Otomatik Cam Kapatma ve Kumandadan Cam Açma Kapatma

serology55

Üye
İsim
serhat
Biraz önce işten eve döndüm ve camlar hafif aralıklı olduğu için her zaman yaptığım gibi arabadan indim ve anahtarın kapatma düğmesine parmağımı basılı tuttum. Fakat camlar herhangi bir tepki vermedi. Bindim tekrar çalıştırdım, indim ve aynı şeyleri birkaç defa tekrarladım. Yine tepki yok. Yedek anahtarı aldım evden (pil, çip, vs. ile ilgili olabileceğini düşündüğümden) o da sorunu (aslında sorun olmayan şeyi >: )çözmedi. Bindim şöyle bir tur attım geldim ı ı hayır s=bur2 .  Mantık genel olarak TÜRK mantığı aslında kapat aç çalışır. Ama araba "Alman" yemedi. 

Sonra kendi tarafımdaki camın otomatiğinin de devre dışı olduğunu farkettim. Basılı tuttuğunuz kadar açılıyor, basılı tuttuğunuz kadar kapanıyor (Bunu bir kere daha yapmıştı). Hemen google'ın search barına ne şikayetim var yok yazıyordumki şoför camının otomatiği ile alakalı farklı sitelerde baya entryle karşılaştım. Siz de yazın görürsünüz yada arada karşılaşmış olanlarınız vardır. Sonra edemedim ve evime 100m uzaklıktaki servise gittim (camdan bakkala sepet sarkıtma hissi veriyor hep bana 1. vitesle evden servise :)  ).

Ben tam sorunu anlatıyordumki; servis yetkilisi tam olarak

- Adaptasyondandır, o bir sorun değil  (senkronizasyon mu demek istedi bilemedim. Adaptasyon kelimesi çok uygun düşmedi bence)

- Aracı çalıştırın lütfen

- Ön iki camı önce aşağı indirin tamamen. Sonra tamamen kaldırın ve tamamen kapandıktan 5 saniye sonra yine 5'er saniye arayla tekrar kapatma hamlesi yapın (zaten kapalı olan camlara)

Camlardan "zaten kapalıyım derdin ne senin?" gibi çok ufak bir ses geliyor ve sorununuz anında halloluyor. Servis görevlisinin söylediğine göre bu bir sorun değilmiş. Cam kapanırken araya birşey sıkıştığında,vb. birçok durumda yukarıda bahsettiğim durumu uygulamanız gerekiyormuş. Kumandadan camlar kapanıp açılmadı düşünün.

Saygıdeğer büyüklerim (ki sayıları çok az sanırım :)  ) ve çok kıymetli diğer arkadaşlar olaki böyle bir durumla karşılaşırsanız ilk önce bu basit manevrayı uygulayın. Umarım bu sorun ve çözümü faydalı olur.

Hocam çok teşekkürler,bende bunu merak ediyordum.Ön iki cam'ı aynı anda denemedim.Sadece şoför camını denemiştim ve tek sefer 5sn civarı düğmeyi kapalı tuttum ben ama sorun çözülmemişti.İki cam'a aynı anda uygulanacak bu işlem dimi?

Hocam çok teşekkürler,bende bunu merak ediyordum.Ön iki cam'ı aynı anda denemedim.Sadece şoför camını denemiştim ve tek sefer 5sn civarı düğmeyi kapalı tuttum ben ama sorun çözülmemişti.İki cam'a aynı anda uygulanacak bu işlem dimi?
Evet hocam ikisini ayni anda ve 2 kere ard arda yapmalisiniz. Umarim cozulur murat hocam.

hocam aynı problemi yaşadım ne yaparsam yapayım sonuç geçmedi en son tekrar tekrar ve tekrar servise gittikten sonra sürücü kapısında camların motorumu ne varmış onu değiştirdiler ve artık yaşamıyorum çözüm kapıyı söküp takmadan sonra ses yapar diye düşünmeyin bende yapmadı 

Aynı sorunu bende yaşıyorum. Dediğiniz gibi araştırmalar sonucunda camı komple indirip tekrar kaldırdığımda sorun çözülüyor fakat bir iki açıp kapamadan sonra tekrar geliyor. Servisin hafta sonu arızalara bakmayışından ve haftaiçi çalıştığımdan dolayı bir türlü servise gidemedim

bende de aynı sorun vardı, yolcu ön cam otomatiği sapıtmıştı tek dokunuş devre dışıydı, ön iki camı önce kapattım 5 6 saniye kapatmaya basılı tuttum sonra kendiliğinden düzeldi. bir daha da yapmadı 

Evet hocam ikisini ayni anda ve 2 kere ard arda yapmalisiniz. Umarim cozulur murat hocam.
Çok teşekkürler hocam,sabah denedim.Sadece kumandadan şoför camı açılıyor şuanda.Bir nevi sorun çözüldü.Ben dört cam otomatik iner diye düşünmüştüm.Sizde de mi durum aynı şekilde,tekrar teşekkürler.

