Jump to content

silvershadow

Neden Golf 7 ? Golf 7'nin diğer Marka ve Modellere Karşılaştırmaları

Recommended Posts

Golf kaliteli ve güzel bir otomobil. 150hp act motorun sürüş kalitesi daha yüksek olur. 62bin km yol yaptım,aracım 122hp dsg,en can alıcı şekilde aracımı zorladım herzaman benden 10puan alan bir otomobil golf. Direksiyon,yoltutuş,frenler 10

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, beyinsis yazdı:

bu arada kol dayamanın altındaki sürgülü kapak kapatıldığında cep telefonunu koymak için birebir ama o zaman da küllüğü koyacak bir yer bulamadım. sigara içmem ama çöp için her zaman küllük durur arabalarımda. küllüğü koyacak bir yer fikri olan var mı?

Hocam telefonunuzun boyutu ne kadar bilmiyorum ama benim kulluk vitese yakin bardaklikta takili arkadaki bardaklik bos surguyu cekince benim telefonum oraya sigiyor. Telefonum da lg g2

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 06.05.2015 at 12:38, silvershadow yazdı:

Neden Golf Aldım?

YBWaBl.jpg

39'umun bitimine günler şu iç muhasebeyi yapmıştım.

elimdeki peşinatla bir ev taksidine girip on yıl sonra ev sahibi mi olayım?

Sonra geçip giden gençliğimin peşinden yazıklanıp 50 yaşımdan sonra bir araba sahibi mi olayım?

Yoksa Elimdeki peşinatla araba taksidine girip önümdeki üç-dört yılı çalışıp borcunu ödedikten sonra birikim yapıp emekliliğimde alacağım ikramiyeye ekleyerek ev mi alabilirim?

Ben geçip giden yaşanacak tek bir ömrü uzun vadeli yatırım için tüketmeyi seçmeyenlerdenim.

Özel sektörde ancak büyük bir şirkette çalışıyorum. Yani nispeten iş güvencesi sorunum yok.

7 yıllık evliyim, çocuğumuz yok ve benim de eşimi ikna etmem oldukça güç oldu.

Malum, kulağımıza söylene söylene aklımızda çakılı kalmış klişeleri, dilimize pelesenk olmuş söylemleri aşmaktan bahsediyorum.(Önce ev alın, sonra çocuk vs.vs.)

Daha önce yaptığım iş gereği şehir şehir denetim için gezerken bir hayli marka ve bir hayli modelle de tanışıklığım oldu.

Uzuuun yıllar boyu otomobil dergileri alıp okuyarak açlığımı gidermeye çalıştım.

Taa ki hayatın geçip gittiği ve keşkelerle dolmuş bir hayatım olduğunu anlayana kadar....

Kendime bir iyilik yapıp hayallerimden birini gerçekleştirmeye karar verdim.

Önce teorik araştırmalar sonrasında test sürüşleri. Alfa, Honda, Seat, Opel vb. pek çok markayı test etme imkanım oldu. Eminim herkesin bir araçtan beklentileri farklı farklıdır.

Ancak hayatımda kendimi hiç bu kadar iyi hissetmemiştim Golf VII'nin direksiyonuna oturduğumdaki gibi. O kadar ki, test aracından dahi ayrılmak istemedim.. Bu araca ne bir yatırım ne güvenlik ne bir hız makinesi ne de prestij aracı olarak baktım ama bir de dönüp baktım ki bunların hepsinin bir arada olduğu muhteşem bir harmoniyle karşı karşıyayım..

Hani sloganı olan bir söz var ya "Das Auto" diye... ben onu şuna dönüştürdüm. Eğer bir şey sizin hayal ettiğinizden ve beklentilerinizden fazlasını içeriyorsa o şey hayalden daha mükemmel ve dahası gerçektir. Çünkü eğer o şey beklentilerinizin tamamını içeriyor olsaydı yalnızca hayalinizin tezahür ettiğinden bahsedebilirken fazlasını içerdiğinden sizin hayaliniz olamaz anlamına gelir ki slogan şuna dönüşür. "Hayal ötesi"

ben benimkini fırtınalı bir araştırma, sipariş, sonra siparişin iptali ve son olarak hazır bir araç bularak almak biçiminde izdivacımı 13 Ocak 2013'te evliliğe benzer biçimde arabalılıkla sonuçlandırdım.

