Golf 7 motor yağı tavsiye önerisi olan

dasery

Yeni Üye
İsim
Yener
Arkadaşlar Golf 7 1.4 tsı 125 hp DSG aracımı 30000 km bakımı için servise götüreceğim..Erzurum'da ikamet ediyorum.Aracım için mobil 1 0w-30 dışardan alıp servise vermeyi düşünüyorum.Düşüncelerinizi ve değerli fikirlerinizi bekliyorum...

Araç garantili ise Yağ konusunda Servisin kullandığı Cstarol iyidir hocam. bence hiç gerek yok yağ alıp götürmenize ki hem bu tarz şeyler garantiye işlemez hemde servislerin pek hoşuna gitmez :)  

Arkadaşlar Golf 7 1.4 tsı 125 hp DSG aracımı 30000 km bakımı için servise götüreceğim..Erzurum'da ikamet ediyorum.Aracım için mobil 1 0w-30 dışardan alıp servise vermeyi düşünüyorum.Düşüncelerinizi ve değerli fikirlerinizi bekliyorum...
Öncelikle şunu belirtiyim aracınız için uygun olan yağ 0W-30 değil 5W-30 'dur., Ancak Erzurum gibi kışın çok soğuk geçtiği bir şehirde ve araç kışın kapalı bir otoparkta durmuyorsa, yani soğuğun tüm etkenlerine maruz kalıyorsa 0W-30 yağ kullanılması uygun olur., -°C derecelerde yağın "akma noktası" düşeceğinden motor yağı bal kıvamına gelir ve bal kıvamına gelen yağ sabah motoru soğuk iken ilk çalıştırma esnasında yağın ideal sıcaklığına ulaşarak viskozitesinin düşmesi için geçen sürede motorun parçalarının aşınması yüksek olur., Bu sebebten aşırı soğuk geçen şehirlerde 0W-30 yağ kullanılması uygun olur., Ancak servisler Castrol Edge Professional LongLife III 5W-30 kullandığından hem yağın markasını değiştirmenize., hem dışardan yağı kendiniz getirmenize, hem de farklı kalınlıkta bir yağ kullanmanıza müsade ederler mi..? bu 3 husus bir araya gelince bilemiyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
yağın markasını değiştirmenize., hem dışardan yağı kendiniz getirmenize, hem de farklı kalınlıkta bir yağ kullanmanıza müsade ederler mi..? bu 3 husus bir araya gelince bilemiyorum
Yağın standartlarını karşılaması koşulu ile hiç bir servis "ben bu malzemeyi kullanmıyorum, benim servisimden alacaksın" diyemez... Burası çok net. Bunlar sarf malzemeler için geçerlidir... Filtreleri, yağı, balataları vs. dışarıdan "faturalı olarak" temin edip, servise beyan ederek aracınızda kullanılmasını ve bu ürünlerin servis ücretinden düşürülmesini talep edebilirsiniz. 

Belli bir miktar ekonomi sağlar fakat büyük resime bakmak gerekir... Üç kuruş kar edicem diye, 5 kuruş masraf çıktığında servisten de merhamet beklemek hayal olur :)  

Sadece bilgilendirme amacıyla yazdım... Bende aracın, özellikle garantisi devam ediyor ise, servislerde komple servise emanet edilmesi gerektiğini düşünenlerdenim.

Servis şu an tam hatırlamıyorum. Ya castrol olursa yada kendi kullandıkları yağ olursa kabul edeceklerini başka marka yağ kullanamayız demişti. 

Yağın standartlarını karşılaması koşulu ile hiç bir servis "ben bu malzemeyi kullanmıyorum, benim servisimden alacaksın" diyemez... Burası çok net. Bunlar sarf malzemeler için geçerlidir... Filtreleri, yağı, balataları vs. dışarıdan "faturalı olarak" temin edip, servise beyan ederek aracınızda kullanılmasını ve bu ürünlerin servis ücretinden düşürülmesini talep edebilirsiniz. 

