Dizel mi ? Benzinli mi ?

AnilCoban

Yeni Üye
İsim
Anıl
Merhaba arkadaslar,

Allah nasip kismet ederse bir kac ay icerisinde Golf 7 almayi dusunuyorum. Sizlerin yazilari sayesinde kisa surede bir cok bilgi sahibi oldum.

Sifir fiyatlari yuksek oldugu icin 2.el piyasasina yonelmis bulunuyorum. Highline donanima sahip ve DSG sanzuman onceliklerim aracta.

Gelelim asil soruma;

Alacagim araci sadece sehir icinde kullanacagim sehir disi seyahatim hic yok denecek kadar azdir. Kullanim guzargahim İstanbul ici Beykoz/Bagdat Caddesi ikametidir. Yaklasik olarak 30km yol mesafesi yapiyor ve git gel 60km oluyor.

Ayda en az 20ye yakin git gel yaparim ise bazi gunler aracida almayacagim olur bazi gunler dukkanda sabahlayacagim da oluyor. Cikis yapacagim saatlerde cok yogunluk trafigin olacagi saatler degil ama tabii İstanbul durumu ortada her an her yerde trafik olabiliyor.

Ayda ortalamaya vurursak 1200km ve yilda 15000 km gibi bir rakam elde etmis oluyoruz. Sizce bu degerler dogrultusun da dizel arac mi yoksa benzinli arac mi onerirsiniz ?

9f9bca06f64033936d1b6acf9d26e70d.jpg

Üst limiti öğrenebilir miyiz Hocam?

Ikıncı el fiyatına 0 km 1.4 TSI DSG Highline Tornado kırmızısı 106.400

Limitten ziyade hangisini tercih etmeliyim onemli olan suan icin o aslinda. Yoksa biraz zorlarsam kendimi 106 bin fiyat bandina cikabilirim yalniz su aralar degil bir kac ay icinde.

Hocam sabit sınırınız 15.000 civarında. Bunun ekstraları da olacaktır illaki. Dizel doğru seçim olacaktır.

Limitten ziyade hangisini tercih etmeliyim onemli olan suan icin o aslinda. Yoksa biraz zorlarsam kendimi 106 bin fiyat bandina cikabilirim yalniz su aralar degil bir kac ay icinde.
Ben km den bağımsız olarak değerlendirilmesi gerekir diyenlerdenim. 

Çok km yapılıyorsa dizel benzinliye yaklaşır.

Benzinli araç için Duz yolda ve sabit hizla dizel ile arasinda uçurum olmayacaktir.

Bunun dışındaysa yani güzergâh iniş çıkışlı ve dur kalk trafikte veya araç yüklü kullanılıyorsa dizel daha uygundur.

Spor kullanma hevesiniz yoksa işinizi görsün diye alıyorsunuz gördüğüm kadarı ile. Bütçe de ell veriyorsa dizel makul

Şahsen artık dizel ve benzin arasında yakıt fiyatı olarak çok ciddi bir uçurum kalmadığını düşünüyorum. Hele ki söylediğiniz km'ler, sınır değerler olarak kabul edilebilir. Ben olsam benzinli tercih ederdim.

Spor kullanma hevesiniz yoksa işinizi görsün diye alıyorsunuz gördüğüm kadarı ile. Bütçe de ell veriyorsa dizel makul
Spor kullanma hevesim fazlasiyla var bana kalsa 150lik alip yazilim yapip S den D ye bile gecirmem araci 2 aya kalmadan da DSG yi cope atarim ama Golf istedigim bir aracti bu donemde arac alma arefesindeyim ise git gel aylik 500 lira sadece yol masrafim oluyor sari dolmuslar malum biraz pahali.

500 lira dolmusa verilene kadar aldigim araci evimin onunde park halinde yatiracagima 500-600 lira benzin veya mazot parasi veririm aracla git gel yaparim diye dusundum.

Dizel arac 210 liraya dolarken Benzinli 250-260 liraya doluyor. Sanirim benzinli olursa 3 depo dizel olursa 2 depo benzin bana ayi cikartir gibi gozukuyor. Sabah 9 aksam 10 calisiyorum yer kendi yerim oldugu icin oyle cok aracla disara cikip gezip tozacagim ekstrem km yapacagim durumlar olmayacak ama biz dediginiz gibi 15k km sabit duz hesaplarsak yilda 20k km diyelim.

1.2 baktim ama highline donanimi yok maalesef.

Spor kullanma hevesim fazlasiyla var bana kalsa 150lik alip yazilim yapip S den D ye bile gecirmem araci 2 aya kalmadan da DSG yi cope atarim ama Golf istedigim bir aracti bu donemde arac alma arefesindeyim ise git gel aylik 500 lira sadece yol masrafim oluyor sari dolmuslar malum biraz pahali.

500 lira dolmusa verilene kadar aldigim araci evimin onunde park halinde yatiracagima 500-600 lira benzin veya mazot parasi veririm aracla git gel yaparim diye dusundum.

Dizel arac 210 liraya dolarken Benzinli 250-260 liraya doluyor. Sanirim benzinli olursa 3 depo dizel olursa 2 depo benzin bana ayi cikartir gibi gozukuyor. Sabah 9 aksam 10 calisiyorum yer kendi yerim oldugu icin oyle cok aracla disara cikip gezip tozacagim ekstrem km yapacagim durumlar olmayacak ama biz dediginiz gibi 15k km sabit duz hesaplarsak yilda 20k km diyelim.

1.2 baktim ama highline donanimi yok maalesef.
Hocam yıllık 20k yüksek oluyor. Araç işe gidiş geliş için sizi yeterince mutlu edecektir. Dizel alıp geçin derim şimdilik. 1.2 bir derece olabilir ama 1.4 alırsanız zarar çok olur.

Beykoz/Bağdat Caddesi çok uzun mesafe, mesafesi bir yana dursun trafik olabilecek güzergahı da var, dizel bile kasar bir yerden sonra, özellikle kışın.

942f28e7709a47e9fc67e634099d61ee.jpg

Yardımcı olacaktır
Burada bence eksik hesap var. Dizel aracı alırken benzinliye göre pahalıya alıyoruz tamam doğru. Ama satarken de benzinli fiyatına satmıyoruz sonuçta, yine benzinliye göre pahalıya satıyoruz. Onu hesaba katınca kendini amorti etme olayı çok daha erken kmlere gelmiş oluyor. 

Geri
Üst Alt