Mutluyuz.....

8g23gQ.jpg

Buradaki forumun sayfalarını görmeden önce pek çok yerde pek çok şey okudum elbette...

Elbette pek çok marka ve model aracı kullanmışlığım vardır 1993 yılında ehliyetimi aldığımdan bu yana...

Almaya en çok yaklaştığım model seat leon'du ama bir şeyler eksikti adını koyamadığım...

Sonra Volkswagen tutkunu bir ağabeyimin verdiği cesaretle, Volkswagen Bayiinin yolunu tuttuk.

Showroom'da merakımı giderecek araç bulmayınca arkadaki servis alanına sızma harekatımız servis görevlisinin "bu araçlar teşhir için değildir" diyerek bizi püskürtme gayretleri bizi daha da galeyana getirdi.

"Yahu nasıl olur da araç satmak için kurulan bir yerde araç olmaz?"

sorusunu

" gören alıyor demek ki... hatta teşhir aracını bile"

diye içimden yanıtlayıvermiştim.

Neyse ki gelen test aracı servise gelen araçları elimizden kurtarmıştı...

içimizdeki merak yangınını söndürür diye umarken daha da körükledi insafsızca deneyimlerim.

Hayatımda Renault, Ford,Tofaş, Opel gibi pek çok markanın yanısıra Volkswagen'in Bora ve Passat modellerini de kullanma imkanım olmuştu.

Evet evet bir milat olmalıydı bu... Golf'ten önce ve Golf'ten sonra diyebileceğim bir nirengi noktası....

Bundan sonra geriye kalan araçlar daha güçlü, daha karizmatik, daha sportif, daha ekonomik, daha ergonomik, daha ve daha herhangi bir şey olabilirdi;

elbette aklı başında hiç kimse bunun aksini reddedemezse de bu benim tercihim olarak yaşantımın bir parçası oldu....

Kendimi ve sevdiklerimi içerisinde rahat ettirdiğim, güvende hissettirdiğim, yani kısacası kendini iyi hissettirdiğim başka bir araç yok....

Aldığım kararı almamda, hayallerime doğru yaklaşırken yardımı geçen dostlarıma ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ama aslında minnettarlığım bana karşılıksız olarak sundukları içtenlikleri, hesapsızca paylaştıkları tecrübeleriydi, bilgileri, zamanları ve en önemlisi, tutkuyla paylaştıkları yürek dolusu aşkları....

Hocam efsane yazı ve garip olan sizle aynı durumda olmam. 1 yıllık evliyim cepte 35binlira para önce ev al baskısı araba sonra olur diyenler... Cepteki nakit eve girmeme müsade etmedi (içime sinen eve) bende dünyaya bidaha mı gelicem dönüp dönüp hayran gözlerle baktığım Golfüme kavuştum :) Ayrıca aracımı zarar etmeyeceğim bir yatırım olarakta görüyorum. Tek sıkıntı eşim baya kıskanmaya başladı :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

@EMİR

Değerli Emir Hocam

Aklın yolu birdir derler ya işte öyle. 

Keyfini çıkartın bu arada borcu ödenirken zorunlu olarak tasarruf da yapmış olduğunuzu düşünerek rahatlayın. 

Cumhuriyet altını gibidir Golf zamanla kullandıkça değer yitirmek yerine değer kazanacak ve alırken ödediğiniz rakamdan yüksek rakama satacağınız için sizi enflasyon karşısında da koruyacak.

Vergi, yakıt, kasko ve trafik sigortası ise bu keyfin küçük bir bedeli. 

Hayırlı olsun 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhabalar herkese;

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki, çok detaylı araç bilgisi olan bir insan değilim.

