Aracımın Üzerindeki Lekeler

YMT-61

Üye
İsim
Senol
Merhaba Arkadaşlar;

Aracımı bugün yıkamaya götürdüm yıkamadan sonra resimlerdeki manzara ile karşılaştım.

Aracım her tarafı bu küçük noktalardan dolu.

Bu durumdan kurtulmak ve eski haline getirebilmek için neler yapabilirim?

Yıkamacıda ki arkadaşlar Detaitng bölümündeki arkadaşlara gösterdiler "uygulama yapmamız lazım" dediler.

"Uygulamadan kastınız nedir?" diye sordum "bu lekeleri çıkarmak için yapılacak olan bazı ilaçlar kullanacağımız çalışma"  cevabını aldım. 

Fiyat?  "1200' e hallederiz yıkama da bizden olur, isterseniz 350 TL ye de Llumar cam filmi yaparız" :)   şakacı arkadaşlar.

Aracım henüz 6 aylık ve çok canım sıkıldı. 

Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim. 

IMG_5288.JPG

IMG_5287.JPG

IMG_5286.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba hocam,

bir benzeri benimde geçen yaz başıma gelmişti. 

Kil (claybar) kullanarak bu lekelerde kurtulabilirsiniz. Kilden önce aracı iyice yıkayın, mümkünse toz çekmeyen, rüzgarsız bir ortamda kil uygulamasını yapın(en iyisi kapalı garaj). Ve mümkün olduğunca kili hemen değiştirin. 

20-25 tl gibi bir fiyata 180gr olarak alabilirsiniz. 

Tekrar hatırlatayım, tozsuz ortam, araç yüzeyinin temiz olması ve kili sürekli tekrar koparıp kullanmanız çok önemli.

Aksi takdirde benim yaptığım gibi kili artırayım diye uğraşırsanız, oval oval kılcal çiziklerle dolu bir aracınız olmuş olur :D  

Gazla yıka kil uygula toplam maliyet 30 tl ye biter.  1170 tl cebine kalır.  O arkadaşlar lumar filmide kendi evinin camına çeksin  :000043-medium:

Ağacın altındamı bırakıyosunuz hocam özellikle çam ağacı  gece boyunca o ağaçlardan birşeyler damlıyor çünkü

ZıFt veya çevre den yapışan ağaç reçinesi veya leke ise siyah siyah. Yarım paket margarin al ustam iyice sur güneşte bırak erişin sonra bezle sil çıkar ve sonrada iyice yıkayın sıfır gibi olacak ve parlayack başıma geldi zıt lekesi gazyagi dediler ama margarin bir numara

Hocam bu margarin fikri biraz sıradışı gibi geldi nerden duydunuz bunu bir zararı olmasın ?? @ertem

Bende de aynı lekeler vardı  beyaz aracım gaz yağı alacaktim zararı olur dedim arastirdim çok da güzel oldu hiç bi zararı yok sur güneş de bırak erişin iyice sonra sil çıkacak beze o lekeler çok memnun kalacaksin dersin o kadar para  vermekte neymiş 

Hocam onlar Demir tozu gibi duruyor. Kil yapmadan önce Demir tozu temizliği yaparsanız iyi olur.

Bencede demir tozu bu. demir tozu sökücüyle çözülebilir

Kil eliniz yatkın değilse felaketle sonuçlanabilir. ama canınızı sıkmayın çözülmeyecek şey değil.

Hocam canızını sıkmayın bu lekeler havanın ısınmasına bağlı olarak ve kullanılan asfalt kalitesininde düşük olması eriyen asfaltan yoldan sıçrayan zift lekeleri ve yaz geldi başımızın belası asfalt dökme çalışmaları başladı asfaltı döküyorlar daha kurumadan yolu kullanıma açıyorlar olan araçlara oluyor çok sinir olurum bu duruma neden kaliteli malzeme kullanıp her sene kış bitince aynı yer defalarca asfalt dökersin anlamak zor 8| bu iş için geliştirilmiş hem daha profesyonel hem de uygulaması kolay zift, reçine yoğun leke çıkarıcı ürünler var., tek seferde aracın boyasına zarar vermeden kolayca çıkarmaya yarıyor fiyatıda öyle pahalı değildir 50 lira bişeydi en son..

-Auto Finnesse Oblitarate (zift yapışkan çıkarıcı)

Sık, 15-20sn.ye bekle ziftin akmasını bekle kurumadan bezle sil sonra da aracı güzelce yıkat işlem tamam..

Benim aracımda da şehirler arası 2.500 km yaptığımda her yeri zift olmuştu. Benzinle sil geçer dedi bir akrabam, sağolsun  benzin çamurluktaki şeffaf kaplamayla etkileşime girip kaplamayı sararttı. Sonra en iyisi kaplamacıya gidip aracın kaplamasını değiştireyim dedim. Kaplamacı arkadaş sağolsun bir madde ile aracı tamamen zift ve benzeri lekelerden kurtardı. Ürünü beze dağıtıp biraz ovalaya ovalaya yapınca çıktı aracımdaki zift vb. lekeler.

Ürün: Sikkens m600 surface cleaner

ben margarin kullandım ziftleri cıkarmak için hıç bir zararı yok %100 sonuç aldım. bu arada zift lekeri için detan sinek zehirinide öneriyorlar ama ben margarin kullandım

Değerli tecrübe ve yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

@forzaGilles Hocam'ızın tavsiyesi olan Auto Finnesse Oblitarate (zift yapışkan çıkarıcı) deneyeceğim. 

@ertem  Margarin' i de deneyeceğim ama merakımı gidermek için küçük bir alan üzerinde. Lütfen kırılmayın ve kızmayın bana.

Geri
Üst Alt