2016 golf 7 1.2 tsi dsg comf. lıkırtı, lakurtu yada her neyse bir garip ses sorunu

mcgyver

Üye
İsim
OĞUZ
Merhaba arkadaşlar,

Sorunum şöyle ki, aracımda 2500kmden sonra farkettim bunu; bozuk yollarda(bozuk derken öyle köy yolu falan değil şehir içinde yapılan doğalgaz vb. döşemelerinden sonra tamamen kapatılmayan çukurlar, tramvay yolundan tramvay yoluna dik biçimde karşıya geçerken, yada yola dik biçimde 4'erli 5'erli şekilde yan yana dizilen oradan yavaş geçilmesini sağlamak amacıyla koyulduğunu sandığım adı herneyse bilmediğim şeritler ya da şunun gibi:       )

6db8376d-5de0-4be6-b605-a935e98b7ff5.jpg

şeylerden geçerken tam olarak nereden geldiğini anlamadığım lakırtı, lukurtu, lıkırtı gibi bir ses var tanımını yapamıyorum. ne tam metalik bir ses ne de herhangi bir plastikten çıkabilecek bir ses, bir şey yerinden gevşemiş yada onun gibi bir şey titriyor sanki bu ne olabilir. 2500km sonra aklıma takılması garip, hep var olan bişeyse daha önce fark edebilmiş olmam gerekirdi. aracın ön tambonun alt kısmını yüksek bir kaldırıma değdirmiştim çok sert bir temas olmadı ön tambonun hemen en alt kısmında kalan beyaz kısımlar azıcık cizilmiş onun dışında yamulma göçme vb. bişey gram yok. acaba ondan mı diyorum. o temastan sonra birşeyleri mi gerdim acaba. önden geliyor desem emin değilim. tam kol dayamanın altında aracın merkezinden geliyor sanki bazen arka koltuğun ortasının altından geliyor gibi ama emin değilim. pek tabii adam akıllı yollarda gram sorun yok yağ gibi akıyor.müdahale edebileceğim ulaşabileceğim yada kontrol edeceğim herhangi bir yer var mı? yada ilk 15bin/yıllık bakımında araya sıkıştırıp servise sormak üzere bekleyeyim mi. Bu sesi tecrübe eden arkadaşlar var mıdır? forumda yeniyim hatamız yanlışımız olduysa affola teşekkür ederim.

Araştırdığım kadarıyla forumda şunu buldum ama sesin nerden geldiğini tam çözemediğim için bir değerlendirme yapamadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar,

Sorunum şöyle ki, aracımda 2500kmden sonra farkettim bunu; bozuk yollarda(bozuk derken öyle köy yolu falan değil şehir içinde yapılan doğalgaz vb. döşemelerinden sonra tamamen kapatılmayan çukurlar, tramvay yolundan tramvay yoluna dik biçimde karşıya geçerken, yada yola dik biçimde 4'erli 5'erli şekilde yan yana dizilen oradan yavaş geçilmesini sağlamak amacıyla koyulduğunu sandığım adı herneyse bilmediğim şeritler ya da şunun gibi:       )

şeylerden geçerken tam olarak nereden geldiğini anlamadığım lakırtı, lukurtu, lıkırtı gibi bir ses var tanımını yapamıyorum. ne tam metalik bir ses ne de herhangi bir plastikten çıkabilecek bir ses, bir şey yerinden gevşemiş yada onun gibi bir şey titriyor sanki bu ne olabilir. 2500km sonra aklıma takılması garip, hep var olan bişeyse daha önce fark edebilmiş olmam gerekirdi. aracın ön tambonun alt kısmını yüksek bir kaldırıma değdirmiştim çok sert bir temas olmadı ön tambonun hemen en alt kısmında kalan beyaz kısımlar azıcık cizilmiş onun dışında yamulma göçme vb. bişey gram yok. acaba ondan mı diyorum. o temastan sonra birşeyleri mi gerdim acaba. önden geliyor desem emin değilim. tam kol dayamanın altında aracın merkezinden geliyor sanki bazen arka koltuğun ortasının altından geliyor gibi ama emin değilim. pek tabii adam akıllı yollarda gram sorun yok yağ gibi akıyor.müdahale edebileceğim ulaşabileceğim yada kontrol edeceğim herhangi bir yer var mı? yada ilk 15bin/yıllık bakımında araya sıkıştırıp servise sormak üzere bekleyeyim mi. Bu sesi tecrübe eden arkadaşlar var mıdır? forumda yeniyim hatamız yanlışımız olduysa affola teşekkür ederim.
Hocam depo full mu geziyorsunuz? Çünkü depo dolu iken depo içinde dalgakiran olmaması sebebiyle langır lungur ses geliyor. Lık lık sesler. Tarif ettiğiniz ses bana bunu çağrıştırdi. Arka koltuk arkası gibi bi yerden geliyor ses. Özellikle dur kalk esnasında gelir. Sabit hızla giderken falan gelmez.

