Neden Golf'ümü kendim yıkıyorum?

gokberks dedi:
Arabanin geldigi ilk gun babam kullandi, onun disinda arabami kimseye kullandirtmadim. Istanbula kar yagisinin geldigi ilk gun yagan karin altinda arabayi yikamakla ugrastim :) Bunlarin nedeni nasil tarif edilir, boyle seyler hissetmeyen insana nasil anlatilir bilemiyorum. Sitenin ismi nokta atisi bir tercih olmus. Buradan isim babasini ve site kurucusunu golf tutkunlari icin boyle bir platform olusturdugu tebrik etmek isterim.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Teşşekürler hocam. Sitenin ismini bulmak hiç zor olmadı :)

Bende kar yagisi durduktan sonra arabayi şaşkin bakislar altinda temizledim :D

Merhaba ben bu konularda yniyim mazur görün. 

Ben evin önünde mutfaktan hortum sarkitarak araç yıkamak istesem zararı olur mu? 

Bir de iç ya da lastik bakımı için satın alabileceğim set çanta gibi bir şey var mı?

Teşekkürler.

Merhaba ben bu konularda yniyim mazur görün. 

Ben evin önünde mutfaktan hortum sarkitarak araç yıkamak istesem zararı olur mu? 

Bir de iç ya da lastik bakımı için satın alabileceğim set çanta gibi bir şey var mı?

Teşekkürler.
Değerli Hocam 

Biliyorum alışkanlıkları bırakmak zordur ve yine biliyorum ki bu alışkanlıklarımızı sorgulamak aklımızdan dahi geçmez.  

Torpido ya ve lastiklere sürülen o şeyler ilk anda parlak görünmelerini sağlayabilir. Hatta artık ekmeğini yemiş 30 yaşında bir aracı diri ve temiz göstermek için tek yoldur.

Fakat bizim araçlarımızın kesinlikle ihtiyacı yok. Bunlar yarardan çok orta ve uzun vadede zarar veren kimyasallardır.

Aracımızın üreticisi tarafından araçla birlikte verilen kitapçığı içerisinde açıkça belirtilir". İç kısmın torpido ve konsolun temizliğinde yalnızca yumuşak nemli bez kullanınız "  demekte.

Piano black diye adlandırılan parlak siyah kısımlarda minik toz fırçasını sürtmeden sadece değdirerek ve mümkünse teknoloji marketlerin satılan antistatik solüsyonu temizleyerek, siz sildikçe statik elektrikle daha fazlasını toplamasını önleyebilirsiniz. Ancak bana kalırsa ilk yapılacak en önemli şey önleyici harekettir; yani camları ve varsa cam tavanı minimum süre açık tutarak içeriye toz almasını önlemektir.  Böylece daha az iç kısım tozlanır ve kirlenir.

Yıkama konusunda size naçizane uyarım suyun sokağa akmasını önleyecek şekilde ve minimum su tüketimi ile yıkamanız. Böylece çevreye de rahatsızlık vermezsiniz. İki kova alarak bir eldiven ve oto şampuanı ile yıkama yapabilirsiniz. Detaylar bir dostumuz tarafından yazılmış buraya göz atmanızı öneririm. 

Ana Konuyu da mutlaka vakit buldukça okuyarak temizlik ve detaylar hakkında tüm dostlarımızın Fikirlerine ulaşmanız mümkündür.

kıyamadıgımdan... yıkamacıların yıkıyor gibi gorunup adam gibi yıkamadıgından, kalitesiz ürünler kullandıgından güzel süpürmediklerinden hala içerde tozların pislerinm kaldıgından heryere kullandıkları bezleri olur olmaz her kullandıgımız yere surmelerinden pis olmalarından falan filan... ne gerek var missss gibi temizliyorum yıkıyorum ben kendim :)  benden de güzel yıkayamazlar zaten :)  

ben kendi adıma tüm haftanın elektiriğini üstümden atıyorum , her hafta sonu yıkıyorum ayda bir kil yapıyorum gücüm kuvvetim yetse her hafta kil yapardım ama, yorduğuna değiyor, arabaya değil sanki başka bişeye dokunuyorsun gibi ...

yanlız çok fazla gözün takip ettiğini bilmek can sıkıcı :) olabiliyor , içlerinden görmemişin.... dediklerini duyar gibiyim , yada yanıma yaklaşıp abi dizel demi ? yok benzinli , yapma yaaa.. bunuda ben çözemedim yıllardır ilk çocuğum kız doğmuştu teyzemin biri olur olur bir dahakine erkek olur inşallah demişti yahu sende kadınsın neden insandan saymıyorsun kendini demi :) dizel erkek benzinli kız çocuk muamelesi görüyor sanki :) ) tabi boş boğaz ben dakikalarca benzinliden neden mutlu olduğumu anlatırken karşıdakiden final sözü olur inşallah dizel bir araban diye bitiyor abartısız her araba yıkamamdan ,

Sent from my iPad using Tapatalk

@Beşiktaş1903 Kesinlikle Hocam, senin sayende bende kil uygulamaya başladım. Beyaz araç süt gibi çıkıyor bembeyaz olarak. Üstüne birde cila atınca, iş bitince karşısına geç seyret. :)

En ıyı yıkamacı 30 tl verse arabamı yıkamak istese kesinlikle hayır derim ya kendim yıkarım yada kirli kalsın daha iyi..

