PİKAP ve PLAK mevzusu

magic

Katılımcı Üye

İsim
Emre
uzun süredir nerede pikap görsem bakar, ben de almak isterdim,

en sonunda 2-3 ay önce nur topu gibi bir pikabım, sonrasında da yavaş yavaş onlarca plağım oldu... :000108-medium:

evet şimdi itiraf ediyorum artık: burayı ihmal ettiğim dönemde yeni bir hobim doğdu, gelişti, serpildi :000043-medium:

pikabı olan, bilgisini paylaşmak isteyen, plaklarını değiştirmek isteyen, yeni çıkan bir plağın kayıt kalitesini merak eden

ya da henüz bu işe merak salmamış ve naçizane bilgimi sormak isteyen olursa buradayım, size o sihirli diskin ne menem bir şey olduğunu memnuniyetle anlatırım...

FullSizeRender.jpg

IMG_3691.JPG

IMG_3658.JPG

IMG_3182.JPG

@magic

Ah Hocam ah...

Bizi kimlerle aldattığın ortaya çıktı nihayet

:000180-medium:

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende muzik icin bi pikap edinmek uzere iken kendimi pc de dac ile kulaklik amfisinde digital muzik dinlerken buldum..  ama mutlaka bu keyfi tatmak icin zaman ve para ayiracagim kendime. bu arada iyi bi stereo amfi ve hoparlor ile tadindan yenmez. diger bilesenleriniz nedir.. 

bende muzik icin bi pikap edinmek uzere iken kendimi pc de dac ile kulaklik amfisinde digital muzik dinlerken buldum..  ama mutlaka bu keyfi tatmak icin zaman ve para ayiracagim kendime. bu arada iyi bi stereo amfi ve hoparlor ile tadindan yenmez. diger bilesenleriniz nedir.. 
ben bu pikabı almadan önce salonda kenara atılmış ayda yılda bir açılan bir hi-fi sistemim vardı kendi çapında,

canton kolon, technics ampli, sony teyp deck, sony cd player, technics radyo...

tabi pikap alınınca sistem hem baş köşeye terfi etti, hem de güzelce elden geçti, pikap da bu sisteme entegre oldu,

pikabım lenco L-90

Rahmetli dedemde vardi koyde.5-6 yaslarindaydim.bayaa eski bir pikapti.100 den fazla plagi vardi.eski turkuler ve sanat muzigi vardi bolca.bayilirdim dinlemeye.aklima geldi simdi duygulandim.

çok zevkli ve sonu olmayan bi uğraş.. artık bol bol bileşen değiştirip ses denersiniz.. :)

analog sesin büyüsü bi başka.. 

digital kayıtlar günümüzde çok revaçta olsada bence plak hiç bir zaman eskimeyecek. teknoloji ne kadar gelişir ses konusunda bilmiyorum ama , sıkıştırılmamış sese en yakın halen plak formatı... 

istanbulda nerede ikamet ediyorsunuz bilmiyorum ama kısa bi araştırma ile eski plak satılan yerleri (kadıköy v.b.) tespit edip oraları da bi aşındırım. sizi çok mutlu edecek parçalar bulacağınıza eminim.. iyi eğlenceler.. :)  

Rahmetli dedemde vardi koyde.5-6 yaslarindaydim.bayaa eski bir pikapti.100 den fazla plagi vardi.eski turkuler ve sanat muzigi vardi bolca.bayilirdim dinlemeye.aklima geldi simdi duygulandim.
70'li yıllarda altın çağını yaşamış, hemen hemen her eve girmiş, sonra kasete bırakmış yerini,

öyle vazgeçilmiş ki, sokaklarda frizbi yerine kullanılmış, yere atılarak nasıl kırıldığına bakılmış...

en masumu balkonlarda güneşin altında yamulmuş ya da yağmurun altında kapakları dağılmış...

kaset ve cd gibi çoğaltılabilen bir malzeme olmadığı için her bir plak bir kültürel miras aynı zamanda,

örneğin zamanında sadece 500 tane basılmış ve günümüze 10 tanesi gelebilmiş bir albüm, master kayıtları da yoksa yeniden üretilmesi imkansız,

masterı olup üretilse de aynı kalitede olması ancak o masterın iyi korunmuş olmasına bağlı...

eski plaklar bu şekilde olduğu için nadir ve nadir olduğu için de çok pahalı,

1000 TL üzerinde alınıp satılan bir çok 33'lük eski albüm var...

70'li yıllarda altın çağını yaşamış, hemen hemen her eve girmiş, sonra kasete bırakmış yerini,

öyle vazgeçilmiş ki, sokaklarda frizbi yerine kullanılmış, yere atılarak nasıl kırıldığına bakılmış...

en masumu balkonlarda güneşin altında yamulmuş ya da yağmurun altında kapakları dağılmış...

kaset ve cd gibi çoğaltılabilen bir malzeme olmadığı için her bir plak bir kültürel miras aynı zamanda,

örneğin zamanında sadece 500 tane basılmış ve günümüze 10 tanesi gelebilmiş bir albüm, master kayıtları da yoksa yeniden üretilmesi imkansız,

masterı olup üretilse de aynı kalitede olması ancak o masterın iyi korunmuş olmasına bağlı...

eski plaklar bu şekilde olduğu için nadir ve nadir olduğu için de çok pahalı,

1000 TL üzerinde alınıp satılan bir çok 33'lük eski albüm var...
aynen.. 

konu konuyu açıyor , şu anda master kayıtlar heralde hdd'den veya belleklerde falan saklanıyordur yada bunun için özel üretilen saydıklarıma benzer gelişmiş hafızalarda..

plak zamanında master kayıtlar nasıl korunuyor ve ne kullanılıyordu.. 

aklıma yine,  daha kaset öncesi pahallı bi teknoloji olan manyetik bantlar geliyor , onlarda çok nazlı nemden, manyetik alandan , oksiyenden neredeyse herşeyden etkileniyorlar.. havasız bi ortamda saklanıyorlardır heralde..

ama günümüze dek ulaşan ve sayı olarak az kaldıklarından zor bulunan plaklar gerçekten çok değerli birer tarihi eserdir diyebiliriz sanırım. 

plak 70 li yıllarda altın çağını yaşıyordu evet ama onlarda iyi korunma sorunları yüzünden yerini dijital kayıtlara bıraktı.. 

ve cd'de zaten plak mantığı ile çalışan bi teknoloji. iğne yerine lazer ile cd üzerindeki girinti ve çıkıntılara kodlanan verileri okuyor. ama alan kısıtlı..

ben cd teknolojisinden sonra dvdaudio veya sacd formatları arasında bi yere doğru gider teknoloji diyordum ama hdd ve bellekler bide şu internetten müzik olayı bu hızı düşürdü hatta yoketti ve kaliteyi yerlebir etti. bide hızlı tüketmeye başlayınca kalite ortadan kalktı diyebiliriz.

ama bu dönemde bile ülkemde plak satışlarının bi nebzede olsa hareketlendiğini görmek çok hoş...

kalite arayan insanlar yine aynı noktada buluşuyorlar...

:)

Bunu gördükten sonra bu işe girmeye korkuyorum.

Kesinlikle cd ve kasete göre aradaki bileşenler çok daha önemli dolayısıyla daha maliyetli. Güle güle kullanın. 

ilerde kuracağım kesinlikle.

Geri
Üst Alt