Yaklaşık olarak 26/10/2016'dan beri otomobil almak hususunda çok kararsızlık yaşadım ve segment olarak bile birbirinden farklı bir kaç araç arasında kaldım. ÖTV muafiyetim olduğu için vergi konusunu önemsemediğimden yılbaşı geçmesin falan derdine düşmedim. En sonunda 27/01/2017'de Golf 1,6 TDI Highline araca karar verdim. Bu süreçte yaşadıklarımı ve neden golfte karar kıldığımı size anlatayım.

Mevcut aracım 1.3cdti Opel Astra idi. Araçtan çok fazla performans beklentim yok açıkçası 140-160 arası süratlerde güvenle gidebilmesi benim açımdan kafidir. Zaten ağırlıklı şehir içi kullanım yapıyorum.

NOT:Tüm araçların en dolu versiyonlarını almak için yola çıktım.

1- Renault Megane 1.5dci EDC;

Renault Sivas OFZ otonun karşılaması ve ST'nin ilgisi müthiş düzeydeydi. Aracı teste çıktık. Aracın benim için ilk eksi yanı ortasında duran kocaman ekran oldu. Sürüş güvenliği açısından son derece riskli olduğu kanısındayım. Çekiş ve performans olarak da çok memnun kalmadım açıkçası. Artı yönüyse şuydu yeni kasaydı ve megane renault için vazgeçilmeyecek ve bana kalırsa türkiye için peynir ekmek diyebileceğimiz araçlardan bir tanesiydi.

2- Nissan QQ 1,6dci 130hp Xtronic;

Araç gerçekten dolu dolu tabirine son derece uygun dolulukta bir araçtı. Xtronic vites oldukça enteresan geldi bana. Araç ağırlıklı olarak elektrikli bir araba gibi ilerliyordu hiç bir sarsıntısı söz konusu değildi. Hatta yalıtım düzeyi üst derecede olsa eminim düşük hızlarda gittiğinizi ve motorun çalışıyor olduğunu anlamak imkansızlaşırdı. Yol tutuş konusunda pek tatmin etmedi açıkçası araç beni. İç mekan kalite algısı kısmen yüksek ama bazı noktalarda kesinlikle ÇİN malı havası veriyordu (dokunmatik ekran). Velhasılı QQ'da beni tatmin etmeyen şeyler ağırlıktaydı.

3- Renault Talisman 1,6dci 160HP EDC (4Control);

İlk kez renault otomobil yapmış dememe sebep oldu ta kiii lagunadan ve safranedan sonra. Araç herşeyiyle mükemmeldi lakin raneult'un son latitude faciası acaba talismandan da vazgeçer mi ve müşterisini ikinci elde üzer mi kaygısını oluşturdu. Yol tutuşu hızlanma ve premium his açısından gayet tatminkardı araç. Yalnızca ortada bulunan 8' ekran dediğim gibi sürüş güvenliği açısından kesinlikle zafiyet oluşturuyor bana göre.

4- Skoda Superb 1.6 TDI DSG (hayal kırıklığı);

En çok ümitli olduğum araç buydu. Belirtmeden geçemeyeceğim; ticaret ahlakı ve müşteri memnuniyeti açısından kesinlikle gitmemenizi tavsiye edeceğim bir bayidir Kayseri İncar. Aracın içeriye ses alma ile ilgili detayını yalnızca yaşayarak görebilirsiniz. Ben son derece rahatsız oldum. Dışarıda esen rüzgar içeride 90km/h üzeri süratlerde fırtına etkisi yaratıyor. Yol tutuş özellikleri bana pek tatminkar gelmedi. En çok şaşırdığım konu ise aracın DSG ile kombine edilmiş motorunun son derece kararsız ve yığılmaya meyilli oluşuydu (araçta bir sorun var galiba diyerek 3 adet -ankara and/kayseri incar/ankara efe- plazada test ettim). Lakin donanım olarak şunu belirtmeliyim ki ciddi manada aşırı dolu bir araç ve geniş.