Benim aracı yıkama aşamalarım diyeyim :) Önce elektrik süpürgesi ile koltukları ve gerekli yerleri alıyorum sonrasında halıları temizlerim bu yaklaşık 1 saat sürüyor., sonrasında piano black yüzeyler için süpürgeyi 3-4cm uzaktan tutarak elimi de tampon yaparak yüzeye değdirmeden tozların kabasını alıyorum., sonrasında da kırtasiyede satılan alman malı sulu boya fırçalarının en yumuşak olanıyla piano black yüzeyde kalan tozları tekrar alıp microfiber bezle bastırmadan siliyorum., sonrası camları ve aracın içini yavaş yavaş acele etmeden güzelce siliyorum (en keyif aldığım zaman sanırım bu) Devamında aracın dışını yıkatmak için yıkamacıya gidip önce kaba kiri akıtmak için su tutturuyorum devamında valet pro marka ön yıkama köpüğü sıktırıp 2-3 dakika köpüğün kirlere işlemesini bekleyip ön yıkama yaptırıyorum ve ön yıkama sonrası kağıt havlu testi yapıyorum ve eğer ki kir fazla ise 2. bir ön yıkama yaptırdığımda olabiiliyor.., durulama sonrasında %100 koyun yünü eldiven, sonax red summer şampuan ve kendi getirdiğim kovamı yıkamacıya verip ana yıkama yaptırıyorum., Ana yıkama sonrası sabun kalmıcak şekilde çok iyi durulatıp kurulama işlemi için aracı bizzat kendim yıkama alanından kurulama alanına getiriyorum., Sonra kurulama alanında bagajdan gyeon soft dryer bezin birini çocuğa verip., diğeri ile kendim silip kuruluyoruz :) Bu işlemler sırasında kesinlikle aracın koltuğuna bile oturmuyorlar, biliyorlar ne kadar titiz ve arıza olduğumu., Aracın kurulama işlemi bittikten sonra zeminde kalan suları çek-çek ile çektiriyorum ki zeminde ki sular aracı ıslatmasın., sonrasın da müsait bir yere çekiyorum aracı ve ben sigaramı içerken aracın da iyice kuramasını beklerken ve dış yüzeyinde olası ister-istemez kalan yada süzülen sudamlacıklarını belirliyorum., o bölümleri de sildiriyorum yada kendim de sildiğim oluyor., bitmedi en son elimi yüzümü yıkadıktan sonra cam fitilleri, ön-arka farlar, ön ızgara falan tekrar bi hava tutturup kuruladıktan sonra işlemi sonlandırıyorum., Tabii yıkamacıya giderken her zaman sabah erken saatleri seçiyorum ki yoğunluk vs. olmasın yada telefon açıp yoğunluk var mı diye sorarım ve her gittiğimde mutlaka basınçlı yıkama makinasını uzaktan tutmasını her zaman ama her zaman söylerim kendisi bilir benim takıntılı olduğumu ama ben yinede her yıkama öncesi söylerim., Zaten yıkama esnasında bile aracın başında olduğum için (üstüm ıslanacak diye umursamam) en ufak birşey de hemen müdahale ederim.. Mükemmeliyetçi bir insan olduğumdan benim bu kadar nazımı çekseler de hala daha kusursuz nasıl yıkama yaptırabilirim diye yıkama aşamalarını kafamda daha kusursuz ve sıkıntısız hale getirme çalışmalarım mevcut..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles hocam çok iyi yikama imrendim... Geçen migros da gözüme makyaj fırçası denk geldi 5 TL alıp deneyeyim dedim çok iyi ise yarıyor iç detayda tavsiye ederim. Şık da bir şey kapaklı. 

Herkese merhabalar. Şuan Istanbul'dayım, yıkama işini piyasaya göre daha profesyonel kişilere bırakıyorum, burada memnunum ama eğitim gereği 15 gün sonra Kıbrıs'a gideceğim, oradaki yıkamacılardan memnun olmayacağımı bildiğim için aracımı kendim yıkayacağım. Bugün Bauhaus'a gidip, kendi çapımda bir ön hazırlık seti yaptım. Bu sete ilave olarak almam gereken neler var acaba? Setin içindekiler;

Sonax böcek ilacı (uzun yol için)

Meguairs Quick CarWax

Meguairs Jant ve Lastik ilacı

Meguairs İç panel temizleyici losyonu

Sonax mikrofiber kurulama bezi

Meguairs Cila süngeri

Buna ilave almam gereken birşey varsa uyarırsanız sevinirim, çünkü Kıbrıs'ta bu ürünleri temin edebileceğim bir yer yok. Sevgiler saygılar.

(Arabamı ya arka bahçede su tutup sonrasında şampuanla kendim yıkayacağım, ya da yine yıkamaya gidip tabancayı elime alıp orada bu işi kendim yapacağım.) 

Ekli dosyayı görüntüle 6276

GOLF üm gelsin hele bir onuda yıkayacağm inşallah ama evin araçlarını benden başkası yıkayamaz. ellettirmem!

Snow Foam ön yıkamam, ardından Grit guardlı çift kovam, Mikrofiber yıkama eldivenim, Nanolex Pure Shampoo ile yıkarım aracımı. Başkasına ellettirmem  :('

Geri
Üst Alt