Motor yağı değişimi hk.

kurtuluş

Üye
İsim
kurti
arkadaslar merhaba,2016 golf aracım 12 bin km'de,motor yağ çubugunu kontrol ettiğimde çok az bir yağ kalmıs görüyorum,tırtıklı bölgenin de altında kalmıs,çağrı merkezını arayıp sordugumda,ikaz lambası yanmadığı sürece sorun yok dediler,200 km yol gitmem gerekli bu şekilde servise kadar,sizce ilaveyi kendim mi yapayım,yoksa bu şekilde 200 km yapıp servise mi gideyim.

arkadaslar merhaba,2016 golf aracım 12 bin km'de,motor yağ çubugunu kontrol ettiğimde çok az bir yağ kalmıs görüyorum,tırtıklı bölgenin de altında kalmıs,çağrı merkezını arayıp sordugumda,ikaz lambası yanmadığı sürece sorun yok dediler,200 km yol gitmem gerekli bu şekilde servise kadar,sizce ilaveyi kendim mi yapayım,yoksa bu şekilde 200 km yapıp servise mi gideyim.
Yağı eğer sürüş bittikten sonra kontrol ettiyseniz normal öyle çıkması. Sürüş bittikten sonra araç düz zeminde 15 dakika kadar durmalı.

Sakıncalı bir durum..!! ikaz lambası yanması demek bir nevi "köprüden önceki son çıkış" demek..!! yani lamba yanarsa hemen motoru stop edip acilen yağ ilavesi gerekir anlamına gelir.,

ikaz lambası yanmadan tamamen bosalttırıp doldurayım ozaman,12 binde bu kadar yağ eksiltmesıde anormal

hocam servis ilave yaparsanız kırmızı lamba devamlı yanar diyor,tamemen bosaltıp aynı yağdan koyun dedi.

hocam servis ilave yaparsanız kırmızı lamba devamlı yanar diyor,tamemen bosaltıp aynı yağdan koyun dedi.
Hocam kısaca servis bakıma girin diyor o zaman size. Fakat öyle birşey yok ışık yanmadan uygun yağdan bir miktar ekleyin sorun olmaz.

Tesekkurler,castrol edge tıtanyum 5/30 kullanıyorlar heralde.

Yağ azalmış lamba yanmıyor ama ilave edip yağı tamamlayınca lamba yanacakmış öyle mi hayatımda çok sallayan insan gördüm ama bu kadar sıkı salllayan bir servis personeli daha görmemiştim sayenizde şahit olduk hocam.., Yalan söylüyorlar hocam insanın yüzü kızarır biraz yahu.., Kendilerine sormak lazım acaba yolda kalsanız size yine önce yağı tamamen boşaltın., sonra yeniden en baştan doldurun mu diyeceklermiş! Tabii ülkede herkes yanında karter muhafazasını ve karter tapasını sökecek alet takımı aracın altına girebilmek için yükseltici takoz vs. taşıyor sanıyorlar sanırım :blink:

Almanız gereken yağ evet castrol edge tıtanyum 5/30 fakat dikkat etmeniz gereken ufak bir püf nokta var! Bu yağın 2 çeşidi var., Üzerinde dexos yazan yağ bizim araçlara uygun değildir! aman ha buna dikkat edin.!!

Almanız gereken yağ; Castrol Edge LL 5W-30

LL 'nin anlamı LongLife anlamına gelir bize uygun olan yağ Castrol Edge LL 5W-30 kutunun arkasında VW 504.00/507.00 onaylı sertifikalı diye de yazar., kafa karışıklığı olmasın dexos yazan yağın arkasında da VW 502 00/ 505 00/505.01 gibi gibi onay sertifikaları bulunur ancak bu sertifikalar bizim TSI ve TDI motorlar için uygun değildir..

Ayrıca yağ seviyesi ölçümü yaparken motor soğuk iken yapılan ölçüm hatalı sonuç verir hocam., Doğru yağ seviye ölçümü motor ideal çalışma sıcaklığındayken araç düz bir zeminde park edilip 1-2 dakika sonra yapılan yağ ölçümü doğru olan yöntemdir., Kullanım klavuzunda da ölçüm yapılmadan önce beklenilmesi gereken sürenin 1-2 dakika olduğu yazar., BMW, Mercedes gibi premium marka araçların yağ çubuklarının bir yüzü motor sıcak iken ki ölçülen yağ seviyesini gösterir., diğer yüzü motor soğuk iken ölçüldüğünde yağ seviyesini hatasız ölçülmesi için ayarlanmıştır.,  Ancak bu bizim için geçerli değildir.! Siz motor soğuk iken ölçüm yaptığınız için yüksek ihtimal yağ seviyesi belirttiğiniz seviyenin de altındadır!

Bp'den yada yağ satan yerlerden 1lt. 'lik Castrol Edge LL 5W-30 bulabilirsiniz en son 45-50lira gibi bişeydi., Yağı koyarken yağ kapağını hemen açmadan güvenlik açısından biraz yağın soğumasını bekleyin., ve tek seferde hepsini boşaltmayın önce 500ml ilave edin., ve yağ kapağını kapatın sonra aracı 5-10dk. çalıştırın ve stop edip., en fazla 2-3 dk. sonra yağ seviyesini kontrol edin eğer tırtıklı bölgenin orta kısmına geldiyse yeterlidir., hala eksik ise 250ml daha ilave edin., sonra tekrardan çalıştırıp aynı işlemi tekrarlayın., Hiçbir zaman yağın tamamını tek seferde boşaltmayın..! Az olan yağı ilave ile tamamlıyabilirsiniz ancak fazla koyulan yağı gerekli ekipmanlar olmadan boşaltamazsınız!! Ve motorda olması gerekenden fazla olan yağ tehlikelidir keçeleri patlatırsınız.

Alınması gereken yağ örnek resim:

IMG_4420.JPG

IMG_4419.JPG.81b861ef1476777049e7e102bb9b3f1c.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok tesekkur ederim hocam,beyaa ilgilendiniz sağolun.

Çok tesekkur ederim hocam,beyaa ilgilendiniz sağolun.
Yapmışken tam yapalım bari :mad:

A: Yağ seviyesi çok yüksek (acilen yetkili servise başvurun.!)

B: Yağ eklenmez (yağ seviyesi maksimum doluluk seviyesinde)

C: Yağ seviyesi ideal seviyede ve veya iyi durumda

D: Yağ seviyesi çok düşük

ve yağın üretim tarihinin çok eski olmamasına dikkat edin :)

Ekli dosyayı görüntüle 5179

Moderatör tarafında düzenlendi:
benim seviye tırtıklar baslamadan hocam.yani iç d cizgisinin altında

benim seviye tırtıklar baslamadan hocam.yani iç d cizgisinin altında
Yah eksik o halde hocam araç garantili ise serviste ekletin yada aynı marka yağ ilavesini servisten alıp siz yapın. Araçta Yağ çok önemli olup bu konuda hassas olmak gerekir.

Geri
Üst Alt