eşime araç kullanmayı öğretiyorum tavsiyeleriniz?

caglar_61

Katılımcı Üye

İsim
Caglar
merhabalar. başımda büyük bir dert var:) aracı alalı 5 ay oldu artık vakti gelmişti zaten kendiside ısrarcı bu konuda illaki öğrenecek. akşamlardan ankara trafiğine çıkıyoruz gerçi istanbul yolunda sakinde olsa makas atanlarla karşılaşmamak mümkün değil. dönüşler biraz sıkıntılı bir de aracı şeritte tutamıyor bir türlü sığdıramıyor şeride. bende biraz gergin oluyorm onuda geriyorum. ne yapılabilir bu konuda? tavsiyelerinize ciddi anlamda ihtiyacım var.

@caglar_61 Hocam işin cok zor :)  

bence sen en iyisi bir sürücü kursuna gönder onlar sadece direksyon eğitimi veriyolar

Sabırlı olun, hatalarında eleştirici yerine yapıcı olup stres olmasının önüne geçmeye çalışın. Trafikte her zaman trafik canavarı olacaktır onlar hiç olmayacakmış gibi davranmak da doğru olmayabilir. Sürücü kursları genellikle incek taraflarında direksiyon eğitimi veriyor, incekin ana yollarından içeri doğru girerseniz trafik çok azalıyor (tek tük bir iki araba geçiyor). Araç manuel ve debriyaj ile sıkıntı çekiyorsanız debriyajın çalışma mantığını ve sert bırakmada motor neden durur onları çok basit bir şekilde anlatmaya çalışın.

@Utku Lekesiz teşekkür ederim hocam. neyseki otomatik o yönden sıkıntı geri kayma derdi de yok. aslında otomatik olunca en büyük sıkıntılar hallolmuş oluyor.yandan araç geçtimi çok yakın geçiyolar diyor aslında mesafe var. lastiklerin nereye bastığını tam kavraması gerekiyor sanırım.

merhabalar. başımda büyük bir dert var:) aracı alalı 5 ay oldu artık vakti gelmişti zaten kendiside ısrarcı bu konuda illaki öğrenecek. akşamlardan ankara trafiğine çıkıyoruz gerçi istanbul yolunda sakinde olsa makas atanlarla karşılaşmamak mümkün değil. dönüşler biraz sıkıntılı bir de aracı şeritte tutamıyor bir türlü sığdıramıyor şeride. bende biraz gergin oluyorm onuda geriyorum. ne yapılabilir bu konuda? tavsiyelerinize ciddi anlamda ihtiyacım var.
Hocam eğitime duygu katmamalı aksi halde ürküntü derinleşerek öğrenmeye ket vuracaktır.

Mümkünse sakin kalan ve refleksleri halen güçlü bir aile efradı yardıma gelebilir.

Siz sakin kalmalı yaptığı her hatayı o anda düzeltmeye odaklanmak yanlış değilse de eksiltir. Basit hataları uyarmamalı, ciddi sonuçlar doğurabilecek olanlara derhal müdahale etmeli.

Ilk öğreneceği düz gitmek değil park etme talimi olursa zordan kolaya öğrenen kişinin de morali bozulmayacaktır.

Eşiniz size rezil olmak veya sesinizdeki en küçük alay veya kızgınlığa odaklanarak asıl öğrenmesi gerekeni kaçırabilir. Yani iki kat zordur duygusal bağınız olandan bir şey öğrenmek.

Hocam işin sırrı ilk defada düşünerek yaptığı her doğru davranışı onaylayarak düşünmeden yapılan bir refleks haline getirene kadar tekrar gerekli.

Son önerim odak noktasını gececeği boşluğa ve şeritteki boşluğa yöneltmek. Şayet karşidan gelen araca odaklanırsa farkinda olmadan odak noktasina yöneleceği için korktuğu başına gelebilir. Bu nedenle daima geçeceği boşluğa ve ilerideki trafiğe odaklanmalı.

Kolaylıklar dilerim.

@caglar_61 Çağlar Hocam Merhaba;

Ben de aynı Durumu yaşayan birisi olarak şu kadarını söyleyebilirim. Çok Zor Hocam eşinize Araba kullanmayı öğretmek. Siz ne derseniz deyin  farklı anlaşılabılır yapmasını istedikleriniz onda emri vaki olarak algılanabılıyor ve hiç hoş olmayan tartışmalar çıkabiliyor :)  Eşimle ehliyetimizi birlikte almıştık yıllar önce o hiç kullanmamıştı araç dolayısıyla Pratikte biraz sorunu vardı. Yıllar sonra çalıştığı iş yerinde  pozisyonu neticesinde şirketinin kendisine araç tahsis etmesi sonucu bu konu gündeme geldi. Kendi aracımızla bir gün denedikten sonra anladım ki böyle olmayacak....En iyisi siz bir sürücü kursundan Direksiyon Dersi adı altında bir Paket alın ve Eşiniz araba kullanırken siz Arka koltukta oturun en fazla. Ben böyle yaptım 10 Gün Boyunca Eğitim aldı çok ilerleme kaydetti hatta eğitim veren Bayan olunca çok daha iyi oluyor varsa tercihinizi bu yönde kullanın. Eğitim sonrasında kendi aracımızla da alıştırmalara devam ettik ve 1 ay sonra şehirler arası arac kullanmaya başladı.

