Far sensörü olmayan araçla tünelde yaşadıklarım ?

EMİR

Üye
İsim
Emir
Merhaba değerli arkadaşlar. Bugün uzun bir yolculuk yaptım. Aracımda far sensörü yok ve farları yakmadan bolu dağı tüneline girdim. Mfa ekranı içindeki göstergelerin ışıkları yandı ve daha sonra tünelin ortalarında söndü ? Farlara hiç dokunmadım. Bu normal mi ?

Merhaba değerli arkadaşlar. Bugün uzun bir yolculuk yaptım. Aracımda far sensörü yok ve farları yakmadan bolu dağı tüneline girdim. Mfa ekranı içindeki göstergelerin ışıkları yandı ve daha sonra tünelin ortalarında söndü ? Farlara hiç dokunmadım. Bu normal mi ?
Normal hocam karanlıkta göz almaması adına ışık azalır. Normalde zaten yanıyor onlar hareket halinde.

Gostergede sensor var, kullandigim tum vag grubu araclarinda vardi. Polodan fabiadan passata kadar.

Hocam peki bi sensör mü var ki tünele girince direk yandı ? Far sensörü olsa anlayacamda böyle bi anlam veremedim.
Doğan hocam açıklamayı gayet güzel yaptı hocam

Hocam telefondan giriyorum yeni gördüm. İçeriği görmeye yetkiniz yok yazıyo.
Gündüz farları açık vaziyette kısa bir tünele, geçide girdiğinizde sanki gösterge ışığı sönükleşiyor. Tünelden çıkınca yavaş yavaş parlaklaşıyor. Hiç böyle bir şey tecrübe ettiniz mi?

Comfortline ve Midline plus araçlarda karanlık bir ortama girildiğinde ışık seviyesi görmenize imkân verecek kadar olabilir.  Ama trafikteki altın kural gör ve görül veya fark et ve fark edil ilkesi yerine getirilmemiş olur.

Yani gün ışığında veya bulunulan ortam hafif karanlıksa ansızın belirlenen limit ışık seviyesinin altına inilen bir ortama girilirse farların kapalı olduğunu sürücüsüne hatırlatmak için göstergelerin aydınlatma seviyesi azaltıyor. Böylelikle farlarını yakmasını hatırlatarak diğer sürücüler tarafından görülmekle sizi olası tehlikelerden korumuş olur.

Highline araçların otomatik farları yandığından, far anahtarı auto konumunda veya açık konumdayken de aynı uyarı mevcuttur.

Geri
Üst Alt