Ön Cam Çatladı Yardım!

ilkerozturk

Yeni Üye
İsim
ilker
Arkadaşlar selamlar,

Bugün ön camıma yoldan bir yerden taş geldi, taşı gelirken gördüm, büyüklüğünü siz düşünün. Cam boydan boya çatladı. Size birkaç sorum olacak. Öncelikle kasko sigortam yok, hiçbir otomobilime ve motorlarıma da yaptırmadım. Şimdi bu araçta yağmur sensörü vb opsiyonlar olduğundan takılacak olan camin fiyatını ve özelliklerini etkiliyormuş. Ben pek anlamadım ama aslında soru da değil tavsiyeye ihtiyacım var. Gidip doğuşta fiyatını henüz bilmediğim orijinal olanı mı taktırmalıyım, yoksa 380tl olan yan sanayi olan camı mı? Bir arkadaşım yan sanayi gözü çok yorar fln dedi, uv ve benzeri filtreleri olmayabilir dedi... Yani ne kadar fark olabilir ki? Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Kazasız belasız sürüşler...

Merhaba benim de geçen hafta çatlamıştı ön camım.
Kasko ile Özön Oto da orijinal taktırdım fatura da 1300 küsür fiyat yazıyordu, işçilik falan bir sürü kalem vardı.
Fiyat noktasında bu şekilde özellikleri çok bilmiyorum.

Merhaba önce kaskonuzu yaptırın, zaten çoğu firmanın senede bir cam değiştirme hakkı var hasarsizlik bozulmadan. Bu şekilde kaskodan cami değiştirirsiniz,1 senede kaskonuzu kullanırsınız içiniz rahat olur. 

@ilkerozturk hocam, yan sanayi camı kesinlikle tavsiye etmem. Araca gelen taş, camın orijinal olması sayesinde camı delip içinden geçemedi ve cam dağılmadı. Ama yan sanayi olsa büyük ihtimalle parçalanırdı.

Yağmur sensörlü araçlarda camın üst bölümünde siyah sensör yeri ve ayna takma yeri var.

Tavsiyem kasko yaptırıp, kaskodan değişin derim.

Yeni arabaya kaskosuz binmek büyük cesaret valla.

Cam konusu sıkıntılı iş onun için kesinlikle servisi tercih edin yoksada iyi bilindik bir camcıya gidin herhangi bir yer olmasın.

Sonra rüzgar sesi su alma gibi problemler yaşayabilirsiniz.

Arkadaşlar selamlar,

Bugün ön camıma yoldan bir yerden taş geldi, taşı gelirken gördüm, büyüklüğünü siz düşünün. Cam boydan boya çatladı. Size birkaç sorum olacak. Öncelikle kasko sigortam yok, hiçbir otomobilime ve motorlarıma da yaptırmadım. Şimdi bu araçta yağmur sensörü vb opsiyonlar olduğundan takılacak olan camin fiyatını ve özelliklerini etkiliyormuş. Ben pek anlamadım ama aslında soru da değil tavsiyeye ihtiyacım var. Gidip doğuşta fiyatını henüz bilmediğim orijinal olanı mı taktırmalıyım, yoksa 380tl olan yan sanayi olan camı mı? Bir arkadaşım yan sanayi gözü çok yorar fln dedi, uv ve benzeri filtreleri olmayabilir dedi... Yani ne kadar fark olabilir ki? Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Kazasız belasız sürüşler...
Kako yaptırmak en mantıklı çözüm., yok ben yaptırmam derseniz., Yan sanayi taktırmak yerine., bir nebze daha ucuz orjinal ama logosuz olan cam taktırın., Eskiden orjinal ama sadece vw logusu olmayan cam olurdu ama sanırım cam firmaları artık logosuz getirmiyorlar diye hatırlıyorum ama tam emin değilim., Yan sanayi her açıdan risk taşır., güneşin tepede ve karşıda olduğu zamanlarda daha fazla yansıma yapar, daha fazla içeri ısı ve güneş alır, gece daha fazla ışık kırılması yaşarsınız, hava kararmasına yakın ve geceleyin netlik problemleri yaşanır, bu gibi benzer sıkıntılarda arkadaşınızın dediği gibi gözü yorar vs.. 20 liralık çakma güneş gözlüğü ile orjinal güneş gözlüğü arasındaki fark ne ise bu da odur

Orjinal OEM camın markası Pilkington markadır

Ayrıca ön cam değişimi yapıldıktan sonra; Aracınızda yağmur sensörü, ışık sensörü ve otomatik kararan dikiz aynası var ise yeniden "kalibre" edilmesi gerekir., ve keza yine araçta dinamik uzun far asistanı (DLA) ve Şerit takip asistanı (lane assist) var ise bu iki opsiyonun bir parçası olan kamera sisteminin de yeniden kalibre edilmesi gerekiyor..!!