Güzel yanı şu oluyor hocam;

1-Çocuk Kreşten alınacak veya Çarşı pazarda işi varsa kendisi de gidebiliyor.

2-Uzun Yollarda Değişimli olarak kullanıyorsunuz aracı ve buda daha sağlıklı yol yapmanıza yardımcı olmak demek

3- Aracı kullandığı için Araçların masrafları  bizzat yaşadığı için, artık sorgulamıyor yakıt mtv bakım onarım kasko  vs diye :)  

4- Kafanız rahat ediyor hocam :)   :'(

Moderatör tarafında düzenlendi:
@caglar_61 Çağlar Hocam Merhaba;

Ben de aynı Durumu yaşayan birisi olarak şu kadarını söyleyebilirim. Çok Zor Hocam eşinize Araba kullanmayı öğretmek. Siz ne derseniz deyin  farklı anlaşılabılır yapmasını istedikleriniz onda emri vaki olarak algılanabılıyor ve hiç hoş olmayan tartışmalar çıkabiliyor :)  Eşimle ehliyetimizi birlikte almıştık yıllar önce o hiç kullanmamıştı araç dolayısıyla Pratikte biraz sorunu vardı. Yıllar sonra çalıştığı iş yerinde  pozisyonu neticesinde şirketinin kendisine araç tahsis etmesi sonucu bu konu gündeme geldi. Kendi aracımızla bir gün denedikten sonra anladım ki böyle olmayacak....En iyisi siz bir sürücü kursundan Direksiyon Dersi adı altında bir Paket alın ve Eşiniz araba kullanırken siz Arka koltukta oturun en fazla. Ben böyle yaptım 10 Gün Boyunca Eğitim aldı çok ilerleme kaydetti hatta eğitim veren Bayan olunca çok daha iyi oluyor varsa tercihinizi bu yönde kullanın. Eğitim sonrasında kendi aracımızla da alıştırmalara devam ettik ve 1 ay sonra şehirler arası arac kullanmaya başladı.

Güzel yanı şu oluyor hocam;

1-Çocuk Kreşten alınacak veya Çarşı pazarda işi varsa kendisi de gidebiliyor.

2-Uzun Yollarda Değişimli olarak kullanıyorsunuz aracı ve buda daha sağlıklı yol yapmanıza yardımcı olmak demek

3- Aracı kullandığı için Araçların masrafları  bizzat yaşadığı için, artık sorgulamıyor yakıt mtv bakım onarım kasko  vs diye :)  

4- Kafanız rahat ediyor hocam :)   :'(
En çok 3. madde hoşuma gitti sayın hocam :)

Biz de kurs sonrası bu hafta başladık,sabahları işe kendisi kullanıyor. Aracı ben eve geri  getirip şirket aracımı alıyorum.

üstad nacizane önerilerim;ufak hatalara ses etmemek, fazla müdahele etmeden kendisinin karar vermesine müsade etmek tabii her an tetikte olmalı;)))

Araç Dsg olduğun hız sınırlayıcı 40 yapıp, auto hold devre dışı bırakıyorum 

Kurs öncesi direksiyon hakimiyeti için blg oyunu ve direksiyon seti bile almıştım;)

Direksiyon kursu veren hocalardan ders almasını öneririm. İsterse peygamber sabrı olsun insanda eşi araba kullanırken sessiz kalabilen erkek tanımadım hiç. Bunu direksiyon hocası da söylemişti. Ben işimi profesyonel yapıyorum ama kendi eşime öğretmiyorum başkasından kurs aldırıyorum diye : -)

iyice öğrendikten sonra mecburen konu mankeni olarak siz yanınızda bulunacaksınız. Sizden cesaret alıp trafikte daha çok zaman geçirecek. 

Sonra kuş yuvadan uçuyor her yere arabayla gitmeye başlıyor. İşte o zaman sizin huzura erdiğiniz zaman olacak. Alışverişe, çocuğu okuldan almaya, eş dostunu akşam misafirlikten sonra eve bırakmaya illaki sizin gitmenize gerek kalmayacak : -)

Park ederken elinizi direksiyonu çevirmesi gereken yere daire yaptığınız halde  ters yöne çevirmesi mi yoksa sağa dön denilince sola dönmesi mi veya kavşağı geniş alıp arkadan gelen arabalar sebebiyle kavşağa giremeyip yola devam etmesi mi, kısacası her vukuatı yaşamış biri olarak naçizane tavsiyemi yukarda yaptım : direksiyon kursu : -))

anlaşıldı çaresi yok o zaman en kısa zamanda bir kursa yazılalım. :)  teşekkürler altın değerindeki tavsiyeleriniz için.

anlaşıldı çaresi yok o zaman en kısa zamanda bir kursa yazılalım. :)  teşekkürler altın değerindeki tavsiyeleriniz için.
bende aynısını yaptım özel ders veren bir bayan bulduk 20 saat ders verdi baya ilerletti ben her yanına oturduğumda kavga ediyoruz ve kendine güveni kayboluyor ama öğreten bayanın özgüven vermesi en önemli özelliği. hiç uğraşmayın tek başınıza boşa zaman harcarsınız.

Geri
Üst Alt