Belli bir miktar ekonomi sağlar fakat büyük resime bakmak gerekir... Üç kuruş kar edicem diye, 5 kuruş masraf çıktığında servisten de merhamet beklemek hayal olur :)  

Sadece bilgilendirme amacıyla yazdım... Bende aracın, özellikle garantisi devam ediyor ise, servislerde komple servise emanet edilmesi gerektiğini düşünenlerdenim.
Bu yazdıklarınızın aksini idda edecek bir şey söylediğimi zannetmiyorum.. işin daha tuhafı Mobil 1 'in 0W-30 yağ kalınlığında VW Standartlarını karşılıyan tek yağı Mobil 1 ESP olan yağı ama bu yağ da ülkemizde bulmak zor., diğer Fuel Economy olan yağ da vw onayı yada standartlarını karşılıyan bir yağ değil

Bu yazdıklarınızın aksini idda edecek bir şey söylediğimi zannetmiyorum.. işin daha tuhafı Mobil 1 'in 0W-30 yağ kalınlığında VW Standartlarını karşılıyan tek yağı Mobil 1 ESP olan yağı ama bu yağ da ülkemizde bulmak zor., diğer Fuel Economy olan yağ da vw onayı yada standartlarını karşılıyan bir yağ değil
Doğrudur. Bende bilgi amaçlı yazdığımı belirttim zaten. Aynı şeyden bahsediyoruz  s=bigstar

peki hangi castrol yağ?

piyasada kullanılan castrol edge titanyum fst 5w-30 mu, yoksa servisin kullandığı ve piyasada pek bulunmayan, bulunsada 1lt lik ambalajda satılan castrol edge profesyonel longlife3 5w-30mu. castrolun resmi sitesinde yağ seçiciden 2014 model ve altı golf7 için titanyum fst 5w-30, 2015 model ve üzeri için prfesyonel longlife3 5w-30 çıkıyor. benim araç 2014 model 1.2tsi ve motor kaputunu açtığımda profesyonel longlife3 5w-30 etiketi var.

aralarında ne fark var veya servise özel üretilen bir yağmı diğeri.

edtivw-1.jpg

OA_11508105.jpg

Servisin koyduğu yağ yeterli bence. Başka arayışa gerek yok. 

Arkadaslar merhaba aracim 2013 benzinli golf 7 1.4 tsi 150 hp dsg servis zamani geldi hangi yagi koymam gerekir bilgi verirseniz sevinirim. Simdiden tesekkurler ...

Arkadaslar merhaba aracim 2013 benzinli golf 7 1.4 tsi 150 hp dsg servis zamani geldi hangi yagi koymam gerekir bilgi verirseniz sevinirim. Simdiden tesekkurler ...
3-4 mesaj üstte bakarsanız aracınıza uygun olan yağ paylaşılmış zaten

Şiddetle tavsiye ederim (Mobil 1 Esp Formula 5W - 30) Tsi motorlar için gereken Spesifikasyon ve onayları kapsıyor. (Volkswagen (Benzinli / Dizel) ---> 504 00 / 507 00 önemli olan kısım ) Eğer bakımını dışarda yapacaksanız Filtreleri de Mann---> Mahle --->Bosch alın. Orjinali Mann 'dır...

Merhaba arkadaşlar, aracım dün akşam yağ seviye uyarısı verdi, akşam vw yol yardımı arayıp hangi yağdan koymam gerektiğini sorum, kendileri 5w 30 Castrol ya da Shell koymalısınız dedi ama herhangi bir detay vermedi. Sabah ilk işim BP ye gitmek oldu, Castrol 5w30 bulamadım için (5w40 vardı) ikinci seçenek olarak Shell e gittim ve Shell Helix Ultra 5W30 1 Litre yağ ekledik, herhangi bir sorun yaşar mıyım? araç 5 yaşında, daha önce de yanılmıyorsam 2 sene önce yağ seviye uyarısı vermişti o zaman da 5w30 yağ eklemiştim ama markasını hatırlamıyorum.

Saygılarımla

Geri
Üst Alt