Hocam depo full mu geziyorsunuz? Çünkü depo dolu iken depo içinde dalgakiran olmaması sebebiyle langır lungur ses geliyor. Lık lık sesler. Tarif ettiğiniz ses bana bunu çağrıştırdi. Arka koltuk arkası gibi bi yerden geliyor ses. Özellikle dur kalk esnasında gelir. Sabit hızla giderken falan gelmez.

Yok hocam, yarıyı geçmiyorum. Max tüm deponun %75ini doldurmuşumdur. Net bir şeyler sallanıyor diye düşünüyorum. Ne zaman "tırtıklı" gibisinden tarif edebileceğim şu yere döşenen şeylerden yada hafif çukurlardan geçsem bu ses fix yaşadığım bir sorun haline geldi.

O zaman bilemeyecegim. Yaşadığım bir durum değil. Belki diğer arkadaşlar fikir verebilir.

Dostum için rahat olsun o sesler bütün araçlarda var benimkiside 1.2 kasisten veya bozuk yoldan gecerken yapıyor sanki plastık plastiğe sürtüyor gibi [emoji846] ön takımdaki viraj demir lastiklerinden yapıyor servis yağlama yapıyor bir süre sonra yine o sesi yapıyor gatantiniz var sanırım benimkisi bitti servisler zaten biliyolar bu kornikleri yolun düştüğünde götürursun

Ön davlumbazlar yerine oturmamışsa veya çıkmışsa, direksiyon kutusunda sıkıntı varsa lokurtu sesi geliyor fakat o ön sol taraftan geliyor. Sizinki daha farklı bir şey gibi.

@mcgyver

Değerli Hocam 

Olasılık 1. 

Bu en kötü senaryo; 

Arka amortisörlerden bir veya ikisi patlamış olabilir.

Olasılık 2.

Bu en iyimser senaryo:

Arka koltuğa oturan ve "bu ne işe yarıyor acaba?" diyerek koktuk yatırma butonunu çeken bir yolcunun ya da koltuğu bir sebeple yatırınca kapatmayı sert yapmayınca yerine tam oturmayan mekanizmanın sesi..

Olasılık 3.

Arka koltuk sırt dayama mekanizmasındaki kilit dilinin kilit mekanizmasına çarpması nedeniyle oluşan ve koktuk süngerleri nedeniyle boğuklaştığı için tespit edemediğiniz ses.

Bunu kilit diline ince süngerli bant ile cözen bir dostumuz vardı.

Olasılık 4.

En kötümser senaryo

Arka koltukta bulunan yatar sırt dayama mekanizması kaynaklı daha önce de işittiğim bir sorun bu.

Servise teste çıkınca hemen teşhis konur.

Hatta siz kaynağının bu olduğunu iddia ve ısrar edin. Mekanizma değiştiğinde sorun ortadan kalkacaktır.

Merhaba arkadaşlar,

Araştırdığım kadarıyla forumda şunu buldum ama sesin nerden geldiğini tam çözemediğim için bir değerlendirme yapamadım.

Hocam aracınız DSG 'mi...

:)  Bunlara alışın ve gönlünüz rahat olsun emin olun Ben bir çok araçta duydum ki , kendi aracım 'da vardı,

Bozuk yolda , özellikle dar olan bozuk yollarda camlarınızı açın daha net duyarsınız , gönlünüz rahat olsun bu bit problem değildir.... 

Bence anlatılan seslerin kaynağı  dsg'nin K1 ve K2 klançları (doğru yazımı nedir bilmiyorum). Videoda 25. saniyede gösteriyor usta.

Ben koltukla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum . Aynı yerlerden arka koltuklar yatık açık bir şekilde geçin hocam ses var mı dinleyin . Bende koltuk mekanızması yapıyor . Garanti de olmadığı için servise gitmedim duruyo öyle . Bant falan yapıştırdım önce sesi kesti sonra tekrar başladı bantı değiştirince ses YÖK sonra yine var . Direkt servise gidin . 

Aynı sorun bir iki haftadır bende de var. Nihayet geçen gün tespit edebildim. Sağ arka koltuğu açınca ses kesildi. 2 ay sonra yıllık bakımda göstermeyi düşünüyorum.

Aynı sorun bir iki haftadır bende de var. Nihayet geçen gün tespit edebildim. Sağ arka koltuğu açınca ses kesildi. 2 ay sonra yıllık bakımda göstermeyi düşünüyorum.
2 koltuk arasında bir demir var etrafını şu kumaş /kauçuk gibi bir bantla sarın.
Golflerin kronik olduğunu düşündüğüm seslerinden. Eski aracımda da vardı.

2 koltuk arasında bir demir var etrafını şu kumaş /kauçuk gibi bir bantla sarın.
Golflerin kronik olduğunu düşündüğüm seslerinden. Eski aracımda da vardı.
ansolak hocam, ses sanki kapıya daha yakın köşeden geliyormuş gibi algıladım ancak bana öyle gelmiş de olabilir. Önerinizi uygulayacağım.

ansolak hocam, ses sanki kapıya daha yakın köşeden geliyormuş gibi algıladım ancak bana öyle gelmiş de olabilir. Önerinizi uygulayacağım.
Sağ veya sol kapıya yakın kilit dili işlevli metalden geliyordur hocam

Geri
Üst Alt