Neden Golf 7 ? Golf 7'nin diğer Marka ve Modellere Karşılaştırmaları

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Neden Golf Aldım?

YBWaBl.jpg

39'umun bitimine günler şu iç muhasebeyi yapmıştım.

elimdeki peşinatla bir ev taksidine girip on yıl sonra ev sahibi mi olayım?

Sonra geçip giden gençliğimin peşinden yazıklanıp 50 yaşımdan sonra bir araba sahibi mi olayım?

Yoksa Elimdeki peşinatla araba taksidine girip önümdeki üç-dört yılı çalışıp borcunu ödedikten sonra birikim yapıp emekliliğimde alacağım ikramiyeye ekleyerek ev mi alabilirim?

Ben geçip giden yaşanacak tek bir ömrü uzun vadeli yatırım için tüketmeyi seçmeyenlerdenim.

Özel sektörde ancak büyük bir şirkette çalışıyorum. Yani nispeten iş güvencesi sorunum yok.

7 yıllık evliyim, çocuğumuz yok ve benim de eşimi ikna etmem oldukça güç oldu.

Malum, kulağımıza söylene söylene aklımızda çakılı kalmış klişeleri, dilimize pelesenk olmuş söylemleri aşmaktan bahsediyorum.(Önce ev alın, sonra çocuk vs.vs.)

Daha önce yaptığım iş gereği şehir şehir denetim için gezerken bir hayli marka ve bir hayli modelle de tanışıklığım oldu.

Uzuuun yıllar boyu otomobil dergileri alıp okuyarak açlığımı gidermeye çalıştım.

Taa ki hayatın geçip gittiği ve keşkelerle dolmuş bir hayatım olduğunu anlayana kadar....

Kendime bir iyilik yapıp hayallerimden birini gerçekleştirmeye karar verdim.

Önce teorik araştırmalar sonrasında test sürüşleri. Alfa, Honda, Seat, Opel vb. pek çok markayı test etme imkanım oldu. Eminim herkesin bir araçtan beklentileri farklı farklıdır.

Ancak hayatımda kendimi hiç bu kadar iyi hissetmemiştim Golf VII'nin direksiyonuna oturduğumdaki gibi. O kadar ki, test aracından dahi ayrılmak istemedim.. Bu araca ne bir yatırım ne güvenlik ne bir hız makinesi ne de prestij aracı olarak baktım ama bir de dönüp baktım ki bunların hepsinin bir arada olduğu muhteşem bir harmoniyle karşı karşıyayım..

Hani sloganı olan bir söz var ya "Das Auto" diye... ben onu şuna dönüştürdüm. Eğer bir şey sizin hayal ettiğinizden ve beklentilerinizden fazlasını içeriyorsa o şey hayalden daha mükemmel ve dahası gerçektir. Çünkü eğer o şey beklentilerinizin tamamını içeriyor olsaydı yalnızca hayalinizin tezahür ettiğinden bahsedebilirken fazlasını içerdiğinden sizin hayaliniz olamaz anlamına gelir ki slogan şuna dönüşür. "Hayal ötesi"

ben benimkini fırtınalı bir araştırma, sipariş, sonra siparişin iptali ve son olarak hazır bir araç bularak almak biçiminde izdivacımı 13 Ocak 2013'te evliliğe benzer biçimde arabalılıkla sonuçlandırdım.

Mutluyuz.....

8g23gQ.jpg

Buradaki forumun sayfalarını görmeden önce pek çok yerde pek çok şey okudum elbette...

Elbette pek çok marka ve model aracı kullanmışlığım vardır 1993 yılında ehliyetimi aldığımdan bu yana...

Almaya en çok yaklaştığım model seat leon'du ama bir şeyler eksikti adını koyamadığım...

Sonra Volkswagen tutkunu bir ağabeyimin verdiği cesaretle, Volkswagen Bayiinin yolunu tuttuk.

