ki ilk bakıma 1,5 ay kaldı...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar,

Aracımla seyir halindeyken (ön camlar açık) kasisten geçerken yada biraz derin çukurlardan geçerken lastik, teker temas eder etmez nereden geldiğini anlamadığım bir "PIST" hava kaçırma sesinin birebir aynısını duyuyorum. Bununla birlikte sol ön lastiğim sürekli hava kaçırıyor. Bunu petrollerde hava basarken fark ettim. Hepsine 32 PSI basıp geçiyorum. 1,5-2 hafta sonra(aslında ne kadarda bir kontrol ettiğimi de tam olarak hatırlamıyorum) gelip bir daha bakıyorum. Sağ Ön, Sağ Arka ve Sol Arka 28-29 civarıyken Sol Ön Lastik 18 PSI çıkıyor. Sibop bu hava bastığımız yerde herhangi bir kaçak olmadığına eminim. Ayrıca artık bozuk yollardan geçerken aracın beni dahada sarstığını hissetmeye başladım. Bozuk yollardan geçerken sanki haddinden fazla gürültü yapıyor. 16" Dover, Golf 7 2016 Comf. Saygılar...
Sibobun hava kaçırmadığına siz emin olamazsınız..!! ya sibobtan kaçırıyor yada lastik hasar almış hava kaçırıyor., yüksek ihtimal lastikte bir çivi saplanmış ama aynı zamanda tıpa görevi görüyor ama hava da kaçırıyor., Aslında lastik size uyarı veriyor "bak ben de sorun var beni tamir ettir" diyee ama siz bu uyarıyı dikkate almıyorsunuz., Yapacağınız şey çok basit bir lastikçiye gidip olayı kökünden çözmek., orda burda benzincide boşuna zaman harcamayın., yoksa olmadık zamanda sizi yolda bırakır hızınız yüksek olursa daha kötü sonuçlar doğurabilir ve mecbur kalmadıkça benzincilerdeki hava makinasını kullanmayınız %95 bozuktur doğru lastik basıncını tutturamazsınız

Amoritsörlerden de pıst diye ses gelmiyor mu tümsek yada cukurdan geçerken o olmasın?

Hocam pıst sesi bendede var o ses lastikten gelmiyor daha once bende sormustum burada.'ciii' sesi ise cok yavas hizda giderken frene basinca gelen bir ses var onu mu anlatmaya calistiniz bilemedim o yuzden birsey diyemeyecegim

Kasislerden geçerken ön amortisörlerden pıst pıst diye ses geliyor ve çok hoşuma gidiyor. Bildiğim kadarıyla bir sorun değil. 

Ön amortisörler gazlıdır, bahsedilen sesin gelmesi sorun teşkil etmenin tam aksine, sağlam olduğunu, işini iyi yaptığını gösterir. Bu ses gelmiyorsa sıkıntı vardır.

Hocam lastiklerin havasının o kadar inmesinde sensör ikaz vermiyor mu?

o ses bendede var ve amortısorlerden gelıyor sıkıntı yok..lastık sesını o sekılde duyamasınız..

Lastiklerinizi iyi bir lastikçide kontrol ettirip doğru hava basıncına getirdikten sonra araç menüsünden Lastik Basınç Ayarını sıfırlamanız gerekir. Bunun için aracın duruyor olması lazım. Yeni hava basıncını kayıt ettikten sonra herhangi birinde hava azalırsa basınç uyarısı verir. Sistemin doğru çalışması için her lastik değişimi veya hava değişimi sonrasında bu işlemi yapmanız gerekiyor yoksa doğru referans değerini bilmediği için ölçümü de doğru yapamaz ve sizi yanıltabilir.

Amortisörlerden gelen seste sıkıntı yok, yukarıda belirtildiği gibi gazlı amortisör kasisten geçerken hava sesi çıkartır. Zaten doğru çalışmıyor olursa çok sert olduğunu hissedersiniz.

Aracımız sizinle aynı muhtemelen lastikleri de aynırıdr (Michelin energy Saver+), tavsiyem yazın 32 PSI basınçta kullanın, biraz daha yumuşama hissedeceksiniz. Yol tutuşu biraz zayıflıyor, o durumda 33'e çıkabilirsiniz. Ne kadar fazla hava o kadar takır tukur oluyor araç.

Geri
Üst Alt