Hıza Bağlı Ses Seviyesi Ayarı “GALA”

mrslzn

Üye
İsim
Mürsel
Arkadaşlar Composition Media da bu özellik var.

Vw sözlükte şöyle demiş: ''Hıza bağlı ses seviyesi ayarı (GALA), müzik sisteminin ses seviyesini anlık araç hızına uyarlar, müzik sübjektif olarak her zaman aynı ses şiddetiyle algılanır.''

Fakat bu özellik çalışmıyor galiba. Yabancı forumlarda öyle bir şeyler okudum. Sizde durum nedir? Çünkü bu özelliği açıyorum ve ayarını en sona bile getirsem bir şey değişmiyor. Araba hızlandıkça müzikte hafif artsın istiyorum. Comfortline aracımda ki 5' ekranda da böyleydi, 6.5' composition media da da böyle.

Ön ve arka park sensörleri açık geziyorum, dur kalk trafiğine girince arkadan çok yanaşan veya sağdan soldan tampona kıranlar olunca müzik ünitesi sesi kısıp park sensörleri ötmeye başlıyor. (bizde arkaya bakış atıyoruz  s=s15 ) Araba hızlanınca müzik yine eski seviye geri geliyor.

5 inchlik composition color'da sistem bu şekilde işliyor.

Ön ve arka park sensörleri açık geziyorum, dur kalk trafiğine girince arkadan çok yanaşan veya sağdan soldan tampona kıranlar olunca müzik ünitesi sesi kısıp park sensörleri ötmeye başlıyor. (bizde arkaya bakış atıyoruz  s=s15 ) Araba hızlanınca müzik yine eski seviye geri geliyor.

5 inchlik composition color'da sistem bu şekilde işliyor.
Hocam benim kastettiğim o değil. O özellik bende de öyle. Ne kadar kısacağını falan ayarlayabiliyosunuz. Benim dediğim; mesela araç durur vaziyetteyken ses seviyesi 5. Hızlanmaya başladınız 50km hızda 6, 100 km hızda 7. seviyeye falan çıkması gerekiyor. Hızlandıkça yoldan gelen gürültü fazlalaşıyor müziğinde fazlalaşması gerekiyor.

o sistem çalışmıyor bende de..geçen hafta hız testine çıkmıştım odayeri kilyos arasında muzık acık ama zamanla hıza baglı ses duyulmamaya basladı herhangi bir ayar olmadı..

Bu özellik dışarıdan çok ses alan fiat gibi markalarda olur. Golf için biraz gereksiz

Bu özellik dışarıdan çok ses alan fiat gibi markalarda olur. Golf için biraz gereksiz ;)
Hocam buna katılmıyorum. Tabi Golf sınıfına göre yalıtımı iyi olan bir araç. Ama Mercedes S serisinde bile dururken ki iç ortam ses düzeyi ile 140-150 ile giderken ki ses aynı değil.

Golfte de rolanti ve 100km hızda 10 db iç ölçüm farkı var. Bu fark bayağı fark yaratır. 

Sizin dediğinize şu durumda katılıyorum; araçta yüksek sesli müzik dinliyorsanız haklısınız, hızlanınca da çok farketmiyor. Ama benim gibi mümkün olan en düşük ses seviyesinde dinliyorsanız bu özellik çok aranıyor. Ben genelde konuşma sesi yüksekliğinde müzik dinlerim. 100 km hıza çıkıncada bi tık artırsın istiyorum. Bir türlü çözemedim şu işi.

Geri
Üst Alt