Showroom'da merakımı giderecek araç bulmayınca arkadaki servis alanına sızma harekatımız servis görevlisinin "bu araçlar teşhir için değildir" diyerek bizi püskürtme gayretleri bizi daha da galeyana getirdi.

"Yahu nasıl olur da araç satmak için kurulan bir yerde araç olmaz?"

sorusunu

" gören alıyor demek ki... hatta teşhir aracını bile"

diye içimden yanıtlayıvermiştim.

Neyse ki gelen test aracı servise gelen araçları elimizden kurtarmıştı...

içimizdeki merak yangınını söndürür diye umarken daha da körükledi insafsızca deneyimlerim.

Hayatımda Renault, Ford,Tofaş, Opel gibi pek çok markanın yanısıra Volkswagen'in Bora ve Passat modellerini de kullanma imkanım olmuştu.

Evet evet bir milat olmalıydı bu... Golf'ten önce ve Golf'ten sonra diyebileceğim bir nirengi noktası....

Bundan sonra geriye kalan araçlar daha güçlü, daha karizmatik, daha sportif, daha ekonomik, daha ergonomik, daha ve daha herhangi bir şey olabilirdi;

elbette aklı başında hiç kimse bunun aksini reddedemezse de bu benim tercihim olarak yaşantımın bir parçası oldu....

Kendimi ve sevdiklerimi içerisinde rahat ettirdiğim, güvende hissettirdiğim, yani kısacası kendini iyi hissettirdiğim başka bir araç yok....

Aldığım kararı almamda, hayallerime doğru yaklaşırken yardımı geçen dostlarıma ne kadar teşekkür etsem azdır.

Ama aslında minnettarlığım bana karşılıksız olarak sundukları içtenlikleri, hesapsızca paylaştıkları tecrübeleriydi, bilgileri, zamanları ve en önemlisi, tutkuyla paylaştıkları yürek dolusu aşkları....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayırlı uğurlu olsun Murat Hocam ilk mesajınız.

Hayırlı uğurlu olsun Murat Hocam ilk mesajınız.
Emeğiniz büyük..

Bize düşen burayı geliştirmek ve 24 saat yaşanan bir yer haline getirmek

Teşekkür ederim.

94lJO3.jpg

Golf MK VII'nin üretilmiş en iyi araç olduğunu iddia edecek denli fanatik değilim...

Ancak çok önceleri belirttiğim gibi her bir kişinin araçtan beklentileri ya da beklenti öncelik sıralaması farklılıklar gösterecektir.

Araçta 4 kişiyken motorun BMT ile kapandığını ve tekrar çalıştığını ben söylemesem hiç kimse anlayamazdı. O kadar ki inanmayana devir göstergesini göstermek zorunda kaldım: Yani konfor, sessizlik ön planda

Uygun bir yol bulunca biraz gaz açtığımda(bu deyim havacılıkta uçaklar için kullanılan terminolojiden tesadüfen değil bilerek ve isteyerek aldım) ve ben de  yolu kavrayış hissi tıpkı pençeleri varmış da yola geçiriyormuş hissi uyandırıyor bende. Müthiş bir his bu... İster sportif ister sakin kullanımda vermiş olduğu güven hissi çok tatminkar.

Fiyat, kalite, standart güvenlik donanımı, güç ve karizma korelasyonunda hepsinden 1 alan R'sızımı "Tüm bu kıstasları gözeterek ulaşabileceklerimin en iyisi" olarak karar verdiğim için satın aldım...

Velakin; kendini haklı  çıkartma, kendini doğrulama, verdiği kararlarda yanılmazlığını göstermek gibi ego oyunlarına da gelmeden;

tevazu ile ve kimseyi iknaya veya aksi fikri olanı fikrinden çevirmeye çalışmak gibi beyhude ideallere sahip olmadım hiç... Herkesin doğrusu kendisine..

