Plaka değişikliği

Resul

Üye
İsim
Resul
Merhaba arkadaşlar,

Yakın zamanda aracımı satıp 2. el araç almayı düşünüyorum.

Öğretmenim ve Şanlıurfa da ikamet ediyorum ama memleket Kayseri.

Alacağım arabanın plakası noterde değişiklik istersem mecburen urfa plaka olacak ama ben kayseri olsun istiyorum.

Nette biraz bakındım. Benim durumumda olan var mı?

Bu durumla ilgili nasıl bir yol izlemem gerek? 

İkametgahı Kayseri ye almak yeter mi? Öğretmenlikle ilgili sorun olur mu?

İkametgah değişikliği Evin doğalgaz, ttnet gibi aboneliklerde sorun olur mu? 

Bilgisi olan arkadaşlar benimle paylaşırlarsa sevinirim. Teşekkürler. :)  

1 haftalığına ikamet almanız yeterli. Ya da kayseride bir tanıdığınız alsın aracı siz ondan alın.

Merhaba arkadaşlar,
Alacağım arabanın plakası noterde değişiklik istersem mecburen urfa plaka olacak ama ben kayseri olsun istiyorum.
Bilgisi olan arkadaşlar benimle paylaşırlarsa sevinirim. Teşekkürler. [emoji4] 

Ikametinizi aldirmaniz lazim Kayseri plaka icin. artisi bahsettiginiz durumlar sikinti olacaktir. Bizde memleket plakasi olsunn isteriz lakin yeni yasa da ikametgahiniz ile ayni plaka olucaktir. Ama soyle bir durum olabilir aldiginiz araba Kayseriden olursa plaka degisimi icin 30 günlük hakkiniz olir 30 gun de olsa memleket plakasini kullanabilirsiniz. Benim bilgim bu kadar daha fazla bilgisi olan ustadlarimiz vardir onlarda yardimci olacaktir. Hayirlisi olsun selamlar.[emoji1] [emoji106]

Ikametgahinizi kayseriye alip ikinci adres (ikametgah) olarak urfayi gosterebilirsiniz.

Ikametgahiniz neredeyse plaka orada cikar. Kayseride bir yakininiz varsa onla birlikte nufus mudurlugune gidin onun evine aldirin ikametgahinizi 1-2 ay sonra urfaya alirsiniz. Baska turlu baskasina devir edip geri almak disinda olmaz. Daha yeni bu islemi yaptim. Akliniza takilan her seyi sorabilirsiniz. 

Geçen sene iki araba satın aldım. Her ikisinde de noter amcalar/ablalar işlemde plaka değişikliği olacak mı diye sordular. Bence konuyu bir notere sormak da faydalı olacaktır. Arkadaşların belirttiği emniyet-trafik kısmında ikamet adresine bakılıp baklımadığına emin değilim!

Hic ugrasmadan kayseri plakali bir arac alin. Noterde plaka degisikligi istemediginizi belirtirseniz plaka hazir olur. Yahut yukarida dostlarin belirttigi gibi cetrefilli bir yol izlemeniz lazim.

Bilgiler için çok teşekkür ederim. @dgn hocam dediğiniz gibi yapmak mantıklı ancak bahsettiğim gibi doğalgaz vs de problem yaratır mı onu bilmiyorum. Birde memuriyetim de sorun teşkil eder mi onu da bilmiyorum kafama takılanlar bunlar?

Nüfusa gidip 2. İkametgahınıza Kayseri'yi  ekletiyorsunuz daha sonra Kayseri'yi 1. Adres yapıp Şanlıurfa'yı 2. Adres olarak düzenletiyorsunuz. Araç alımında 1. adresiniz üzerinden plaka tahsis edilir. 

Merhaba arkadaşlar,

Bilgisi olan arkadaşlar benimle paylaşırlarsa sevinirim. Teşekkürler. :)  
Araç plaka değişikliğinin 2 yöntemi vardır. 1.'si Noter satışı esnasında "Plaka değişikliği istiyorum" derseniz eğer, ikametgah olarak bağlı olduğunuz ilçe trafik şubesinden eski plakaya sigorta yaptırarak EK-1 belgesiyle (genelde trafik tescilin etrafında bulunan kırtasiye vs sigortacılar hazırlıyorlar, araç dosyası) eski plakaları da trafiğe teslim ettikten sonra oradan yeni plakanızı alabilirsiniz. Noter satışı plaka değişikliği talebi 30 gün geçerlidir, 30 gün içinde ikametgahınızın bağlı olduğu bulunan emniyete gidip yeni plakanızı almazsanız eğer var olan plaka ile araç adınıza tescillenir. 

2.'si plaka değişikliği olmadan aracınızı satın alırsınız. Sigortasını vs yaptırırsınız. Müsait bi zamanda ( süresi önemli değil ) İkametgah değişikliği yaptığınızda; 30 gün içinde ikametgahınızı aldığınız ilçeye bağlı trafik şubeye giderek EK-1 belgesiyle yeni plakanızı alabilirsiniz. Araç üzerinde kredi vs işlemleri varsa eğer 2. yöntem etkin olacaktır.

@MR hocam aracı almadan; 2. ikametgah ekletmek için kayseri deki nüfus dairesine başvurmam gerekir değil mi? ve aynı gün içinde hem 2. adres ekletip hemde ardından kayseriyi 1. yaptırmamız mümkün mü? yoksa @Yasin hocamın anlattığı 2. şık ile mi yani aracı aldıktan sonra mı değiştirmek mi mantıklı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@MR hocam aracı almadan; 2. ikametgah ekletmek için kayseri deki nüfus dairesine başvurmam gerekir değil mi? ve aynı gün içinde hem 2. adres ekletip hemde ardından kayseriyi 1. yaptırmamız mümkün mü? yoksa @Yasin hocamın anlattığı 2. şık ile mi yani aracı aldıktan sonra mı değiştirmek mi mantıklı?
Elektronik İmza veya Mobil İmzanız varsa eğer E-DEVLET'ten ikametgahınızı değiştirebilirsiniz. (Değiştireceğiniz adreste oturan olmamalı, yoksa değiştiremezsiniz) Nüfus müdürlüğüne giderek 1. ve 2. adresinizde sizi o adrese tescil edebilecek (oturan bir kişi sizinle beraber olmalı veya telefon, su, elektirik faturası vs) belgeler ibraz etmeniz gerekir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Yasin çok teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler için 

Geri
Üst Alt