Çok teşekkürler hocam,sabah denedim.Sadece kumandadan şoför camı açılıyor şuanda.Bir nevi sorun çözüldü.Ben dört cam otomatik iner diye düşünmüştüm.Sizde de mi durum aynı şekilde,tekrar teşekkürler.
Hocam o da bir sorun değil. Menüden ayarlanabilen bir özellik. Menüdeki ifade tam aklımda değil lakin kilit açıldığında : tüm camlar açılsın, tek şoför camı açılsın diye bir seçenek vardı sanırım. Orda "tüm camları" seçtiğinizde tümü açılıp kapanacaktır.

Hocam o da bir sorun değil. Menüden ayarlanabilen bir özellik. Menüdeki ifade tam aklımda değil lakin kilit açıldığında : tüm camlar açılsın, tek şoför camı açılsın diye bir seçenek vardı sanırım. Orda "tüm camları" seçtiğinizde tümü açılıp kapanacaktır.
Malesef hocam menüde "tümü" işaretli olduğu halde durum böyle...

Google dan once bizde arayın hocam.. :)

Doğru anahtar kelime ile bulamayacağınız konu olduğunu sanmam.

Bu alttaki linkin dışında en az 15 yerde geçiyor bu konu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sonunda bu sorun ile ilgili servise gittim. Şöför kapısı sürekli sağ ön kapı ise ara ara yapıyordu. Bilgisayara bağlamışlar sol taraf arıza vermemiş sağ taraf vermiş. Sağ tarafın cam krikosunu değiştiler. Tekrar kontrol ettiklerinde sol tarafta arıza vermiş ki ben zaten onun için gitmiştim. Şöför kapısı içinde parça siparişi verdiler haftaya değişecek. İlk önce bu arıza değil cama bişey sıkışmıştır diyor servis. Israr edincede parça değiştiriyorlar.

Yılda 1 kez oluyor gibi :)  

1 yıl önce bu sorunla karşılaştım, geriye nasıl düzeldi hatırlamıyorum. Bir süre sonra kendiliğinden normale dönmüştü... Dün tekrar sürücü kapı camının tek seferde açılmadığını fark ettim. Aracı durduğumda kumandadan kapatmayı denediğimde kapanmadı.

Bugün baktım durum yine aynı. Acaba bu bir hatamı araştırayım derken, Golfümüzün yeni bir özelliğini daha anlatan bu konuya denk geldik :D   Aşağı inip uygulamaya eriniyorum, akşam denerim artık :D  

Bu sorunun nasıl kaynaklandığı yönündeki FİKRİM: Yıkamacılardan veya cam açmayı kapatmayı tam kavrayamayan yolculardan kaynaklandığını düşünüyorum (bizim sürücü tarafı için belki farkında olmadan gerektiğinden fazla basıyoruz düğmeye...)   2 gün önce yıkamacıya gittim o esnada camları indirip kaldırıp sildiler, sonraki gün bu sorunu fak ettim. Kendi kendine sorun çıktığını sanmıyorum...

EDİT:  Az önce aracın başına geçtim kalibrasyon yapayım dedim baktım ki yine normale dönmüş benim camlar. Sabah biraz cam düğmeleriyle oynamıştım o sırada mı düzelttim bilmiyorum AMA araçtan inip kumanda ile basılı tutarak kilitlemeyi denediğimde camları kaldırmamıştı. Şimdi normale dönmüş kendi başına.  İlginç...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yılda 1 kez oluyor gibi :)  

1 yıl önce bu sorunla karşılaştım, geriye nasıl düzeldi hatırlamıyorum. Bir süre sonra kendiliğinden normale dönmüştü... Dün tekrar sürücü kapı camının tek seferde açılmadığını fark ettim. Aracı durduğumda kumandadan kapatmayı denediğimde kapanmadı.

Bugün baktım durum yine aynı. Acaba bu bir hatamı araştırayım derken, Golfümüzün yeni bir özelliğini daha anlatan bu konuya denk geldik :D   Aşağı inip uygulamaya eriniyorum, akşam denerim artık :D  

Bu sorunun nasıl kaynaklandığı yönündeki FİKRİM: Yıkamacılardan veya cam açmayı kapatmayı tam kavrayamayan yolculardan kaynaklandığını düşünüyorum (bizim sürücü tarafı için belki farkında olmadan gerektiğinden fazla basıyoruz düğmeye...)   2 gün önce yıkamacıya gittim o esnada camları indirip kaldırıp sildiler, sonraki gün bu sorunu fak ettim. Kendi kendine sorun çıktığını sanmıyorum...

EDİT:  Az önce aracın başına geçtim kalibrasyon yapayım dedim baktım ki yine normale dönmüş benim camlar. Sabah biraz cam düğmeleriyle oynamıştım o sırada mı düzelttim bilmiyorum AMA araçtan inip kumanda ile basılı tutarak kilitlemeyi denediğimde camları kaldırmamıştı. Şimdi normale dönmüş kendi başına.  İlginç...
Dediğiniz gibi Cam düğmelerinin yanlış kullanımı ile de bozuluyor bu ayar. Araca binen bazı misafirler otomatik cam kapatmayı bilmiyor. Cam kapanana kadar tuşu çekili vaziyette bekliyorlar, senkronizasyon bozulmuş oluyor 

Geri
Üst Alt