Bir adamın gördüğü bir rüyadan ibaretse hayaller bu sadece bir hayalden ibarettir ve göz ardı edilebilir. Ancaaak bir çok insan aynı ayda benzer hayaller kuruyorsa işte bu yeni bir gerçekliğin başlangıcıdır.

Biz bu forumda egosunu tatmin eden yalnızlığını paylaşanlar değil bilgi tecrübe ve hayallerini paylaşanlar olarak daha değerli bir etkinliğe ve yeni bir gerçekliğin başlangıcına şahitlik ediyoruz....

Varsın Troller şöyle ya da böyle desin, şu yada bu nedenle saldırıya geçsin... Benim için sonuç değişmeyecek  ve tıpkı foruma giriş yaptığımda söylediğim gibi kalacak Golf MK VII'nin anlamı benim için:

Hayal Ötesi

Murat hocam, hayırlı olsun.

cenko32 dedi:
Değerli Cenk Hocam;

sizi burada gördüğüme ne kadar sevindiğimi anlatamam.

Gözümüz yollarda değil  denizlerin enginliklerinde kaldı =)

Burada olduğumuzu Nasıl keşfettinız merak da etmedim  değil...

silvershadow dedi:
Değerli Cenk Hocam;

sizi burada gördüğüme ne kadar sevindiğimi anlatamam.

Gözümüz yollarda değil  denizlerin enginliklerinde kaldı =)

Burada olduğumuzu Nasıl keşfettinız merak da etmedim  değil...
Donanımhaberde reklam yapıyorum :D

Murat hocam hayırlı olsun. Golfumuz yok ama seni takibe devam. Yapılanları takip ettim.

Böyle bir forum açman çok güzel olmuş.

Saygılar...  @silvershadow

Murat Hocam, gene döktürmüşsünüz, size tavsiyem donanımhaberdeki bütün yazılarınızı kaldırmanız , çünkü insanlar donanımhaberdeki yazılarınızı okuyarak o malum siteye üye oluyor ve donanımhaber de bundan kâr sağlıyor.

Murat Hocam, selamlar.

hayırlı olsun yeni forumuMuz.

yukarıda ki mesaja katılıyorum.

saygılar, takipteyiz

Murat hocam hayırlı olsun. Golfumuz yok ama seni takibe devam. Yapılanları takip ettim.

Değerli Hocam;

Hoş geldiniz.

Sizleri burada görmek beni ne kadar mutlu etti ve ne kadar gururlandırdı anlatmak çok zor.

Sanırım DH yönetiminin nefretini kazanmışım yaptıklarımla.

Bunun nasıl ve ne kadar olduğunu  sizlerin sağduyusuna bırakıyorum.

Ana konuda yazdıklarınız için ayrıca teşekkürler

Değerli Hocam;

Hoş geldiniz.

Değil Golf'ünüzün olması, aracınızın olması dahi gerekmez.

Mesele ortak paydamız olan paylaşımdan keyif almak.

Sayenizde paylaşımların sizlerde de benzer hisler doğurmuş olduğunu görerek mutlu oluyorum.

Varlığınız en büyük katkıdır hepimize...

Murat Hocam, gene döktürmüşsünüz, size tavsiyem donanımhaberdeki bütün yazılarınızı kaldırmanız , çünkü insanlar donanımhaberdeki yazılarınızı okuyarak o malum siteye üye oluyor ve donanımhaber de bundan kâr sağlıyor.
Değerli Hocam;

İnşallah zamanla daha iyileri eskilerini unutturacaktır.

Zamanı geldiğinde fikrimin eserleri burada yerini alacaktır.

Yusuf Hocam sağolsun, özelden yazdı.

Eh tabi bu durumda rahatça DH defterini kapatıp buraya geldim.

Karşılıklı saygı ve sevgi olmadan hiçbir şey yürümez o yüzden buradayım.

Elimden geldiğince destek vermeye her zaman hazırım.

Geri
Üst Alt