5- Honda Civic 1.6 Otomatik;

Ön kısmı son derece güzel görünen aracın içi de bence gayet tatminkardı. Lakin aracın ivmelenmesi ve yokuşlarda yığılıp kalması beni üzdü. Direk uzaklaştım. Neticede benzinli motor ve turbo yok idi. Ama Honda severler için 1.5 180hp turbo motor bence (tr'ye gelirse) kesinlikle değerlendirilmeli.

6- VW Tiguan 1.6 TDI Manuel;

Araç gerçekten güzel ama çok fazla yorum sahibi olamadım çünkü 2.0 TDI 4MOTION DSG modelini test ettim. 1.6 tdi motor ve manuel şanzıman kombinasyonu ile ilgili yorum yapmam doğru olmaz. Dış görünüş itibariyle şunu söyleyebilirim ki 1.6TDI ve DSG kombinasyonu olsa bu aracı almıştım.

7- VW Passat 1.6 TDI 120HP DSG;

Arkadaşlar araç mükemmeldi ve kesinlikle daha önceden aklımda oluşmuş olan ya Passat neden Superbden 20-30bin daha pahalı hak etmiyor imajını ezdi geçti. Eğer araç alma arifesindeyken bir fırsat neticesinde ev almasaydım Passat aklımı çeler ve kendini aldırırdı. Araçla alakalı pek fazla yorum yapmak istemiyorum bence yaşanmalıdır.

8-VW Golf 1.6TDI 110HP DSG;

Bayide hazırda bulunan baya baya donanımlı (BENİM ARAÇ) Golf'e ilk oturduğumda tamam dedim. Daha sonra teste çıktık. Araç stabilite konusunda sınıf standartlarının bence üzerinde. Yol tutuş ve performansı bir arada bulabildim (kendi kriterlerime göre). En önemlisi aracın içerisinde KENDİMİ MUTLU HİSSETTİM. Bu noktada bana düşen kaparo vermek ve mahkemeden çıkacak ek kararı beklemek oldu. İkinci el kaygısı yaşamayacağım, içine bindiğimde her defasında beni mutlu edecek ve kesinlikle güvende hissedeceğim bu aracı seçtim.

Duygusal davrandım mı derseniz gerçekten bilmiyorum ama pek duygularıyla hareket eden bir insan değilim. İlaveten şunu da belirtmek isterim ki VW araçlara son derece ön yargılıydım ve kesinlikle parasının arabası olmadığını savunuyordum. Doğuş politikası neticesinde bu karardaydım sanırım.

Şimdi tek isteğim şu ki piyasa rahatlar fiyatlar düşer ve herkes gerçekten kendini en çok mutlu hissettiği aracı alır.

Kusurumuz olduysa affola.

Saygılarımla,

İyi forumlar.

alper32 ve Ender bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

konu eski kalmış ama açıklayayım.

aracımı yükseltmek için çıktığım yolculukta daha konforlu ve iyi yalıtılmış olsun dedim, vag grupta a3 ve golf geliyor hatchback istediğim için. “bu da olsun dediğim” ve eski aracımda olup da “bu olmadan olmaz” dediğim donanımları koyunca ikinci el golf vii 1.4 tsi highlinde dsg kalıyor elimde. bu arada almadım hala arıyorum; amacım sene sonu gibi almak. ama şöyle söyleyeyim, golf leon’a göre daha az sportif, bazı donanımda daha cimriyken (hız sabitleme ve otomatik kapanır ayna-cam -> comfortline ilişkisi) bazısında da çok cömert (park freni, f1 vites, arka kol dayama).

a3 ve golf kısa izlenimlerimi de şurada yazdım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sifir Passata param yetmedigi ikinci ellerinde genellikle al satcilarda olmasi ve bi kac kotu tecrube sonrasi sifir Golf aldim.

ikinci el arac alsam Golf yerine daha f/p bir model alirdim fakat sifir alinca ikinci el degerini ister istemez dusunuyorsunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...