Sonuç olarak kasko yaptırıp hasarsızlığınız bozulmadan senede bir cam değiştirme hakkınız ile ücretsiz OEM cam değişimi hizmetinden yararlanmak en mantıklı çözüm olur., Tabi bunun içinde kasko yaptıracağınız firmaya (orjinal ve vw logolu cam değişimi hizmeti) sunuyor mu ve bu hizmeti serviste mi sunuyor yoksa kendi anlaşmalı olduğu cam değişim merkezlerinde mi sunuyor kaskoyu yaptırmadan sormak lazım..!!

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. Yarın Doğuş Otodan teklif alayım, sonra ne yapacağıma karar vereceğim. Aldığım bilgilerle sizleri de güncellerim. İyi sürüşler.

Merhaba;

Geçen sene kaskodan ön cam değişimi olmuştu,fatura tutarı 750 tl gibi bir fiyat vardı.

Merhaba;

Geçen sene kaskodan ön cam değişimi olmuştu,fatura tutarı 750 tl gibi bir fiyat vardı.
Üstat, senin aracında yağmur sensörü var mıydı? diye sormuştum imzanı şimdi gördüm, eğer 750 çıkarsa çok sevinirim cebimden yaptırırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Üstat, senin aracında yağmur sensörü var mıydı? diye sormuştum imzanı şimdi gördüm, eğer 750 çıkarsa çok sevinirim cebimden yaptırırım.
vardı hocam aynan ama şuan fiyat farklı olabilir tabiki ama aşağı yukarı böyle çıkar fiyat

Degerli Hocam 

Geçmiş olsun.

Size üçe beşe bakmayıp orijinal cam taktırmanızı oneririm.

Orijinal camın görüntü kalitesi ve koruyuculuğunu diğerleeinin yakalamasi zor.

Ayrıca renk konusunda da sorun var.

Servislerde Kasko firmalarına fiyat şişirildiği için gerçekçi rakamlar çıkmaz.

Araç plakasını veya şasi numarasını verince size uygun cam fiyatı çıkar.

Arkadaşlar bu konu hakkında da size bilgi aktarayım. Doğuş oto yağmur sensörlü atermik (güneşten gelen kızıl ötesi ışınları belirli ölçüde yansıtan)cam için 1600tl fiyat verdi. 550tl işçilikmiş. Ben de bir filo kiralama firmasının hasar servisinde uzman olan arkadaşıma danıştım. Söylediklerini size aktarıyorum. "İlker bir yılda değiştirdiğimiz cam sayısını bir düşün, biz premium araçlarda bile servis camı takmıyoruz. Araçlarımızda özel bir poliçe var. Doraglass ve Olimpia camlarını kullanıyoruz. Bizim üst düzey yönetici müşterilerimiz de senin gibi hasar yaşadıklarında arayıp sordular, takacağınız cam kaliteli mi, sürüş konforunu ve güvenliğini etkiler mi diye? Biz de bunun için detaylı bir rapor istedik. Serviste takılan camdan hiçbir farkı yok. Teknoloji farkı yok, özellik farkı yok. Yukarıda saydığım markaların ilgili model için özel olarak ürettiği camlar takılıyor. --- Ben de gittim doraglass'a işçilik dahil 380tl para ödedim. (doğuşun işçiliği 500tl) kaldı ki camı robot taktı... İki saat sonra aracımı teslim aldım. Foruma yazmadan önce bir süre daha test etmek istedim, gece uzun yola da gittim. Her şey çok güzel, ben bir fark görmedim. Gelelim yağmur sensörüne ve kalibrasyon olayına... Yağmur sensörü ve klavuzu zaten yeni camla geliyor, sadece kablosunu taktılar, yani hiçbir şey yapılmadı gayet sağlıklı "tak kullan" halledildi. Adamların 50 tane sertifikası var. Ben memnun ayrıldım. Umarım güncel bir bilgilendirme olduğundan bir çok kişinin işine yarar. Kazasız, belasız iyi sürüşler dilerim.

@ilkerozturk Hosam selamlar, cam değişim işçiliğinden memnun kaldınız mı? Hangi bayiden değişim yaptınız. 1-2 bayi aradım elle taktıklarını ilettiler. Robot ile takan varsa daha iyi olur diye düşünüyorum.

Geri
Üst Alt